SEO

SEO hakkında merak ettikleriniz,

Tüm Önemli Yönleri ile Arama Motoru Optimizasyonu

Bu SEO rehberinde “arama motoru optimizasyonu” konusu tüm önemli yönleriyle ele alındı. Burada açıklanan SEO bilgilerini biraz pratikle birleştirerek web sitenize nitelikli trafik çekebilirsiniz.

Search Engine Optimization

SEO, “Arama Motoru Optimizasyonu” anlamına gelen “Search Engine Optimization” kavramının kısaltmasıdır. Bir web sitesine, sahibinin hedefleri doğrultusunda alakalı trafik çekmek ve dönüşüm sağlamak için, kullanıcı hedef kitlelerine arama motorlarının çalışma prensiplerini gözeterek iyi bir deneyim sağlamak üzere gerçekleştirilen çok çeşitli strateji ve uygulamalardır.

2020’de SEO

SEO başarısında web sitesini ziyaret eden kullanıcıların sadakati esastır. Ancak, çok hızlı oluşan ve dağılan devasa bilgi çeşitliliği nedeniyle arama motorlarının bilgiyi kısa sürede doğrulayamaması, kullanıcı deneyimini tam olarak kıyaslayamaması ve kullanıcının da en doğru bilgiyi tercih ettiği varsayılamayacağı için oluşan gri alanda SEO uygulamaları Google gibi botları manüple etme eğilimindedir.

Arama Motoru

Arama motorlarının çalışma prensibi, kullanıcılara aradıkları bilginin bulunduğu en güvenilir web sitesinin ilgili sayfasını göstermek için sürekli geliştirdikleri algoritmalara dayanmaktadır. Bu algoritmalar bir web sitesindeki mümkün olan tüm aktiviteleri izler, zaman içinde değerlendirir ve arama sorgularına karşılık geldiklerinde topladığı verilere göre sıralar. Arama motorları bazen yetenekleriyle kendilerine hayran bırakırken bazen de şaşırtıcı bir biçimde anlaşılması güç sonuçlar getirebilir.

seo önemli adımlar

SEO’da 7 Temel Gereksinim

Önem sırasına göre SEO gereksinimleri

1. Taranabilirlik, Dizine Eklenebilirlik

Taranabilirlik , arama motorunun bir sayfadaki içeriğe erişme ve bunları tarama yeteneğini tanımlar. Bir sitenin taranabilirlik sorunu yoksa, web tarayıcıları sayfalar arasındaki bağlantıları izleyerek tüm içeriğine kolayca erişebilir. Ancak, bozuk bağlantılar veya bağlantısız sayfalar (orphan), arama motorunun bir sitedeki belirli içeriğe erişememesi gibi taranabilirlik sorunlarına neden olabilir. Endekslenebilirlik ise, arama motorunun analiz etme ve dizinine bir sayfa ekleme yeteneğini ifade eder. Google bir siteyi tarayabilse de, genellikle dizine eklenebilirlik sorunları nedeniyle tüm sayfalarını dizine ekleyemeyebilir.

2. İçerik Kalitesi

Google’da düşük kaliteli içerik sıralanmaz. Sıralama şansımız olması için sitemizin tamamında yüksek kaliteli içerik yayınlamamız gerekiyor. Google’a ayak uydurabilmek için tüm arama motorlarının mümkün olan en iyi arama sonuçlarını sunması gerekir. Çevrimiçi olarak en iyi, en yararlı içeriği bulma yeteneklerini geliştirmeye devam edecekler. Bu yüzden kaliteli içerik arama sonuçlarında görünmek için en iyi taktiktir. Düşük kaliteli, anahtar kelime yüklü içerik, kullanıcılara aradıklarını bulmalarına yardımcı olmaz. Arama motorları algoritmalarını bu tür içerikleri ayıklamak için geliştiriyorlar. İstedikleri şey, kullanıcı için en zengin deneyimi sağlayan web sayfalarıdır. Dolayısıyla “kaliteli içerik” terimi bu fikre dayanır.

3. Anahtar Kelime Araştırması

Anahtar kelime araştırmalarının önemli SEO görevlerinden biri olduğunu biliyorsunuzdur. Anahtar kelimeler kullanıcının internette belirli bilgileri bulmak için arama motoruna girdiği kelimeler veya kelime öbekleridir. Anahtar kelime, insanları organik arama sonuçlarına ve arkasından ilgili web sitesine yönlendiren bir ağ geçididir. Bu yüzden doğru anahtar kelimeleri bulmak arama motoru optimizasyonu için çok önemlidir. Anahtar kelime araştırmaları insanların bilgileri ararken kullandıkları ifadeleri keşfetmenize yardımcı olur, böylece web sitenizi doğru anahtar kelimeler için sıralama alacak şekilde optimize edebilirsiniz.

4. Kullanıcı Deneyimi

SEO tamamen Kullanıcı Deneyimi ile ilgilidir. Google, kullanıcılarının deneyimini sürekli olarak iyileştirmeye çalışır. Sapı samandan ayırmak ve arama yapanlara yüksek kaliteli, güvenilir ve alakalı sonuçlar sağlamak için, arama motoru sonuçlarında çok sayıda değişiklik yapılır ve sürekli olarak katı algoritma güncellemeleri eklenmektedir. Kullanıcı deneyiminin Google için ne kadar önemli olduğuna en iyi örnek RankBrain algoitmasıdır. RankBrain üçüncü en önemli sıralama faktörüdür . Sitenin hemen çıkma oranı, organik TO, oturum başına sayfa sayısı ve bekleme süresi gibi davranış metriklerine odaklanan Rank Brain, ziyaretçilerin sitenizde gezinmeyi sevip sevmediklerini Google’a bildirir.

5. Bağlantılar (Backlink)

Doğru kullanıldığında, geri bağlantılar arama motoru optimizasyonu için etkili yapı taşları olabilir. Oluşturduğunuz geri bağlantı sayısı, web sitenizin arama motorlarında popülerliğini belirleyecektir. Google gibi arama motorları, web sitelerini sahip oldukları geri bağlantıların kalitesine göre dizine eklemek için arama örümceklerini kullanır. Kaliteli geri bağlantılar oluşturduğunuzda ve içeriğiniz arama motorlarında dizine eklendiğinde, web sitenize daha kaliteli trafik çekersiniz. Arama sorgularında daha alakalı hale gelirsiniz Gelen bağlantılar web sitenizin önemini gösterir. Google, diğer web siteleri tarafından onaylanan web sitelerine daha fazla kredi verecektir.

6. Meta Etiket Optimizasyonu

Meta etiketler SEO’nun temelini oluşturur ve bir web sayfası oluştururken mutlaka belirlenmesi gereken özelliklerden biridir. Meta etiketler olmadan okuyuculara organik olarak erişemeyebilirsiniz. (Google kendi de belirleyebilir) Meta etiketler oluşturmak kolaydır ancak iyi bir anahtar kelime araştırması ve kullanıcı deneyimine dayanır.

7. Yapısal Veri

Schema Markup veya Schema.org, web içeriğinde mikro veriler olarak da bilinen semantik kelimeleri temsil eder. Mikro veriler sayfa HTML koduna eklenir, böylece arama motorları içeriğinizi daha iyi okuyabilir ve web sayfanızın arama sonuçlarında gösterilme şeklini geliştirebilir.

SEO Kavramları

Algoritma Nedir?

Algoritmalar, arama motorları tarafından bir web sayfasının arama motoru sonuç sayfasındaki konumunu belirlemek için kullanılan matematiksel formüllerdir. Algoritma, arama motorları tarafından sürekli güncellenir ve döndürülen sonuçların alaka düzeyini artırmak için kullanılır.

