Google RankBrain Nedir?

Çoğu Google algoritmasında olduğu gibi, RankBrain’in tam olarak nasıl çalıştığı bir şekilde gizlenmiştir. RankBrain, Google’ın temel algoritmasının en önemli parçalarından ve şu anda kullanılan en önemli makine öğrenme sistemlerinden biridir.

RankBrain, arama sonuçlarında sürekli olarak bölünmüş bir test çalıştıran yapay zeka (AI) biçimidir. Google’ın arama yapanlara her sorgu için en alakalı sonuçları göstermesine yardımcı olmayı amaçlar. RankBrain’in ortaya çıkmasını süreci 10 yıl önceki İnternet’in karmaşasına borçluyuz.

Kurallara aykırı spam siteler ve backlinkler ile o zamanlar SEO adil bir oyun olmaktan çok uzaktı. Ancak, 2011’de, Google’ın kaliteli içeriğin ve alakalı sonuçların önemini fark etmesiyle işler değişti. 2011 yılında Panda ve 2012 yılında Penguin güncellemeleriyle yönergeleri ihlal eden siteler cezanlandırılmaya başlandı ve White Hat SEO dönemi başladı.

Google, 2015 yılında RankBrain’i aramaların yaklaşık %15’inde kullanmaya başladı. 2016 yılında RankBrain tüm aramalarda etkin hale geldi. Daha kaliteli ve alakalı sitelere sıralamada öncelik sağlama çalışmaları başladıktan sonra, alaka düzeyini artırmak için bir test belirlendi. Google o zamanlar, arama terimlerini oluşturan anahtar kelimeleri tek tek ele alırdı.

2013 yılında, arama sorgusunu bütün halde ele alıp, bağlamlarını da dikkate alarak, anlamsal aramada atılım yapan Hummingbird güncellemesini ortaya çıkardı. Yine de arama sonuçları hala isabetli değildi, çünkü algoritma daha önce hiç aranmamış arama sorgularını nasıl işleyeceğini bilmiyordu. Google, Ekim 2015 yılında, daha önce hiç görülmemiş arama sorgularını işleyen ve onlar için en iyi sonucu öngören RankBrain’i tanıttı.

RankBrain, bilinmeyen, daha önce aranmamış sorguları işlemek, bunları mevcut aramalarla ilişkilendirmek ve kullanıcılara daha alakalı arama sonuçları sağlamak için kullanılan makine öğrenme sisteminin adıdır.

seo hizmeti | TYS Dijital Performans Video Prodüksiyon Ltd. Şti. | Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Hizmetleri, Dijital performans Çözümleri

RankBrain Nasıl Çalışıyor?

RankBrain, Google’ın kişiler, yerler ve internetteki diğer varlıklar hakkında topladığı doğruluğu yüksek verileri kullanır. Matematiksel bir algoritma yardımıyla, varlıkları belirli arama sonuçlarında sıralayan daha spesifik kelime vektörlerine böler. Doğal olarak, benzer kelime vektörleri benzer sıralamalara yol açar. Google’ın elinde bu varlıklar hakkında çok fazla bilgi vardır ve sorgular için en kesin arama sonuçlarını hemen ortaya çıkarabilir.

Bununla birlikte, RankBrain bilinmeyen bir sorguya rastladığında, orijinal sorguna en çok benzeyen vektörü arar ve sonuçları buna göre döndürür. Bilinmeyen arama sorgularına ait sonuçlar zaman içinde, Google, kullanıcı etkileşimi ve arama modellerine dayanarak iyileştirilir.

Temel olarak, RankBrain, kullanıcıların arama sorgusunu yazdıktan sonra gittikleri sonuçları analiz eder. Kullanıcının bir arama sonucunu diğerlerine göre daha çok tercih ettiğini fark ederse, RB bunu daha alakalı olarak değerlendirecek ve büyük olasılıkla buna benzeyen sorguları daha üst sıralarda konumlandıracaktır.

seo hizmeti | TYS Dijital Performans Video Prodüksiyon Ltd. Şti. | Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Hizmetleri, Dijital performans Çözümleri

