SEO için ideal hosting: Digital Ocean VPS Hosting Kurulum ve Kullanım

SEO gereksinimleri için hosting önemlidir, çünkü arama motorları için bir web sitesini verimli bir biçimde taramak için daha iyi teknolojilere ihtiyaç duyarlar.

SEO için ideal hosting: Digital Ocean VPS Hosting Kurulum ve Kullanım
Photo by Taylor Vick / SEO için İdea Hosting ne anlama geliyor?

Bu makalede Digital Ocean üzerinde VPS kurulumunu detaylarıyla anlatıyorum. SEO hosting kavramı, bir web sitesini optimize ederken kullanılan eski ve yöntemlere destek sunan, içerik oluşturma, çoklu C Sınıfı IP’ler ve diğer SEO dostu hizmetler sağlayan hosting paket veya servisleri için kullanılır.

SEO gereksinimleri için hosting önemlidir, çünkü arama motorları için bir web sitesini verimli bir biçimde taramak için daha iyi teknolojilere ihtiyaç duyarlar. Estetik açıdan hoş bir web sitesi oluşturmak, ziyaretçi çekmek ve satış yapmak için yeterli değildir. İnsanlar web sitenizi ziyaret etmek için var olduğunu bilmek zorundadır.

SEO için ideal Hosting Nedir?

Yeni arama motoru optimizasyonu yöntemlerinde çevrimiçi pazarlama kampanyaları birden fazla web sitesine, IP’ye, alan adlarına, C Sınıfı IP’lere ve DNS’ye yayılabilmektedir. Nedeni, arama motorlarının benzersiz Sınıf C IP’lerinde yer alan ilgili sitelerden bağlantı gösteren sitelere daha yüksek bir puan vermesidir.

Çoğu durumda, SEO hosting hizmeti sunan şirketler, her etki alanı veya web sitesi için birden fazla C Sınıfı IP adresiyle karşılaştırılabilir barındırma paketleri sunar. Hatta bazı şirketler ayrı C Sınıfı IP adreslerinde markalı isim sunucuları da sağlamaktadır. Bu seçenek, aynı kişi veya şirketin tüm web sitelerinin sahibi olduğunu arama motorlarına belli etmeden aynı sunucuda birden fazla siteyi barındırmasına olanak tanır.

Bu yazımda SEO açısından birçok avantajı bulunduğunu düşündüğüm Digital Ocean üzerinde bir VPS sunucu kurmayı ve nasıl kullanılacağını yüzeysel olarak anlatacak, önemli olduğuna inandığım bazı işlemleri detaylandıracağım. Ama öncesinde, hizmet aldığımız teknoloji firmalarına karşı bakış açımı biraz açıklamak istiyorum.

Web tasarımcılar, seo uzmanları, programcılar, işletme sahipleri, web sitesi yöneten ya da uygulama geliştiren herkes barındırma (hosting) konusunun önemini iyi bilir. Meslek hayatım boyunca, Türkiye’den veya yabancı, pek çok hosting şirketi ile çalışma fırsatım oldu. Şu an düşündüğümde, bu şirketlerin çoğunun aslında çok pahalı şirketler olduğunu anlayabiliyorum. Çünkü günün sonunda istediğiniz sonucu elde etseniz bile, tükettiğimiz zaman, işimizin genellikle gözden kaçan gerçek maliyetini belirler. Zamanımızı tüketen bir şirketin, hizmetlerini ne kadar uygun fiyata verdiğinin bir önemi yoktur.

Basit bir örnek vereyim; “Ücretsiz alan adı” vaad eden bazı hosting firmaları ile çalışmaya başlayabilmek için ne kadar zaman harcamak zorunda kaldığınızı hiç gözlemlediniz mi? Buradaki “ücretsiz alan adı” ifadesine dikkat edin lütfen, zira ücretsiz ile bedava aynı şey değildir.”Ücretsiz” kelimesi burada sadece bir yalan olmakla kalmaz, 5000 yıl öncesinde kullanılan takas sistemi gibi, birbiriyle kıyaslanamayan değerlerin değiştirilmesinin karmaşıklığını temsil eder.