Alt Etiketi

Alt etiketi görselleri tanımlamak için kullanılan bir HTML etiketidir. Bu alternatif metin kullanıcının faresi bir resmin üzerine geldiğinde veya tarayıcı bir resmi gösteremediğinde çerçeve içinde görüntülenir. Alternatif etiketler, sayfaları yalnızca metin modunda görüntüleyen ve genellikle görme engelli kişiler tarafından da kullanılır. Bazı arama motorları Alt metinleri algoritmalarında bir sıralama faktörü olarak kullanır.

Anchor Text

Anchor bağlantılara eklenen bir html etiketidir. Kullanıcı bağlantıya tıklarsa karşısına nasıl bir web sitesi geleceğini tahmin etmesini sağlar. Doğru kullanıldığında SEO’ya faydası olabilir.

Otorite – Yetki

Otoriter ya da yetki siteler belirli bir konsept içinde güvenilir sitelerdir, doğal olarak yüksek kalitede alakalı bağlantılar çekerler, arama sonuçlarında buna göre ödüllendirilirler. Genellikle yüksek otoriteye sahip web siteleri, belirli bir konuda profesyonel ve ayrıca çok sayıda geri bağlantı alan web siteleridir.

Geri bağlantılar yani backlink’ler, gelen bağlantılar olarak da bilinir. Bir web sitesine yönlendiren eden bağlantılara geri bağlantı denir. Geri bağlantıların sayısı ve kalitesi arama motoru algoritmasında önemli faktörler olarak kabul edilmektedir.

Black Hat SEO

Black Hat SEO, bazı seo uzmanlarının web sitelerini tanıtmak için kullandığı aykırı teknikleri tanımlamak için kullanılan terimdir. Bu teknikler, arama motorları tarafından yayınlanan yönergelere aykırıdır ve çoğu durumda kullanımları bir sitenin cezalandırılmasına veya arama motoru listelerinden çıkarılmasına neden olabilir. White Hat SEO ise bunun tam tersidir.

Hemen Çıkma Oranı

Hemen çıkma oranı, herhangi bir bağlantıya tıklamadan veya web sitesinde farklı sayfaları ziyaret etmeden siteyi terkeden kullanıcıların yüzdesini ifade eder. SEO’da önemli bir faktördür.

Call to Action

Call to action, harekete geçirici mesaj anlamına gelir. Kullanıcıyı bir eylemi gerçekleştirmeye teşvik etmek için verilen bilgi istemidir.

Tıklama Oranı (CTR)

CTR, tıklama Oranı (TO) anlamına gelir. Bir bağlantıyı gerçekten tıklayan kişilerin yüzdesinin bir göstergesidir. Örneğin, bir bağlantıyı görüntüleyen her yüz kişiden 5’i bağlantıyı tıklarsa, %5’lik bir TO’ya sahip olur

Dönüşüm

Dönüşüm, bir web sitesi kullanıcısının belirli bir hedefi tamamlamasıdır. Bir satışı tamamlamak, bir bültene kaydolmak vb, hedefleri tamamlayan kullanıcıların yüzdesini ifade eder.

Tarama (Crawl)

Crawl, arama motoru örümcekleri veya robotlarının özel olarak bir web sitesini taraması veya bir siteden/sayfadan diğerine bağlantıları takip ederek web üzerinde gezinerek tarama yapmasıdır.

Dizin (index)

Google, taradığı her sitenin ayrıntılarını içeren geniş bir veritabanına sahiptir. Google’ın dizini, Google tarafından arama sonuçlarında görünmesi için seçilen web sayfalarını ifade eder. Arama motoru örümceğinin tarama işlemini de ifade eder.

SEO Nedir ve Nasıl Çalışır?

SEO veya arama motoru optimizasyonu, bir web sitesini arama motorlarında üstte sıralanmasını sağlamak ve hedeflenmiş trafik elde etmek için optimize etme işlemidir. Hedef anahtar kelime öbekleriniz için Google gibi arama motorlarında üst sıralarda yer alabilen web siteleri daha fazla tıklama alabilir. 

SEO Açılımı Nedir?

SEO kısaltması, “Search Engine Optimization” kelimelerinin baş harflerinden oluşur. Türkçesi Arama Motoru Optimizasyonu”‘dur. SEO, web sitelerini kullanıcılara en iyi deneyimi suncak şekilde tasarlarken, arama motorları için de taranabilir ve güvenililir hale getirmek için yapılan birçok site içi ve site dışı optimizasyonlardan oluşur.

SEO hakkında internette yeteri kadar kaynak mevcuttur. ancak SEO’nun en büyük zorluğu gerektirdiği zamandır. Bu zamanı azaltmak için deneyim ve tecrübe gerekir.

“SEO Uyumlu” Ne Demek? 

Web sitelerinn içeriğinin kalitesi ve arama sorgularıyla alakası programlar yani arama motoru algoritmaları tarafından değerlendirilir. Bu algoritmalar çok hızlı işlem yapabilse de insan algısının yakınlarına bile yaklaşamaz. Sadece daha önce tecrübe ettikleri bilgilere göre yorum yapabilirler. Bu nedenle web içeriği insanlar için tasarlanırken makineler için de anlaşılabilir hale getirilir. Ek olarak arama motorları trilyonlarca içeriği taramak zorundadır, bu işlemi kolaylaştırma için bazı teknik uygulamaları zorunlu kılar.

SEO Neden Gereklidir?

SEO Çalışması daha uzun süreli dönüşümler sağlar ve sosyal medya imajı için daha önemli olabilir. SEO, birçok yönden web sitenizin veya diğer çevrimiçi varlıklarınızın temel taşlarından biri olmaya devam edecektir. Arama algoritmasına yapılan her güncelleme ile Google ve diğer arama motorları gelişerek kaliteyi daha iyi bir biçimde keşfedebilmektedir.

Arama Motoru Optimizasyonu çok önemli bir dijital pazarlama faaliyetidir. Arama motorlarının gelişmesine bağlı olarak, SEO Hizmetinin öngörülebilir gelecekteki etkisi sona ermeyecektir. Son zamanlarda, sesli ve görüntülü aramaların çok önemli olacağı belirtilmektedir ancak; bu tür aramalar da geleneksel metin tabanlı içerikle benzer değerlendirmelere bağımlıdır. Bu bağlantı, var olduğu sürece SEO teknikleri önemini devam ettirecektir. 

SEO ve Google İlişkisi

Google en çok kullanılan arama motorudur çünkü teknolojisi kullanıcılara en ilgili sonuçları getirme konusunda diğerlerinin önüne geçmiştir. Bu nedenle internette görünür olmanın hedeflendiği SEO çalışmalarında en büyük rehber haline gelmiştir.

SEO olmadan insanların web sitesini bulması daha zordur. Eğer siz yapmazsanız rakiplerinizden bazıları mutlaka SEO yapacak ve daha zayıf rakipler dahi, SEO kampanyaları ile kolayca SEO yapmayan bir web sitesinden daha fazla potansiyel elde edebilecektir. İnternetten ürün ve hizmet alımının diğer satın alma türlerine oranı her geçen gün artmaktadır. Şuan dahi hemen herkes internet üzerinde ürün ve hizmet araması yapıyor. SEO hiç bitmeyen bir süreçtir. İlerlemiyorsanız ve konumunuzu geliştirmiyorsanız, rakiplerinize karşı bir çok anlamda konum kaybediyorsunuz demektir. 

Google SEO

SEO Hizmeti Nedir?

SEO Hizmeti, arama sonuçlarında doğal bir şekilde yükselmek için gereken önemli bir dijital pazarlama faaliyetidir. Hizmeti tanımlarken öncelikle ve en önemlisi, web sitelerini geliştirmek için yapılan tüm eylemler doğaldır ya da öyle olmalıdır. SEO geliştirmelerinden elde edilen verim Google’dan gelen organik trafikle ilgili verilerle ve dönüşüm hedefleriyle doğrulanmaktadır.

