Bir SEO Uzmanı’nın Profesyonelliğini Nasıl Anlarsınız?

profesyonel seo uzmanı nasıl seçilir?

Web sitenize gelen trafiği, marka bilinirliğinizi, dönüşümlerinizi artırmak ve daha verimli hale getirmek istiyorsanız profesyonel SEO Uzmanı’na ihtiyacınız vardır.

SEO, web sitenizi, daha fazla insanın bulmasını, sitenizi ziyaret etmesini ve onlara iyi bir deneyim sağlayacak şekilde geliştirme sürecidir .

Anahtar kelimeleri doğru şekilde hedeflemiyorsanız veya web sitenizin tasarımının inceliklerinin farkında değilseniz web sitenize yeterli trafik almak zordur. Yani, SEO’yu bilmiyorsanız muhtemelen birçok ipucunu kaçırıyorsunuzdur.

Profesyonel bir SEO Uzmanı ile çalıştığınızda, çalışmaları uygulamak için gereken uzmanlığı elde edersiniz. Bir SEO Uzmanı, firmanızı, hedeflerinizi ve rekiplerinizi tanımak için şirketinizle birlikte çalışır; böylece web mülklerinizin geliştirildiği her adımda sadece SEO için değil, işiniz hakkında da birçok yeni bilgi edinmiş olursunuz.

Neden SEO Uzmanı?

SEO’nun tüm avantajlarından yararlanmaya hazırsanız, işinizin başarılı olmasına yardımcı olacak iyi bir SEO Uzmanı arayışında olmanın zamanı geldi demektir. Neden bir SEO Uzmanı ile çalışmanız gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. SEO’yu kendiniz ya da şirket içinde yapamaz mısın? Evet yapabilirsiniz; ama yapmamanız için birçok neden olabilir.

Örneğin, bir işletme sahibiyseniz, bir SEO çalışmasını yürütmek için zamanınız ve kaynaklarınızın olması pek muhtemel değildir. Bir SEO çalışmasının etkili bir şekilde yürümesini sağlamak için birçok alana yayılmış bilgiye enerjinizin tümünü yönlendirmeniz gerekir. Bir taraftan rutin işinizle uğraşarak bunu yapmak zordur. Bir şirketi yönetmek tam zamanlı bir iştir. İlgilenmeniz gereken çalışanlar, ödemeler, faturalar ve görüşmeler vardır.

SEO konusunda uzman olmak için tecrübeye ihtiyaç vardır. Öyle olmasaydı şu an yaptığınız işinizi yapıyor olmaz, bir SEO Ajansı yönetiyor olurdunuz. Şirket içi veya şirket dışı bir SEO profesyoneli ile çalışmadan çevrimiçi başarı elde etmeniz oldukça zordur.

Profesyonel bir SEO Uzmanı bir projeyi kendi başınıza ele alma stresini azaltmanıza yardımcı olabilir ve doğru yapılmasını sağlar. Profesyoneller SEO konusunda eğitimlidir ve stratejinize harcadığınız paradan en iyi şekilde yararlanmanızı sağlayabilirler.

Bir SEO profesyoneli, projesinizin haritasını çıkarmak, endüstrinizi araştırmak ve web sitenize anahtar SEO bileşenlerinin uygulanması da dahil olmak üzere her şeyi hallecektir.

Bir profesyonel ile çalıştığınızda, neredeyse garantili sonuçlar elde edersiniz. Profesyoneller, unvanlarını bir nedenden ötürü taşırlar ve başarılı bir proje yürütmek için bilmeleri gereken her şeyi bilirler.

SEO sonuçlarının ortaya çıkması birkaç ay sürebilir, ancak yapılan her işin sizi başarıya yaklaştırdını analitik veri araçlarıyla gözlemleyebilirsiniz. SEO’nun en önemli yönlerinden biri rekabetinizi, çevrimiçi ortamda nasıl performans gösterdiklerini ve rakiplerinize karşı avantaj elde etmenizi sağlayacak stratejileri keşfetmenizi sağlamaktır.

Doğru araçlar olmadan rakiplerinizin çevrimiçi performanslarını tam olarak anlayamazsınız. SEO uzmanları, yalnızca rekabetiniz için değil, kampanyanızın başarısını anlamak için ihtiyacınız olan araçlara erişebilir ve analizleri stratejik bir biçimde yorumlayabilir.

Hangi SEO Uzmanı?

İşiniz için en iyi profesyonel SEO Uzmanı’nı seçerken dikkat etmeniz gereken bazı şeyler vardır.

