Ajanslar çok geniş bir hizmet yelpazesini temsil edebiliyor. Bizim konumuz seo ajansları, ancak reklam ajansları arasında da SEO sektörüne el atanlar var. İyi bir ekip çalışmasının önemi elbette biliyoruz. Seo konusunda bireysel iştiraklerin, ajanslara, ekiplere göre daha verimli olmasının nedeni ülkemizdeki iş yapma biçimleridir. Türkiye’nin, nitelikli insanların rahatça yetişebildiği, hakettikleri değeri gördükleri bir ülke olmaması sır değildir. Tüm zorluklara rağmen, işinin kalitesini herşeyin üzerinde tutan, seo çalışmalarını ajans düzeyinde profesyonel olarak yapan, idealist, yetenekli uzmanları istihdam etmek için uğraşan ve yazılımsal becerilerle donatılmış ajanslar da vardır.

SEO Hizmeti almadan önce nelere dikkat edilmelidir?

Seo hizmeti almadan önce yapılması gereken ilk şey işletmenizin dijital pazarlama ihtiyaçlarının net olarak belirlemektir.

  • Arama motoru optimizasyonu mu, ya da kısa vadede TBM’mi sizin için daha avatajlı? Belki de her ikisine de ihtiyacınız olacak.
  • Sektörünüz Sosyal medya ya öncelik verilmesini gerektiriyor mu? Ya da hangi sosyal medya uygulamarını daha çok tercih etmelisiniz?
  • Ürün veya hizmet yelpazeniz ne kadar geniş? Başlangıçta tanıtımlarınızı belirli bir nişe odaklayarak hız kazanabilir misiniz? Köprü görevi yapacak benzersiz hizmetleriniz var mı?

Google 1 ila 5 arasındaki konumlar trafiğin %80’ini alacaktır ve birçok rakibiniz zaten o konumda bulunur. Ürünleriniz veya hizmetleriniz benzersiz ise, tebrikler, rekabet etmeden yeni bir niş oluşturup konum alırsınız, ancak %99 ihtimalle sıralamada zaten birçok rakibiniz vardır ve açık bir avantaja sahipler. Devlet tarafından işletilen web sitelerinin de daima en üstte olacağını unutmayın. Bu durum ilk 4 pozisyonda olmayı zorlaştırmaktadır.

Bunları bilmeden seo yapamazsınız.

Sonuç olarak, mucizelere inanabilirsiniz ancak web sitesi tanıtımında, seo’da mucize yoktur. İster ajanslarla ister freelancer seo uzmanlarıyla iş yapın, önemli olan karşınızdaki insanların kim olduğudur. Geçmişlerini ve hali hazırda yaptıkları işleri araştırmak karar vermenizi kolaylaştıracaktır. Büyük bir şirket olsanız bile, öncelikle bir seo uzmanı ile çalışmayı deneyin.

2020’de SEO uzmanları için neler öncelikli olacak? Hangi SEO stratejileri ve taktikleri daha çok işe yarayacak? Arama sonuçları sayfasında iyi bir pozisyon almak ve daha fazla ziyaretçi çekmek için dikkat etmemiz gerekenler neler?

Hedef kitlemiz hangi türde içeriği daha çok tercih ettiğini biliyor olmak önemlidir. İnsanların, bir kelimeyi veya ifadeyi sorgularken ne bulmayı beklediğini anlamak ve onlara en basit şekilde, ancak tatminkâr bir cevap vermemiz gerekiyor.

Ziyaretçilerin ilgi alanları ve tercihleri düşündüğümüzden daha hızlı değişebildiğinden, web sitemizin içeriği mükemmel bir şekilde yazılmış ve optimize edilmiş olsa bile, yanlış bir kitleye hitap ettiğimizde sonuç almamız zorlaşmaktadır.

Bugünden başlayarak, gelecekteki web siteleri tamamen kullanıcı odaklı olacaktır. Sitemiz, kitlemizi tatmin ediyorsa, Google bunu en önemli sıralama faktörü olarak sayma eğilimindedir ve bunu kendisi de sık sık dile getirmektedir. Bir kullanıcının yaptığı sorgunun anlamsal amacınının arama sonuçlarına uyup uymadığını anlamak için, uzun dönemli dalgalanmalar esas alındığından, SEO ve içerik uzmanlarının içerik oluştururken hedefledikleri anahtar kelimelerle, kullanıcı niyetine yoğun bir biçimde odaklanmaları her zamankinden daha önemli hale gelmiştir.

Kısa bir dönem için sıralama almaya çalışarak zaman ve para harcamak ister miyiz? yoksa bunun yerine, müşterilerin daha bilgili olduğu ve sunduklarımızla daha fazla ilgilenmeleri muhtemel olan şartlara mı odaklanmalıyız?

2020’de daha fazla hissedeceğimiz bu değişimlere ayak uydurmak için, anahtar kelime araştırmamızın şeklini değiştirmemiz gerekebilir. Anahtar kelime araştırması yaparken, bizlerinki gibi web sitelerinin, hedeflenen bir ifade için sıralanıp sıralanmadığını kontrol etmenin ötesinde, aramalarda ilk önce sıralanan sonuçlar dizinlerle veya inceleme siteleriyle doluysa ve sitemiz bunlardan biri değilse, anahtar kelimelerimizi değiştirmeyi düşünmeliyiz.

Anahtar kelime eşleşmesine ek olarak, kitlemizin arama yoluyla sorduğu soruları kapsamlı bir şekilde yanıtlamalıyız. İdeal olarak kullanıcıların ilk sorgusunun cevabını verdikten sonra, öğrenmek isteyecekleri muhtemel takip sorularını tahmin edip, yanıtlayarak, içeriğimizi bir adım daha ilerletmeliyiz.