Fotoğraf Kaleidico – Unsplash

SORULAR

SEO Uzmanına Sor - SEO & Dijital Pazarlama Ajansı
seo uzmanı soruları 1
Bu bölümde SEO ve dijital pazarlama konularında, her seviyedeki sorulara cevap veriliyor.
Editor's Rating:
100

 1. emre diyor ki:

  Hocam merhaba, 2 yıldır seo ile uğraşmaktayım. Size bir sorum olacaktı, cevaplarsanız beni çok mutlu edersiniz. Şimdiden teşekkürler. Hocam, bu haber sitelerini nasıl geçebiliriz? Bir de hocam, google’da “tiroid nodül nedir” kelimesinde yukarı çıkmak için, seo başlığına bunu mu yazmalıyım? Diyelim ki evet, ama büyük haber siteleri bunu yazmış, farklı olarak birşey yazamam, haber sitelerini nasıl geçebiliriz? Bu yüzden veya başka bir site, karın kası üzerine yazı yazmış. Seo başlığı ise şu şekil: “karın kası nasıl yapılır”. Ben de bu aynı başlığı yazarak site içi optimizasyon ve site dışı diğer anahtar kelime analizlerini yaparak geçebilirmiyim? Aynı kelimede. Yoksa illa farklı bir başlıkmı lazım. Şimdiden teşekkür ederim hocam iyi çalışmalar.

  • Yılmaz Saraç diyor ki:

   Yeni site nasıl yükselir?

   Merhaba, sitenizde gördüğüm kadarıyla içeriğiniz özgün, ancak siteniz daha yeni?, içeriğiniz az ve henüz bir otorite oluşmamış. Haber siteleri ile rekabet etmek için daha fazla içeriğe ihtiyacınız olur. Örneğin “troid nodül” kelimesi arandığında Google, bu kelime ile ve kuyruğundaki kelimelerle (LSI) alakalı, en fazla içeriği yayınlamış siteleri daha otoriter görecek ve daha üst konumda sıralayacaktır. Sizin durumunuzda, yani sitenizin genel statları düşük iken, daha yüksek sıralama almaya başlamanın tek yolu, sitenize farklı kanallardan ziyaret çekmenizdir. Eğer içeriğinize güveniyorsanız, farklı kanallardan (sosyal medya, eposta, forum, blog vb.) ziyaretçi çekerek Google’da hızlı bir şekilde yükselmeniz mümkündür.

   Anahtar kelime bağlantısı

   Anahtar kelimeler çok önemlidir ancak, web sitelerinde bir çok şey optimize edilir, ve açıkçası, içerik, iç/dış optimizasyon, bağlantı kurma ve teknik SEO da dahil olmak üzere, web sitelerinin başarısını etkileyen bu faktörlerin hepsi organik olarak birbirine bağlıdır; tamamı doğru yapıldığında her biri daha iyi çalışır.

   Soru biçimli aramalar

   Herhangi bir “soru anahtar kelimede” sıralama almak için, öncelikle o soruya iyi cevap veren bir içeriğe sahip olmanız gerekir. Rakip sitenin kullandığı başlığı biraz değiştirerek kullanabilirsiniz, ya da aynen kullanın size bir zararı olmaz; önemli olan içeriğin aynı olmamasıdır. Son olarak, tüm içeriğinizi tek bir anahtar kelimenin etrafında döndürmeyin, daha fazla farklı kelime kullanmaya gayret ederek ve konuyu tüm yönleriyle açıklayarak içeriğinizi zenginleştirin. Bu şekilde anahtar kelimelerinizden beklediğiniz etkiyi arttırmış olursunuz.

 2. Volkan diyor ki:

  Selam. Sitemden link verirken genelde nofollow yapıyorum. Kullandığım temada footerda verilen linkler noopener noreferrer biçiminde kullanılmış. Bu şekilde kullanmak mı gerekiyor?

  • Yılmaz Saraç diyor ki:

   Noopener noreferrer nedir?

   Rel etiketine eklenen bu özellikler, link verdiğiniz sitenin herhangi bir işlemin başlatılmasını, kullanıcıyı kontrol etmesini, örneğin bir şeyler indirmek, gönderilen özel verileri engellemek, bırakılan çerezleri değiştirmek veya ziyaretçiyi istedikleri herhangi bir sayfaya götürmek için kullanılmasını engeller.

   Noopener

   Açılan pencerede Window.opener özelliğini false ayarlayarak boş döndürür. Tarayıcıya, bağlantıyı açan belgeyi yeni göz atma bağlamı erişim izni vermeden açmasını söyler.

   Noreferrer

   Hedef sayfanın bağlantıya başka bir değer eklemesini engeller.

Yorum yapın