Digital Ocean VPS Hosting Kurulum ve Kullanım

digital ocean vps

Bu yazımda Digital Ocean üzerinde bir VPS sunucu kurmayı ve nasıl kullanılacağını kısaca anlatacağım. Ama öncesinde, hizmet aldığımız teknoloji firmalarına karşı bakış açımı biraz açıklamak istiyorum.

Web tasarımcılar, seo uzmanları, programcılar, işletme sahipleri, web sitesi yöneten ya da uygulama geliştiren herkes barındırma (hosting) konusunun önemini iyi bilir. Meslek hayatım boyunca, Türkiye’den veya yabancı, pek çok hosting şirketi ile çalışma fırsatım oldu. Şu an düşündüğümde, bu şirketlerin çoğunun aslında çok pahalı şirketler olduğunu anlayabiliyorum. Çünkü günün sonunda istediğiniz sonucu elde etseniz bile, tükettiğimiz zaman, işimizin genellikle gözden kaçan gerçek maliyetini belirler. Zamanımızı tüketen bir şirketin, hizmetlerini ne kadar uygun fiyata verdiğinin bir önemi yoktur.

Basit bir örnek vereyim; “Ücretsiz alan adı” vaad eden bazı hosting firmaları ile çalışmaya başlayabilmek için ne kadar zaman harcamak zorunda kaldığınızı hiç gözlemlediniz mi? Buradaki “ücretsiz alan adı” ifadesine dikkat edin lütfen, zira ücretsiz ile bedava aynı şey değildir.”Ücretsiz” kelimesi burada sadece bir yalan olmakla kalmaz, 5000 yıl öncesinde kullanılan takas sistemi gibi, birbiriyle kıyaslanamayan değerlerin değiştirilmesinin karmaşıklığını temsil eder. Ücretsiz alan adının bedelini, emek ve zamanla geri ödersiniz. Zaman, hayatınızdır. Tüm ücretsiz şeyler, işlem hileleri ve tuzaklarla doludur. Her adımda sahte ödüller vaad edilerek, otomatik yenileme ya da abonelik gibi şeyler dayatılır.

Adaletli ve dürüst bir satıcı bulmak her zaman zordur, ama en azından bilgisizliği yüzünden zamanımızı tüketmeyecek kadar profesyonel ve tecrübeli şirketlerle çalışılması gerektiğini düşünüyorum. Ben Digital Ocean ile çalışmaya başaladıktan sonra rahat ettim. Tüm müşterilerime tavsiye ettiğim gibi sizlere de tavsiye ederim.

VPS kurulum ve kullanımında çok detaya girmeyeceğim. Digital Ocean üzerinde çalışırken benim de geçmişte takıldığım, sadece anlaşılması ve uygulanması ilk başta zor gelebilecek bazı püf noktalarına değinmek istiyorum. Sormak istediğiniz bir detay olursa yorum yapabilirsiniz, cevaplayabilmekten mutluluk duyarım.

Digital Ocean’a kayıt

Digital Ocean’a bir eposta adresi ve telefonla kayıt olabilirsiniz. Ancak bir droplet yani server oluşturmak için geçerli bir kredi kartı bilgisi girmeniz gerekir. Başlangıçta ödeme alınmaz, kartınızın çalışır durumda olması yeterlidir. Her ayın 1’inde, kullanımınıza göre fatura edilir yapılır. Ödeme yapmak için 20 gün süreniz vardır.

1
Digital Ocean sunucu kullanımınızı VPS özelliklerine ek olarak saat bazında hesaplar ve transfer limitlerinin aşılması durumunda ek ücret yansıtır.

Sunucu Kurulumu (Droplet)

Kuracağınız sunucu tipini seçtiğimiz ve özelliklerini belirlediğimiz sayfa gayet basit ve anlaşılabilr bir arayüze sahiptir. WordPress kuracak olanlar, “Marketplace” sekmesi altında “WordPress on 18.04 (Ubuntu)” veya “OpenLiteSpeed WordPress ..” seçeneklerini, kullanacakları tema ve diğer eklentileri de göz önünde bulundurarak belirleyebilirler. OpenLiteSpeed, sunucu seviyesinde kullanıma hazır, önbellekleme sunduğundan avantajlıdır. (redist, memcached)

Alan adı ekleme

Web sitenizi çalıştırabilmek için alan adınızın isim sunucularını (name server) digitalocean’a yönlendirmiş olmanız, Network sekmenizden alan adınızı eklemiş olmanız gerekir. (ns1, ns2, ns3.digitalocean.com) Alan adınızı network sekmesinden kolayca ekleyebilirsiniz. Ayarları şu şekilde yapın:

A@Sunucu IP
AAAA@Sunucu IP
CNAME*@
CNAMEwww@

SSH Anahtarı Yapılandırma

SSH anahtarını yapılandırmak birçok sunucuda karmaşık olabilir ama DO’da gayet basittir. Sunucunuza kolay ve güvenli giriş yapmanızı sağlar. Yeni başlayanlar için karışık görünebilir, endişe etmeyin gayet kolay bir işlemdir. Bu işlemi yapmak için PuTTgen programına ihtiyacınız olarak. Buradan indirin. (PuTTY ile birlikte gelir.)

