Rank Math SEO Eklentisi Kurulum ve Ayarlar – WordPress

WordPress Eklenti Dizini’nde kısa sürede popüler olmuş ve ücretsiz bir eklenti olan Rank Math, birçok SEO aracının özelliklerini tek bir pakette birleştiren ve site içi SEO’nuz üzerinde etkin bir kontrol sağlayarak, trafiğinizi artırmanıza yardımcı olan nitelikli bir SEO eklentisidir.

Rank Math SEO Eklentisi Kurulum ve Ayarlar – WordPress
Photo by Firmbee.com / Rank Math SEO

WordPress Eklenti Dizini’nde kısa sürede popüler olmuş ve ücretsiz bir eklenti olan Rank Math, birçok SEO aracının özelliklerini tek bir pakette birleştiren ve site içi SEO’nuz üzerinde etkin bir kontrol sağlayarak, trafiğinizi artırmanıza yardımcı olan nitelikli bir SEO eklentisidir.

Rank Math’ın En Yararlı Özelliklerinden Bazıları

Rank Math eklentisinin WordPress web siteniz için neden ideal bir seçim olabileceği konusunda size daha iyi bir fikir vermek için, etkileyici özelliklerinden bazılarına bir göz atalım. İşte özellikle bahsetmeye değer olduğunu düşündüğüm birkaç tanesi.

İzlemesi Kolay Kurulum Sihirbazı

Rank Math’ın en büyük avantajlarından biri, adım adım, otomatik yapılandıran kurulum sihirbazı sayesinde kurulum işleminin son derece basit olması ve tamamlanmasının çok az zaman almasıdır.

Sihirbaz ayarları diğer SEO eklentilerden içe aktarmanıza izin verir ve aynı zamanda daha önce yedeklediğiniz ayarları da içe aktarabilir (başka bir web sitesinde Rank Math’ı kullanmanız durumunda), böylece hepsini yeniden ayarlamanız gerekmez.

Zengin Görünüm Entegrasyonu (Şemalar)

Rank Math’ı yüklerseniz Google Schema Markup desteği de alırsınız ve bu özellik yayınlarınızı anında optimize etmenize olanak tanır.

arama motorlarında zengin görünüm için Rank Math ile Schema (rica snippets) oluşturma
Rank Math zengin kart oluşturma

Modül Tabanlı Sistem

Rank Math, tercihlerinize göre etkinleştirip devre dışı bırakabileceğiniz son derece kullanışlı bir modül setiyle birlikte gelir. Bu özellik daha kişiselleştirilmiş bir deneyim oluşturmanıza izin verir. Bu modüllerden bazıları 404 monitör (sitenizdeki tüm 404 hata günlüklerini kontrol eder), Bağlantı Sayacı, Yerel SEO, Google Bilgi Grafiği , Arama Konsolu ve Site Haritasıdır.

RankMath pro tüm modüller
Rank Math SEO pro Tüm Modüller

Dahili Bağlantı Önerileri

Rank Math’ı yükleyerek elde ettiğiniz bir diğer harika şey, dahili bağlantı kurmak için mevcut gönderilerinize göre diğer yazıları öneren özelliğidir. Bu özellik, yayınlarınıza arama motoru sonuç sayfalarında daha yüksek sıralama şansı verir.

Google Anahtar Kelime Sıralaması

Rank Math SEO eklentisi ayrıca Google anahtar kelime sıralamanızı izleme imkanı verir. Bu strateji ile, web sitenizin sıralama konumunu takip edebilir ve neyi doğru (veya yanlış) yaptığınızı daha verimli bir şekilde anlayabilirsiniz, böylece SEO’nuzu buna göre geliştirebilirsiniz.

SEO Analizi

SEO Analiz aracı web sitenizin tamamının SEO’sunu analiz eder, iyileştirebileceğiniz şeyleri, bunları nasıl düzeltebileceğinizi gösterir ve ne yaptığınızı doğru bir şekilde bilmenizi sağlar. Temel ve Gelişmiş SEO, Sosyal SEO, Performans ve Güvenlik ile ilgili istatistikler sağlar.

Kurulum

Bu makalede Rank Math SEO eklentisinin kurulumu sırasında dikkat edilmesi gereken seçenekleri açıklayacak ve bazı avantajlı ayarlarından bahsedeceğim. Aşağıda anlattığım yöntemler kişisel tecrübelerime dayanmaktadır. Kurulum sırasında, web sitenizin türüne göre dikkat etmeniz gereken farklı seçenekler olabilir.

