Spam bağlantıları engelleme aracı Google disavow nasıl kullanılır? Google Bağlantı Reddetme Aracı’na yüklemek istediğiniz kötü/spam veya düşük kaliteli bağlantıların ve alan adlarının bulundu disavow listesini oluşturma adımları, disawov.txt örnekleri.

Henüz kötü bağlantılarınızı (backlink) ortaya çıkarmadıysanız bunun için de basit ve ücretsiz birkaç backlink analiz aracı önereceğim.

Zararlı Backlink Nedir?

Backlink nedir? Geri bağlantı, bir web sayfasından başka bir web sayfasına gelen bağlantıdır. Bir backlink önemli bir SEO sıralama faktörü ve oy olarak sayılır. Bir sitenin sahip olduğu daha kaliteli geri bağlantılar, arama motoru sonuç sayfalarında daha yüksek sıralama elde etmesini sağlar.

Zararlı bağlantıların net bir tanımı bulunmuyor ancak web sitenize zarar verecek türde bir backlink nasıldır açıklayalım.

Güvenlik kusurlarına sahip web siteleri

Web site güvenliği sürekli ilgilenilmesi gereken bir iştir. Saldırıya uğramış, ziyaretçileri istekleri dışında yönlendirme en sık karşılaşılan güvenlik kusurudur. Bu tür sitelerin çoğu Chrome ve diğer tarayıcılar tarafından farkedilebilir, bazıları farkedilemez. Örneğin WordPress sistemine, tema ve eklentiler yoluyla sızan kötü amaçlı yazılımlar tarayıcılar tarafından farkedilemeyebilir. Kullanıcıları istekleri dışında yönlendiren bir siteden bağlantı aldıysanız disavow listesine ekleyebilirsiniz.

Kolay kazanç vb. vaadeden web siteleri

Bu tür web sitelerini gördüğünüzde zaten tanırsınız. Tam ekran kapatılamayan pop-up’lar ve çoklu çıkış pop-up’ları veya agresif reklamlar vb. sıkıcı özellikleri vardır. Sitenin bizzat kendisi güvenlik kusurudur. Böyle bir siteden bağlantınız varsa disavow listenize ekleyin.

Bağlantı çiftlikleri

Bağlantı çiftlikleri, yüksek miktarda bağlantı edinmek için tasarlanmış agresif backlink uygulamalarıdır, bağlantı ticareti yaparlar.
Bağlantı çiftlikleri genelde PBN’lerden (özel blog ağları) yayın yapar. Bu blog ağlarını faydalı, yönergelere uygun çalıştırmak mümkün olsa da (bu yazıyı okuduğunuza göre konuya yakın olmadığınızı varsayıyorum) PBN’lerden uzak durun. Bağlantı çifliklerini de dizavow listenize ekleyin.

Yukarıdaki kriterlere uymayan zararlı bağlantıları nasıl keşfederiz. İyi bir SEO aracı kullanarak kötü bağlantıları daha hızlı keşfedebilirsiniz (nispeten), ancak ücretsiz araçlarla bağlantılarınıza tek tek tıklayıp siteleri incelemeniz gerekecek.

Güven oluşturma ve ölçme başlıklı makalemi okuyun

Ücretsiz baklinck analiz araçları

Aşağıdaki araçlar tamamen ya da bazı kısıtlamalarla kullanılabilir. Bazılarının ise deneme sürümlerini kullanarak full yararlanabilirsiniz.

 • Ubbersuggest
 • SEOJet Backlink Analysis Tool
 • SEMrush Backlink Analysis
 • GrowthBar Backlink
 • LinkAssistant
 • Serpstat
 • Travis Backlink
 • Ahrefs Backlink
 • Majestic
 • cognitiveSEO
 • SEO SpyGlass
 • WatchBacklink
 • Moz Link Explorer
 • OpenLinkProfiler
 • LinkodyBonus

Aşağıdaki durumlarda siteyi disavow’a ekleyin.

 1. Domain Otoritesi çok düşük. (Domain Authority, Domain Rating)
 2. Spam Puanı yüksek (Backlink analiz araçlarından bazıları gösterir)
 3. Çok fazla dofollow link çıkışı yapıyor.
 4. Çok fazla düşük kaliteli dofollow backlink’i var.
 5. Sitenin içeriği ile alakanız yok.

DoFollow bağlantı nedir? Bağlatılara “html” kodu vasıtasıyla “rel” niteliği atanır. Bu nitelik arama motoruna bağlantıyı nasıl takip etmesi gerektiğini bildirir. “nofollow” biçiminde etiketlenmemiş bağlantılar “dofollow” adledilir. (yazmaya gerek yoktur) Dofollow nitelik arama motoruna bağlantıyı takip etmesini söyler.

Backlink Oluşturma Yolları başlıklı makalemi okuyun

Google Bağlantıları Reddetme Aracı Kullanımı

Google disavow nasıl kullanılır? Google’un disavow aracını kullanarak kötü bağlantıları reddebilirsiniz. Reddetme 2 düzeyde yapılır.

Domain Düzeyinde Reddetme

Bu düzeyde bir alan adından gelen tüm bağlantıları reddedersiniz. Aşağıdaki örnekte microsoft.com’dan gelen tüm bağlantıları reddetmiş olursunuz.

domain:microsoft.com
google disavow nasıl kullanılır 1 SEO SEO Uzmanı
disavow.txt

URL düzeyinde reddetme

Bu düzeyde bir alan adında yayın yapan belirli bir sayfayı reddedersiniz. “domain” öneki kullanmadan URL’i direk yazabilirsiniz. Aşağıdaki örnekte amazon.com/apple sayfasını reddetmiş olursunuz, amazon.com’dan gelen diğer bağlantılar etkilenmez.

https://amazon.com/apple

Bağlantı listenizi hazırladıktan sonra metin belgesi biçiminde (.txt) kaydedin. (dosya adı önemli değil) Daha sonra Google disavow aracına gidin, Search Console mülklerinden web sitenizi seçin ve açılan sayfada dosyanızı yükleyin.

google disavow

Google Disavow aracını kullanırken dikkatli olmalısınız. Değerli bir bağlantıyı engellerseniz sıralamanız olumsuz etkilenebilir. Backlink analizi ve Disavow aracını kullanma konusunda doğru yaptığınıza emin değilseniz bir seo uzmanına danışmanızı tavsiye ederim.

Backlink Kaynakları