3
PuTTYgen arayüzü

“Generate” butonuna tıklayın ve anahtar oluşturun. (Anahtarın oluşturulması esnasında farenizi bar’ın altında hareket ettirerek daha çabuk bitirmesini sağlayabilirsiniz.)

Key passphrase: bölümüne bir şifre yazın. Bu şifre terminale erişim sağlarken root şifrenizin yerini alacaktır, iyi saklayın. (root şifreniz değildir sadece SSH ile giriş yaparken kullanacaksınız.)

“Save public key” butonuna basın ve dosyayı bilgisayarınızda güvenli bir yere kaydedin. Dosya ismini “public” yapın, uzantı yazmayın. Aynı şekilde “Save private key” butonuna basın dosya adını “private” yapın, uzantı yazmayın. Kendisi ayarlar. (Dosya isimleri farklı da olabilir ama düzenli olmak iyidir.)

Son olarak aşağıdaki görselde gösterildiği gibi, pencerenin üst kısmında, metin alanındaki anahtarı kopyalayın. Digital Ocean sunucu kurulum sayfanıza dönün, “new ssh key” butonuna tıklayın, açılan pencereye anahtarı yapıştırın ve kaydedin.

5

Ayarlarınızı gözden geçirin, herşey tamamsa sayfanın en altındaki “Create” butonuna basabilirsiniz. Kurulum genelde 1 dakika kadar sürer. Bitikten sonra sunucuya giriş yapmak için PuTTY terminal programını açın.

7
PuTTY

Yukarıda görülen ayarlarla sunucu ip adresini yazın ve bir isim verin (Saved Sessions). Ardından sol taraftaki hiyerarşik menüden Connection > SSH > Auth üzerine tıklayın.

9

Pencerenin en altında, (“Private key file for authentication”) biraz önce kaydettiğiniz private.ppk isimli anahtarı gösterin. Bu işlemi her seferinde yapmak istemiyorsanız, sol menüden en üst linke tıklayarak ilk sayafaya gidin ve kaydedin. Ardından “Open” butonuna basın ve başlatın. Terminal açılınca kullanıcı adınızı sorar: Root şifreniz, az öce SSH anahtarınımızı oluştururken “Key passphrase” kısmına yazdığımız şifredir.

WordPress’in Kurulumu

PuTTY terminalden sunucuza erişin. Kullanıcı adınızı ve şifrenizi girdikten sonra sistem bir talimat başlatacak. WordPress kurulumu için kullanmak istediğiniz alan adı sorulur.

WordPress Ubuntu 18 için alan adınızı www ya da http kullanmadan yazın. Çünkü sonraki adımlarda alan adınızın hangi versiyonunu kullanacağınızı belirleyebilecksiniz. OpenLiteSpeed tipi droplet bu özelliği farklı yorumlamış, bu nedenle en başında www’lu veriyonunu girin. İlgili seçeneğe sıra geldiğinde herhangi birini seçmeden enter’a basın. Bu şekilde alan adının her iki versiyonu için de SSL yüklenmiş olacak.

Kurulum tamamlandıktan sonra tarayıcıdan web sitenize giderek WordPress kurulumunu tamamlayabilirsiniz. Sormak istediğiniz bir şey olursa yorum yaparak iletebilirsiniz.

    • Yılmaz Saraç diyor ki:

      Siz de sağolun ancak, Dijital Ocean’dan bahsediyorsanız, o kampanya her zaman aktif. İlk kayıt olduğunuzda sağ üstte $100 görünüyor, bu size sunduğu bir kredi veya hediye değil. Aslında pek bir anlamı yok, belirli bir süre içerisinde o miktarda harcama yaparsanız bir kısmını size geri ödüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tamam
Göster

Gizlilik

Siteyi ziyaret ettiğinizde bilgisayarınıza veya mobil cihazınıza küçük bir metin dosyası kaydederiz. Web sitesinin eylemlerinizi ve tercihlerinizi (giriş, dil, yazı tipi boyutu ve diğer ekran tercihleri ​​gibi) belirli bir süre boyunca hatırlamasını sağlar. Sitemizi ziyaret ederek Gizlilik Şartlarını kabul etmiş olursunuz.
Kapat
Teklifi Göster