Güven oluşturma ve ölçme: Backlink Analizi

SEO’da üzerinde dikkatle durduğumuz, içerikten sonra en önemli sıralama sinyallerinden biri olduğu düşünülen backlink konusu bazen zaman karmaşık ve riskli bir SEO uygulaması olabilir.

Bu makalede bir backlink amcını yerine getirebilmesi için hagi özelliklere sahip olması gerektiğini ve zararlı olabilecek bağlantıların nasıl engellenebileceğini anlatmaya çalıştım.

Birçok kişi düşük kaliteli ve spam içerikli bağlantıların yalnızca maniplatif SEO tekniklerini ve bağlantı çiftliği kullanıldığında ortaya çıkabileceğini düşünmektedir. Ancak, Bağlantı Oluşturma araçları veya Geri Bağlantı teknikleri kullanmayan birçok web sitesi zararlı backlink oluşturma ndeniyle zarar görmektedir. Tamamen legal yöntemler kullansanız bile bazı olasılıklar nedeniyle bağlantılarınızdan zarar görebilirsiniz.

Alan Adı Geçmişi

Yeni bir alan adı kaydediyorsanız, birisinin sizden önce bu alan adını kullanmış olabileceğini unutmayın. Bu etki alanına giden daha öneden oluşturulmuş geri bağlantılar hala aktif olabilir. Https://web.archive.org üzerinde alan adınızın geçmişine bakın. Ek olarak satın aldığınız alan adı daha önceden bir cezaya maruz kalmış olabilir.

Özellikle eski sitelerde backlinkler doğal gibi görünebilir. Bağlantıların kalitesi, link verenin alan adının itibarına ve kalitesine bağlıdır, eğer alan adı spam ve şüpheli hale gelirse, bağlantı bu nitelikleri de devralır. Sonuçta, iyi görünen bir site bile bir dizi bağlantıyı hackleyebilir, satabilir, alan adı sahibi değişebilir veya sitesini kötüye kullanmaya başlayabilir.

Negatif SEO

Genellikle bilginiz olmadan olur. Birisinin sitenizi yaptırımlara maruz bırakmak ve Google dizinindeki konumunuzu zedelemek için çok sayıda geri bağlantı oluşturduğunu düşünün. Genellikle rekabetçi veya yerel nişlerde karşılaşılan bir yöntemdir. Ancak diğer nişlerde artan rekabet ile bu tür teknikler daha yaygın hale gelmektedir. Ayrıca müşterilerine şantaj yapan bazı web tasarımcılar ve SEO uzmanlarının olduğu da bilinmektedir.

Bu tür bir durumu önlemek için Google Analytics’ten gelen trafiği sürekli izlemeniz ve backlink profilinizi kontrol etmeniz gerekir. Tehlikeli bağlantıların oluşumunu tespit etmeli ve analiz etmelisiniz. Bağlantının tehlikeli olduğunu düşünüyorsanız, bağlantıdan kurtulmalı veya Google Web Yöneticisi Araçları’ndaki Google Disavow aracılığıyla Google’ı bilgilendirmelisiniz.

SEO Araçlarını Kullanmanızın Nedeni

Araçlar SEO için kesinlikle yararlıdır. Ancak ikna olmamanız durumunda, SEO araçlarını kullanmanız için birçok neden var.

SEO araçlarının SEO için yararlı olduğu fikri çığır açan bir şey değildir. Çoğu pazarlamacı, bilginin güç olduğunu ve kişinin SEO bilgisinin sadece üzerine kurulu veriler kadar güçlü olduğunu bilir. Doğru, güvenilir, kullanımı kolay SEO araçlarına erişim, yalnızca SEO stratejinizi daha güçlü hale getirecektir. Sadece kendi sitenizin nasıl performans gösterdiğini değil, aynı zamanda rakiplerinizin SEO çabalarında ne yaptığını da değerlendireceksiniz.

Rakiplerinizi gözetlemenin yollarından biri, backlink profillerini görmek için SEO araçlarını kullanmaktır. Burada, geri bağlantılarının hangi web sitelerinden geldiğini, bu sitelerin otoritesini, bağlantı metnini ve çok daha fazlasını görebilirsiniz. Ardından, kendi web sitenize bağlantılar oluşturmak için aynı sitelere ulaşmak üzere bir planyapabilirsiniz. Endüstri alanları için internette araştırma yapmanıza gerek yok, saniyeler içinde fırsatların bir listesini oluşturabilirsiniz.