SEO fiyatları hedeflere göre belirlenir. Rekabetiniz ve optimizasyonlar için gerekli süre temel alınır.

SEO Nasıl Çalışır?

Teknik SEO Nedir?

Teknik SEO, arama motorlarının web sitesinin sayfalarını keşfetmesine, taramasına ve dizine eklemesine yardımcı olmak için içeriği, tasarımı ve kod yapısını geliştirir. Teknik SEO gereksinimlerinin başarılı bir şekilde uygulanması, sitenin tüm cihazlardaki sayfa performansını ve dolayısı ile kullanıcı deneyimini optimize eder. Web sitesinin arama motoru sonuç sayfalarındaki görünürlüğünü ve sıralamasını iyileştirerek sayfalara daha fazla organik trafik gelmesini sağlar.

Teknik SEO içeriğin optimize edilerek pazarlanması ile yakından ilgilidir. Teknik SEO, yayınladığınız içeriği arama motorları için daha erişilebilir ve taranabilir hale getirerek içerik pazarlama stratejinizi destekler ve geliştirir. Web sitenizi ziyaret eden herkes için daha faydalı hale getirir. 

SEO Uzmanı Nedir?

SEO Uzmanı, bir web sitesinin geliştirilmesinin tüm aşamalarında, SEO’yu ilgilendiren tüm konularda analiz, danışmanlık ve uygulama yapan, teknik ve semantik bilgiye sahip kişilerdir.
SEO Uzmanı Ne İş Yapar?

SEO eğitimi, SEO hizmetinin bir olmazsa olma bir bileşenidir. SEO uzmanları yıllar içinde edindikleri deneyimlerini paylaşarak eğitim verir. SEO kavramını daha iyi tanımak ve genel bir fikir edinmek için faydalı olabilir. SEO yaratıcılık gerektiren, stratejik ve tam zamanlı bir iştir, oldukça zordur. SEO eğitimi alarak SEO uzmanları ile daha verimli çalışabilirsiniz. 

SEO ‘dan Beklenenler

Bir SEO Uzmanı ile çalışmadan evvel gerçekçi beklentilerinizin olması gerekir. Eğer kısa bir süre içerisinde işiniz üzerinde büyük, olumlu bir etki yaratabilirsek ne mutlu. Ancak SEO’da çabalarımızın karşılığı olan daha fazla trafik ve dönüşümler, zaman gerektiren hedeflerdir. Bir müşteri olarak kendinizi aldatılmış hissetmemeniz ve bizim de üzülmememiz için, projenin en başında ne kadar bütçe ve zamanda nelerin başarılabileceği konusunda bir uzlaşmaya varılması gerekir.

Arama Motoru Optimizasyonu Uygulamaları

Bu SEO Uygulamalarını, dünyada en fazla kullanılan arama motoru Google’ın tavsiyelerine ek olarak kullanıcı deneyimi açısından web sitenizi belirli bir seviyenin üzerine taşıyabilecek, herkes tarafından kolayca uygulanabilir, hızlı bir SEO rehberi olarak kullanabilirsiniz.. Bu yöntem ve stratejilerinin belirgin özelliği, birlikte çalışmalarıdır. Google’dan gelen organik trafiği artırmanın temel faktörleri kaliteli içerik yayınlamak ve güven olsa da, SEO çabalarında hemen herşey bir birine bağlıdır.

Web Sitesini Dizine Eklenebilir Halde Tutmak

Web sitelerini arama motorları tarafından taranabilmesi robots.txt dosyasında veya HTML meta etiketler arasında “noindex” direktifi olmamalıdır. Bu direktifler, WordPress gibi içerik yönetim sistemlerinde varsayılan olarak etkin değildir, ancak, Ayalar > Okuma sekmesindeki, “Arama motorlarının bu siteyi indekslemelerine engel olmaya çalış” seçeneği yanlışlıkla etkinleştirilmiş veya yapım aşamasındayken etkinleştirip unutulmuş olabilir.

Tarama sorunları yaşandığında SEO’nuzun etkilenmemesi için ilk önce kontrol edilmesi gerekenler robots.txt dosyası ve noindex meta etiketlerini aktif edebilecek WordPress ayarı veya eklentilerdir.

XML Site Haritası Oluşturma ve Gönderme

XML Site Haritası oluşturma

Site Haritası, bir sitenin URL’lerini listeleyen bir XML dosyasıdır. XML site haritaları birçok içerik yönetim sisteminde otomatik oluşturulur. Yine de daha verimli XML site haritası oluşturmanın ve yönetmenin yolları da vardır.

XML Site Haritası gönderme

WordPress üzerinde kullanılan bir SEO eklentisi veya herhangi bir site haritası oluşturucu eklenti, kendi belirlediği isimle özel bir site haritası oluşturabilir. Site haritası yolunun Arama Konsolunda belirtilmesi ve gönderilmesi, her bir URL’nin en son ne zaman güncellendiği, ne sıklıkta değiştiği ve sitedeki diğer URL’lerle ilişkili olarak ne kadar önemli olduğu gibi bilgilerin eklemesine olanak tanır.

Sitenin Açılma Süresini Hızlandırma

Çoğu analize göre bir sitenin yüklenmesi 3 saniyeden fazla sürüyorsa hemen çıkma oranınız ortalama olarak %50 ila %90 artabilir. Mobil öncelikli dizine ekleme güncellemesinden sonra mobil kullanıcı deneyimi SEO açısından daha da önemli hale geldi. Hareket halindeki mobil kullanıcılar beklemeyi sevmez, geri tuşuna basmaları an meselesidir (pogostick), bu nedenle mobil hız çok önemlidir.

Kanonik alan adı versiyonunun ayarlanması, yinelenen URL birleştirme

Alan adı versiyonu ile anlatılmak isyenen, alan adının önüne yazılan, http, https, www protokol kısaltmalarıdır. Örneğin bir web sitesi, hem http hem de https üzerinden ve / veya, hem www ön eki ile, hem de hem de www’siz versiyonlarda açılabiliyorsa, Google bu versiyonları aynı içeriğe sahip, yinelenen URL’ler olarak görür. Bu versiyonlardan birini tercih edilmesi, diğer versiyonların tercih edilen versiyona yönlendirilmesi gerekir. Böylece hangi URL’nin standart olduğunu Google’a açıkça bildirerek, SEO’da dezavantaj yaratmasını önlemiş oluruz..
Ayrıca bakınız: Yinelen URL Birleştirme , Htaccess URL Yönlendirme

Güvenli bağlantı protokülü, SSL kullanımı

Google, web sitelerinin güvenli bağlantı, yani “https” protokölü üzerinden iletişim kurmasını tavsiye etmekte, SEO açısından az da olsa bir etkisinin olacağını belirtmektedir. SSL kurulumu günümüzde LetsEncrypt ve OpenSSL gibi certbotlar sayesinde ücretsiz hale gelmiş ve kolaylaşmıştır. SSL (Secure Sockets Layer) Güvenli Soket Katmanı, sunucu ve kullanıcının tarayıcısı arasında şifreli bir bağlantı kurmak için kullanılan standart bir güvenlik teknolojisidir.