Rank Brain tüm arama niyet ve amaçları için bölünmüş bir testtir, 3 şekilde çalışır: Arama amacını değerlendirme Kullanıcı memnuniyetini izleme Daha önce hiç görülmemiş aramalar için bağlam sağlama RankBrain hangi sorguları etkiler? 2015 yılında RankBrain piyasaya sürüldüğünde, tüm Google aramalarının yalnızca %15’inde kullanıldı. Bununla birlikte, 2016 yılında RankBrain’in şaşırtıcı derecede iyi sonuçlar gösterdiği söylediğinde, Google’ın makine öğrenim sistemine olan güveni artmaya başladı. Ancak yine de RB, genellikle açık olmayan tüm sorguları işlemez. Çünkü Google bir sorgunun anlamını biliyorsa RankBrain’e ihtiyacı yok demektir. RB, Google belirli bir sorgunun ne hakkında olduğunu anlayamadığında devreye girer.

RankBrain’i daha iyi anlayabilmek için, makine öğrenmesi ve yapay zeka hakkında bir şeyler bilmek gerekebilir. İkisi farklı şeylerdir. Yapay Zeka, genel olarak görsel algı, konuşma tanıma, karar verme ve diller arası çeviri gibi insan zekası gerektiren işleri yapabilen geniş bir makine konseptidir. Makine Öğrenmesi ise, açıkça programlanmadan, kendi kendine öğrenebilen bir Yapay Zeka uygulamasıdır.

Tam olarak RankBrain’in yaptığı şey de budur. Geçmiş deneyimlerine dayanarak otomatik olarak öğrenir ve geliştirir. Sinirsel eşleşme nedir? Sinirsel eşleşme en yeni SEO kavramlarından biri. Google’ın, tüm sorguların yaklaşık %30’unu etkileyen sinirsel eşleşmeyi kullanmaya başladığını duyurmasının ardından konu SEO hizmeti verenler arasında oldukça popüler hale geldi.

seo hizmeti | TYS Dijital Performans Video Prodüksiyon Ltd. Şti. | Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Hizmetleri, Dijital performans Çözümleri

Sinirsel eşleştirme, Google’ın öncelikle kelimelerin kavramlarla nasıl ilişkili olduğunu anlamak için kullanmaya başladığı, yapay zekaya dayalı bir sistemdir. Eş anlamlı kelimelerin ilişkisini keşfeder. RankBrain ve Sinirsel eşleşme arasındaki fark RB sayfaların kavramlarla ilişkisini ölçerken, sinirsel eşleşme kelimelerin birbiriyle daha iyi ilişkilendirilmesine yardımcı olur.

Ortak yönleri de vardır. Her ikisi de, doğal dil ve arama sorgularının arkasındaki anlamı keşfetmek için geliştirilmiştir. İçeriği arama amacı ile uyumlu hale getirmek İçeriğimizi arama sonuçlarıyla uyumlu hale getirmek sıralamaya çalıştığınız sayfaya bağlı olarak değişecektir. İyi sıralanan sayfalarının ne yaptığını kontrol edin, ve aynı şeyi yapın.

Arama amacı için optimize etmenin en kolay yolu iyi sıralanan rakipleri takip etmektir. Rakiplerinizin ne yaptığına bakın. Hangi sayfaların sıralandığını kontrol edin, içerik yapılarına bakın (liste, nasıl yapılır, satın alma rehberi vb.) Ve sonra benzer bir şey yapın.

Amaç Amerika’yı yeniden keşfetmek değildir. Benzer bir şey yapmalısınız ama daha iyi yapmalısınız. RankBrain, arama sonuçları ile arama yapanların uyumlu olduğuna karar verdikten sonra sonuçları izlemeye ve geribildirime göre değiştirmeye başlar. Kullanıcı ölçümlerinizi yakından takip eder: organik tıklama oranı, hemen çıkma oranı, sayfada geçirilen süre oturum başına sayfa sayısı RB, kullanıcı memnuniyetini test eder, gerektiğinde ayarlar, kullanıcıların sonuçlardan ne kadar tatmin olduğunu görmek için tıklama verilerini kullanır. Bir web sitesi ziyaretçilerinin ilgisini çekip onları meşgul etmiyorsa, RankBrain o siteyi arama sonuçlarında aşağı taşır.

Sonuç

Sonuç olarak, havalı kelimelerle süslenmiş yeni teknolojilerin nasıl çalıştığı ve ne kadar faydalı olduğu tartışılır. Onları denetleyemezsiniz, denetlenemeyen bir şeyi faydasına ve adaletine canımızın istediği kadar güvenebiliriz.