Anahtar kelime fırsatlarının bir listesini oluşturmak, SEO çalışmalarında biraz zaman alabilir, hangi içerik parçalarının oluşturulacağından emin olmayabilirsiniz. SEO araçlarıyla, rakiplerinizin yeni ve mevcut anahtar kelimeleri sıraladığını görebilirsiniz. Daha sonra bu terimleri kendi listenize ekleyebilir, ilgili anahtar kelimeleri belirlemek için araçları kullanabilir ve hatta yeni pazarlara açılmayı düşünebilirsiniz. SEO araçları aynı anda binlerce anahtar kelime fikri üretebilir. Blog yazısı fikirleri veya yeni web sayfaları için kaybolmazsınız.

Kapsamlı SEO denetimleri, web sitesi sorunlarını belirleme konusunda bilgi zenginliği sağlar. Ne yazık ki, derinlemesine denetimler genellikle çok fazla zaman ve para gerektirir. SEO araçları, daha iyi sonuç ve kalite sunarken bu zamanı ve maliyeti yarıya indirebilir.

Web siteniz için doğru anahtar kelimeleri bulmak, söylemekten daha zordur. İyi arama hacmi ve düşük rekabete sahip endüstri terimlerini tanımlamak yeterli değildir. Diğer birçok faktör devreye girer. Kullanıcıların aradıkları terimlerin ardındaki amaç her zamankinden daha fazla önem kazanmıştır.

Bu backlink analizi ile web sitenizin Google sıralamasına etki eden backlinkleri önem sırasına göre keşfedebilirsiniz. En İyi backlinkleriniz hangileri? Sitenizi hemen analiz edin.

SEO’da üzerinde dikkatle durduğumuz, içerikten sonra en büyük sıralama sinyallerinden biri olan backlink konusu her zaman karmaşık, zor ve riskli bir SEO uygulaması olmuştur.

Hemen her SEO bloğunda bir backlink’in nasıl olması gerektiği hakkında bilgiler bulunabilir. Ancak, “kaliteli backlink”, “alakalı backlink”, “domain değeri yüksek siteden gelen backlink” tam olarak nedir? Nereden bulacağız bu değerli ve doğal bağlantıları?

Bağlantı vermenin genel tarifini sanırım hepimiz biliyoruz. Genelde backlink, bir web sayfasındaki içeriğe referans olmaktır ve anlaşılabilmesi için her bir referansın 1 oy gibi düşünülebileceği söylenir. Bu açıklama oldukça yüzeyseldir.

Bu oylama sistemi, herhangi bir seçimde oy kullanmak gibi tarif edilirse eksik kalır. Basit bir örnekle kıyaslayalım; bir bilim adamının siyasi seçimlerde kullandığı 1 oyun 10 oy sayıldığını, buna karşın bir hükümlünün oy kullanma hakkının olmadığını ya da eğer kullanırsa oy verdiği kişinin oylarının azaldığını düşünebiliriz. Google’ın demokrasi anlayışı buna benzer :).

İsterseniz öncelikle konunun teknik tarafını inceleyelim; sonrasında tecrübelerimi anlatacağım.

Güven oluştur ve ölç

Backlinklerin birincil özelliği güven unsuru olmalarıdır ve ayrıca arama motorlarının tarama ve ilişkilendirme faaliyetlerine yardımcı olurlar. İnternetteki bağlantı aktivitelerini Google’a benzer bir biçimde izleyip değerlendiren uygulamalar vardır. Bu uygulamaları takip ederek bağlantılarımızın niteliği hakkında bir sonuç çıkarmaya çalışırız.

MOZ ve Ahrefs gibi SEO araçları bağlantı metrikleri algoritmasına dayalı olarak bir sayfanın ve alan adının arama motorlarındaki sıralama potansiyelini tahmin eder. Aşağıda MOZ ile test edilmiş bir web sitesinin link değerlerini görüyorsunuz.

PA (Page Authority): URL Derecelendirmesi anlamına gelir ve doğrudan faktör oluşturan tek bir URL’nin gücüdür .Web sitesindeki herhangi bir sayfanın sıralanma potansiyelini ölçer.

DA (Domain Authority): Alan Adı Derecelendirmesi anlamına gelir ve tüm backlink profilini dikkate alarak bir web sitesinin genel otorite puanıdır. Bir alan adının, diğer alan adlarına göre sıralama potansiyelini tahmin eder. Rakiplerinizin üzerinde sıralanma olasılığınızı karşılaştırmak için kullanılır.

Linking Domains: Sitemize bağlantı veren farklı URL’lerin sayısıdır.

Teknik olarak, daha yüksek bir DA’ya sahip siteden gelen bağlantı, daha düşük DA’ya sahip bir siteden gelenden daha etkilidir.

Yüksek DA (Ahrefs için DR) bağlantısı bize daha hızlı sıralama artışı sağlamalıdır ve yüksek PA(Ahrefs için UR) bağlantısının sitemizin zaman içinde yetkisini artıracağı düşünülmektedir.

Yüksek otoriteye sahip sayfalardan backlink geldiğinde, web sitemizin insanların güvenebilecekleri bir kaynak olduğunu Google’a göstermiş oluyoruz.

SEO Analizi
Web sitenizi teknik SEO ve içerik yönünden denetleyin

 • Web sitenizle aynı dilde olmayan sitelerden gelen bağlantılar toplam bağlantıları %25’ini aşmamalı.
 • Otorite puanı, yani DA veya UR değeri çok düşük olmamalı
 • Herhangi bir anahtar kelimeye yani çapa metinden gelen linkler toplam bağlantıların %10’undan fazla olmamalı.
 • Bağlantıların geldiği çapa metinler alakalı mı?
 • Sponsor linklerinize “nofollow” ve “sponsored” nitelikleri eklenmiş mi?
 • Tüm web sayfalarını onaylayan genel dizinlerden gelen link var mı?
 • Hangi sayfalarınıza daha çok bağlantı verilmiş ve bu sayfalar organik trafik alıyor mu?

NoFollow ve DoFollow Nitelikleri

Bu nitelikler bağlantıların neden verildiği ile ilgili tanımlamalardan iki tanesidir.

“Link” öğesi, HTML belgeniz ile harici bir kaynak arasında bir bağlantı oluşturur. NoFollow veya DoFollow olarak belirlenen “Rel” niteliği, iki belge arasındaki ilişkiyi belirtir. Arama motorları, sayfanın nasıl endeksleneceğini veya görüntüleneceğini belirlemek için ‘rel’ özelliğindeki bilgileri de kullanabilir.

“DoFollow” olarak ifade edilen nitelik için herhangi bir “rel” etiketi kullanılmaz.

“Rel” kullanımına bir örnek:

# NoFollow Bağlantı
<a href="https://google.com" rel="nofollow"> Bağlantı Metni </a>

# DoFollow Bağlantı
<a href="https://google.com"> Bağlantı Metni </a>

Diğer Rel Nitelikleri

Rel EtiketiAçıklama

alternate Mevcut belgenin alternatif temsillerini verir.
canonical Geçerli belge için tercih edilen URL’yi verir.
author Mevcut belgenin veya makalenin yazarına bir bağlantı verir.
external Başvuru yapılan belgenin geçerli belgeyle aynı sitenin bir parçası olmadığını gösterir.
help Konuyla yakından ilgili bir yardım bağnatısı sağlar.
nofollow Geçerli belgenin orijinal yazarının veya yayıncısının link verilen belgeyi onaylamadığını gösterir.
search Geçerli belge ve ilgili sayfaları arasında arama yapmak için kullanılabilecek bir kaynağa bağlantı verir.

Tüm “Rel” Nitelikleri

Şimdiye kadar duyduklarımızı bir süreliğine kenara bırakalım ve sadece mantığımızla bir cevap arayalım. Bir web sitesi, sayfalarımızdan birine link verdiğinde, bu linki kaliteli yapacak olan ne?

Diyelim ki web sitemde iPhone satıyorum ama tamir yapmıyorum. Yeri geldiğinde, bu konuda iyi olduğuna inandığım bir web sitesine yönlendiriyorum. iPhone satmakla iphone tamir etmek aynı şey değil ama alakalı ve doğal bir yönlendirme.

Örnekle anlatalım: anahtar kelimemiz “iphone tamircisi” olsun. Bu anahtar kelime için sıralamamızı arttıracak en alakalı siteler hangisi? Tabii ki “iphone tamircisi” yazdığımızda en üstlerde sıralananlar, yani rakipler, ancak rakipleriniz size niçin link versin? Bu pek muhtemel bir durum değil, bu nedenle alaka konusuna farklı bir bakış açısı getirelim.

Rakipleriniz size neden link versin?
Rakiplerinizden link almanız pek mümkün değildir. Peki içeriğimle en alakalı sitelerden link alamıyorsam nereden alacağım?

Backlink bulmanın basit bir cevabı yok. Her yerde bahsedilen, konuk yazarlık, yorum link, profil vesaire bildik tavsiyelerde bulunmayacağım. Çünkü zaman içinde bir bağlantının hangi yollarla alındığı değil, gerçek bir nedene dayandırılmasının önemli olduğunu farkettim.

Bağlantının bize faydalı olabilmesi için hangi özelliklere sahip olması gerektiğini net biçimde ortaya çıkarmalıyız. Bence sezgilerimiz Ahrefs veya MOZ’dan daha güçlüdür.

Bağlantının sahip olması gereken iki temel özellik:

 1. Linkin geldiği sayfanın otoritesi + içeriğin kalitesi + niyet
  Linkin geldiği sayfanın otoritesi ve linkin gelme nedeni olan anahtar terimin o sayfada ne aradığı. Buradaki otorite Google’ın yetki ve güven sinyallerinden oluşturduğu puanı ifade eder.
 2. Sitenizin otoritesi + içeriğin kalitesi
  Link verilen sayfamızın otoritesi ve linkin gelme nedenini ne kadar karşıladığı. Buradaki başarı karşılıklı bir fayda üretir.

Soru: Gelen backlink içeriğimin kalitesine göre iş yapıyorsa neden ihtiyacım var? Kaliteli içerik backlinkten daha değerli değil mi?

Cevap: Evet daha değerli, ancak aynı konuda birçok kaliteli içerik olabilir. Bu durumda Google güven sinyali arar ve bu sinyallerin önemli bir kısmını backlinkler sayesinde toplar. Backlink’i puan durumu eşit olan iki futbol takımından birinin gol averajı gibi düşünebiliriz. Daha fazla gol atan takım daha iyi olmalıdır.

Bağlantı konusunu normal hayatta çevre edinip, işimizi çok iyi yaparak tavsiye edilmek gibi düşünmek zorundayız. Bence, sayfamızı beğenip tavsiye eden insanların yorumlarından, paylaşımlarından daha mükemmel backlink olamaz.

Bir süre önce yaptığım bir testi sizlerle paylaşayım. Ücretsiz blog sitelerinden birinde, 2000 kelimelik oldukça kaliteli olduğunu düşündüğüm, informativ bir içerik paylaştım. Sitede benzer konularda 50 tane kadar daha içerik bulunuyordu. Sonra şu popüler web master forumlarından birinde satılan hizmetler ile 400 kadar backlink gönderilmesini sağladım. Ne oldu bilin? hüsran.. ilk 20’de olan sayfa bir ay içinde ilk 100’den çıktı ve devamında ilk 500’de görünmez oldu.

Dahası var; makalede bana ait 3 farklı siteye çapa metinden link çıktım. 45 gün içinde bu sitelerin her biri, çapa metindeki anahtar kelimelerde ciddi sıralama kaybetti. Zararın daha da genişlemesini önlemek için bloğu komple sildim.

Ücretli backlink satın alma işinden kesinlikle uzak durulması gerek. Link sattığı tespit edilen bir web sitesinden gelen bağlantıların değeri ortadan kalmaktadır. Ayrıca zaten artık işe yaramıyor ve bu kadarıyla da sınırlı değil. Tespit edildiğinde kesinlikle bir ceza söz konusudur.

Disavow Geri Bağlantı Reddetme

SEO’ya ilk adım attığınız dönemlerde backlink konusuna doğru yaklaşmamış, ya da birileri web sitenize spam baklinkler göndermiş olabilir. Böyle bir durumda bağlantıları reddetmek için Google’ın sunduğu Disavow aracını kullanabilirsiniz.

Disavow bağlantı reddetme aracının kullanımı gayet basittir. Öncelikle spam olduğunu düşündüğünü bağlantılarınızın bir listesini çıkarın. Bir metin dosyası açın ve aşağıdaki gibi sıralayın.

#Alan adından gelen tüm bağlantıları reddetmek için alt alta sıralayın---
#domain
domain:abc.com
domain:def.com
..........

#Alan adından gelen tüm bağlantılar yerine sadece belirli bir sayfadan gelen bağlantıları eddetmek için aşağıdaki gibi sıralayın. --

#url
url:abc.com/vesaire
url:def.com/vesaire
................

Metin dosyanızı “disavow.txt” adıyla kaydedin ve kapatın.

Google Bağlantı reddetme aracına gidin. Bağlantıları reddetmek istediğiniz alan adı Arama Konsoluna ekli olmalıdır. Açılır menüden ilgili web sitesini seçin ve “BAĞLANTILARI REDDETME” butonuna basın.

Açılan sayfada bağlantıları reddetmenin sıralamanızı etkileyebileceği uyarısı çıkacaktır. “Bağlantıları Reddet” butonuna tıklayın ve devam edin.

Backlink Kaldırma, Reddetme

Oluşturduğunuz disavow.txt dosyasını yükleyebileceğiniz bir pencere açılacak. Eğer daha önceden bir dosya yüklediyseniz indirip kontrol edin ve gerekli olduğunu düşünüyorsanız eski dosyadaki alan adlarını yeni dosyanıza ekleyin.

disavow dosyası hazırlama

Herhangi bir hata alırsanız önce satırlarınızı, söz dizimini kontrol edin. Sorun devam ederse disavow.txt dosyanızı notepad++ veya Sublime gibi bir editörde açıp UTF8 olarak tekrar kaydedin.

Google Bağlantı Reddetme Aracı’na yüklemek istediğiniz kötü/spam veya düşük kaliteli bağlantıların ve alan adlarının bulundu disavow listesini oluşturma adımları, disawov.txt örnekleri.

Henüz kötü bağlantılarınızı (backlink) ortaya çıkarmadıysanız bunun için de basit ve ücretsiz birkaç backlink analiz aracı önereceğim.

Backlink nedir? Geri bağlantı, bir web sayfasından başka bir web sayfasına gelen bağlantıdır. Bir backlink önemli bir SEO sıralama faktörü ve oy olarak sayılır. Bir sitenin sahip olduğu daha kaliteli geri bağlantılar, arama motoru sonuç sayfalarında daha yüksek sıralama elde etmesini sağlar.

Zararlı bağlantıların net bir tanımı bulunmuyor ancak web sitenize zarar verecek türde bir backlink nasıldır açıklayalım.

Güvenlik kusurlarına sahip web siteleri

Web site güvenliği sürekli ilgilenilmesi gereken bir iştir. Saldırıya uğramış, ziyaretçileri istekleri dışında yönlendirme en sık karşılaşılan güvenlik kusurudur. Bu tür sitelerin çoğu Chrome ve diğer tarayıcılar tarafından farkedilebilir, bazıları farkedilemez. Örneğin WordPress sistemine, tema ve eklentiler yoluyla sızan kötü amaçlı yazılımlar tarayıcılar tarafından farkedilemeyebilir. Kullanıcıları istekleri dışında yönlendiren bir siteden bağlantı aldıysanız disavow listesine ekleyebilirsiniz.

Kolay kazanç vb. vaadeden web siteleri

Bu tür web sitelerini gördüğünüzde zaten tanırsınız. Tam ekran kapatılamayan pop-up’lar ve çoklu çıkış pop-up’ları veya agresif reklamlar vb. sıkıcı özellikleri vardır. Sitenin bizzat kendisi güvenlik kusurudur. Böyle bir siteden bağlantınız varsa disavow listenize ekleyin.

Bağlantı çiftlikleri

Bağlantı çiftlikleri, yüksek miktarda bağlantı edinmek için tasarlanmış agresif backlink uygulamalarıdır, bağlantı ticareti yaparlar.
Bağlantı çiftlikleri genelde PBN’lerden (özel blog ağları) yayın yapar. Bu blog ağlarını faydalı, yönergelere uygun çalıştırmak mümkün olsa da (bu yazıyı okuduğunuza göre konuya yakın olmadığınızı varsayıyorum) PBN’lerden uzak durun. Bağlantı çifliklerini de dizavow listenize ekleyin.