Yapısal Veri İşaretleme (Rich Snippets)

Yapısal veri işaretleme, arama motorlarına sayfa içeriği hakkında, önceden belirlenmiş formatlarda bilgi sunar ve arama sonuçlarında daha zengin bir görünüm kazanmasını sağlar. Aşağıdaki görselde FAQ yapısal verisi eklenmiş bir sayfanın arama sonuçlarındaki yapılandırılmış halini görüyorsunuz.
Yapısal Veri Türlerini İnceleyin

Robots.txt dosyası oluşturma

Robots.txt, arama motoru tarayıcılarına ilişkin talimatları içeren bir metin dosyasıdır. Arama motoru örümceklerinin hangi URL’leri taramaları gerektiğini tanımlar. Ancak, bu URL’lerin hepsi açıkça robots.txt dosyası içinde adlandırılmaz. Bunun yerine, belirli alanların taranmasına izin verilmez. Bu basit metin dosyasını kullanarak tüm etki alanlarını, altdizinleri veya belirli bir dosyayı arama motoru örümceklerinden kolayca hariç tutulabilir. Ancak, bu dosya yetkisiz erişime karşı koruma sağlamaz. Robots.txt, kök dizinde bulunur. Siteyi ziyaret eden botların açtığı ilk belgedir.

Mobil uyumluluk

Mobil uyumluluk, web sitelerinin olmazsa olmaz teknik özelliklerinden biridir. Ekran ne kadar küçük olursa olsun, web tasarım stilleri buna ayak uyduracak şekilde yapılandırılmalıdır.

Duyarlı web tasarım (responsive)

Responsive web tasarım, web sitesinin tüm cihaz ekranlarında sorunsuz görüntülenebilmesi fikrine dayanır. Kullanıcı web sitesini ister bir cep telefonundan, isterse dev ekran bir akıllı tv üzerinden sorunsuz görüntüleyebilmelidir.

AMP “Hızlandırılmış Mobil Sayfalar”

Hızlandırılmış Mobil Sayfalar, geleneksel mobil sayfalardan daha hızlı olan mobil uyumlu sayfalardır. Arama sonuçlarından tıklandığında devreye girer ve daha hızlı yüklenir. Orjinal sayfanın basit bir HTML sürümüdür.. Google, Pinterest, Linkedin, Twitter ve daha birçok uygulama AMP’yi destekler. AMP Mobil kullanıcı deneyimini geliştirdiği için dolaylı olarak bir Google Sıralama faktörüdür.

İçeriği Mobil kullanıcılar için mümkün olan en iyi duruma getirmek

Büyük metin blokları mobil kullanıcıları rahatsız ederek siteyi terketmelerine neden olabilir. Uygun font tipi, boyutu, renklendirme ve 2 veya 3 cümleden oluşan paragraflarla içerik çok daha rahat okunabilir olacaktır.

Okunabilirliği artırmak için madde işaretlerini kullanmak

Rakam veya simgelerden oluşan madde listeleri okunabilirliği önemli ölçüde artıtır. Uygun durumlarda madde işaretlerini kullanmak, içeriğin daha hızlı okunmasını sağlar.

Anahtar kelimelerin kullanımı

Anahtar kelimeleri kalın harflerle vurgulamak daha iyi sıralama alınacağı anlamına gelmez. Bu yöntem, metnin önemli kısımlarını kullanıcının daha kolay bulmasını sağlamak içindir ve sayfada kalma süresini artırabilir.

Daha alakalı trafik almak için uzun kuyruklu anahtar kelimeler kullanmak

Ne istediğini bilen kullanıcıların, satış gibi hedeflenen eylemlere geçme olasılığı yüksektir. Bu tür kullanıcılar aradıkları şeyi arama motoruna daha detaylı yazarlar. Örneğin “Vegan tarifleri” kelimesi fazla geneldir ve muhtemelen kullanıcı ne aradığından tam emin değildir. Arama sorgusuna “Vegan akşam yemeği tarifleri” gibi uzun kuyruklu yazan bir kullanıcı ne istediğini bilmekte, dolayısıyla tıkladığı sayfada daha uzun kaldığından dönüşüm hedefini tamamlama şansı yüksektir.

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler bulmak

Anahtar kelime araştırma araçları, o güne kadar aranmış kelimeleri sıralar. Yeni anahtar kelime bulmak şansı pek yoktur. Özellikle yeni, uzun kuyruklu anahtar kelimeler bulmak için Quora gibi soru-cevap tarzı forumlar mükemmeldir. Bu platformlarda, daha önce diğer web sitelerinde çok az kullanılmış anahtar kelimeler bulunabilir.

Wikipedia’dan anahtar kelime bulmak

Wikipedia, herhangi bir konudan anahtar kelime bulmak için harika bir platformdur. Wikipedia’da bir konu sayfasında bulduğunuz tüm bağlantılar, içeriğinizde kullanabileceğiniz veya içerik oluşturabileceğiniz, potansiyel olarak alakalı anahtar kelimelerdir.

H1 başlığında hedef anahtar kelimeyi kullanmak

Hedeflediğiniz anahtar kelimeyi h1 başlığında, yani sayfanın ilk başlığında kullanmak alaka düzeyini artırabilir. Çok uzun olmamak ve kullanıcı deneyimini bozmamak kaydıyla, h1 başlıklarında bir veya iki anahtar kelime geçirmek faydalıdır.

H2, H3 başlıklarında alternatif anahtar kelimeler kullanmak

Bir anahtar kelimeyi aynı yazılış biçimiyle tüm başlıklarda kullanmak iyi bir uygulama değildir. Başlıklarda hedeflenen diğer anahtar kelimeler ya da ana anahtar kelimenin türevleri kullanılabilir.

Önemli anahtar kelimeleri içeriğin ilk yüz kelimesine doğal bir biçimde eklemek

Site İçi SEO olarak tabir edilen uygulamalardan biri olan anahta kelime yerleştirme,, içeriği belirli bir sorgu veya anahtar kelime için olabildiğince alakalı hale getirmekle ilgilidir. Anahtar kelime yerleştirme doğal dil akışını bozmadan, kelimeden önce ve sonra kullanılan kelimelerle ve paragrafın ana fikri ile çelişmemelidir. Google algoritmasının, “ilk 100 kelimede anahtar kelime var mı?” ya da “kaç tane var” gibi bir faktörü tek başına iyi bir sinyal olarak kabul etmeyeceği bilinmelidir.

LSI (Gizli Semantik İndeksleme) Anahtar kelimeleri kullanmak

LSI, Gizli Semantik Dizinleme Anahtar Kelimeler, anlamsal olarak hedef anahtar kelimeyle ilişkili anahtar kelimelerdir. LSI kelimeler, içerikte bahsedilen konunun derinlemesine anlatıldığına dair sinyaller taşıyabilir.

SEO Kontrol Listesi

Anahtar kelimeleri görsellerde dosya adı olarak kullanmak

Web sitesinde kullanılan görsellere isim verilirken anahtar kelimeleri ve versiyonlarını kullanmak ve SEO uygulaması bir alışkanlık haline getirmek faydalıdır.

Görsel “alt” etiketini doğru kullanmak

Görsel alt etiketleri sadece gerçekten bir anlam ifade ettiğinde, görsel hakkında açıklayıcı bir bilgi sunuyorsa kullanılmalıdır. Alt etiketi, erişişebilirlik özelliğini desteklediği için çeşitli cihaz veya programlar tarafından kullanılır.

Sesli arama optimizasyonu için uzun kuyruklu anahtar kelimeleri kullanmak

Sesli aramalar için anahtar kelime araştırması, geleneksel anahtar kelime araştırmasından biraz farklıdır. İnsanlar telefonları ile sesli arama yaptığında sanki bir arkadaşla konuşuyormuş gibi yaparlar. Örneğin: normal bir aramada “Vegan Restoranı Bursa” diye arama yapan bir kullanıcı, sesli arama yaparken “Yakınlarda Vegan Restoranı var mı?” biçiminde kullanabilir. Bu tür arama terimlerini tahmin ederek içerikte doğal bir şekilde kullanmak sıralamada fark yaratır.

Özel 404 Sayfası

Özelleştirilmiş Hata (404) Sayfası
Kaldırılmış ya da bulunmayan URL’ler taranmaya çalışıldığında dönen genel 404 en yaygın tarama hatalasıdır. Bu sayfada sadece sadec 404 hata kodunu göstermek yerine kullanıcılara ziyaret eebilecekleri sayfa önerileri sunabilirsiniz.

301 Yönlendirmeler

301 Yönlendirmeler
301 yönlendirmeler, bir sayfanın URL’si herhangi bir nedenden dolayı değiştirildiğinde, alan adı otoritesini ve arama sıralamalarını korumak için yapılır.

İçerik farklı bir URL’ye taşında SEO tarafında sorunsuz bir geçiş sağlamak amaçlanır.

301 yönlendirmesi, bir URL’den diğerine kalıcı bir yönlendirmedir. 301 yönlendirmeleri, site ziyaretçilerini ve arama motorlarını tıklanan veya yazılan URL’den farklı bir URL’ye gönderir.

Kırık bağlantıları bulma, kaldırma veya yönlendirme

Site içi link inşaasının bir sonucu olarak, kaldırılan yada kalıcı bağlantısı değiştirilen sayfalara yönlendirilen linkler boşta kalabilir ve 404 hatası döndürebilir. Kırık bağlantıları Screaming Frog aracılığı ile ya da kırık link tespiti yapan tarayıcı eklentiler ile bulunabilir. Screaming Frog denetim aracı ile 500 URL’ye kadar ücretsiz analiz yapılabilir.

SEO dostu kalıcı bağlantılar oluşturmak

WordPress gibi içerik yönetim sistemleri, yeni yayınlanan bir sayfanın URL’sini oluştururken başlık etiketini kullanır. Ancak bu zorunlu değildir. Kalıcı bağlantı URL’si özel olarak oluşturulabilir. Kalıcı bağlantıların SEO dostu olması demek, hem anahtar kelimeyi barındırması, hem de mümkün olduğu kadar kısa olması anlamına gelir.

Bu uygulama aynı zamanda, bağlantıya tıklayacak olan kişiye, karşısına nasıl bir sayfa çıkacağı hakkında bir fikir verir. Sayfa URL’leri oluştururken, kelimeleri ayırırken sadece orta çizgi (-) kullanılmalı, alt çizgi (_) veya sharp (#) sembolleri kullanılmamalıdır.

Yinelenen içeriğin tespit ve kontrol edilmesi

Yinelenen içerik, belirli bir içeriğin web sitesi içerisinde farklı sayfalarda bulunmasıdır. Belirli bir bölümü veya tamamı aynı içeriği birden fazla sayfada yayınlama SEO üzerinde olumsuz etki yapabilir. Bu türden sayfaların tespit edilmesi, mümkünse kaldırılması, mümkün değilse kanonik etiketlerle asıl sürüme (tercih edilen) yönlendirilmesi gerekir.
Yinelenen İçeriğin ilk sürümünü Google nasıl tespit ediyor?

Çoklu lisana sahip web siteleri için “hreflang” uygulaması

Çok lisanlı bir web sitesi, aynı içeriğin farklı dillerde yayınlanmasıdır. Çok dilli web siteleri yinelenen içerik sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle, çok dilli sayfaların her birine Hreflang etiketi uygulanmalıdır.

Breadcrumbs

Breadcrumbs, sayfaların genellikle sol üst köşesinde bulunan ve kullanıcıya hangi sayfada olduğunu ve anasayfadan o sayfaya gelinen yolu gösteren bağlantılardır. Breadcrums özelliği kulllanıcılar için bir tür navigasyon işlevi görürken, arama motorları için sayfa hiyerarşini anlamasına yardımcı olur.

Reklam yerleşimi

Adsense gibi çevrimiçi sponsor reklam gösteren web siteleri, reklamların seçimi ve yerleşimi konusunda dikkat etmelidir. Örneğin bir sayfadan diğerine geçerken açılan tam sayfa bir ekran hemen çıkma nedenidir. Kullanıcılar web sitelerine reklam izlemek için gelmez, dolayısı ile reklamlar ziyaret amacını rahatsız etmemelidir.

Sosyal Medyada Paylaşmayı Kolaylaştırmak

Mobil veya masaüstü kullanıcıların içeriği kolayca paylaşabilmesi için gerekli araçları web sitesine eklemek önemlidir. WordPress eklentileri ile sosyal paylaşım düğmeleri oluşturulabilir.

Gelen bağlantı (backlink) edinmek

Backlink konusu dikkatle yaklaşılması gereken, doğal olmayan yöntemlerle edinilmesi riskli bir SEO uygulamasıdır. Bu konudaki çalışmaların gerçekleştirildiği, yönergelere uygun olup olmadığı çok belirgin olmayan gri bir alan vardır, ancak önünde sonunda önemli olan iki bağlantı arasındaki alaka olacaktır.

Konuyla ilgilenen daha otoriter web sitelerine bağlantı vermek

Bu uygulamanın sıralamaya direkt olarak ne kadar faydalı olduğu tartışılır, çünkü çok fazla değişken vardır. Ancak, içeriğin tam olarak ne hakkında olduğu hakkında arama motorunu bilgilendirmek ve bağlantı suyu diye tabir edilen link dolaşımını desteklemesi açısından faydalıdır.

Doğal backlink kazanmak

Geri bağlantılar, diğer sitelerden gelen, çeşitli türlerde referanslardır. Link satın alma tuzağına düşülmemeli, kullanıcılara gerçekten faydalı olarak doğal bağlantılar oluşturmaya odaklanılmalıdır.

Sosyal Medyada aktif olmak

Sosyal medya, organik trafiğe kıyasla daha kısa zamanda daha fazla insana ulaşma imkanı sağlayabilir. Yeni içeriğin sosyal medyada tanıtılması ve müşterilerin ihtiyaçlarının karşılanması noktasında ilgi çekici paylaşımlar yapılması önemlidir.

Forumlarda aktif olmak

Forumlar trafik çekmek için kullanılabilecek önemli platformlardır.
En basitinden Reddit ve Quora gibi forumlarda aktif olunabilir. Bu platformlarda gerçekten etkin olunabilirse ve değer verilirse, merak duygusu uyandırabilir, insanlar belirli bir web sitesine yönlendirilerek takipte kalmaları sağlanabilir.

Etkili bloglarda misafir yazarlık

Etkili, popüler bloglarda misafir yazarlık hala çok etkilidir. Önemli olan, konuk yazarlık yapılacak otoritesi yüksek web sitesiyle aynı niş içinde olmaktır. Konuk gönderilerle elde edilecek kaliteli bir backlink, yüzlerce düşük kaliteli bağlantıdan daha önemlidir.

Rakiplerin backlink’lerini keşfetmek

Rakiplerin geri bağlantılarını bilmek arama sonuçlarını daha iyi değerlendirilmesini sağlar. Rakip bağlantıları keşfetmek için Moz, Ahrefs ve SEMRush gibi araçlar kullanılabilir.

Kırık bağlantı fırsatlarını keşfetmek

Chrome eklentileri ile web sitelerinde kırık bağlantı fırsatlarını tespit edebilirsiniz. Bu bir backlink oluşturma stratejisidir. Nişinizdeki bir web sitesinde kırık bir bağlantı bulduğunuzda, o sitenin web yöneticisini bilgilendirebilir ve içeriklerinizden birine yönlendirmesini önerebilirsiniz.

İnfografik Oluşturmak

İnfografikler kullanıcıların sayfada daha uzun kalmasını sağlar. Kolayca paylaşılabilir ve okunabilir görseldir. Tek yapmanız gereken infografik oluşturmak ve daha sonra paylaşılabilir ve gömülebilir hale getirmektir. İnfografikleri sitelerine yerleştirenlerden otomatik olarak backlink alırsınız.

Pogosick Azaltma

Mobil kullanıcılar genellikle hareket halinde, aceleci, bilgiye hemen ulaşma eğilimindedir. Metnin ana fikrini ilk satırlarda belirterek, sayfaya gelir gelmez geri tuşuna basma ve arama motoru sonuçlarına dönme eylemi anlamına gelen Pogostick etkisi azaltılabilir. Pogostick, hemen çıkma oranı ile alakalı, ancak aynı şey değildir.

Konu başlık etiketi (title) İyileştirme

Başlık etiketi HTML için “title” etiketi arasına yazılan, sayfanın ana konu başlığıdır. Başlık etiketinin tamamının arama sonuçlarında görünmesi için 65 karakterin altında olması tavsiye edilir.

Başlık etiketi hedef anahtar kelimeyi barındırmalı ve insanları tıklamaya teşvik edecek biçimde, faydacı, merak uyandıran bir biçimde yazılmalıdır.

Google Arama Konsolu

İlk olarak web sitesinin teknik olarak doğru yapılandırılıp yapılandırılmadığını denetlemek ve sürekli kontol altında tutmak için site, Google Arama Konsolu’na kayıt edilmeli. Arama Konsolu (Google Search Console), bir sitenin Google Arama sonuçlarında durmunu izleme, yönetme ve taranabilirlik, mobil uyum gibi sorunları belirlemenize iyileştirmenize yardımcı olur.

Google Search Console URL Denetimi, site hakkında faydalı öngörüler sunar. Aslında, sitedeki URL’lerden herhangi birini URL çubuğuna yazdıktan sonra:

 • En son ne zaman tarandığını,
 • Son tarama durumunu,
 • Tarama hataları olup olmadığını,
 • Sayfanın doğru şekilde dizine eklenip eklenmediğini
 • URL’nin mobil uyumlu olup olmadığını,
 • Bağlı bir AMP sayfası olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.
Google Chrome Emülatörü ile Mobil ve Table Uyumluluğu Kontrolü

Google Chrome Emülatör Aracı, web sitesini farklı cihaz ekranlarında görüntülemek ve script, güvenli bağlantı ve daha birçok hatayı denetlemek için mükemmeldir. Masaüstü ekranındaki herhangi bir içerik, bu araç sayesinde çeşitliakıllı telefon simulasyonlarında görüntülenebilir.

Teknik SEO: Kontrol Listesi ve Araçlar

Teknik SEO hakkında çok düşünür ve konuşuruz. Farklı teknoloji ve ihtiyaçlar için oluşturulmuş web sitelerinin devamlı gelişim halinde olması, teknik SEO’nun da sürekli gündemde kalmasını sağlamakta. Bir de şu backlink meselesi var ki, yıllardır web siteleri ile uğraşmama rağmen tam olarak nasıl çalıştığından asla emin olamadım.

Geri bağlantılarınızı oluşturmak, yönetmek ve denetlemek SEO’nun kritik bir yönüdür ve her geçen gün zorlaşıyor. Google kendisini geliştirdikçe, anlamsal arama daha fazla önem kazanıyor ve açıkçası eski taktiklerin eskisi kadar iyi çalışmadığı hissine kapılmadığım gün yok.

Teknik SEO Nedir?

 

Bildiğiniz gibi teknik SEO en basit tarifiyle, arama motorunun web sitemizde daha verimli çalışmasını sağlamaktır. Elbette tek başına yeterli değildir, ancak teknik SEO’nuz kötüyse, bu kez çok iyi bir içeriğe sahip olmak da tek başına yeterli olmayacaktır. Her zman belirttiğim gibi, SEO’da herşey birlikte çalışır. Teknik SEO’yu temel olarak üç kısıma ayırmak mümkün.

Taranabilirlik

Web sitelerinin arama motorları tarafından en kısa sürede taranabilmesi ve kullanıcı deneyimine faydası bakımından, işleri kolaylaştıran ve güveni artıran fiziksel ve yazılımsal optimizasyonlardır.

Site Dışı SEO

Backlink dediğimiz, web sitelerine diğer sitelerden ya da ziyaretçilerin kendi kendine oluşturduğu bağlantıların yapılandırılma çabalarına Site dışı SEO diyorlar. Büyük oranda manipülatiftir. Google internetteki hareketliliği artırmak adına yapay backlinkleri bile hala sıralama faktörü olarak değerlendirmektedir. Yİne de yapay backlink oluşturarak yükselen sitelerin sıralamasında bir yükselme olsa da, 2 hafta içide gerilemeye başlamaktadır.

Site İçi SEO

Açıkçası SEO’yu günlük çalışma akışında site içi, site dışı ve teknik SEO gibi kavramlarla ifade etmek zorunda kalmıyorum. Çünkü bütün bu kavramlar, istisnalar olsa bile, birçok durumda benzer prosedürlerle yönetilir. Organik trafik çekmek için sıralamada iyi bir pozisyon almaktan bahsediyorsak enerjimizi ayırmamız gereken en önemli şey kullanıcıdır. Çünkü, her geçen gün, ziyaretçiye kattığımız değer arama motorları tarafından daha iyi ayırt edilebilmektedir.

Site içi SEO, yine basit bir ifadeyle, anahtar kelimeleri sayfalara uygun biçimde dağıtmak ve sayfaları birbirleriyle ilişkilendirmek için bağlantı oluşturmakttan ibarettir.

Teknik SEO hangi SEO çabalarını temsil ediyor? Şimdi buna bakalım.

Site Haritası

Site haritasını önemli olduğunu biliyorsunuz. Site haritaları arama motorlarına site yapısı hakkında bilgi verir ve yeni veya dinamik oluşan içeriği keşfetmelerini sağlar. WordPress kullanıyorsanız site haritası oluşturmak çok basittir. Zor olan site haritasına ne tür sayfaları dahil etmeniz gerektiğine karar vermektir. Bildiğiniz gibi WordPress üzerinde site haritasını genellikle kullandığımız SEO eklentileri vasıtasıyla oluşturuyoruz. Bu eklentiler istediğimiz sayfaları site haritasından çıkarmamızı sağlar. Rank Math SEO eklentisini tanıttığım yazıda konuyu detaylı anlatmıştım, isterseniz bir göz atabilisiniz.

Site haritalarında nelere dikkat etmeliyiz?

 • Site haritasına hatalı, yönlendiriliş veya dizine eklenmesi engellenen URL’leri eklemeyin. Aksi halde arama motoru bir daha seferi site haritanızı ciddiye almayabilir.
 • Siteye her içerik eklendiğinde veya kaldırıldığında site haritasının güncellendinden emin olun. Eklentilere WordPress’e bile asla %100 güvenmeyin. Herşeyin doğru çalışıp çalışmadığını arada bir manuel olarak kontrol edin.
 • Site haritalarında içerik tipine göre önceliklendirme yapma konusuna girmiycem. Google’ın o değerleri salladığını sanmıyorum.
 • Site haritasını Arama Konsolunda da ayarlayın. Yani Google’a site haritanızı bildirin. Robots.txt dosyası ile de site haritası konumunu bot’a gösterebilirsiniz.
 • Google Önbelleğini kontrol edin, yanlışlıkla noindex yaptığınız içerik tipleri olabilir. Geçmişte bizzat yaşadığım bir hatadır. Bunu anlamak için farklı arama motorlarının sitenizin kaç sayfasını önbelleğe aldığını karşılaştırabilirsiniz.

Tarama Bütçesi

SEO’ya yeni başlayanlar yanlış anlayabilir, tarama bütçesinin parayla bir ilgisi yoktur. Burada ifade edilmek istenen, bir arama motorunun bir siteye taramak için harcamayı belirlediği kaynak ve zamandır. Tarama bütçesi,iyi optimize edilmiş bir sitenin daha hızlı taranacağı ve dolayısıyla daha sık taranarak, en güncel haliyle arama motoru öbelleğinde yerini alacağı fikrine dayanır.

Yinelenen İçerik

Çift sayfalar, tarama bütçesinin boşa harcanmasının en yaygın nedenlerinden biridir. Sitenizdeki yinelenen sayfa içeriklerini, yinelenen başlık ve meta açıklama etiketlerine sahip sayfaları Screaming Frog aracı ile keşfedebilirsiniz.

SEO değeri olmayan sayfaları “noindex” yapın

Sitenizin hangi sayfalarının arama sonuçlarında bir anlam ifade edip, etmeyeceğini düşünün: gizlilik politikası, şartlar ve koşullar, eski promosyonlar gibi sayfaları “noindex” yapabilirsiniz.

Site URL

Sitenizin adresinin tuturalı olmasını sağlayın. www’li ya da www siz versiyonlardan birini tercih edin ve diğerini tercih ettiğinize yönlendirin. Böylelikle arama konsoluna her bir versiyonu eklemek zorunda kalmazsınız.

Kırık linkler

Bir arama botu bir 4XX / 5XX hata sayfasına geldiğinde tarama bütçenizin bir kısmı israf olur. Bu nedenle, sitenizdeki tüm kopuk bağlantıları bulmak ve düzeltmek önemlidir. Kırık linkleri keşfeden chrome uzantıları veya ücretsiz online araçlar bulabilirsiniz. Bu konuda da yine Screaming Frog aracını kullanabilirsiniz. Ayrıca çok fazla sayıda 3xx yönlendirmelerinden kaçınmalısınız. Çünkü arama motoru örümceği çok sayıda 3xx yönlendirme keşfederse taramayı yarıda kesebilir, ayrılabilir.

Site Hızı

Söylemeye gerek yok aslında, bir şeyin hızlı ve sorunsuz çalışması her zaman iyidir.Ayrıca Site hızı ziyaretçilerinizin ilgisini dağıtmadan sitenizde hedeflediğiniz şekilde gezdirebilmek için çok önemlidir.

Teknik SEO Site Denetimi İçin Araçlar

 • Screaming Frog SEO Spider Tool & Crawler’ı önerilir, sorunları tanımlamak için ilk denetimde ihtiyacınız olan tek araç budur.
 • SEMrush – sahipsiz (orphan) sayfaları tanımlamak için iyidir.
 • Ahrefs – geri bağlantıları tanımlamak için iyidir.
 • Site Haritası Testi – SEO SiteCheckup.
 • Sitenizin Google Arama Konsolu’na erişmeniz gerekir.
 • Chrome için + tarayıcı + User Agent Switcher .
 • Hreflang.ninja – Bir sayfadaki rel-alternate-hreflang ek açıklamalarınızın doğru olup olmadığını kontrol eder.
 • PageSpeed ​​Insights – Google tarafından sunulan web site hız test aracı
 • Yapılandırılmış Veri Aracı – Google
 • Mobil Uyum Test – Google
 • Copyscape – Internet üzerinden yinelenen içerik arayan ücretsiz bir araçtır.
 • Siteliner – kendi sitenizdeki yinelenen içeriği keşfeder.
SEO için Ücretsiz Kaynaklar Nelerdir?

Google Analytics başarınızı ölçebileceğiniz en uygun araçtır, bununla birlikte Google Search Konsol neredeyse sadece SEO içindir. Bu zengin araçlar ve arama motoru pazarındaki hakimiyet Google SEO uzmanı gibi kavramlar meydana getirir. Google dijital pzarlama ortamına sunduğu birçokuygulama sayesinde rakip arama motorlarını geride bırakmış ve en fazla arama profiline ulaşarak en doğru sonuçları gösteren arama motoru haline gelmiştir. SEO konusunda faydalanabileceğiniz diğer önemli kaynaklardan bazıları.

Moz Yeni Başlayanlar için SEO Rehberi : Bu ücretsiz kurs SEO’nun arkasındaki teoriyi açıklar, nasıl ve nedenlerini anlamanıza yardımcı olur.

WebConfs SEO Eğitimi: Bu kaynak, bireysel SEO disiplinlerinin bir kısmına Moz rehberinden daha derinlemesine dalıyor.

Search Engine Land SEO Rehberi: Bu kaynak çok parçalı bir seriden oluşuyor. Kaçırmayın.

SEO Kitap SEO Sözlük: SEO Kitap internetin önde gelen kaynaklarından biridir ve bu gerçekten derinlemesine bir sözlüktür.

SourceWave: Bu sitede her köşesinde bir şeyler satılıyor ama açıkçası, SEO içeriği gerçekten sağlam. Bu yüzden biraz okumaya ve videolarını izlemeye değer.

SEO Terimleri: SEO Uzmanlarının sıklıkla kullandığı SEO terimleri, arama motoru terminolojisi.

Anahtar kelime listenizi oluşturmak için gerekli araçlardan bazıları:

Google Anahtar Kelime Planlayıcı: Ücretsiz bir araçtır. Anahtar kelime araştırması için ücretsiz bir çözüm arıyorsanız, ilk seçeneğiniz bu olabilir.

Bing Anahtar Kelime Araştırma Aracı: Bing’in sunduğu anahtar kelime araştırma web sitesidir ve bu sitede aslında oldukça yararlı birkaç kaynak bulunur. Ücretsiz kullanabileceğiniz bir alternatiftir.

Wordtracker: Bir çok SEO Aracı gibi, Wordtracker’ın da ücretli bir sürümü var. Bununla birlikte, ücretsiz deneme için kayıt olarak temel özelliklerine erişebilirsiniz.

SEMRush: Anahtar kelime araştırması için SEMrush’u kullanarak çok daha iyi bir deneyim yaşayabilirsiniz. Yeni anahtar kelimeler bulmanızı, en önemli olanları izlemeyi kolaylaştırır. Aylık bir ücreti var,  ancak ücretsiz olarak sınırlı erişim sağlıyorlar.

Backlinko: Backlinko’nun kurucusu Brian Dean, anahtar kelime araştırması hakkında bilmeniz gereken her şeyi kapsayan bir rehbere sahiptir.

Noble Samurai: Bu anahtar kelime araştırma aracı harikadır. Çeşitli niş ve pazarları anlamanıza yardımcı olur.

 
 

SEO’nun Geçmişi ve Geleceği

1991 yılında ilk bilgisayarın internete bağlanmasının amacı da bulunur olmaktı ama arama motorlarında görünür olmak biraz daha farklı ele alınabilir. SEO kavramının ilk kez duyulduğu 1997 yılından bu yana arama motorlarında çok fazla şey değişti.

Arama Motoru Optimizasyonu terimi herkes tarafından kullanılmaya başlamadan önce çeşitli biçimlerde ifade ediliyordu.

 • Arama motoru yerleşimi
 • Arama motoru konumlandırma
 • Arama motoru sıralaması
 • Arama motoruna kayıt
 • Arama motoruna gönderme
 • Web sitesi tanıtımı

Arama motorları, bilgi bulma, araştırma yapma, ürün ve hizmet satın alma, oyun, eğlence ve başkalarıyla bağlantı kurma şeklimizi değiştirdi. Web sitesi, blog, sosyal ağ veya uygulama gibi hemen her çevrimiçi varlığa geçiş için köprü görevi gören arama motorları günlük yaşam için de neredeyse kılavuz haline gelmiştir.

