E-ticaret SEO şüphesiz en zor alanlardan biri. Aslında, çeşitli sektörlerden çevrimiçi perakendeci ve tedarikçilerle çalışma ayrıcalığına sahibiz ve ticari arama sonuçlarına etki etmenin ne anlama geldiğini öğrendik. Bugün SEO iyileştirmeleri için müşterilerimizin sitelerine uyguladığımız başlıca optimizasyonlardan bahsedeceğim.

Daha Sık SEO Denetimi

Teknik SEO denetimleri ve bakımı tartışmalı olsa da bir şekilde e-ticaret siteleri için SEO’nun en önemli yönlerinden biridir. İçerik odaklı bir sitede, her sayfa planlı, özenli içerik oluşturmayı gerektirir ve iyi optimize edilmiş bir blog yazısının en 900 kelime olması önerilir. Öte yandan, çevrimiçi mağazalarda aynı anda yüzlerce, hatta binlerce ürün eklenebilir. Her ürün birkaç kategoride olabilir. Dinamik olarak yeni sayfalar oluşturan filtreler olabilir. Bu nedenle E-ticaret siteleri çok sayıda sayafaya sahip, karmaşık web sitelerine dönüşme eğilimindedir. E-ticaret sitelerinin bu doğası nedeniyle, bir e-ticaret sitesini optimize etmeye başadığımızda yaptığımız ilk şey kapsamlı bir teknik SEO denetimi yapmaktır. 

Teknik SEO, e-Ticaret sitelerinin taranabilirliği ve arama motoru tarafından kendilerine ayrılan tarama bütçesinin verimli kullanımı açısından önemlidir. E-ticaret SEO’da site birçok yönden denetlenir. e-ticaret siteleri gün geçtikçe büyür ve değişir. Ürünler geldikçe, stok değiştikçe, teknik ve tasarım değişiklikleri biriktikçe – düzenli denetimler giderek daha önemli hale gelir. 

Site Yapısı, HTML Öğelerin Optimizasyonu: Site İçi SEO)

Site yapısı SEO’da bir süre sonra herşey yolundaymış gibi sanılmaya başlar ve ihmal edilme eğilimindedir. İyi organize edilmiş bir site, sayfaların belirli bir arama hedefi açısından diğer sayfalara daha iyi dağıtılmasını, alaka düzeyinin iyileştirilmesini ve Google Bot tarafından daha verimli bir şekilde taranarak daha verimli bir biçimde dizine eklenmesini sağlar.

Elbette kullanıcı deneyimini unutmamak gerekir. Bu, organik trafik çekmeyi hedefleyen tüm web siteleri için geçerlidir, ancak özellikle e-ticaret siteleri için iki nedenden dolayı önemlidir:

1. Ürün ve kategori sayfaları sayesinde bilgi amaçlı web sitelerinden daha fazla sayfaya sahip olma eğilimindedirler. Bu durum taranabilirliği ve genel alaka düzeylerini etkiler.

2. Ürün sayfaları, diğer temel sayfalardan (anasayfa, vizyon, misyon vb.) ve blog içeriğinden temel olarak farklıdır. Bu sayfaların kendi içinde ayrılması ve buna göre düzenlenmesi gerekir.

3. Sayfalarınızın, kategori sayfalarındaki ürün bağlantıları, ana gezinme veya ana sayfadan bağlanan kategori sayfaları gibi mantıksal gezinme aşamalarının hem anahtar kelime ve alaka düzeyi hem de kullanıcı deneyimi bakımından hiyerarşik bir biçimde yapılandırılması gerekir. Bununla birlikte sayfa hiyerarşide ne kadar derinde olursa olsun 3-4 tıklamayla erişilebilir olmalıdır. Bu genel bloglar için tartışmalı bir konudur, ancak çoğu SEO Uzmanı, URL yapısını site yapısıyla eşleştirmenin e-ticaret mağazaları için yararlı olduğunu kabul eder.

4. Dahili bağlantılar site yapısı için çok önemlidir, çünkü tarayıcılar ve kullanıcılar için bulunması zor olan daha derin sayfalara erişim sağlarlar.