Yukarıdaki kriterlere uymayan zararlı bağlantıları nasıl keşfederiz. İyi bir SEO aracı kullanarak kötü bağlantıları daha hızlı keşfedebilirsiniz (nispeten), ancak ücretsiz araçlarla bağlantılarınıza tek tek tıklayıp siteleri incelemeniz gerekecek.

Ücretsiz baklinck analiz araçları

Aşağıdaki araçlar tamamen ya da bazı kısıtlamalarla kullanılabilir. Bazılarının ise deneme sürümlerini kullanarak full yararlanabilirsiniz.

 • Ubbersuggest
 • SEOJet Backlink Analysis Tool
 • SEMrush Backlink Analysis
 • GrowthBar Backlink
 • LinkAssistant
 • Serpstat
 • Travis Backlink
 • Ahrefs Backlink
 • Majestic
 • cognitiveSEO
 • SEO SpyGlass
 • WatchBacklink
 • Moz Link Explorer
 • OpenLinkProfiler
 • LinkodyBonus

Aşağıdaki durumlarda siteyi disavow’a ekleyin.

 1. Domain Otoritesi çok düşük. (Domain Authority, Domain Rating)
 2. Spam Puanı yüksek (Backlink analiz araçlarından bazıları gösterir)
 3. Çok fazla dofollow link çıkışı yapıyor.
 4. Çok fazla düşük kaliteli dofollow backlink’i var.
 5. Sitenin içeriği ile alakanız yok.

DoFollow bağlantı nedir? Bağlatılara “html” kodu vasıtasıyla “rel” niteliği atanır. Bu nitelik arama motoruna bağlantıyı nasıl takip etmesi gerektiğini bildirir. “nofollow” biçiminde etiketlenmemiş bağlantılar “dofollow” adledilir. (yazmaya gerek yoktur) Dofollow nitelik arama motoruna bağlantıyı takip etmesini söyler.

Backlink Oluşturma Yolları başlıklı makalemi okuyun

Google Bağlantıları Reddetme Aracı Kullanımı

Google disavow nasıl kullanılır? Google’un disavow aracını kullanarak kötü bağlantıları reddebilirsiniz. Reddetme 2 düzeyde yapılır.

Domain Düzeyinde Reddetme

Bu düzeyde bir alan adından gelen tüm bağlantıları reddedersiniz. Aşağıdaki örnekte microsoft.com’dan gelen tüm bağlantıları reddetmiş olursunuz.

domain:microsoft.com

URL düzeyinde reddetme

Bu düzeyde bir alan adında yayın yapan belirli bir sayfayı reddedersiniz. “domain” öneki kullanmadan URL’i direk yazabilirsiniz. Aşağıdaki örnekte amazon.com/apple sayfasını reddetmiş olursunuz, amazon.com’dan gelen diğer bağlantılar etkilenmez.

https://amazon.com/apple

Bağlantı listenizi hazırladıktan sonra metin belgesi biçiminde (.txt) kaydedin. (dosya adı önemli değil) Daha sonra Google disavow aracına gidin, Search Console mülklerinden web sitenizi seçin ve açılan sayfada dosyanızı yükleyin.

Google Disavow aracını kullanırken dikkatli olmalısınız. Değerli bir bağlantıyı engellerseniz sıralamanız olumsuz etkilenebilir. Backlink analizi ve Disavow aracını kullanma konusunda doğru yaptığınıza emin değilseniz bir seo uzmanına danışmanızı tavsiye ederim.

Sonuç

Google’ın backlink konusunda katı kuralları olduğunu unutmayın. Hiçbir koşulda anlamsız ve ücretli linkler satın almanızı tavsiye etmem. Paravan site, footer backlink, ücretsiz backlink programları, otomatik backlink vb. doğal olmayan tüm bağlantılar önünde, sonunda zararlı veya en azından yararsız hale gelecektir.

Her tür web sitesinin başarısı için en fazla fayda sağlayacak baklinkler, insanlara yardım ederek popülerleşmenin bir sonucu olarak, başkaları tarafından oluşturulan backlinklerdir.

Yılmaz Saraç
Photohraphy, Videography, SEO, Web Design. Social Media Management. Bursa'da görsel çözümler sağlar. Diital Medya Tasarım, Bütünsel SEO, Baştan Sona Web Tasarım.
Nilüfer, Bursa
1995-2021 Yılmaz Saraç®