Hayatımızın önemli bir parçası haline gelen bu teknolojinin köklerini anlamak gelecekte işlerin nasıl yürüyeceği hakkında fikir edinmemizi sağlayabilir.

Eski Arama Motorları

90’ların sonunda arama motorları arasında rekabet daha fazlaydı. AltaVista, Excite, Infoseek, Lycos, ve Yahoo gibi arama motorları hem insan destekli dizinler hem de tarayıcı tabanlı listeler barındırıyorlardı. .

Başlangıçta, herhangi bir web sitesi için SEO yapmanın tek yolu sayfa içi aktivitelerdi. Alakalı içerik, yeteri kadar metin, HTML etiketleri, dahili ve harici bağlantılara sahip olmak o zamanlarda da temel SEO unsurlarıydı.

O zamanlar sıralamayı etkileyen en önemli faktör anahtar kelimeyi en fazla sayıda içerikte kullanabilmekti. 50 kez anahtar kelime kullanan bir sayfayı geçmek istiyorsanız, o anahtar kelimeyi web sitenizde 100 kez kullanmanız yeterliydi. Günümüzde bu tür uygulamalara spam deniyor.

Türkiye’den bakınca, 2000’li yıllarda SEO diye bir kavram kulağımıza gelmiyordu. Google’da veya o zamanlar daha çok bilinen Yahoo, AltaVista gibi arama motorlarında önde çıkmak, en azından benim çevremde pek talep gören bir konu değildi. İnternet ortamı biraz karmaşıktı.

Bu karmaşaya bazı web sitelerini gezerken kendi kendine açılan, kapatmaya yetişemediğimiz spam yönlendirmeler gibi çeşitli uygulamalar neden oluyordu. Bir web sitesine girdiği için bilgisayarı çöken insanlar vardı. Hem de hiç birşeye tıklamadığı halde.

Google’da üst sıralarda çıkmak için, birkaç ileri seviye yazılım dilini iyi derecede bilmek gerekiyormuş gibi piyasada belli belirsiz bir inanç hakimdi.

O zamanlar bazılarına göre SEO yapabilmek için hacker olmak gerekiyordu ve kısmen de doğruydu.

Google’ın Gelişimi

Yıllar geçtikçe Google’ın adı daha fazla duyulmaya başladı. Aslında bana göre Google’n başarısı bakımdan, kullacıları sinir eden web sitelerini elimine etmedeki yeteneğinde yatıyor.

Google en fazla ziyaret edilen arama motoru olduğunda (2005), internetteki bilgi her zamankinden daha güvenli ve kolay bulunur bir hale gelmişti. Yine de SEO halen bazı manüplatif yöntemlere açıktı. Öyle ki, dönen sonuçların alakasızlığı nedeniyle ilk üç sıraya tıklamamak gibi bir alışkanlık edinmiştim.

O yıllarda SEO için iki önemli uygulama vardı. Bolca anahtar kelime ile oluşturulmuş sayfalar ve o anahtar kelimeye verilmiş çapa metin bağlantılarının bulunduğu backlinkler ile Google’da bile sıralama almak mümkündü.

Google’ın semantik algoritmasının temeli olan Google Translate’in yapay zeka ve makine öğrenmesi sayesinde gelişmesiyle herşey değişmeye başladı. Daha alakalı sonuçlara paralel olarak internetten ticaret yapma eğilimi ivme kazandı ve katlanarak büyüdü.

2012 yılından sonra Hummingbird ve Penguen gibi algoritmalar arama sonuçlarına hükmetmeye başladı. Manüplatif yöntemlerin yok olmaya başladığı o günlerden itibaren SEO kavramı popülerleşmeye ve daha fazla duyulmaya başlandı.

Google’ın gelişimi sayesinde spammerlarla uğraşmak zorunda kalmadan bir web sitesini arama sonuçlarında daha iyi sıralanabileceğine inanmam ve SEO’yu daha yakından ele almaya başlamam bu yıllara dayanıyor. İyi bir içerik yayınlayıp hiç backlink almadan birkaç gün içinde ilk sayfada görünmek onca yıldan sonra harika bir duyguydu ve 2017 yılının sonlarına doğru kendimi SEO Uzmanı olarak tanıtmaya başladım.

Diğer SEO Makaleleri

Kişisel Sonuçlar

Google ve diğer arama motorları, arama sonuçlarını kişiselleştirmek için arama geçmişi ve ilgi alanları gibi son kullanıcı verilerini daha fazla kullanmaya başladı. arama sonuçları arayan kişiye göre değişiyordu.

Şu an arama motorları, kişisel cihazlarımızdan topladığı verilerle arama niyeti ve tarama geçmişi gibi kullanıcı taraflı birçok parametreyi de kullanarak çok yönlü çalışıyor ve her zamankinden daha isabetli sonuçlar döndürüyor.

Senin Paran, Senin Hayatın

Temel olarak Google’ın çalışma prensibi arama sorgularını güvenilir bilgilerle eşleştirme üzerine kurulu.

Google algoritmalarının ilk işi güven aramaktır. Kime ne kadar ve hangi konuda güveneceğini belirler. Diğer herşey bunun üzerine inşaa edilir. Bu bilgi-güven piramiti artık çok gelişmiş durumda. Örneğin bir üniversitenin ya da devlet kurumunun yayımladığı bilginin otoritesi yüksektir ancak internetteki bilgi çeşitliliğini devasallığı göz önüne alındığında farklı güven unsurları, farklı algoritmalar devreye girer.

Bu algoritmaların işleyişinde, ifade edilen anlamlarının ötesinde demokratik bir anlayış yatar. Google güven unsurunu bir ölçüde kullanıcının niyetine ve etkileşimine göre yapılandırdı. Bu anlayış, kullanıcılar bir siteyi seviyorsa o site iyidir anlayışıdır. Yani Google hangi bilginin daha doğru olduğu konusunda ısrar etmez.

Gelecekte Google

Hem Google hem, içerik yönetim sistemleri, hem de kullanıcıların gelişmesiyle web sitelerinin, en azından teknik olarak optimize edilmesi sorun olmaktan çıkabilir.

Anahtar kelimelerin işlenme biçimi, Google’ın içeriği analiz etme yeteneğinin gelişimine bağlı olarak değişmektedir.

Google tarama teknolojilerini geliştirerek teknik SEO’ya ihtiyacı ortadan kaldırırsa ve içeriği daha iyi anlayabilecek semantik algoritmalar geliştirirse anahtar kelime yerleştirme gibi uygulamaların sonuna gelinmiş olunur.

Web siteleri, sanal bir platform aracılığı ile veri alışverişi yapmamızı sağlayan bir tür iletişim aracıdır. Şu anda, arama motorunda bilgi arayan kişi ile bilgiyi yayınlayan arasındaki iletişimin kalitesini artırmaya yönelik uygulamalara ve tüm bunları arama motoruna ispat etmek işine SEO deniyor.

İçeriğin kalitesi, kullanıcı ile web sitesi arasındaki iletişimin niteliği arama motoru tarafından yüksek seviyede ölçülebilir ve web teknolojileri ile taramayı güçleştiren sorunlar çözülebilirse geriye iki şey kalıyor, bilginin kalitesi ve sunum, yani reklam! SEO bilginin kalitesini artırabilir mi?

Sonuç

Yakın gelecekte SEO’nun varolmaya devam edeceği çok açık. SEO toplulukları her geçen gün daha da güçleniyor. Yine de artık SEO, deneme yanılma yaklaşımı ya da başkalarını takip etmenin ötesine geçmeyi gerektiriyor ve giderek daha bilimsel hale geliyor. Web sitenizin arama motoru performansını artıracak profesyonel SEO uzmanlarına hala sahipsiniz.