İnternette yayın yapan tüm sitelerin %30’undan fazlası WordPress kullanıyor.

Bir web tasarımcının neredeyse her ihtiyacını karsilayan, popüler içerik yönetim sistemi WordPress ile tanışalı çok uzun zaman oldu. 2003 yılında yayınlanan ilk versiyonunu hatırlamıyorum ancak 2005 yılı başlarında wordpress ile ilk tanıştığımda çok mutlu olduğumu hatırlayabiliyorum. İnternette yeni yazılımlarla tanışma süreci özellikle o yıllarda epey sancılı olurdu. WordPress bu konuda gerçekten çok başarılıydı. Kısa sürede benim gibi bir çok insan wordpress’i benimsedi ve kullanmaya başladı.

Özgür Yazılım

Açık kaynak topluluklarının, yazılım özgürlüğünden ödün vermeden bu kadar kullanışlı bir şey yapması gerçekten muhteşemdi. WordPress projesi, şu an kendisini adanmış geliştiriciler, kullanıcılar ve destekçilerden oluşan bir topluluk tarafından yönetilmektedir. (Bkz: WordPress neden ücretsiz? ).
WordPress, b2 / cafelog’un geliştirilmesinin durdurulması ile başladı. 2003 yılında, iki b2 / cafelog kullanıcısı Matt Mullenweg ve Mike Little’ın b2 / cafelog üzerine yeni bir platform oluşturmaya karar verdi.
Dünyanın her yerinden milyonlarca kullanıcıya fayda sağlayacak, binlerce iş yaratacak bir yolculuğa başlamak üzereydiler ve tüm geliştiriciler, tasarımcılar, yazarlar, blogcular ve web yayıncıları bundan yararlanacaktı.
27 Mayıs 2003 tarihinde Matt Mullenweg WordPress’in ilk sürümünün kullanılabilirliğini duyurdu. Topluluk tarafından iyi karşılandı. Altyapısı b2 /Cafelog’a dayanıyordu. WordPress’in ilk sürümü, yeni bir yönetici arayüzü, yeni şablonlar ve XHTML 1.1 uyumlu şablonlar içeriyordu. Yayın editörü ise aşağıdaki gibiydi:

WordPress 1.2

Mayıs 2004’te , WordPress’in 1.2 sürümü, eklenti mimarisiyle birlikte geldi. Bu mimari, kullanıcıların ve geliştiricilerin WordPress’in işlevselliğini arttırmak için kendi eklentilerini yazarak ve bunları topluluğun geri kalanıyla paylaşarak genişletmelerini sağladı. WordPress kendini dünyaya açarken, o anda blog endüstrisinde tamamen tersi bir şey oluyordu.

Bloglama araçları sektöründe pazar lideri o dönemde Moveable Type idi. Kullanıcılarının birçoğu tarafından beğenilmeyen yeni lisans şartlarını açıkladılar. Bu durum, kullanıcılarının birçoğunu yeni bir blog platformu aramaya zorladı.
WordPress 1.2, kullanıcılarına, rakiplerinde daha üstün özelliklere sahip, olgun, istikrarlı, kolay ve esnek bir platform sunan iddialı bir proje olarak sunuldu. WordPress’in uyarlama oranı bu sürümle hızlandırıldı.

WordPress 1.5

2005 yılının Şubat ayı, WordPress 1.5 sürümü, Sayfalar, yorum denetleme araçları, yeni varsayılan tema Kubrick ve tamamen yeni bir Tema Sistemi ile geldi. Matt bu yeniliği şöyle açıkladı:
1.5 sürümünde, sizden uyum sağlamanızı beklemeden, size uyum sağlayan inanılmaz esnek bir tema sistemi oluşturduk. Tüm web günlüğünüzün, daha önce olduğu gibi tek bir dosyada çalışmasını sağlayabilirsiniz ya da her bir farklı kategori için farklı bir şablona sahip olabilirsiniz. İstediğiniz kadar ya da 1 tane. Ayrıca üstbilgiler, altbilgiler ve kenar çubukları gibi ortak site öğelerini kendi dosyalarına böldük, böylece tek bir yerde yaptığınız değişikliği ve hemen her yerde görebilirsiniz.
Matt Mullenweg -WordPress 1.5’i Duyururken

WordPress 2.0

2005 yılının Aralık ayında , WordPress 2.0 yeni bir yönetici panosuyla piyasaya sürüldü. Bu yeni yönetici alanı, WordPress’teki yönetim ekranlarının tam bir revizyonuydu.

