Şema İşaretleme (Yapısal Veri) Neden Önemli?

Ticaret yapıyorsanız, muhtemelen web siteniz de olmak durumunda. Web siteniz ticari amaçlarınıza ulaşma ve işinizi büyütmek için çok önemli bir araç haline getirilebilir. Bununla birlikte web sitenizin arama motorlarında görüntülenme biçimi, potansiyel müşterilerinizin dikkatini çekmek ve hizmetlerinizi internette tanıtmak için de aynı derecede önemlidir.

Arama motorları ve internet geliştikçe işletmelerin tanıtımlarını yapabileceği daha modern yollar keşfediliyor. İnternetten ürün satmak veya hizmet sunmak artık sadece bir tık ötede. Web sitesinin arama motorlarında ilk sayfada görüntülenmesini sağlamak, daha fazla müşteri çekmek için çok önemlidir. Ancak, bu pek olay olmaz, çünkü SEO kolay değildir. 

İnternette herkes daha fazla müşteriye ulaşmak için türlü yöntemler denemekte, rekabet edebilmek için yeni dijital pazarlama trendleri uygulamaktadır. En iyi sonucu elde etmek için en iyi uygulamaları kullanmak esastır. Mükemmel tasarıma sahip bir web siteniz olsa bile, eğer Google’da üst sıralarda yer almıyorsa yeterli değildir. 

Arama Motoru Optimizasyonu için mükemmel bir destek sağlayan WordPress, bir web sitesini yönetmek için en iyi platformlardan biri olarak kendini kanıtlamıştır. WordPress’in eklentilerini kullanarak, web sitenize Schema işaretlemesi ekleyebilirsiniz. Şema biçimlendirme, sitenizin arama motorları arasında tanınmasında önemli bir rol oynar.

Şema işaretlemesi, Yapısal Veri veya Mikro Veri olarak da adlandırılır ve sayfanın içeriğini belirlemeye yardımcı olur. Kullanıcılar Google’da bazı özel amaçlarla arama yaparlar. Şema işaretlemesi, arama motorlarının kullanıcılara ve web site sahiplerine daha iyi hizmet vermesini sağlamaktadır. Mikro verileri kullanmaya başladığınızda, arama motorları sitenizi daha iyi tanır, web sitenizin içeriğini daha iyi anlayarak kullanıcılara daha alakalı arama sonuçları sunabilir.

Şema işaretlemenin arama sonuçlarına direkt bir etkisi olmasada kullanıcı etkileşimi yani daha çok tıklama alması bakımından, Google’da daha iyi sıralamalar için web sayfalarına şema işaretlemesi eklemek çok önemlidir.
Bununla birlikte bir web sitesine şema işaretlemesi eklemek, daha iyi arama motoru görünürlüğü için Google’a gerekli bilgi grafiğini sağlayacaktır.

Şema işaretlemesi eklemek, arama yapan insanların aradıklarını bulmalarına yardımcı olur. Arama motorları her geçen gün daha akıllı hale gelmektedir. Şema işaretlemesi, arama motorlarına bir nevi istihbarat sağlayabilir. Günümüzde arama motorları, arama yapan kişilerin amacını anlamak için eşanlamlı kelime varyasyonları, konuşma eğilimleri gibi doğal dil unsurlarını kullanmaktadır. Ayrıca Google arama sonuçlarını göstermek için kişiselleştirme verilerini de kullanır.

Çeşitli şema türleri mevcuttur. Web sitenizin profilinize en uygun olanı seçebilirsiniz.

WordPress Şema İşaretleme Eklentileri

WordPress’te ücretli ve ücretsiz birçok Schema Markup ya da Rich Snippets eklentisi vardır. Elbette ücretli olanlar daha iyi sonuç ve destek verir. Bu eklentilerin kullanımı basittir. Bu tür bir eklenti kullanarak, web sitenizin her sayfasına Şema kodunu gereksinimlerinize göre otomatik yazar. Eklenti, bu zengin snippet’leri otomatik olarak arama motoru Sonuç sayfalarına ekler.

Arama motoru optimizasyonu (SEO) stratejilerini kullanırsanız, rakiplerinize kıyasla en ufak bir avantajın bile işiniz üzerinde önemli bir etkisi olabilir. Profesyonel SEO hizmetleri biraz pahalı olsa da, arama motorlarının nasıl çalıştığı hakkında bilgi edinmek ve temel düzenlemeleri yapmak zor değildir. SEO hakkında bilgi sahibi olmak, bir SEO uzmanı ile çalıştığınızda size nasıl bir hizmet vereceği hakkında daha iyi bir fikrinizin olmasını sağlar.
Google, kullanıcılara iyi bir kullanıcı deneyimi sunmak istediğinden , her arama sonucunu, arama yapan kişiye göre en iyi sonuçları göstererek kişiselleştirmeye çalışır. Şema işaretlemeleri, arama motorlarının içeriğin amacını anlamasına yardımcı olduğundan, web sitenize Schema işaretlemesini ekledikten sonra Google’dan daha fazla ilgi görmeniz muhtemeldir.

Öne çıkan WordPress Şema işaretleme eklentileri

WordPress SEO Plugin – Rank Math
Schema & Structured Data
Schema PRO
WP SEO Structured Data Schema
Markup (JSON-LD) schema.org

Schema.Org Kaynaklar

https://developers.google.com/structured-data/
https://schema.org/Article
https://schema.org/BlogPosting
https://schema.org/BreadcrumbList
https://schema.org/Event
https://schema.org/LocalBusiness
https://schema.org/NewsArticle
https://schema.org/Organization
https://schema.org/Person
https://schema.org/SiteNavigationElement
https://pending.schema.org/speakable
https://schema.org/Video
https://schema.org/WebSite

Yılmaz Saraç
Photohraphy, Videography, SEO, Web Design. Social Media Management. Bursa'da görsel çözümler sağlar. Diital Medya Tasarım, Bütünsel SEO, Baştan Sona Web Tasarım.
Nilüfer, Bursa
1995-2021 Yılmaz Saraç®