SEO, doğru anlaşıldığında ve çalıştırıldığında işletmeniz için büyük bir nimet olabilir. İşte SEO konusunda genel olarak yanlış anlaşılan 7 şey:

Hiçkimse Google’da 1. sırayı garantileyemez

Ne kadar büyük bir firma olursa olsun, hiçkimseye Google arama sonuçlarında ilk sırada olmayı garantileyemez. Çok trafik almak bir web sitesini sürekli ilk sırada tutmaya yetmez.

Ayrıca; ilk sırada olmak daha fazla trafik alındığı anlamına gelmediği gibi fazla trafik almak da iyi bir dönüşümü garantilemez.

Sitenize gelen her bağlantı yararınıza değildir

Google Makine sitenize gelen bağlantıların gerçek değerini ölçebilir. Toplu halde alınan linkler, kalitesiz haber siteleri, sözlükler, dizin siteleri ve ziyaret edilmeyen web sitelerinden gelen bağlantıların web sitenizin arama sonuçlarındaki konumuna bir faydası olma ihtimali, zararı olması ihtimalinden azdır.

Bağlantılar hala önemli olsa da , arama sonuçları üzerindeki etkilerini abartmamalısınız. Google’ın algoritması çok karmaşık; ve doğruyu söylemek gerekirse, tam olarak nasıl çalıştığını bilmiyoruz.

Bildiğimiz şey, bir sitenin sırasını hesaplamak için pek çok faktöre ( bağlam , sosyal sinyaller, içerik, anahtar kelimeler, meta etiketler ve bağlantılar gibi) dayanıyor olmasıdır.

Linkler önemlidir, ancak SEO artık sadece linklerle ilgili değildir. bağlantıların sayısı değil, bağlantı kalitesi fark yaratır. Yetki puanı yüksek bir web sitesindeki tek backlink,  binlerce düşük kaliteli linkten çok daha değerlidir. Bu yüzden SEO artık eskisi kadar basit değil .

Günümüzde sadece başka sitelerden bağlantılar satın alıp sitenizi arama sonuçlarının en üstüne çekemezsiniz.

Google’da 1 numarayız, çok iyi gidiyoruz!

İlk yanlış anlaşılan kavramda da belirttiğim gibi google’da ilk sırada olmanız, bu durumdan bir dönüşüm elde etmenizi garantilemez. Dönüşüm; dijital pazarlama faaliyetleri vasıtasıyla sunduğunuz veya tanıttığınız ürün ve hizmetlerinizden elde ettiğiniz gerçek gelirdir.

Sadece anasayfaya odaklanmak

Sadece ana sayfaya SEO çalışması yapmak doğru bir yaklaşım değildir. Evet anasayfa çok önemlidir ancak web sitenizin diğer sayfalarındaki İçerik de çeşitlendirilmeli ve birbiriyle alakalandırılmalıdır.

Başlıklar ve meta veriler SEO başarısı için yeterli değildir.

Yeterli değildir olarak ifade etmek biraz abartılı oldu. Başlıklar ve meta veriler, diğer yapılması gerekenlerin yanında devede kulak gibi kalır. Başlıkları ve meta etiketleri bir derginin ilk sayfası gibi düşünebilirsiniz. Gerçek bilgi iç sayfalardadır.

SEO çalışması bir kez yapılıp bırakılacak birşey değildir.

SEO projelerinde en önemli şey tutarlılıktır. Sayfaları optimize etmeniz, yeni içerik göndermeniz, bağlantılar çekmeniz, trafik çekmeniz ve sitenizin yapısını düzenli olarak iyileştirmeniz gerekir.

Siz dursanız bile rakipleriniz durmayacaktır. Web siteniz 1. sıraya otursa bile durmayın. Asıl savaş o noktada başlayacaktır. İlk sırayı kaybeden rakipleriniz SEO çalışmaları için ayırdıkları bütçeyi arttıracaklardır. Bu hiç bitmeyecek bir rekabet savaşıdır.

SEO ile başarabilecekleriniz için bir sınır yoktur.

Anahtar kelime yığınları artık pek bir işe yaramıyor

Eskiden anahtar kelimeler SEO için bağlantılar kadar hayati öneme sahipti. Herkes yalnızca, anahtar kelimelerle doldurulmuş tonlarca düşük kaliteli içerik oluşturarak daha iyi bir sıralama konumu elde edebiliyordu.

Neyse ki, anahtar kelime doldurma dönemi çoktan geride kaldı ve en üst noktaya gelmek için aklımızı iyi kullanmamız gerekiyor.

Oorganik aramalarda iyi bir konum kazanmak için, yalnızca bir anahtar kelime araştırma süreci değil, aynı zamanda yüksek kaliteli içerik oluşturmalısınız. Başarılı olmak için bu içeriğinizi optimize etmeli ve düzenli olarak yayınlamanız gerekir.

Metninize doğru şekilde yerleştirilmiş iyi araştırılmış anahtar kelimeler, başlıklar, altyazılar, görüntüler, video açıklamaları ve bağlantılar başarıya giden yoldur.

Anahtar kelimeleri yineleyerek spam yapan optimize edilmemiş içerikler, dijital pazarlamanız için büyük bir tehlikedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir