Blog Yazılarında Etiket Kullanımı ve SEO için Önemi

Blog yazılarında etiketlerin kullanımının gerekliliği birçok olasılığa göre değişkenlik gösterebilir. Eskiden etiketlerin SEO başarısına olumlu etkisi olduğu biliniyordu, günümüzde nasıl etki ettiğine dair kesin bir veri sunmak zor, ancak genel SEO kurallarına göre bir değerlendirme sunmaya çalışacağım.

Özellikle WordPress’ten tanıdığımız etiketler, önceden tanımlanmış sınıflandırmalardan (taksonomi) biridir. Kullanıcılar blog yazılarına kategorilerle birlikte etiketler ekleyebilir. Bununla birlikte, bir kategori çok çeşitli konuları kapsayabilirken, etiketlerin kapsamı daha nettir ve belirli konulara odaklanmıştır. Etiketleri belirli bir yayındaki konular için kullanılan anahtar kelimeler olarak düşünebiliriz. Kategorilerin aksine etiketler hiyerarşik değildir.

Bir ziyaretçi bir etiketi tıkladığında, o etikete sahip tüm yayınların listelendiği arşiv sayfasına yönlendirilir. İçerikleri konulara ayırmak için kolay bir yol sağlar. Ziyaretçilerin ilgilendikleri konuları bulmalarına da yardımcı olur.

Etiketle SEO için ne kadar önemli?

Blog yazılarındaki etiketler SEO’yu doğrudan etkilemez. Site içi linklemede semantik optimizasyon sağlayabilirler, ancak etiketlerin ne tür bir sitede, ne tür konuda ve yoğunlukta kullanılacağına göre faydası tartışmaya açıktır.

Blog yazılarındaki etiketler web sitenize bir tür iç bağlantı ekler. Doğru kullanıldığında, yani kullanıcıyı düşünerek kullanıldığında bir içerik hiyararşisi oluşturarak kullanıcı deneyimine, site içinde gezinmeye yardımcı olabilir.

Etiketler ve kategoriler kullanarak iyi bir yapı oluştursanız bile, arama sonuçlarını iyileştirmek için web sitenizi bir bütün olrak optimize etmeniz gerekir, ancak bu da yeterli değildir. Arama sonuçlarındaki konumunuza kullanıcıların karar vereceğini hatırlamakta fayda var.

Etiketleri anlamsız kullanmak karmaşık bir kullanıcı deneyimi yaratabilir. Böyle bir durum Google tarafında olumsuz karşılanmasa bile kötü bir kullanıcı deneyimine yol açacaktır.

Etiketlerin faydasını ölçmek için her bir etiketin rolünü anlamak, kullanıcı ve arama kolaylığı açısından sahip olabileceği etkiyi değerlendirmek önemlidir.

Arama motorları, uygunsuz kategorilere ve etiketlere sahip web sitelerini cezalandırabilir. Sonuç olarak, arama motorları tarafından cezalandırılma olasılığını önlemek için içerik yayınlarken gereksiz kategoriler ve etiketler kullanmamak gerekir.

Yoğun içeriğe sahip bir blog/forum ya da e-ticaret siteniz yoksa, diğer bir ifadeyle, kullanıcıya bir fayda sağlayacağını düşünmüyorsanız etiketleri kullanmanıza gerek yoktur.