SEO geliştirmeleri neler ve nasıl uygulanıyor?

Bursa SEO uzmanı ve seo geliştirmelerini anlatıyor
Photo by Headway / SEO Geliştirmeleri

SEO Uzmanları nasıl çalışıyor? Web siteleri için nasıl SEO desteği veriliyor?

Bir kuruluşun Google veya Bing gibi arama motoru sonuçlarındaki görünümünü artırmak için çeşitli teknik geliştirmeler ve pazarlama uygulamalarını kullanır. Web trafiğini artırmak birincil odak noktası olsa da, SEO adı altında müşterilerle etkileşim kurmak ve dönüşüm oranlarına odaklanmak için yollar geliştirir.

Bursa Gece Fotoğrafları ve Videolar
Bursa Nilüfer’de bir gün batımı, Ata Bulvarı civarından çekilen gece fotoğrafları ve filmler. Fotoğraflarda YB Yapı konsepti SHU 05 görülüyor.

SEO Prensipleri, Temel Mantık

SEO'da birincil hedef, ziyaret başına sayfa görüntülemeleri, tıklama oranları, bir sitede geçirilen süre ve tıklama başına maliyet gibi web sitesi verilerini izlemek ve analiz etmektir. Diğer iş sorumlulukları arasında site tasarımını geliştirmek için web geliştirme personeli ile işbirliği yapmak, dizinlerde ve arama motorlarında listelemelerin yerleşimini denetlemek ve e-posta promosyonları veya sponsorluk programları gibi çevrimiçi pazarlama etkinliklerini yönetmek yer alabilir. SEO uzmanları, etkinliği belirlemek için rakiplerin sitelerinde anahtar kelime araştırması yapabilir.

SEO, doğru bilginin doğru kişiye ulaştırılması ile ilgilidir. SEO çalışmalarını değerlendiren ve arama sonuçlarındaki pozisyonunu için referans olan iki temel unsur vardır. SEO uzmanları web sitelerinin arama motoru görünürlüğünü artırmak için aşağıdaki iki temel faktörün birbiriyle etkileşimini daha verimli hale getirecek yollar arar veya yeni yollar oluşturur.

  1. Kullanıcı,
    İnternette araştırma yapan kimse.
  2. Arama motoru,
    İnterneteki bilgi kaynaklarını tarayıp değerlendirerek insanlara sunan sistemler.
Moda Motor - Web Sitesi Tasarımı + SEO + Fotoğraf / Film
Korkmazlar Ltd.’nin bir iştiraki olan modamotor.com.tr web sitesini tasarladık, profesyonel fotoğraf ve video ihtiyaçlarını karşıladık, SEO için optimize ettik ve 2 yıldır destek vermeye devam ediyoruz.

SEO uzmanları bir web sayfasının teknolojisinin hem kullanıcı hem de kendi örümcekleri için doğru şekilde oluşturulmuş olmasına önem verir. Arama motoru teknolojisi, algoritma adı verilen gelişmiş yazılımlar sayesinde içeriği kavramsal değerlendirebilir, özgünlük kontrolü yapabilir, site sahibinin ve sitenin geçmişinden edindiği bilgileri değerlendirerek bir güvenilirlik/yetki puanı oluşturabilir.

Arama motorları web sitelerinin belirli bir konuda sağladıkları bilginin değerini birçok faktöre göre ölçer, değerlendirir ve ilgili konuda internette araştırma yapan insanlara sunar.

Fulmaks Web Site + SEO + Fotoğraf + Film - Yılmaz Saraç
Türkiye’nin önde gelen akülü sandalye üreticisi Fulmaks web sitesini tasarladık ve SEO için optimize ettik.

Ziyaretçilerin bir web sayfasına gösterdikleri ilgi arama motorları için sıralama faktörüdür.

Arama motoru algoritmaları, web sitesinin geçmişte yayınladığı içeriğin niteliğini, sitedeki bilgilerin ne kadar güvenilir olduğunu ve ilgili alanda bilgi paylaşmak için ne kadar yetkili yani uzman olduğunu anlamaya çalışır.

SEO uzmanları, ürünleri, hizmetleri veya içeriği İnternet özellikli cihazlar veya ortamlar aracılığıyla tanıtmanın etkili yollarını oluşturmaya odaklanır. Bunu, müşterilerin ihtiyaçlarını daha iyi anlamak ve sürekli arama motoru optimizasyonu stratejileri belirlemek için hedef pazardaki istatistikleri veya verileri inceleyerek yaparlar.

SEO çalışması için ilk adım düzgün çalışan bir web sitesidir. SEO uzmanı web sitenizi iyi bir teknoloji kullanarak yayınlamaya gayret eder. İçeriğinizin arama motoru örümcekleri tarafından daha verimli taranmasını ve içeriğinin daha iyi anlaşılmasını sağlar.

Post Prodüksiyon Nedir?
Bir filmin yönetmeni son sahneyi çektikten, kameralar tamamen durduktan sonra film son aşamasına geçmeye hazırdır: Post Production. Post prodüksiyon, bir hikayeyi senaryodan ekrana taşımanın son adımı ve bir filmin hayata geçirildiği, görüntülerin tutarlı ve amacına uygun şekilde bir araya getirildi…

SEO uzmanı aynı zamanda kullanıcıların web sitesini daha verimli kullanabilmesini, kişiselleştirerek daha iyi bir kullanıcı deneyimi yaşamalarına yardımcı olur.

İyi bir kullanıcı deneyim, temel olarak insanların web sitenizden faydalanırken zorluk yaşamaması anlamına gelir.

SEO konusunda aldanmak kolaydır, yine de herhangi bir seo uzmanına danışmadan da yapabileceğiniz çok şey vardır, ancak SEO uzmanının bilgi birikimi ve tecrübesi size hatırı sayılır bir zaman kazandırabilir.

SEO uzmanı ürettiği kaliteli içerikler sayesinde arama sonuçlarında iyi pozisyonlar alır. Bir web sitesini insanların aradıkları terimlerle alakalı hale getirmenin ve insanlara sitenizi ziyaret etmeleri için bir neden vermenin en iyi yolu okunmaya değer içerik üretmektir.

Düzenli olarak nitelikli içerik girmek Google arama motorundaki sıralamalara en fazla olumlu etki eden şeylerden biridir. Anahtar kelimelere saplanıp kalmış içerik üretmez, çünkü uzun vadede işe yaramaz, bu nedenle içerik üretirken kullanıcıyı ön plana alır.

SEO uzmanları hedef kitle için yazar, onlara siteye tekrar gelmelerini sağlayacak bilgiler sunar. Kurumsal sayfalarınızı blogunuz yardımıyla pazarlar. Buna içerik pazarlaması denir ve web sitenizi tanıtmanın en iyi yoludur.

SEO uzmanı blog yazılarına bulduğu her anahtar kelimeyi sıkıştırmaya çalışmaz, her şeyden önce alakalı ve ilginç sayfalar üretmeyi hedefler. Arama motorları için değil, okuyucular için geliştirir.

Sosyal medya uygulamalarında ya da topluluk sitelerinde sayfalar oluşturur, işletmenizle ilgili konu forumlarında etkili olmanızı sağlayacak yöntemler tavsiye eder.

Modası veya trendi hemen geçmeyecek içerikler tavsiye eder ya da üreter. Örneğin haber türü içerikler çabuk eskir. Eskimeyen içerik ziyaretçilerin sitenize uzun vadede gelmesini sağlar.

Sosyal medya, küçük işletmelerin çevrimiçi varlıklarını tam anlamıyla oluşturmaları için harika bir yoldur. Öncelikle Facebook, Linkedin gibi önemli sosyal sitelerde doğru iletişim ve web adresi ayrıntılarına sahip profiller oluşturulmalıdır.

Organik aramalarda üst sıralarda görünmenin kolay bir yolu yoktur. İyi bir SEO uzmanı, sitenizin olabildiğince üst sıralarda yer almasına yardımcı olur, ancak birinci sayfa sıralamasını garanti etmek mümkün değildir. Bu tür şeyler vaat eden uzmanların uzun vadede faydadan çok zarar vermesi ve SEO çabalarınızı boşa çıkarması muhtemeldir.

Sayfa URL’si, adres çubuğundaki adresin alan adınızdan sonra gelen kısmıdır. (domain.com/sayfa-url). SEO uzmanı URL yapınızın mümkün olduğu kadar kısa ve anlamlı olmasını sağlar. URL yapılarının basit ve anlamlı olması, kullanıcı tıklarsa nasıl bir web sitesine gideceğini tahmin etmesine yardımcı olur.