Kullanıcıların bazı basit görevleri gerçekleştirmek için bir sayfa yüklemesini gerektirmeyen daha iyi bir kullanıcı arayüzü oluşturmak için JavaScript ve DHTML kullandılar. Kullanıcılar artık yazı düzenleyiciyi terk etmeden mesajlara kategorilere ve etiketler ulaşabiliyor, düzenleyebiliyor veya yorumlar ekranına geçmeden yorumları silebiliyorlardı.

Functions.php

Yeni yönetici kullanıcı arayüzü bu sürümdeki tek önemli gelişme değildi.
Akismet anti-spam eklentisi yüklü halde ile gelen ilk sürüm oldu. Aynı zamanda bir WordPress veritabanı yedekleme eklentisi olan ve 2007’yılında kaldırılacak olan wp-db-backup özelliği ile geldi. Bu sürüm için Theme sisteminde bir functions.php dosyasının kullanıldığı sürümdü.

WordPress’in kurucu ortağı Matt Mullenweg, 1 Mart 2006 tarihinde, WordPress ve WordPress logosu için marka tescili yaptırdı.

2008 yılında , Happy Cog adlı bir web tasarım şirketi, yeni bir WordPress yönetici arayüzünün tasarlanmasına yardımcı olmak için WordPress projesine katıldı. Yönetici kullanıcı arayüzünü tasarlamak için bir kullanılabilirlik çalışması yaptılar.
Devamında kısa kod ekleme, güncelleştirmeleri tek tıklamayla yapma ve yerleşik eklenti kurulumu yeni sürümlerle WordPress’e eklendi.

WordPress 3.0

2010 yılının haziran ayında , WordPress’in kurucu ortağı Matt Mullenweg tarafından kurulan şirket, WordPress markasının ve logosunun sahipliğini WordPress Vakfı’na devretti . Bu WordPress tarihinde önemli bir andı çünkü WordPress’in büyümeye devam edeceğini ve projeye devam etmek için bir şirkete ya da bir grup geliştiriciye bağımlı olmadığını garantilemiş oldu.
17 Haziran 2010’da, WordPress 3.0 yayımlandı. WordPress yazılımının CMS olarak büyük bir adımıydı bu. 3.0 sürümü, özel yazı türleri , daha iyi özel taksonomiler , özel arka planlar, başlık, menüler, yönetici ekranlarında içeriğe dayalı yardım gibi pek çok özelliği tanıttı . WordPress MU projesi, Multisite ağlar oluşturmak için WordPress çekirdeği ile birleştirildi .Ayrıca her yıl için yeni bir varsayılan tema geleneğini başlatan Twenty Ten teması bu sürümle birlikte geldi.

2011’de , yazı formatları ve admin çubuğu , WordPress’e eklendi.
O zamanlar, bazı WordPress eklentileri WordPress üzerinde güçlü e-ticaret platformları oluşturuyordu. Bu, WordPress kullanıcılarının çevrimiçi mağazalar oluşturmasını sağladı .

2012 yılında tema özelleştirici, tema önizlemeleri ve yeni medya yöneticisi tanıtıldı. Bu özellikler, görüntü galerileri oluştururken ve yeni bir temaya geçmeden önce önizleme sağlayarak yeni kullanıcılara muazzam bir şekilde yardımcı oldu .
2013 yılında, WordPress 3.7, ara sürümler için otomatik olarak güncelleme sağlayan yeni otomatik güncelleme özelliği ile geldi. Otomatik güncelleme özelliği, Google Chrome tarayıcısına çok benzer. Bazıları çeşitli nedenlerden dolayı bu özelliği beğenmedi, bu yüzden otomatik yanıtların nasıl devre dışı bırakılacağı konusunda da bir makale yazacağız.