Kullanım Gereksinimleri

Ekranın sağ tarafında “More” yazan bir akordiyon var. Bu akordiyon Rank Math’ın çalışırken ihtiyacı olabilecek Php modülleri vb. denetler. Rank Math minimum Php 7.0 gerektirir. Php 5.6 ve daha eski sürümlerle çalışmaz. Hata alırsanız hosting panelinize gidip Php versiyonunuzu yükseltmeniz gerekir. Sorun yoksa “Start Wizard” basıp devam edin.

(Düzenleme: Php 5.6 desteği eklenmiştir.)

Yerel SEO İçin Ayarlar

İkinci sayfada yerel seo için yapısal verileri girmeniz istenir. Eğer “Google Benim İşletmem” aracını kullanıyorsanız (çevrimdışı iş yapan lokal bir işletme olduğunuzu varsayarak)” Small Business Site” ve “Local Business” seçeneklerini açmanızı öneririm. Kişisel bloglar ve haber siteleri için de seçenekler göreceksiniz. Sitenizin logosunu ve sosyal platformdaki paylaşımlarınız için varsayılan görselinizi yükledikten sonra devam edebilirsiniz.

Arama Konsolu Ayarları (Google Search Console)

Bu sayfada Google Search Console entegrasyonu yapılıyor, gayet basit bir işlem. Rank Math ilk olarak bir hesap oluşturmanızı ister. Herhangi bir ücret söz konusu değil. Üyelik olmadan da çoğu özellik çalışıyor, ancak “SEO Denetimi” buna dahil değil.

Rank Math, Google Arama Konsolu ile entegre edildiğinde çok kullanışlı bazı özellikler ortaya çıkıyor.

Google’ın indekslediği ancak silinen ya da adresi değiştirilen sayfaları tarama hataları sekmesinden yönlendirebilirsiniz. Bu tür hatalara 410 (İçerik Silindi) yanıt kodu atayarak, 301 veya robot.txt ile uğraşmadan indeksten daha hızlı kaldırılmasını sağlayabilirsiniz.

Sitemap Ayarları

Bu adımda, Sitemap oluşturulurken hangi tür sayfaları dahil etmek istediğiniz sorulur. Seçim sizin, tüm içeriğinizi dahil edebilirsiniz ancak sitenizin yoğunluğuna ve içeriğinizin önem sırasına göre bir karar vermek en doğrusu olacaktır. Varsayılan ayar birçok durumda en uygunudur.

404 İzleme ve Yönlendirme

Bu sekmede 404 döndüren bağlantıların izlenmesi ve yönlendirilmesini sağlayan modülleri kullanmak isteyip istemediğiniz sorulur. Sitenizdeki kötü bağlantıları keşfetmek için iyi bir araç, ancak sitenizde çok fazla yönlendirme yapmamak gerek. Sildiğiniz bir sayfayı yönlendirmek yerine, o sayfaya giden iç bağlantıları kaldırmak veya değiştirmek daha iyidir. Yönlendirmeyi ancak değerli backlinkleri olan sayfalar için düşünmelisiniz.

Bir sonraki adımda “Rich Snippet” ayarları var. Burada ilk olarak, görsellerdeki eksik alt öznitelikleri otomatik ekleme seçeneği var. Ben tavsiye etmiyorum. Her bir görselin özniteliklerini mantıklı ve benzersiz bir biçimde girerek SEO’nuza fayda sağlayabilirsiniz.

Bu adımdaki diğer ayarlarda, her sayfa tipi için hangi Zengin Snippet tipini seçeceğinize karar veriyorsunuz. Sayfa ve yazılar için “Article” seçeneği en uygunudur. Kişisel bloglar, “Blog Post” seçeneğini tercih edebilir. E-ticaret sitelerinde, ürün sayfaları için de tabii ki “Product” seçeneği uygun olacaktır.

Modüller

Son olarak Rank Math modüllerinin bulunduğu sayfa geldik. Bu sayfada hangi modülleri kullanıp kullanmayacağınıza karar verebilirsiniz.

Bu adımdan sonra detaylı ayarlara geçebilirsiniz

Rank Math Görsel Ayarları (Genel Ayarlar)

Rank Math Genel Ayarlar bölümündeki Görsel Ayarları (Images) sitenize yüklediğiniz resmilerin eksik etiketlerini tamamlamanıza yardımcı olur.

“Alt” Özelliği Otomatik Ekleme ( Add Missing “Alt” Attributes)

Bildiğiniz gibi SEO’da otomatikleştirme tavsiye edilen bir şey değildir. Yine de bazen web sitenizdeki herşeyi elle yapmak için yeterli zamanınız olmayabilir. Rank Math’ın bu özelliği eksik etiketleri biraz daha profesyonelce yapmanıza olanak tanıyor.

