SEO'da Önemli Bir Uygulama: Disavow Backlink Uygulamasını Biliyor musunuz?

Google, hatalı kurulmuş ya da kötü niyetli rakipler tarafından oluşturulmuş zararlı backlink'leri etkisiz hale getirmek için ücretsiz bir yöntem sunmaktadır: Disavow Aracı

Sen uzmanı Yılmaz Saraç disavow tool kullanımını anlatıyor.
Photo by Markus Winkler / Disavow backlin uygulaması nedir ve nasıl kulanılır?

Google, hatalı kurulmuş ya da kötü niyetli rakipler tarafından oluşturulmuş zararlı backlink'leri etkisiz hale getirmek için ücretsiz bir yöntem sunmaktadır: Disavow Aracı

Google gibi arama motorlarının her geçen gün web sitelerini değerlendirme yetenekleri artsa da geri bağlantılar (backlink) bir web sitesinin otoritesini belirlemede hala önemli bir sinyal olarak kabul edilir.

Ancak, geri bağlantıların bazıları web sitelerinin sıralamalarına zarar verebilir. Bunlar, hatalı kurulmuş backlink'ler olabileceği gibi, rakipleriniz tarafından yönlendirilmiş spam bağlantılar ya da kısa sürede sonuç almak için blck-hat teknikleri kullanan bir 'SEO Uzmanı' tarafından kurulmuş da olabilir.

Zararlı olduğunu düşündüğünüz bağlantıları Google'ın ücretsiz olarak sunduğu Disavow Aracını kullanarak engelleyebilirsiniz. Bu araç istenmeyen backlink'lerin bulunduğu sitelerin basitçe sıralandığı bir metin belgesinin Google'a gönderilmesini sağlar.

Araca erişmek için aşaşıdaki bağlantıyı ziyaret edin. https://search.google.com/search-console/disavow-links

Disavow Aracı nasıl kullanılır?

Disavow bağlantı reddetme aracı bast bir web sayfasıdır. İlk olarak Google Arama Konsolunda oturum açmanız gerekir. Daha sonra Google Disavow Aracı biçiminde aratın ya da yukarıdaki bağlantıya tıklayın. Aşağıdaki gibi bir sayfa açılacak.

Arama konsoluna eklediğiniz birden fazla web siteniz varsa 'Mülk Seç' açılır menüsüne tıklayarak ilgili web sitesini seçin.

Daha önceden bir dosya yüklediyseniz, indirip düzenleyebilirsiniz. İlk defa yükleyecekseniz, bir metin belgesi açın. Reddetmek istediğiniz alan adlarını aşağıdaki formatta sıralayın.

domain: yilmazsarac.com.tr
domain: google.com

Eğer bir web sitesinin tamamını reddetmek istemiyor, ancak belirli bir sayfasından gelen backlinkleri reddetmek istiyorsanız aşağıdaki formatı kullanın.

url: yilmazsarac.com.tr

Dosyayı .txt uzantılı basit metin belgesi olarak kaydedin ve yükleyin. Unutmayın, bazı bağlantıları reddetmek arama sonuçlarındaki sıralamanızı olumsuz etkileyebilir, bu nedenle disavow aracını dikkatli kullanmanız gerekir.