Web Site Hız Performansı Aracı "PageSpeed Insights" nasıl çalışır?

Google’ın web site hız-performans denetleyici aracı PageSpeed ​​Insights ile nasıl 100/100 puan alabilirim?

Google’ın web site hız-performans denetleyici aracı PageSpeed ​​Insights ile nasıl 100/100 puan alabilirim?
Photo by Marcus / PageSpeed Insight

Google’ın web site hız-performans denetleyici aracı PageSpeed ​​Insights ile nasıl 100/100 puan alabilirim?

Google’ın PageSpeed ​​Insights dünya genelinde en çok kullanılan sayfa hızı ölçüm araçlarından biridir. Google, web performansı optimizasyonu için farklı kullanıcı (cihaz) türlerine göre web sitelerinin hız performansını ölçmekte ve geliştirilmesi için öneriler sunmaktadır. Peki bu öneriler ne anlama geliyor ve PageSpeed Insight testinde nasıl 100 puan alabilirsiniz?

PageSpeed ​​Insights (PSI), bir web sayfasının performansını hem mobil hem de masaüstü cihazlarda ölçer ve iyileştirmek için öneriler sunar.  PageSpeed ​​Insights, 2018’in sonundan beri Lighthouse tarafından desteklenmektedir. PSI raporlarındaki sonuçlar Lighthouse API’sine dayanır.

PageSpeed web sayfalarını tararken iki tür veri sağlar: Labaratuvar Verileri ve Alan verileri.  Laboratuvar verileri kontrollü bir ortamda, yani önceden tanımlanmış cihazlar ve ağ ayarlarıyla toplanır. Performans sorunlarının ayıklanmasında etkilidir ve testi kolaylıkla tekrarlayabilir. Ancak, bazı gerçek verileri yakalamada başarısız olabilir.

Öte yandan, Alan Verileri (Gerçek Kullanıcı İzleme veya RUM olarak da adlandırılır) gerçek sayfa yüklemelerinden gelen performans verilerini ölçer. Gerçek kullanıcı deneyimini ölçer, ancak ölçüm seti ve hata ayıklama potansiyeli sınırlıdır.

PageSpeed Insights Ne Tür Bilgiler Sağlar?

PageSpeed ​​Insights aracında bir sayfayı analiz ettiğinizde, o sayfanın performansı hakkında farklı bölümler ve göstergeler döndürür.

Alan Verileri

Alan verileri, son 30 gün içindeki gerçek Chrome kullanıcılarının deneyimlerine dayanır. İlk Zengin İçerikli Boyamayı (FCP) ve İlk Giriş Gecikmesi (FID) verilerini gösterir.

Laboratuvar Verileri

Laboratuvar verileri, simüle edilmiş bir mobil cihaz ve mobil ağ üzerindeki Lighthouse analizine dayanır.

Fırsatlar

Fırsatlar bölümünde sayfa yükleme süresini artırabilmek için performans metrikleri hakkında tavsiyeler bulunur. Öneriler uygulandığında sayfanın kazanacağı yükleme sürelerini tahmin eder.

Teşhis

Teşhis bölümü web geliştiricileri için, Sunucu, DOM, CSS ve JavaScript uygulamaları hakkında öneriler sağlar.

Başarılı Denetimler

Başarılı denetimler bölümü web sayfasının sorunsuz çalışan performans özelliklerini gösterir.

PageSpeed ​​Insights önerileri, performansını artırmak için sitenizde düzeltilmesi gereken özellikler hakkında doğrudan geri bildirim sağlar.

PageSpeed ​​Insight Puanı Nasıl Hesaplanır?

PageSpeed ​​raporunuzun üst kısmında gördüğünüz hız derecesi, Lighthouse tarafından analiz edilen laboratuvar verilerine dayanır. Bu bağlamda dikkat edilmesi gereken şey, Lighthouse’un belirli bir ortamda (mobil / desktop) bir sayfa yüklemesini simüle etmesidir. Google’ın Lighthouse ile ilgili belgelerinettir, PageSpeed ​​Insights derecelendirmesinin nasıl oluşturulduğunu açıkça belirtir.

Lighthouse, 0 ile 100 arasında bir Performans puanı döndürür. Sıfır, mümkün olan en düşük puandır. Sıfır puan genellikle Lighthouse’ta bir hata olduğunu gösterir. 100 puan, en iyi performans derecesini gösterir.

Lighthouse’ta 6 ölçüm vardır:

  1. İlk Zengin İçerikli Boya
  2. Etkileşim Süresi
  3. Hız Endeksi
  4. En Geniş Zengin İçerikli Boya
  5. Toplam Engelleme Süresi
  6. Kümülatif Düzen Kayması

İyi Bir Sayfa Hızı Puanı Hangisidir?

Web’de, Google PageSpeed’de 100/100 puan almanın gizli ipucunu verdiğini iddia eden makaleler görebilirsiniz, ancak bu puanın nasıl hesaplandığını gördüğünüz üzere 100/100 puan almanın kolay bir yolunun olmadığını biliyorsunuz.

Masaüstü ölçümlerinde yüksek puan almak daha kolaydır. Mobil öncelikli indekslemede 100 puan oldukça profesyonel bir web mimarisi gerektirir.

Bazen puanı yeşil olsa da web siteniz yeteri kadar hızlı olmayabilir. Bazı kod optimizasyon tekniklerini uygulamak (kritik olmayan JS dosyalarını veya kullanılmayan CSS’yi ertelemek gibi), sayfalarınızın ilk boyamasını iyileştirebilir ve yeşil bir puan elde edebilirsiniz, ancak bu yeterli olmaz.  Siteniz için gerçek kalite göstergesi, yükleme süresidir. Siteniz yukarıda belirtilen altı Performans ölçütüne göre ne kadar düşük yükleme süresi elde ederse, genel puanı o kadar iyi olacaktır.

PageSpeed Insights ve SEO ilişkisi nedir?

Sitenizin elde ettiği Sayfa Hızı puanı Google sıralamasını etkilemez, direkt sıralama faktörü değildir, ancak puanınız ne kadar iyi olursa sitenizin o kadar iyi durumda olduğunu varsayabilirsiniz.

İyi bir puan, Google’ın gözünde sitenizin kalitesinin bir göstergesidir. Lighthouse puanlamasında tatmin edici performans ölçütlerine ulaşan web sitelerinin ödüllendirildiği söylenmektedir. Sitenizi hızlı hale getirmek kullanıcı deneyimini iyileştirmek anlamına gelir. Kullanıcı deneyimi SEO uzmanlarının en çok önemsedikleri bir sıralama faktörüdür. Daha hızlı bir web sitesinin Google tarafından sevilme şansı daha yüksektir.