Eksik Alt Özelliklerini otomatik ekleme özelliğini aktif ettikten sonra, bu etiketin formatını belirleyebileceğiniz bir seçenek daha var. Bu seçenek sayafadaki herhangi bir etiket veya görseldeki bir özellik değişkenini “alt özellik” olarak tanımlayabilmenizi sağlıyor. Bu noktaya akılcı yaklaşılırsa, eksik etiketler arama motorlarına elle girilmiş kadar orjinal görünebilir.

Bu ayarda odak anahtar kelime değişkenini (%focuskw%) alt etiket olarak atayabilirsiniz çünkü, odak anahtar kelime her sayfada farklı olmak durumunda. Ancak genelde içerikte birden fazla görsel bulunur. Etiketlerin birbiriyle aynı olmaması için odak anahtar kelime değişkenine ek olarak alt etiketlerini %count(variable)% değişkeni ile numaralandırabiliriz. “Variable” alanına sitede sayılmasını istediğiniz herhangi bir etiketi yazabilirsiniz.
%focuskw% %count(alt)% biçiminde kullanabilirsiniz.

Not: Yazı veya sayfalar için gireceğiniz anahtar kelimelerin SEO’ya bir etkisi yoktur. Bu nedenle Rank Math anahtar kelimeleri meta bilgilerine eklemez, kendi iç otomasyonu ve kendi SEO denetimi için kullanır.

“Başlık” Özelliğini Otomatik Ekleme ( Adding “Missing Title Attributes” )

Bu ayarın açılması görsellerdeki eksik Title (Başlık) Özelliğini otomatik doldurur. Format olarak %focuskw% %count(title)% biçimi uygundur.

Not: Count” değişkeni, 1’den başlar ve sayfadaki her görsel için 1 artarak değere eklenir.

Bağlantılar sekmesi, genel ayarlardaki ilk sekmedir ve web sitenizdeki bağlantıların (sayfa adreslerinin) davranışını kontrol eder.
Rank Math > General Settings > Links

1. Kategori Metnini Kalıcı Bağlantılardan Kaldırma (“Strip Category Base”)

WordPress sayfalarında kategorilerin tabanı olarak eklenmiş bir kalıcı baglanti metni bulunur. Örneğin, google.com/genel/seo-uzmani/ baglantisinda “genel” kategori adıdır. URL’lerinizi daha temiz hale getirmek için bu baglanti metnini, yani kategori adını URL’lerden çıkarabilirsiniz. Ayarı açarsanız, URL google.com/seo-uzmani/ haline gelir.

Url’lerin kısaltılması, arama motoru sonuçlarında tamamı görünen, okunabilen, kısa ve anlamlı URL’lerin tıklanma şansının nispeten yüksek olacağı fikrine dayanır. Kullanıcının sadece URL’ye bakıp, eğer tıklarsa gideceği sayfada ne bulacağını tahmin edebiliyor olması iyidir. Bununla birlikte hem kısa, hem de anahtar kelime içeren, net okunabilir url’ler SEO için idealdir. URL oluştururken rahat okunabilmesi için kelimeleri orta çizgi ile ayırabilirsiniz ancak alt çizgi, boşluk, diğer özel karakterler ve büyük harf kullanmamalısınız.

rank math seo linkler

2. Sayfa Eklerini Yönlendirme (“Redirect Attachments”)

Bu seçeneğin etkinleştirilmesi, görseller ve diğer ekler (video, pdf) için otomatik oluşturulmuş sayfaları ekin bulunduğu sayafaya yönlendirir.

Diyelim ki sitenize logo.png adli bir görsel yüklediniz. WordPress bu görsel için siteniz.com/logo adresinde bir sayfa oluşturur, diğer yazı sayfaları gibi veri tabanında saklar. Bu tür sayfalarda içerik bulunmadığından SEO değeri azdır. Rank Math’ın tavsiye ettiği gibi, bu ayarı etkinleştirebilir ve işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

“Sayfa Eklerini Yönlendirme” seçeneğinin sunduğu avantajlar gözardı edilebilir mi?

Redirect Attachment özelliği bazı sorunları çözdüğü gibi, birtakım faydaları da ortadan kaldırır. Örneğin, Google, Bing, Facebook Linkedin, Twitter ve Pinterest gibi birçok uygulama paylaşılan medyanın yapısal verilerini kullanır. Ayrıca bir görseli sosyal medyada direk paylaştığınızda link veremezsiniz. Ek sayfasını paylaşmak daha avantajlıdır, tıklanabilir hale gelir.