Ücretsiz alan adının bedelini, emek ve zamanla geri ödersiniz. Zaman, hayatınızdır. Tüm ücretsiz şeyler, işlem hileleri ve tuzaklarla doludur. Her adımda sahte ödüller vaad edilerek, otomatik yenileme ya da abonelik gibi şeyler dayatılır.

Adaletli ve dürüst bir satıcı bulmak kolay değildir, ama en azından bilgisizliği yüzünden zamanımızı tüketmeyecek kadar profesyonel ve tecrübeli şirketlerle çalışılması gerektiğini düşünüyorum.

VPS kurulum ve kullanımında çok detaya girmeyeceğim. Digital Ocean üzerinde çalışırken benim de geçmişte takıldığım, sadece anlaşılması ve uygulanması ilk başta zor gelebilecek bazı noktalara değinmek istiyorum. Sormak istediğiniz bir detay olursa yorum yapabilirsiniz, cevaplayabilmekten mutluluk duyarım.

Digital Ocean’a kayıt

Digital Ocean’a bir eposta adresi ve telefonla kayıt olabilirsiniz. Ancak bir droplet yani server oluşturmak için geçerli bir kredi kartı bilgisi girmeniz gerekir. Başlangıçta ödeme alınmaz, kartınızın çalışır durumda olması yeterlidir. Her ayın 1’inde, kullanımınıza göre fatura edilir. Ödeme yapmak için 20 gün süreniz vardır.

Digital Ocean sunucu kullanımınızı VPS özelliklerine ek olarak saat bazında hesaplar ve transfer limitlerinin aşılması durumunda ek ücret yansıtır.

Sunucu Kurulumu (Droplet)

Kuracağınız sunucu tipini seçtiğimiz ve özelliklerini belirlediğimiz sayfa gayet basit ve anlaşılabilr bir arayüze sahiptir. WordPress kuracak olanlar, “Marketplace” sekmesi altında “WordPress on 18.04 (Ubuntu)” veya “OpenLiteSpeed WordPress ..” seçeneklerini, kullanacakları tema ve diğer eklentileri de göz önünde bulundurarak belirleyebilirler. OpenLiteSpeed, sunucu seviyesinde kullanıma hazır, önbellekleme sunduğundan avantajlıdır. (redist, memcached)

Alan adı ekleme

Web sitenizi çalıştırabilmek için alan adınızın isim sunucularını (name server) digitalocean’a yönlendirmiş olmanız, Network sekmenizden alan adınızı eklemiş olmanız gerekir. (ns1, ns2, ns3.digitalocean.com) Alan adınızı network sekmesinden kolayca ekleyebilirsiniz. Ayarları şu şekilde yapın:

A@Sunucu IP
AAAA@Sunucu IP
CNAME*@
CNAMEwww@

SSH Anahtarı Yapılandırma

SSH anahtarını yapılandırmak birçok sunucuda karmaşık olabilir ama DO’da gayet basittir. Sunucunuza kolay ve güvenli giriş yapmanızı sağlar. Yeni başlayanlar için karışık görünebilir, endişe etmeyin gayet kolay bir işlemdir. Bu işlemi yapmak için PuTTgen programına ihtiyacınız olacak. Buradan indirin.(PuTTY ile birlikte gelir.)

“Generate” butonuna tıklayın ve anahtar oluşturun. (Anahtarın oluşturulması esnasında farenizi bar’ın altında hareket ettirerek daha çabuk bitirmesini sağlayabilirsiniz.)

Key passphrase: bölümüne bir şifre yazın. Bu şifre terminale erişim sağlarken root şifrenizin yerini alacaktır, iyi saklayın. (root şifreniz değildir sadece SSH ile giriş yaparken kullanacaksınız.)

“Save public key” butonuna basın ve dosyayı bilgisayarınızda güvenli bir yere kaydedin. Dosya ismini “public” yapın, uzantı yazmayın. Aynı şekilde “Save private key” butonuna basın dosya adını “private” yapın, uzantı yazmayın. Kendisi ayarlar. (Dosya isimleri farklı da olabilir ama düzenli olmak iyidir.)