WordPress 3.8

2013 yılına kadar, WordPress zaten dünyadaki en popüler CMS olmuştu.
Aralık 2013’te, yeni WordPress yönetici arayüzü olan MP6’yı tanıtan WordPress 3.8 yayımlandı. Bu yeni arayüz mobil uyumluydu, herhangi bir cihaza veya ekran boyutunda daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunmayı amaçladı.

WordPress 3.9

16 Nisan 2014’te , WordPress 3.9 yayınlandı. WordPress görsel yazı editörünü geliştirmeye odaklandı. Görüntüler artık doğrudan yazı düzenleyicisine sürüklenip bırakılabilir. Kullanıcılar görüntüleri editörün içinde düzenleyebilir ve editör içinde galeri önizlemelerini görebilir hale geldi. WordPress 3.9 ayrıca canlı widget önizlemelerini, ses çalma listelerini ve diğer bazı geliştirmeleri de tanıttı.
WordPress çekirdeğine, daha sonraki WordPress 4.0 ve WordPress 4.1 sürümleriyle daha fazla ayrıntı verildi .

2014 yılı ayrıca, WordPres’in diğer dillerdeki yüklemelerin İngilizce yüklemeleri aştığı ilk yıl oldu.

2015 yılında WordPress 4.2 , 4.3 ve 4.4 yayınlandı. Bu sürümler, iyileştirilmiş yerelleştirme, emoji desteği, tema özelleştirici ve WordPress REST API’sı için altyapı oluşturma üzerine odaklanmıştır.

WordPress 4.0

Aynı yıl, en popüler WordPress E-Ticaret eklentisi olan WooCommerce, Automattic (WordPress’in kurucu ortağı Matt Mullenweg tarafından kurulan şirket) tarafından satın alındı.

2016 yılında , WordPress 4.5 , 4.6 ve 4.7 yayınlandı. Her sürüm, bazı yeni özellikler ve geliştirmeler getirdi. 2016 boyunca en dikkate değer değişiklikler eklentiler ve temalar için güncellemeler, tarayıcı depolama kullanarak içerik kurtarma ve tema özelleştirici için özel css özelliği güncellendi. 2016 sonuna kadar, WordPress.org aktif olarak HTTP’leri desteklediğini duyurdu.

2017 yılında , WordPress 4.8 ve 4.9 piyasaya sürüldü. Bu sürümler ses, video, resim, galeri, zengin metin ve HTML eklemek için birkaç yeni varsayılan widget getirdi. Bu yayınlar ayrıca WordPress için yeni ve modern bir yayıncılık deneyimi olan Gutenberg Projesi’nin temellerini attı.

WordPress 5.0

Gutenberg’in gelişimi 2018’de devam etti. Bu blok tabanlı düzenleme deneyimi devam etti ve 6 Aralık 2018’de 5.0 Sürümü yayınlandı. WordPress tarihinin en büyük güncellemelerinden birini yaptı ve 5.0 hemen ardın bazı bug gidermeleriyle 5.2 versiyonunu yayınladı. Gutenberg editörü tamamen entegre etti. 2020 yılına kadar eski editörün kullanılabileceğini açıkladı. Yirmi Ondokuz adlı yeni teması da görülmeye değer.

WordPress’te sırada ne var?

WordPress, dünya çapında milyonlarca web yayıncısının ihtiyaçlarını karşılamak için sürekli olarak gelişmektedir. WordPress’in yönü doğrudan kullanıcıların ihtiyaçlarına bağlıdır. Dünyanın dört bir yanındaki insanların harika web alanları yaratmalarına yardımcı olmaya devam edeceğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Bu makalenin WordPress’in geçmişini anlamanıza yardımcı olacağını umuyorum. Ayrıca, WordPress’in sahne arkasında nasıl çalıştığını (infografik) ve her web sitesinin kullanması gereken en iyi WordPress eklentilerini de görmek isteyebileceğinizden WordPress ile ilgili faydalı içerik üretmeye devam edeceğim.
Kaynaklar:https://automattic.com/
https://www.wpbeginner.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir