Google RankBrain Nedir?

RankBrain, Google’ın temel algoritmasının en önemli parçalarından ve şu anda kullandığı en önemli makine öğrenme sisteminlerinden biridir.

Google RankBrain Nedir?

Çoğu Google algoritmasında olduğu gibi, RankBrain’in tam olarak nasıl çalıştığı bir şekilde gizlenmiştir. RankBrain, Google’ın temel algoritmasının en önemli parçalarından ve şu anda kullandığı en önemli makine öğrenme sisteminlerinden biridir.

RankBrain’in ortaya çıkmasını süreci 10 yıl önceki İnternet’in karmaşasına borçluyuz. Kurallara aykırı spam siteler ve bağlantılar ile, o zamanlar SEO adil bir oyun olmaktan çok uzaktı. Ancak, 2011’de, Google’ın kaliteli içeriğin ve alakalı sonuçların önemini fark etmesiyle işler değişti. 2011 yılında Panda ve 2012 yılında Penguin güncellemeleriyle yönergeleri ihlal eden siteler cezanlandırılmaya başlandı ve White Hat SEO dönemi başladı.

Daha kaliteli ve alakalı sitelere sıralamada öncelik sağlama çalışmaları başladıktan sonra, alaka düzeyini artırmak için bir test belirlendi. Google o zamanlar, arama terimlerini oluşturan anahtar kelimeleri tek tek ele alırdı. 2013 yılında, arama sorgusunu bütün halde ele alıp, bağlamlarını da dikkate alarak, anlamsal aramada atılım yapan Hummingbird güncellemesini ortaya çıkardı. Yine de arama sonuçları hala isabetli değildi, çünkü algoritma daha önce hiç aranmamış arama sorgularını nasıl işleyeceğini bilmiyordu. Google, Ekim 2015 yılında, daha önce hiç görülmemiş arama sorgularını işleyen ve onlar için en iyi sonucu öngören RankBrain’i tanıttı.

RankBrain nedir?
RankBrain, bilinmeyen, daha önce aranmamış sorguları işlemek, bunları mevcut aramalarla ilişkilendirmek ve kullanıcılara daha alakalı arama sonuçları sağlamak için kullanılan makine öğrenme sisteminin adıdır.

RankBrain Nasıl Çalışıyor?

RankBrain, Google’ın kişiler, yerler ve internetteki diğer varlıklar hakkında topladığı doğruluğu yüksek verileri kullanır. Matematiksel bir algoritma yardımıyla, varlıkları belirli arama sonuçlarında sıralayan daha spesifik kelime vektörlerine böler. Doğal olarak, benzer kelime vektörleri benzer sıralamalara yol açar. Google’ın elinde bu varlıklar hakkında çok fazla bilgi vardır ve sorgular için en kesin arama sonuçlarını hemen ortaya çıkarabilir.

Bununla birlikte, RankBrain bilinmeyen bir sorguya rastladığında, orijinal sorguna en çok benzeyen vektörü arar ve sonuçları buna göre döndürür. Bilinmeyen arama sorgularına ait sonuçlar zaman içinde, Google, kullanıcı etkileşimi ve arama modellerine dayanarak iyileştirilir. Temel olarak, RankBrain, kullanıcıların arama sorgusunu yazdıktan sonra gittikleri sonuçları analiz eder. Kullanıcının bir arama sonucunu diğerlerine göre daha çok tercih ettiğini fark ederse, RankBrain bunu daha alakalı olarak değerlendirecek ve büyük olasılıkla buna benzeyen sorguları daha üst sıralarda konumlandıracaktır.

RankBrain hangi sorguları etkiler?

2015 yılında RankBrain piyasaya sürüldüğünde, tüm Google aramalarının yalnızca %15’inde kullanıldı. Bununla birlikte, 2016 yılında RankBrain’in şaşırtıcı derecede iyi sonuçlar gösterdiği söylediğinde, Google’ın makine öğrenim sistemine olan güveni artmaya başladı. Ancak yine de RankBrain, genellikle açık olmayan tüm sorguları işlemez. Çünkü Google bir sorgunun anlamını biliyorsa RankBrain’e ihtiyacı yok demektir. RankBrain, Google belirli bir sorgunun ne hakkında olduğunu anlayamadığında devreye girer.

RankBrain’i daha iyi anlayabilmek için, makine öğrenmesi ve yapay zeka hakkında bir şeyler bilmek gerekebilir. İkisi farklı şeylerdir. Yapay Zeka, genel olarak görsel algı, konuşma tanıma, karar verme ve diller arası çeviri gibi insan zekası gerektiren işleri yapabilen geniş bir makine konseptidir. Makine Öğrenmesi ise, açıkça programlanmadan, kendi kendine öğrenebilen bir Yapay Zeka uygulamasıdır. Tam olarak RankBrain’in yaptığı şey de budur. Geçmiş deneyimlerine dayanarak otomatik olarak öğrenir ve geliştirir.

Sinirsel eşleşme nedir?

Sinirsel eşleşme en yeni SEO kavramlarından biri. Google’ın, tüm sorguların yaklaşık %30’unu etkileyen sinirsel eşleşmeyi kullanmaya başladığını duyurmasının ardından konu SEO hizmeti verenler arasında oldukça popüler hale geldi. Sinirsel eşleştirme, Google’ın öncelikle kelimelerin kavramlarla nasıl ilişkili olduğunu anlamak için kullanmaya başladığı, yapay zekaya dayalı bir sistemdir. Eş anlamlı kelimelerin ilişkisini keşfeder.

RankBrain ve Sinirsel eşleşme arasındaki fark

RankBrain sayfaların kavramlarla ilişkisini ölçerken, sinirsel eşleşme kelimelerin birbiriyle daha iyi ilişkişkilendirilmesine yardımcı olur. Ortak yönleri de vardır. Her ikisi de, doğal dil ve arama sorgularının arkasındaki anlamı keşfetmek içn geliştirilmiştir.

Bu makaleye de göz atabilirsiniz. MOZ RankBrain


Share Tweet Send
0 Yorumlar
Yükleniyor...
SEO Uzmanı & Dijital Pazarlama aboneliğiniz tamamlandı.
Great! Next, complete checkout for full access to SEO Uzmanı & Dijital Pazarlama
Tekrar hoşgediniz! Başarılı bir şekilde giriş yaptınız.
Tebrikler! Hesabınız aktif edildi, tüm içeriğe erişebilirsiniz.