İnternette firmalar için bir çok ücretsiz tanıtım fırsatı vardır.
Nereye bakacağınızı bilirseniz firmanızı internette bir yere kadar ücretsiz tanıtabilirsiniz.

Bir iş kurduğunuzda veya hali hazırdaki firmanızın internetteki görünürlüğünü arttırmaya karar verdiğinizde dijital pazarlamaya ayıracak bütçeniz olmayabilir. Firmamı ücretsiz nasıl tanıtabilirim diye düşünüyorsanız bu makale size bazı ipuçları verebilir. Markanızı internette daha görünür yapmanın ücretsiz yolları da vardır.

Kendi siteniz olmasa bile Google, Bing, Yandex ve Yahoo gibi internete devlerinin küçük işletmelere sunduğu araçları ücretsiz kullanabilirsiniz.

Google Yerel Rehbere Kayıt

Google Benim İşletmem (Google My Business) adıyla faaliyet gösteren bu araç yerel hizmet sağlayan küçük işletmeler için harika bir tanıtım fırsatı. Bu servise kayıt olmak oldukça kolay ve ücretsiz.

Buradan kayıt işleminizi başlatabilirsiniz. Kaydınızı tamamladıktan sonra Google vermiş olduğunuz adrese bir posta yoluyla bir onay kodu gönderecektir. Mektubun gelmesi 1-2 hafta sürebilir.

Mektuptaki kodu Benim İşletmem Sayfasındaki doğrulama alanına girdiğiniz anda işletmeniz onaylanır ve ilgili aramalarda görünmeye başlar.

Google Benim İşletmem uygulamasında firmanız hakkında olabildiğince detaylı bilgiler vermeniz tavsiye edilmektedir.

Sosyal Medya

Sosyal Medya bazı sektörlerde marka bilinirliği açısından çok önemli olabilir. Linkedin, Pinterest, Twitter ve Facebook gibi önde gelen sosyal medya uygulamaları içeriğinizin dağıtımı ve geri bildirimi için eşsiz olanaklar sunmaktadır.

Ücretsiz Web Sitesi, Blog

Kapsamlı bir web sitesi yaptırmak için çeşitli nedenlerden dolayı henüz hazır olmayabilirsiniz. Bu durumda ücretsiz web sitesi & blog servisleri sizin için iyi bir tercih olabilir. Bu servislerinden faydalanarak hem ücretsiz bir alanadı alabilir hem de kendinize bir web sitesi tasarlayabilirsiniz.

Bu tür platformlarda işletmeniz hakkında yazacağınız birkaç sayfa özgün tanıtım yazısı internetteki görünürlüğünüze tahmininizden çok daha fazla fayda sağlayabilir. Ücretsiz web sitesi ve blog edinebileceğiniz sitelerden bazıları: Google My Business, Wix, Joomla, WordPress.

Youtube, Vimeo

YouTubeve Vimeo, firmanızı veya ürünlerinizi tanıtan videoları dağıtmak için hem etkili hem de ücretsiz bir uygulamalardır ancak, başarılı olmak için ve işinizle alakalı insanların ilgisini çekebilecek içerikler hazırlamanız gerekir; basit bir reklam videosu işe yaramayabilir.

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)

Girişimciler olarak, herhangi bir şirketi çevrimiçi olarak pazarlamanın en iyi yolunun Google’ın arama motoru sonuç sayfalarında (SERP) iyi bir konumda olmak olduğunu hepimiz biliyoruz.

SEO konusunda teknik bilgiye ihtiyaç duymadan kendi kendinize yapabileceğiniz şeyler var. Bunlardan en basiti ve ilk yapmanız gereken insanların işinizle alakalı ürün ve hizmetleri nasıl, hangi kelimelerle aradıklarını bulmak ve bu terimleri içeriğinizde, blogunuzda, sosyal medyada ve video açıklama ve başlıklarında makul bir şekilde kullanmaktır. Anahtar kelime analizi için ideal platform Google Ads (Adwords) olsa da, yeni başlayanlar için biraz karmaşık olabileceğinden daha basit bir araç olan Ubersuggest‘i kullanabilirsiniz.

Anahtar kelime araştırması ile işinizle ilgili yeni anahtar kelimeler keşfedebilir ve aranma hacimlerini öğrenebilirsiniz.

Forumlar, Destek Blogları

Açık forum, blog ya da sosyal medyada uzmanlık alanızla ilgili konularda insanlara destek olabilirsiniz. Böylelikle sektörünüzü daha yakından inceleyebilir ve dijital pazarlama faaliyetlerinize yön verebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir