SEO Uzmanına Soru Sor

SEO, Dijital Pazarlama hakkında sormak istedikleriniz aşağıdaki formdan iletibilir ya da sayfanın en altından yorum yapabilirsiniz. 


İzolasyon malzemeleri ve izolasyon hizmetleri veren işletmemiz var ve ürünlerimizi çevrimiçi olarak satmaya çalışıyoruz. İşletmemizi nasıl öne çıkarabiliriz?

İşletmenizi ön plana çıkarmanın çeşitli yolları vardır. Bir işletme e-ticaret alanına girdiğinde, rekabet daha da yoğun hale gelir. İşinizin bir bileşenini, yani bir niş hedeflemeyi deneyin. Nişiniz ne kadar belirgin olursa, insanlar satın almaya o kadar meğilli oluyorlar ve sizin de ihtiyaçları karşılama olasılığınız da o kadar yükseliyor. Ürünlerinizi yerel olarak satmaya başlayın ve ardından yurt çapında test etmeyi düşünün.

SEO çalışması için kimi veya hangi SEO firması ile çalışacağımızı nasıl belirleriz? Şu anda dört şirketten teklif var. SEO çalışması için fiyatlar ayda 10.000 liradan 450 liraya kadar değişiyor. Bu konuda ne diyeceksiniz?

Bu çok iyi bir soru, SEO çalışması başlatmak isteyen herkes çalışacağı uzman veya ajansı iyi incelemelidir. Paranızın tam olarak nereye gittiğini ve çevrimiçi pazarlama adı altında neler yapıldığını tam olarak bilmek en doğal hakkınız. Bazı şirketlerin sunduğu teklifler oldukça belirsiz olabilir. Çalışmaya başlamadan önce verimli bir müzakere süreci geçirmek, işin yapılma biçimini iyi anlamak önemlidir.

Kullanılması gereken anahtar kelime sayısının bir sınırı var mı?

Bir sayfada asla çok sayıda farklı anahtar kelime olmamalıdır. Bir ürün veya hizmetiniz varsa, yalnızca bu ürünle ilgili anahtar kelimelere odaklanın ve hiçbir zaman sayfanızı başka anahtar kellimeler doldurmaya çalışmayın. Google ve diğer arama motorları sayfanın ne hakkında olduğunu anlayabilir. Anahtar kelimelerin doğru kullanımı içeriğinizi daha odaklı hale getirir ve arama motoru nezdinde güvenilirliğinizi arttırır.

Google açısından sitemin içeriğinin güvenilirliğini nasıl arttırırım?

Pek çok şey güven ve otorite sinyali taşır. Ancak, verebileceğim en iyi öneri, sürekli olarak kaliteli içerik oluşturmaktır, böylece web siteniz potansiyel müşterileriniz için değerli bir kaynak olarak görülebilir ve bu da sitenizi arama motorları için daha güvenilir hale getirir.

Noopener ve Noreferrer nedir?

Noopener ve Noreferrer hakkında

Selam. Sitemden link verirken genelde nofollow yapıyorum. Kullandığım temada footerda verilen linkler noopener noreferrer biçiminde kullanılmış. Bu şekilde kullanmak mı gerekiyor?

Noopener noreferrer nedir?

Rel etiketine eklenen bu özellikler, link verdiğiniz sitenin herhangi bir işlemin başlatılmasını, kullanıcıyı kontrol etmesini, örneğin bir şeyler indirmek, gönderilen özel verileri engellemek, bırakılan çerezleri değiştirmek veya ziyaretçiyi istedikleri herhangi bir sayfaya götürmek için kullanılmasını engeller.

Noopener

Açılan pencerede Window.opener özelliğini false ayarlayarak boş döndürür. Tarayıcıya, bağlantıyı açan belgeyi yeni göz atma bağlamı erişim izni vermeden açmasını söyler.

Noreferrer

Hedef sayfanın bağlantıya başka bir değer eklemesini engeller.

Haber iteleri için nasıl seo yapılır?

