SEO'da Şehir Sayfaları Oluşturmak

SEO şehir sayfası, kategori ya da etiket üretmek SEO’ya faydalı mı? Birden çok şehri hedefleyen web siteleri nasıl olmalı?

SEO’nuzu Riske Atmadan Birden Fazla Bölgeyi Hedeflemek

Google, birkaç yıl önce ziyaretçilere katma değer sağlamayan sayfaları eleştirmişti. Bu konu başlangıçta zayıf içerik tekniklerini tespit eden Panda Algoritması ile ele alındı ve giriş sayfalarına, makale eğirme ve diğer çeşitli özgün olmayan içerik yöntemlerine odaklanıldı.

Ancak, daha yaygın kullanılan ve genellikle daha meşru sanılan bir içerik türü de bu algoritmaya yakalandı: şehir sayfaları. Panda algoritması o kadar iyi çalıştı ki Google bunu ana algoritmasına dahil etti ve siteleri gerçek zamanlı olarak değerlendirmeye başladı.

Neredeyse on yıl boyunca, yerel işletme sahipleri belirli şehirlerde, ilçelerde veya mahallelerde ürün ya da hizmet arayan birilerini yakalamak umuduyla, bulundukları şehre yakın diğer şehirlerin isimleri ile sayfalar, kategoriler, etiketler oluşturdular.

Bu neden kötü olsun ki? diye sorulabilir ancak; kullanıcı deneyimi açısından beklenti, her sayfanın ziyaretçiye benzersiz bir değer sağlamasıdır.

Oluşturulan sayfaların içeriği ziyaretçiler için değerli mi?

Bu sorunun cevabı çok basit. Siz o sayfada kaç saniye kalırdınız? Arama motorları sayfalar arasında birkaç kelimenin dışında bir fark olmadığını kolayca tespit edebilir. Arama motoru için yinelenen içerik zayıf içeriktir.

Web sitenizin bazı sayfaları birkaç terim dışında tamamen aynıysa ve daha da kötüsü bir makine tarafından dinamik oluşturulduğunu belli ediyorsa, Google o sayfayı işaretler ve bu tür sayfalar Panda algoritmasını tetikler.

Önemli sayfalar benzersiz olmalıdır.

Web sitenizin tüm sayfaları önemlidir. Önemsiz bir sayfayı neden yayınlayasınız?

Bu nedenle sadece sizin için en önemli olan sayfalara odaklanmak en doğrusu olacaktır. Mesela Bursa’da her ilçe için bir sayfa yapmayın. Bir bölgedeki tüm şehirleri listelemek istiyorsanız, bunları yalnızca sayfalarınızdan birinde metin olarak listeleyin.

Taşıdığı riske rağmen her bölge için farklı sayfa oluşturma zorunluluğu hissediyorsanız sayfaları farklılaştırma açısından, her bölge veya şehir için orijinal içerik yazın. Bu şehirleri benzersiz veya farklı kılan şeylere odaklanın ve özel bir değer verin.

Potansiyel müşterilerinize bazı bilgiler sunabilmeniz için sayfanızı farklı ve benzersiz hale getirmenin yollarını bulmak zorundasınız. Sadece Google için sayfanızı daha iyi bir hale getirmek yetmeyecektir. Ziyaretçilere bölgeyi tanıdığınız ve ihtiyaçları gerçekten karşılayabileceğiz konusunda güven vermeniz gerekir.

Son olarak, doğru yapılırsa şehir sayfaları bölgesel aramalardaki konumunuza faydalı olabilir ancak doğru yapılmazsa web siteniz için bir risktir.

LSI Anahtar Kelimeleri

Google, güncel alaka düzeyine dayalı olarak bir sayfanın genel yetkisini belirlemek için LSI (Latent semantic Indexing) yani Gizli Anlamsal İndeksleme teknolojisini kullanıyor. Dolayısıyla yalnızca bir anahtar kelime öbeğine odaklanmak yerine, anlamsal olarak ilişkili terim veya kelimelere dikkat edilmelidir.

LSI anahtar kelimeleri yani gizli anlam dizini oluşturma, içeriğinizde hedeflediğiniz ana anahtar kelimeyle aynı kuyrukta veya benzer olan anahtar kelimelerdir. LSI anahtar kelimeleri, Google’ın bir anahtar kelimeyle ilişkilendirdiği terimler veya anahtar kelime öbekleridir. Bu kelimeler ürettiğiniz içeriğin arama motorları tarafından değerlendirilmesine yardımcı olan kelimelerdir. Makalenin başlıkla veya diğer SEO sinyalleriyle ilgili olup olmadığını ve genel kalitesini belirlemeye yardımcı olur.

Google’ın bir robot olduğunu unutmayın. Bir makalenin genel anlamını tespit etmek için kelimeler arasındaki ilişkileri kullanır.

Peki bunun bize faydası nedir? Google’ın belirli bir konuyla ilgili bir makalede görmeyi beklediği kelimeleri ve anahtar kelime öbeklerini bilirsek bu kelimeleri makalemize ekleyebilir ve Google’ın makalemizin alakalı olduğunu, aynı zamanda kaliteli olduğunu görmesine yardımcı oluruz.

Yerel SEO

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir