Bursa SEO: Serbest Çalışan Uzman mı yoksa Ajans mı Tercih edilmeli?

seo bursa grafik

Günümüzde, herhangi bir işletme, bir web sitesi ile çevrimiçi olarak temsil edilir. Çevrimiçi ticaret, son 20 yıldır dünyadaki en kârlı iş yapmabiçimlerinden biri olmuştur ve milyonlarca potansiyel müşteriye nispeten daha düşük maliyetlerle ulaşılmasını sağlamaktadır. İstatistiklere göre Türkiye’de çevrimiçi alımlar, gelişmiş ülkelere oranla şimdilik daha düşük olsa da, yükselme eğilimindedir. Özellikle yeni neslin internetten alışveriş yapma konusunda oldukça yetenekli ve istekli olduğu biliniyor. (Bkz. Arama Reklamcılığının Geleceği: Z Kuşağı)

Türkiye’nin en büyük sanayi şehirlerinden biri olan Bursa’da interneti ticari amaçlar için etkin kullanan işletmeler hakkında elimizde kendi tecrübelerimizden başka bir istatistik yok. Hemen her şirketin, çevrimiçi ticaret veya tanıtımı çok önemli bulduğunu biliyoruz ancak sorun, internette kurumsal olarak bilinir olmanın geleneksel ticarete göre daha kolay olduğunun sanılması. Bir dijital pazarlama uzmanı olarak aksini söylemek durumundayım. Çevrimiçi ticari başarı, en az geleneksel ticaret ve tanıtım kadar zordur. Yine de cebinize giren her kuruş, bir başkası tarafından kazanılamadığı için girer. Pasta belidir, herkes çeşitli kabiliytlerler ölçüsünde payını alır. Unutulmamalıdır ki web siteleri sadece gelişmiş birer iletişim aracıdır. Google’da ilk sırada olsanız bile ürün ve hizmetinizin kalitesine ödeme yapılır.

Uzman mı, Ajans mı?

Bursa’da iş yapıyosunuz, potansiyel müşterileriniz burada ya da çevresindeki ilçe ve kasabalarda. Bursa SEO pazarı size iki fırsat sunar. Bir SEO ajansıyla anlaşabilir ya da serbest çalışan bir seo uzmanı ile iletişime geçebilirsiniz. Peki hangisi daha etkili olurdu? Bu konuyu öncelikle Bursa sonra Türkiye’de iş yapma biçimleri ve koşullar açısından ele alacağız.

Seo Uzmanı ile Çalışmanın Avantajları

SEO uzmanı ile çalışırsanız işiniz için şahsen sorumluluk alan biriyle direk muhattab olursunuz. Bu kişinin işi bırakıp başka bir ajansta veya şirkette çalışma ihtimali azdır. Yani kimse size, ya o arkadaş işi bıraktı, bundan sonra sizin SEO işleriyle Ayşe Hanım ilgilenecek demez. Ön çalışma ve müzakereler için daha fazla zaman ayırabilirler, çalışma saatlerine bağımlı olmadıkları gibi, gerektiğinde günde 16 saat çalışabilirler ve ajanslara göre daha ucuz hizmet vermelerine rağmen işiniz için muazzam bir çaba gösterebilirler. Aynı anda çok faz proje üstlenmezler, müşteri sayıları ajanslara göre çok daha az olduğundan işiniz üzerindeki konsantrasyonları daha fazladır.

SEO uzmanı ve ajansı arasındaki diğer bir fark ise sözleşme biçimidir. Seo uzmanı ile sözleşme yapsanız bile direk, sürekli muhattablık nedeniyle oluşan samiyet, karşılıklı mağduriyetlerin hakkıyla ve hızlıca çözüme kavuşturulmasını sağlar. Bir ajansla çalıştığınızda projeden istediğiniz verimi alamasanız bile, SEO çalışmalarında öngörülen 6 ila 12 aylık sözleşmeye uymak, gerekli ödemeyi yapmak zorunda olacaksınız.

Ek olarak, iyi bir Seo uzmanının para kazanma potansiyeli yüksektir. Genellikle ajanslar bir profesyoneli tatmin edecek bedeli ödemeye yanaşmaz, dolayısı ile çalıştıracağı personelin kalitesi ona göredir. Ajans personeleninin niteliklerinden emin olmak zordur. Size kimin ne hizmet vereceği doğrudan açıklayamazlar. Çünkü konuşacağınız kişi genellikle yöneticileridir. En sık duyacağınız cevap: “Sitenizi analiz edip dönüş yapacağız” olacaktır.

Dürüst ve deneyimli bir serbest meslek sahibi, web sitenizi ilk 10 sıraya getirip getiremeyeceğini, daha önemlisi ihtiyaç duyup duymadığınızı, para harcamakta fayda var mı, ücretli reklam veya sosyal medya kullanmak daha kolay olmaz mıydı? sorularını kendine soracak ve cevabı size iletecektir. Çünkü siz bunları bilemeyebilirsiniz. Kurumsal bir ağız sizinle gerçekleri paylaşmaz. Ajanslarda pazarlama ekibinden birinin görevi ve hedefi sözleşmeyi size imzalatmaktır, bu aşamadan sonrası onun sorumluluğundan çıkar.

Seo uzmanı ile çalışmanın zor tarafı yok mu?

Kendini Seo uzmanı olarak tanıtmanın özgüvenden başka bir maliyeti yoktur. Bazı meraklı gençler birkaç WordPress site kurduktan sonra heyecanlanıp kendilerini seo danışmanı ilan edebiliyorlar. Site kurmak ile seo arasında farkı öğrenmek için tanıdıkları birkaç işletmenin web sitesini eğitim ve test amaçlı kulllanmak zorunda kalacaklarını ve tecrübe ve bilgi eksikliğinin getireceği sıkıntıları bilseler yapmazlardı. Bir uzman ile ile amatör arasındaki farkı görmek zor değildir. Seo uzmanı ile meraklı amatörü ayırmanın en kolay yolu kendi web sitelerini incelemektir. Kendilerini tanıtma biçimleri ve arama motorlarındaki başarıları net fikirler verir.

SEO Ajanslarıyla Çalışmak

Ajanslar çok geniş bir hizmet yelpazesini temsil edebiliyor. Bizim konumuz seo ajansları, ancak reklam ajansları arasında da dijital pazarlama sektörüne el atanlar var. İyi bir ekip çalışmasının önemi elbette çok iyi biliyoruz. Seo konusunda bireysel iştiraklerin, ajanslara, ekiplere göre daha verimli olmasının nedeni biz Türklerin mecburen maruz kaldığı iş yapma biçimleridir. Türkiye’nin, nitelikli insanların rahatça yetişebildiği, hakettikleri değeri gördükleri bir ülke olmaması sır değildir. Tüm zorluklara rağmen, işinin kalitesini herşeyin üzerinde tutan, seo çalışmalarını ajans düzeyinde profesyonel olarak yapan, idealist, yetenekli uzmanları istihdam etmek için uğraşan ve yazılımsal becerilerle donatılmış ajanslar da vardır ama sayıları tüm Türkiye de 5’i, 10’u geçmez. Seocu.com ve zeo.org işini hakkıyla yapan Türk seo ajansları olarak örnek gösterilebilir.

SEO Hizmeti almadan önce

Seo hşzmeti almadan önce yapılması gereken ilk şey işletmenizin dijital pzarlama ihtiyaçlarının ne t olarak belirlemektir.

  • Arama motoru optimizasyonu mu, ya da kısa vadede TBM’mi sizin için daha avatajlı? Belki de her ikisine de ihtiyacınız olacak.
  • Sektörünüz Sosyal medya ya öncelik verilmesini gerektiriyor mu? Ya da hangi sosyal medya uygulamarını daha çok tercih etmelisiniz?
  • Ürün veya hizmet yelpazeniz ne kadar geniş? Başlangıçta tanıtımlarınızı belirli bir nişe odaklayarak hız kazanabilir misiniz? Köprü görevi yapacak benzersiz hizmetleriniz var mı?

Google 1 ila 5 arasındaki konumlar trafiğin %80’ini alacaktır ve birçok rakibiniz zaten orada. Ürünleriniz veya hizmetleriniz benzersiz ise, tebrikler, rekabet etmeden yeni bir niş oluşturup konum alırsınız, ancak %99 ihtimalle sıralamada zaten birçok rakibiniz var ve açık bir avantaja sahipler. Devlet tarafından işletilen tüm web sitelerinin de daima en üstte olacağını unutmayın. Bu durum ilk 4 pozisyonda olmayı çok zorlaştırıyor.

Sonuç olarak, mucizelere inanabilirsiniz ancak web sitesi tanıtımında, seo’da mucize yoktur. İster ajanslarla ister freelancerseo uzmanlarıyla iş yapın önemli olan karşınızdaki insanların kim olduğudur. Geçmişlerini ve hali hazırda yaptıkları işleri araştırmak karar vermenizi kolaylaştıracaktır. Büyük bir şirket olsanız bile, öncelikle bir seo uzmanı ile çalışmayı deneyin.

Bursa SEO

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tamam
Göster

Gizlilik

Siteyi ziyaret ettiğinizde bilgisayarınıza veya mobil cihazınıza küçük bir metin dosyası kaydederiz. Web sitesinin eylemlerinizi ve tercihlerinizi (giriş, dil, yazı tipi boyutu ve diğer ekran tercihleri ​​gibi) belirli bir süre boyunca hatırlamasını sağlar. Sitemizi ziyaret ederek Gizlilik Şartlarını kabul etmiş olursunuz.
Kapat
Teklifi Göster