Bütçe

SEO çalışmanızın maliyeti için gerçekçi bir fiyat belirlemek üzere araştırma yapalısınız. Çevrenizde veya internette karşınıza çıkan SEO hizmetleri için ortalama fiyatın ne olduğuna dikkat edin. Bunu yapmak, çalışmanızdan istediğinizi elde etmek için ihtiyaç duyacağınız maksimum bütçe hakkında bir fikir edinmenize yardımcı olur.

SEO çalışmasına ne kadar harcamak istediğinize karar verin. Ortalama bir SEO çalışmasının maliyeti hakkında sahip olduğunuz bilgiler göz önüne alındığında, mütevazı bir kampanya için minimum tutarı harcamaya ya da daha ileri sonuçlar için bütçenizi ne kadar zorlayabileceğinize karar verebilirsiniz.

Bütçeniz ne olursa olsun, maksimum bir fiyat belirleyin ve bu değeri aşmayın. Bir çalışma için ödemek istediğiniz sınırı belirlediğinizde harcamaların artmasını önleyebilirsiniz. Maksimum bütçeyi belirleyerek, bütçe dışı hizmetleri listenizden çıkarabilirsiniz, böylece SEO Uzmanı seçiminiz kolaylaşacaktır.

Uzmanlık

Çalışmak istediğiniz uzmanları araştırmalı ve ne kadar zamandır iş dünyasında olduklarına ve uzmanlık seviyelerine dikkat etmelisiniz.

Dijital Pazarlama bütçenizin büyük bir kısmını SEO’ya yatırırken elbette buna değmesini istersiniz. Bunu garanti altına almanın yolu, beş yıldan fazla süredir faaliyet gösteren ve Google veya diğer saygın platformlarda tanınan bir uzman seçmektir.

Referanslar

Doğru kişiyi belirlemek çin SEO Uzmanı’nın internette araştırın. Örneğin müşteri incelemelerine göz atabilirsiniz. Müşterileri ile aralarındaki ilişkileri keşfetmek size iyi bir fikir verecektir. Google yorumlarını okuyarak başlayabilirsiniz. Burada rakamlara ve kalablığa pek takılmayın, içgüdülerinize güvenin.

Bir SEO Uzmanı’nın kalitesini referansları aracılığıyla kolayca öğrenebilirsiniz. Referans verdiği şirketler ile direk iletişime geçebilir, uzman hakkında ne düşündüklerini sorabilirsiniz.

Bir SEO Uzmanı ile anlaşmadan önce, sorularınızı ve endişelerinizi nasıl karşıladığını ve ele aldığını daha iyi anlamak için birkaç farklı uzman ile telefonda konuşun. Doğru kişi tüm SEO sorularınıza kapsamlı cevaplar vermeli ve bir konu hakkında daha fazla açıklamaya ihtiyacınız olup olmadığını sormalıdır.

Uzmanların görevleri yalnızca etkili SEO hizmeti sunmak değil, aynı zamanda hizmetleri ile iyi bir uyum sağlayacağını bildikleri şirketlerle ortaklık yapmaktır. İşletmenizi, sektörünüzü, rekabetinizi ve bir SEO çalışması ile başarmayı umduğunuz şeyleri sormalıdırlar.

SEO ortağınızla şahsen tanışmanız gerekmese de, bazı işletme sahipleri bunu tercih etmektedir ve gayet doğaldır. Yüzyüze iş yapmayı tercih edenlerdenseniz
ve performansının nasıl gerçekleştiğini, yapılan herhangi bir değişiklik hakkında konuşmak için aylık olarak düzenli toplantılar yapmak istiyorsanız seyahat süresini hesaba katmalısınız.

SEO çalışmasından ne elde etmelisiniz?

  • Daha fazla web sitesi trafiği
  • Marka bilinirliği
  • Dönüşümler
  • Arama motoru sonuç sayfalarında daha yüksek sıralamalar

Tüm bu avantajlarla ilgileniyorsanız, organik SEO, işletmeniz için mükemmel bir seçimdir. SEO başlı başına bir dijital pazarlama stratejisi olsa da, aslında mümkün olduğu kadar etkili olmasına yardımcı olan pek çok diğer mikro-stratejiye ihtiyaç duyar.

Web Siteniz Arama Motorlarında Neden Görünmüyorİşte kontrol listesi ve kaynaklar (PDF)

Google’da risk almadan, daha iyi sıralama almak için ihtiyacınız olan Kontrol Listesi ve Kaynaklar PDF