Soru

Hocam merhaba, 2 yıldır seo ile uğraşmaktayım. Size bir sorum olacaktı, cevaplarsanız beni çok mutlu edersiniz. Şimdiden teşekkürler. Hocam, bu haber sitelerini nasıl geçebiliriz? Bir de hocam, google’da “tiroid nodül nedir” kelimesinde yukarı çıkmak için, seo başlığına bunu mu yazmalıyım? Diyelim ki evet, ama büyük haber siteleri bunu yazmış, farklı olarak birşey yazamam, haber sitelerini nasıl geçebiliriz? Bu yüzden veya başka bir site, karın kası üzerine yazı yazmış. Seo başlığı ise şu şekil: “karın kası nasıl yapılır”. Ben de bu aynı başlığı yazarak site içi optimizasyon ve site dışı diğer anahtar kelime analizlerini yaparak geçebilirmiyim? Aynı kelimede. Yoksa illa farklı bir başlıkmı lazım. Şimdiden teşekkür ederim hocam iyi çalışmalar.

Yeni site nasıl yükselir?

Merhaba, sitenizde gördüğüm kadarıyla içeriğiniz özgün, ancak siteniz daha yeni?, içeriğiniz az ve henüz bir otorite oluşmamış. Haber siteleri ile rekabet etmek için daha fazla içeriğe ihtiyacınız olur. Örneğin “troid nodül” kelimesi arandığında Google, bu kelime ile ve kuyruğundaki kelimelerle (LSI) alakalı, en fazla içeriği yayınlamış siteleri daha otoriter görecek ve daha üst konumda sıralayacaktır. Sizin durumunuzda, yani sitenizin genel statları düşük iken, daha yüksek sıralama almaya başlamanın tek yolu, sitenize farklı kanallardan ziyaret çekmenizdir. Eğer içeriğinize güveniyorsanız, farklı kanallardan (sosyal medya, eposta, forum, blog vb.) ziyaretçi çekerek Google’da hızlı bir şekilde yükselmeniz mümkündür.

Anahtar kelime bağlantısı

Anahtar kelimeler çok önemlidir ancak, web sitelerinde bir çok şey optimize edilir, ve açıkçası, içerik, iç/dış optimizasyon, bağlantı kurma ve teknik SEO da dahil olmak üzere, web sitelerinin başarısını etkileyen bu faktörlerin hepsi organik olarak birbirine bağlıdır; tamamı doğru yapıldığında her biri daha iyi çalışır.

Soru biçimli aramalar

Herhangi bir “soru anahtar kelimede” sıralama almak için, öncelikle o soruya iyi cevap veren bir içeriğe sahip olmanız gerekir. Rakip sitenin kullandığı başlığı biraz değiştirerek kullanabilirsiniz, ya da aynen kullanın size bir zararı olmaz; önemli olan içeriğin aynı olmamasıdır. Son olarak, tüm içeriğinizi tek bir anahtar kelimenin etrafında döndürmeyin, daha fazla farklı kelime kullanmaya gayret ederek ve konuyu tüm yönleriyle açıklayarak içeriğinizi zenginleştirin. Bu şekilde anahtar kelimelerinizden beklediğiniz etkiyi arttırmış olursunuz.

SEO tam olarak nedir, ne tür optimizayon veya çalışmaları ifade eder?

SEO , arama motorlarının web sitenizdeki içeriği kullanıcının sorgusunun amacına en iyi uyan içeriği bulmalarına yardımcı olma sürecidir ve basit ifadeyle düzenli olarak şunları yapmak demektir:

  1. Anahtar kelime araştırması
  2. Site içi SEO
  3. Bağlantı kurma
  4. Teknik SEO

SEO, arama yapan kişilerin ihtiyçlarını içeriğimizle eşleştirmektir. içeriği arama amacına hizalamak ve kullanıcıların ihtiyaçlarını önem sırasının başına koymaktır. Bazen tersine mühendislik algoritmaları ve insan doğasını hedef alır. Güzel olan ve bu işi yaparken heyecanımızı diri tutan şey ise sürekli değişerek yeni kalmasıdır. Sonuçları tam olarak öngörülemez.

Yorumlar kapalıdır.