Çoğu insan rakiplerinin sayfasında gezinmeye tahammül edemez, ancak SEO uzmanı için rakipler çok önemlidir. SEO uzmanı rakiplerinizin web sitelerini koşulsuz en küçük ayrıntısına kadar bilir.

SEO uzmanı ilk sıralarda çıkan rakiplerin hedeflenen anahtar kelimelerde nasıl başarılı olduklarını anlamak için site içinde ve dışında neler yaptıklarını inceler ve öğrenir. SEO çabalarının sonuçları genellikle hemen gelmez. Özellikle rekabetin yüksek olduğu alanlarda sabırlı olunması gerekir.

Web sitelerinin mobil sürümünün doğru şekilde çalışması temel ve esastır. Ziyaretçiler masaüstüne göre çok yüksek bir oranda mobilden gelir. SEO uzmanı web sitesinin farklı cep telefonlarından nasıl göründüğünü sık sık denetler.

Web sitenizdeki resimlerin özgün olması, sizin tarafınızdan veya özellikle sizin için çekilmiş olması, internette başka bir yerde daha önce yayınlanmamış olması önemli bir avantajdır. SEO uzmanı resimlerin boyutlarına, isimlerine, alt etiketlerine ve açıklamalarına dikkat eder. Gereğinden fazla büyük fotoğraflar özellikle mobil görünümü kötü etkiler, düşük çözünürlükte, kalitesiz görseller ise web sitenize olan güveni azaltabilir.

Google, SEO uzmanlarının işini kolaylaştıran ücretsiz, harika araçlar sunar. Google en büyük arama motorudur ve tüm aramaların %70’inden fazlası Google ile yapılır. Bu nedenle Google Analytics aracı zorunludur. Bu araç ile web sitesinin trafik istatistiklerini yüksek doğrulukta ölçer, gerekli iyileştirme ve stratejileri belirler. Aynı şekilde Google arama konsolu uygulaması ile sitenin taranabilirliği ile ilgili sorunları keşfeder.

Şema işaretleme, web sayfalarının içeriğinin arama sonuçlarında daha detaylı görünmesini sağlayan tanımlayıcı kodlardır. Web sitenizde bulanan sayfalar türlerine göre ayrılır. Örneğin ürün sayfası ile bir blog yazısı farklı türlerde işaretlenir. SEO uzmanı bu kodları düzenler ve ilgili sayfalara ekler.

Web tasarım ve SEO bir biriyle yakından ilişkilidir. Web sitesinin tasarımının beğenilmesi ziyaretçileri sayfada daha uzun süre tutacağından ve tekrar gelmelerini sağlayacağından dolayı bir sıralama faktörüdür. SEO uzmanı web sitenizde gezinmenin ve aranılan içeriğin bulunmasının kolay olmasını sağlamalıdır.

SEO uzmanı web sitesini optimize ederken ne kadar yol aldığını izler. Bunun için öncelikle anahtar kelimelerde sıralanılan pozisyonları takip eder ve tarihe göre notlar alır. Arama sıralaması akıcıdır ve arama yapan kişinin konumuna, cihazına ve arama niyetine göre değişebileceğinden buna göre hedefleme yapılır.

Bireylerin bir SEO uzmanı olarak çalışmak için pazarlama, işletme, bilgisayar bilimi veya bilgi teknolojisi ile ilgili bir alanda lisans eğitime ihtiyacı olacaktır. Web teknolojileri deneyimi faydalı olacaktır.

Teknik yetenekler bir SEO uzmanı için en temel beceridir, çünkü birincil odak noktaları, bir kuruluşun çevrimiçi görünürlüğünü artırmak için web pazarlama stratejilerini kullanmaktır. SEO uzmanları, HTML veya PHP programlama, MySQL gibi veritabanı yönetimi yazılımları, Google Analytics gibi veri madenciliği yazılımları ve Google Ads Pazarlama Otomasyonu gibi çok çeşitli teknik becerilere ihtiyaç duyacaktır.

Pazarlama stratejilerinin etkinliğini belirlemek ve rakiplerin web sitelerini analiz etmek için güçlü analitik becerilere sahip olmaları gerekir. Birden çok ortamda akıcı mesajlar geliştirmek için diğer yaratıcı personel ile işbirliği yapmak için mükemmel iletişim becerilerine ihtiyaç vardır.

Ziyaretçiniz bol olsun