Redirect Attachment to Page özelliği SEO eklentilerinin yeni başlayanlara önerdiği pratik bir yöntemdir, ancak ek sayfalarının ortaya çıkardığı SEO sorunları yönlendirmeden de çözülebilir.

SEO konusunda birçok makale bulabilirsiniz

Ek Sayfalarının Yönlendirilmeden Kullanımı

Öncelikle sitenize yüklediğiniz görsellere önem vermelisiniz. Bildiğiniz gibi orjinal resimler kullanmak çok önemli. Photoshop’ta dosya bilgilerini (File > File Info) düzenleyebilir, bu bilgileri kaydedip daha sonra dilediğiniz görsele kolayca ekleyebilirsiniz. Bu bilgilerden bazıları yükleme sırasında otomatik olarak görsel niteliklerine eklenir. Ek olarak, hazır Photoshop’u açmışken görselinizin boyutlarını ayarlayabilir ve sıkıştırabilirsiniz. (jpg %20 yeterlidir.) Böylelikle resim sıkıştırma eklentileriyle uğraşmamış olursunuz.

  • WordPress’e görseli yükledikten sonra başlık, altyazı, alternatif metin ve tanım alanlarını doldururun.
  • Ek sayfalarını indexlemeyin (noindex) ancak ilgili sayfadaki image-index özelliğini açık bırakın.
  • Görseller için Rich Snippets özelliğini aktif edin. (Seo Titles & Meta > Ortam)

Neden ek (ortam) sayfalarını “noindex” yapıyoruz?

Aslında bunu yaparak Redirect Attachment özelliğinin sunduğu faydayı diğer bir yoldan sağlıyoruz. Yönlendirmek yerine dizine eklenmesini engelliyoruz. Sayfanın diğer özelliklerinden faydalanmaya devam ediyoruz. Toplam sayfa sayımız artmadığı için içerik yineleme riskini azaltıyoruz ve TF*IDF gibi, site genelinde herhangi bir anahtar kelimenin dağılım ağırlığını ölçen algoritmalardan olumsuz etkilenmiyoruz.

3. Redirect Orphan Media (Sahipsiz Dosyaların Yönlendirilmesi)

Redirect Attachments to Page ayarını açarsanız Orphan adı verilen, sahipsiz, yani hiçbir sayfa ile bağlantısı olmayan ortam dosyalarını da yönlendirebileceğiniz bir seçenek daha sunulur. Bu dosyaları bir çıkmaz sokak gibi düşünebilirsiniz.

Bu dosyaları yönlendirme yapmadan temizlemeniz daha iyidir. Bu iş için bir SEO örümceğine ihtiyacınız olacak, Screaming Frog SEO Spider işinizi görür, ücretsizdir.

Ek olarak, Orphan sorunları önlemek için sitenizin genel URL’sinin tutarlı olması gerekir (www, https, http).

4. “Remove Stop Words From URL”

Bilgi işlemde stop words (dolgu sözcükler) doğal dil verilerinin (metin) işlenmesinden önce veya sonra filtrelenen sözcüklerdir. Çoğu arama motorunun veritabanlarında yer kazanmak ve tarama sürecini hızlandırmak için atladığı, sık kullanılan kelimelerdir. Bu kelimeleri başlıklarda, URL’de kullanmamanız yararlı olabilir.
Türkçe Stop Words Listesi

Rank Math’ın bu özelliği, dolgu sözcükleri URL’lerden otomatik kaldırmak üzere yapılandırılmıştır. Kullanışlı olabilir, ama URL gibi hassas bir ayarı otomasyona bağlamak yerine, kelimelere bir göz atıp kullanmamaya çalışmak daha mantıklı diye düşünüyorum.

NoFollow External Links özelliği diğer sitelere çıkılan metin linklere “nofollow” özelliği ekler. Her sayfada görünen hassas linkleri (örn. footer) kontrol etmek ve tema kaynaklı sorunlardan etkilenmemek adına SEO bilgisi az olan arkadaşlar için kullanışlı olabilir.

Nofollow Image File Links Ayarı görseller üzerinden verilmiş bağlantılara “nofollow” özelliği ekler.

Open External Links In New Tab / Window ayarı aktif edildiğinde ise dışarıya verdiğiniz bağlantılar yeni bir pencere veya sekmede açılır.

Otoritesi yüksek ve alakalı sitelerden gelen bağlantıların bir sıralama faktörü olduğunu hepimiz biliyoruz. Peki sitemizden giden linkleri sayan, bizim adımıza olumlu veya olumsuz değerlendiren bir algoritma neden olmasın? Zaten var ve 2016 yılında bu test ile kanıtlandı.

