Backlink Açmazı

Backlink dediğimiz, çoğunlukla siteden siteye verilen bağlantıları anlamlı hale getirmek, doğal bir şekilde oluşmasını beklemeden bu bağlantıların çeşitli yöntemlerle oluşturulmasıdır. Çoğu backlink, arama motorlarının bir web sitesinin içeriğini anlama ve rakipleri ile kıyaslamada zorlandığında başvurduğu, pek uzun ömürlü olmayan bir referans olsa da Backlink-lerin işe yaramadığını söyleyemek mümkün değildir.

Backlinklerin eskisi kadar değerli olmadığı, birçoğunun spam kabul edildiği, SEO’ya zarar verdiği SEO uzmanları ve ilgili birçok kişi tarafından da dile getirildi. Buna rağmen backlinkler, performansa ve kaliteye bağlı olarak SEO’da önemini korumaya olmaya devam ediyor. Doğru yapıldığında, organik arama sonuçlarını etkiliyor.

Backlinklerin statik olarak sayılıp, web sitelerine faydalı olduğu dönemlerin çok geride kaldığı kesin. Günümüzde, uzun vadeli fayda sağlamak için, backlink kurulumlarının bir stratejisi olmak zorunda. Kullanıcılara değer veren, ilgili sektörle bağlantı kuran ve çalışan uygulamalar esas alınıyor.

Backlink-ler, Google’ın algoritmalarında RankBrain tarafından takip edilerek değerlendiriliyor. Elbette bunu nasıl yaptığı tam bilinmiyor. Tek bildiğimiz, arama sonuçlarını sıralamak için yüzlerce algoritmayı çalıştırsa da, emin olamadığı durumlarda kullanıcılar için neyin daha faydalı olduğunu bulmak için 3. taraflardan aldığı verilere yani backlinklere güveniyor ve buna göre değerlendirme yapıyor.  Bana sorarsanız nasıl çalıştığı denetlenemeyen bir şeyin nasıl çalıştığının da pek önemi yok.

seo hizmeti | TYS Dijital Performans Video Prodüksiyon Ltd. Şti. | Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Hizmetleri, Dijital performans Çözümleri

Backlinkler sadece algoritmik amaçlar için kullanılmıyor, başka işlevlere de hizmet ediyor. Yönlendirme, izole edilmiş sayfaların indekslenebilmesini, kaynak göstermeyi ve alternatif bilgilere erişimi sağlıyor.

Yeni bir içerik yayınladığımızda, başta sosyal medya, forum ve diğer web sitelerinde tanıtımını yapar, içeriğimizi pazarlarız. Bunu yaparken yeterince özen gösterebilirsek, oluşturduğumuz her bir bağlantı web sitemize trafik çeken bir reklam görevi görür ve Google, bu bağlantıları başlangıçta olumlu bir sinyal saymayacak olsa bile, sitemizdeki etkileşim zaten kendi başına bir değerdir ki aslında bir bağlantıyı değerli kılan da bu etkileşimdir.

SEO, rakip araştırma araçları, backlink-ler hakkında önemli bilgileri sağlıyor. Bu araçlar, analiz etmek istediğiniz herhangi bir web sitesine gelen bağlantıların kalitesi ve miktarı hakkında fikir verir.

Bütün bağlantıların eşit olmadığını anlamak önemlidir. Rakibinize gelen bir bağlantının, ona faydası olup olmadığını anlamak için biraz zaman harcamak gerekebilir. Araştırma yapmadan, aynı web sitesinden link almanız, yararınıza olabileceği gibi zararınıza da olabilir.

Genel olarak SEO Uzmanları, yetkili ve alakalı backlink arar. Yetki belirleme, Moz’un yeni güncellenen Domain Authority sistemine benzer olması muhtemel bir algoritmaya dayalıdır ve toplam trafik, trafik değeri, yeni ziyaretçi, benzersiz ziyaretçi sayısı, farklı ip, veya alan adından gelen bağlantı sayısı gibi, web sitesiyle ilişkili belirli ölçümleri temel alır. Bağlantı kurma açısından, farklı alan adlarından gelen backlink sayısı bu algoritma açısından daha önemlidir.

Backlink-lerin büyük bir kısmı web siteniz yaşlandıkça doğal olarak oluşturulur, yani düzenli aralıklarla kaliteli içerik üretmenin bir sonucudur.

seo hizmeti | TYS Dijital Performans Video Prodüksiyon Ltd. Şti. | Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Hizmetleri, Dijital performans Çözümleri

Google’ın hizmet şartlarını ihlal etmesinden dolayı, hiçbir zaman backlink-ler için ödeme yapılmamalıdır. Ülkemizde paravan blog diye bilinen, tek kişiye veya kuruma ait özel blog ağlarından uzak durulmalıdır. Yalnızca backlink alma amacıyla, ziyaretçi gönderme gibi uygulamalar da web sitelerine zarar verebilir.

Algoritmalar gerçek yaşamı ne kadar iyi simule edebilirse, SEO çabaları o kadar adaletli oluyor. Makale, tanıtım yazısı, forumlarda verilen bilgi ve mesajların, birilerinin işine yarayıp yaramadığını Alexa puanı gibi verilerden anlamak zordur. Backlink için de kural aynı.  Faydalı, doğal backlink, kaliteli bir siteden gelir ve kaliteli bir siteye gider.

SEO Uzmanı ve danışmanlık görevimiz bir web sitesinin geliştirilmesinin herhangi bir aşamasını kapsıyor. Web Analitiği, Kullanıcı Deneyimi, Erişilebilirlik, Semantik İçerik, Rakip Analizi ve SEO performansını artırmaya yönelik ilgili süreçlerin tüm iş sirkülasyonlarını planlıyor, yönetiyor ve uyguluyoruz.

Hoşçakalın