Son olarak aşağıdaki görselde gösterildiği gibi, pencerenin üst kısmında, metin alanındaki anahtarı kopyalayın. Digital Ocean sunucu kurulum sayfanıza dönün, “new ssh key” butonuna tıklayın, açılan pencereye anahtarı yapıştırın ve kaydedin.

Ayarlarınızı gözden geçirin, her şey tamamsa sayfanın en altındaki “Create” butonuna basabilirsiniz. Kurulum genelde 1 dakika kadar sürer. Bitikten sonra sunucuya giriş yapmak için PuTTY terminal programını açın.

Yukarıda görülen ayarlarla sunucu ip adresini yazın ve bir isim verin (Saved Sessions). Ardından sol taraftaki hiyerarşik menüden Connection > SSH > Auth üzerine tıklayın.

Pencerenin en altında, (“Private key file for authentication”) biraz önce kaydettiğiniz private.ppk isimli anahtarı gösterin. Bu işlemi her seferinde yapmak istemiyorsanız, sol menüden en üst linke tıklayarak ilk sayafaya gidin ve kaydedin. Ardından “Open” butonuna basın ve başlatın. Terminal açılınca kullanıcı adınızı sorar: Root şifreniz, az öce SSH anahtarınımızı oluştururken “Key passphrase” kısmına yazdığımız şifredir.

WordPress’in Kurulumu

PuTTY terminalden sunucuza erişin. Kullanıcı adınızı ve şifrenizi girdikten sonra sistem bir talimat başlatacak. WordPress kurulumu için kullanmak istediğiniz alan adı sorulur.

WordPress Ubuntu 18 için alan adınızı www ya da http kullanmadan yazın. Çünkü sonraki adımlarda alan adınızın hangi versiyonunu kullanacağınızı belirleyebilecksiniz. OpenLiteSpeed tipi droplet bu özelliği farklı yorumlamış, bu nedenle en başında www’lu veriyonunu girin. İlgili seçeneğe sıra geldiğinde herhangi birini seçmeden enter’a basın. Bu şekilde alan adının her iki versiyonu için de SSL yüklenmiş olacak.

Kurulum tamamlandıktan sonra tarayıcıdan web sitenize giderek WordPress kurulumunu tamamlayabilirsiniz. Sormak istediğiniz bir şey olursa yorum yaparak iletebilirsiniz.

Hosting değiştirme arama motoru sıralamasını etkiler mi?

Hosting değiştirme, arama motoru sıralamanızı çeşitli şekillerde etkileyebilir. İlk olarak, web sitenizi taşıyacağınız yeni sunucunun fiziksel konumu önemlidir. Google gibi bazı arama motorları, web sitesi sıralama kurallarından biri olarak kullandığı IP’yi kontrol eder. Yeni sunucu bir öncekiyle aynı ülkede bulunuyorsa, arama motoru sıralamanız bundan etkilenmemelidir.

Web sitesinin yükleme hızı yeni hostinginize göre bir faktördür. Web sitesi yeni sunucuda 4 saniyeden daha yavaş yükleniyorsa, Google web sitesinin sıralamasını düşürecektir. Arama isabetlerinizin  en iyi şekilde optimize edilmesi için yeni sunucunun performansını da dikkate almanız gerekir. Websitenizin yeni sunucuya transfer süresi de dikkate alınması gereken bir faktördür. Web sitesinin kapalı kaldığı süre uzun olursa arama sıralamanız düşürebilir. Bu yüzden aktarım tamamlanana kadar kaynak sunucuda çalışmanız ve daha sonra alan adını yeni sunucuya yönlendirmeniz önerilir.

Arama motoru tarayıcılarının yeni sunucudaki web sitesini düzgün bir şekilde taranması, DNS yayılımının tamamlanması için 72 (sunucuya göre değişir) saat beklemeniz ve web sitesinin eski sunucuda durdurulması gerekir.