Kategori Sayfaları

Kategori sayfaları, e-ticaret sitelerinin ana alterleridir. Hemen hemen tüm çevrimiçi mağazaların kategori sayfalarının genel trafiğinin büyük bir çoğunluğunu çektiğini söyeleyebiliriz.

Yenilenen SEO kuralları yani algoritmaların güncellenmesi ile kategori sayfalarının amaçlarının ötesinde bir değer sunması gerekiyor. Temel olarak, kategori sayfalarının zengin içerikli olması gerekir. Yani geleneksel bir ürün kategorisi sayfası ile bilgilendirici bir blog yazısının bir birleşimi gibi düşünebilirsiniz.

Kategori sayfasına o kadar metni nasıl ekleyebilirim diye düşünüyorsanız pratik yöntem şöyle: Öncelikle kategori sayfasının girişini yani üst kısmını fazla yüksek olmayan bir bannerla süsleyin. Mümkünde H1 etiketinizi ve hemen altına gelecek, anahtar kelimelerinizi içeren kısa bir paragraf yazısını bu banner’ın içine gömün. Banner’ın hemen altına ürünler sıralansın ve en alta kullanıcıyı bilgilendiren görsel ve metinler ekleyin. Buradaki püf noktası, blog yazılarından farklı olarak daha iyi bir tasarım gerektirmesidir. Blog yazılarındaki gibi uzun paragraflar sıralamayın, görsel veya grafiklerle, hatta video ekleyerek kullanıcıya gerçek anlamda fayda sağlayabilecek ve okuma isteği uyandıracak bir sayfa tasarlamak zorundasınız.

Kategori sayfalarınızın yeterince optimize edildiğini düşünüyorsanız, bu sayfalardan daha fazla verim elde etmek için yapabileceğiniz birkaç şey daha var. Daha hassas arama amacı veya demografik bilgileri hedefleyen mevcut kategorilerin varyasyonlarını oluşturabilirsiniz. Bu e-ticaret SEO stratejisi mevcut ürün kategorinizin otoritesinden yararlanır ve ilgili arama sorgularından trafik almanıza yardımcı olur.

Örnek vermek gerekirse, bir giyim mağazanız olduğunu düşünelim. Jean Pantolanşarı belirli özelliklere göre kategorilere ayırdınız. Bu kategorileri iyi bir biçimde optimize ettiğinize emin olduktan sonra, uzun kuyruklu ve rekabeti yüksek bir anahtar kelime bulun. Mesela, “50 TL’den ucuz Jean’ler” diye bir kategori daha oluşturabilirsiniz. Bu yeni kategorinin kendine özel başlık ve meta etiketleri olacağından başlığı ile eşleşen daha spesifik aramalarda sıralama alacak ve ek trafik getirecektir.

Oluşturduğunuz yeni kategori kullanıcı açısından anlamlı olacaktır ve aynı zamanda sayfa otoritesi ve alaka düzeyinizi olumlu yönde etkileyecektir. İşin püf noktası anahtar kelimeler ve arama hacimleridir.

E-ticaret sitelerinin Schema işaretlemesinden yararlanması önemlidir. Ayrıca geri bağlantı (backlink) kazanımı için stratejiler geliştirmek gerekmekte. Bu iki konuya bu yazıda girmeyeceğim, daha önce yazmıştım. Aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Güven Oluşturma ve Ölçme (Backlinkler)

Şema İşaretleme, Yapısal Veri Kullanımı Neden Önemli?

E-ticaret SEO hakkındaki bu yazıya da bir göz atabilirsiniz:

Sonuç olarak e-ticaret sitesi, kurumsal web sitesi veya blog farketmez, SEO en güçlü dijital pazarlama kanallarından biridir. Sitenizi optimize etmeye başlamak için temel E-ticaret SEO ilkelerine güvenebilirsiniz, ancak yukarıda özetlediklerim, sizi rakiplerinizin üzerinde sıralayacak stratejilerdir. Bu yüzden tekrar gözden geçirmenizi, bir plan geliştirmenizi ve uygulamanızı tavsiye ederim. SEO ile uğraşacak vaktim yok diyor ve bir SEO Uzmanı ile çalışmak isterseniz dilediğiniz zaman iletişime geçebilirsiniz. Bursa SEO çalışmalarında kanıtlanmış bir sicile sahip bulunuyoruz.