SEO, sadece belirli bir arama motorunun nasıl optimize edileceği ile ilgili olmamalı, diğer arama uygulamaları da dikkate alınmalıdır. Web sitemiz dışındaki çevrimiçi varlıklarımıza da (örneğin sosyal medya hesapları) trafik çekmeyi ve bağlantı kurmayı denemeliyiz. Bu konuyu ciddiye alan markalar dijital ortamda çok yönlü hale gelmektedir. SEO Uzmanlarının da aynı şeyi yapması, SEO’nun diğer platformlardaki görünürlüğü de kapsayacak şekilde genişletilmesi gerekiyor. Kullanıcıları web sitemize yönlendirmek için arama sonuçlarında ilk sırayı hedeflemenin ötesine geçmenin yollarını bulmak zorundayız.

Yapay Zeka ve Yapılandırılmış Veri

Yapay zekanın giderek Google için daha önemli hale gelmesiyle, yapılandırılmış verilerin de önemi artmakta, mümkün olduğunda kullanılması gerekmektedir. Yapısal işaretleme, konular ve davranışlar arasındaki bağlamsal ilişkileri anlamaya, test etmeye ve uygulamaya başlamamız için gereken önemli bir eğilimdir.

İçerik yapısını anlamak için, bilgi mimarisini, etiketleri, meta verileri ve yapılandırılmış veri işaretlemeyi kullanarak arama motorlarına sinyal verme yeteneğine sahibiz. Bu işaretlemeler, olgusal gerçeklik ile ekransız gelecek arasındaki kilit bağlantıdır. Ürünler, teklifler, etkinlikler, iletişim bilgileri, sosyal hesaplar, kuruluş bilgileri, derecelendirmeler ve sesli içerik için sayfalarda uygun şema işaretleme mutlaka kullanılmalıdır.

Mükemmel İçerik

2018’deki Google algoritması güncellemeleri, Google’ın, içerik kalitesini değerlendirmeye ve web sitesinin içeriğinin derinliğine ve genişliğine odaklandığını ortaya koymuştur. Kaliteli içerik kapsamında olağanüstü derinlik sağlayan sitelerin sıralamalarda yükseldiği açık bir biçimde gözlenmektedir. Blogumuzu canlı tutmak için içerik oluşturuyorsak, bunu mükemmel bir biçimde yapmak zorundayız. İnsanların intertenette aradığı çözümlerin bir parçası olmalıyız. SEO’daki içerik stratejisi yalnızca bir soruyu cevaplamak ve kullanıcıları sayfaya yönlendirmekle ilgili olmak zorunda değildir. Kullanıcının ilgisini çekmek ve bir sonraki eyleme yönlendirmek için de gerekli malumatı sağlamak, içeriğimize anlamlı bir değer katacaktır.

Web Site Otoritesi, Güvenilirlik

Google’ın arama kalitesi değerlendirme kılavuzu (EAT olarak bilinir), 2020’de daha da önem kazanacak bir başka eğilim olacaktır. Belirli bir konuda, bir otorite haline gelmedikçe, iyi sıralama almak zordur. İçerik dağıtımı ve tanıtımına itibar açısından da bakmamız gerekmektedir.

Site İçi Optimizasyon

Linkler hala çok önemli olsa da, çoğu web sitesinin başarısını etkileyen önemli etkenlerin başında site içi optimizasyon geliyor. Yaygın kullanıcı sorularını cevaplayan içerikler, dahili site araması,müşteri desteği, işletme ile ilgili sorulara cevap verme, sık sorulan sorular ve usule ilişkin görevlerin yükünü hafifletmek için canlı sohbet özelliğininkullanılmasının olumlu sonuçlar verdiği bilinmektedir.

SEO 2.0 Tabiri

SEO 2.0, Google’ın en yeni Global Arama Algoritmasına dayanarak, sorgu sonuçlarını en iyi hale getirme eylemi için ortaya atılmış bir kavramdır. Yalnızca metinlerin değil, görüntülerin, videoların, alt sayfaların ve SML açıklamalarının aynı anda optimizasyonudur. Optimizasyon probleminde, optimize edilecek fonksiyonu optimal değerine getirebilecek değişkenler aranır ve bu değişkenlerin davranışını etkileyen algoritmalar kullanıcı ihtiyaçlarına göre sürekli geliştirilerek değiştirilir.

SEOSEO 2.0
Link oluşturma, dizinlere gönderme, link değişimi, linkler için ödeme yapmaBağlantı kurma, blog oluşturma, faydalı içerik yazma, link bait oluşturma, sosyalleşme gibi belirli eylemlerle geliştirme
Örümcekler için site optimizasyonu: (yalnızca) anahtar kelimelere odaklanan örnek tekrarlayan sayfa başlıklarıKullanıcılar için sitede optimizasyon. Örn: ilgi çekici başlıklar
Yalnızca anahtar kelime odaklı rekabetBlog ve sosyal medya etkinleri ile de rekabet
Link OluşturmaLink Bait (kendiliğinden oluşan backlink)
Şeffaf olmayan seo raporuTamamen şeffaf, açıklanabilir seo raporu
Anahtar kelimelerEtiketler
Bağlantılar için optimizasyonTrafik için optimizasyon
Tıklamalar, sayfa görünümleri, ziyaretlerDönüşümler, yatırım getirisi, markalaşma
DMOZdel.icio.us
Ana trafik kaynağı makine: Dizinler, Web Tarayıcılar, Arama Çubukları, Ask.com vb.Ana trafik kaynağı insanı: Twitter, Facebook, YouTube, Google Haritalar, Google resim, ürün aramaları
Tek yönlü iletişimKullanıcı ile diyalog, etkileşim
yukarıdan aşağıya seoaşağıdan yukarıya seo
demokratik olmayan, öemeye göre performansDemokratik, popüler talebe cevap vermeye göre performans
Yarı otomatikTamamen Elle
TeknokratikDuygusal

SEO artık, kullanıcıları istedikleri her yerde karşılamak üzere tasarlanmış platformlarda en kaliteli içeriği üretmekle ilgilidir. Seo Uzmanı olarak, tüm arama deneyimi bizim uzmanlık ve kontrol alanımızdır, ancak hedefimiz yalnızca trafik çekmek değildir. Web tabanlı veya uygulama tabanlı arama deneyimini, kullanıcının ihtiyaçlarını ve sitenin sunduğu olanakların en verimli ve ilgi çekici kesişimini oluşturmak için optimize etmeliyiz.