Otoritesi yüksek sitelerin içeriğimizle alakalı sayfalarına çıkılan linkler olumlu bir sıralama faktörüdür. Bu nedenle linklerimizin tamamını “nofollow” yapmak iyi bir fikir değildir. Otomasyondan hemen her konuda olabildiğince uzak durulması veya en azından çok dikkatli uygulanması önemlidir.

En İyi WordPress SEO Eklentisi Hangisi?

Kullanım kolaylığı, işlev, wordpress, tema ve eklentilerle uyumluluk ve fiyat değerşendirmesi yapılırsa Rank Math şu andaki en iyi SEO eklentisi. WordPress SEO eklentileri yeni başlalayanlar için heyecan verici olabiliyor. Eklentinin verdiği direktiflerin uygulanması durumunda başarının garanti olacağı duygusuna kapılmamak mümkün değil. Eminim bu yazıyı okuyan birçok kişi, bilinen eklentilerden birkaçını denemiştir.

Yıllardır “SEO Tool” diye arayınca karşımıza en çok çıkan iki eklenti Yoast SEO ve All In One SEO Pack olmuştur, ancak artık yeni bir oyuncu daha var; Rank Math! Ben yaklaşık 9 aydır, 20’den fazla sitede kullanadım ve kullanmaya devam ediyorum. Yoast ve All In One eklentilerinden çabucak vazgeçmemin ilk nedeni ücretli olmaları ve karmaşık kontrol panelleri. Admin panelinin neredeyse yarısını ücretli özelliklerin pazarlamasına ayırıyorlar.

SEO eklentisi arayışım hep vardı ve bu nedenle bulduğum tüm SEO eklentilerini (WordPress) denemişliğim vardır. Çoğunda hep birşeyler ters gitti, kullanışsız veya eksiktiler. Sorun genelde eklentinin WordPress’in genel yapısıyla veya diğer eklentiler ile uyumsuzluğundan kaynaklanıyordu. Yıllarca web site işleriyle uğraştıysanız, bazı eklentilerin çok profesyonel olmayan ellerden çıktığını hissetmeniz fazla zaman almıyor.

Bu arayışa geçen yıl son verdim, çünkü gerçekten tam istediğim eklentiyi buldum. Tamamen kontrol edebildiğim bir eklenti ve ücretsiz! Rank Math. Merkezleri Singapur’da, Kurucusu Suraj Vibhute, Hintli bir girişimci. Rank Math’ın, çok yakında kendi pazarının lideri olacağına inanıyorum. Genelde bu tür yazılımlar birbirine yakın özelliklere sahip olurlar ancak Rank Math bana göre açık ara fark atıyor.

Rank Math SEO Performansı

Rank Math teknolojisi bakımından da önde. Dosya büyüklüğü, performansı ve özellikleri ile Yoast’ı geride bırakıyor. Yoast’ın kodları Rank Math’ten 1.5 kat daha fazla yer kaplıyor. Bu da Rank Math için daha az PHP istemi, daha fazla hız ve özellik eklemede özgürlük anlamına geliyor.

Rank Math SEO eklentisi hızlı, kolay ve otomatik yapılandırma üzerinde çalışan kullanıcı dostu bir yapıya sahip. Tüm SEO yapılandırmalarını ayarlamak için saatler harcamanıza gerek yok, zaten ilk kurulumda tüm özellikleri seçebiliyorsunuz. Konfigürasyonları manuel olarak değiştirmenize ve SEO konfigürasyonunuza özel veriler eklemenizi sağlayan bir ilk kurulum sihirbazı var. All in One veya Yoast’tan geçiş yapıyorsanız ayarlarınızı aynen aktarmak da mümkün.

Kontrol panellerindeki karmaşadan kimse hoşlanmaz, Rank Math bu yönüyle de bana kendini sevdirdi. Gayet temiz ve sade bir arayüzü var. Aşırı reklam yapmıyor, size birşeylere yönlendirmek için zorlamıyor.

Anahtar kelimeler hala işe yarıyor mu? tam bilmiyorum ancak RM, Yoast gibi birden fazla anahtar kelime eklemek için para istemiyor. 5 tane ekliyebiliyorsunuz, içerikteki ağırlıklarına göre anahtar kelimelerin renkleri kırmızı, sarı, yeşile dönüyor ve bunu anlık yapıyor. Daha da güzeli ne biliyo musun? Anahtar kelimeyi eklerken sana öneri sunuyor. Google anahtar kelime önerisi yapan Longtail özelliği var.

Search Console’a bağlanıp verileri getirebiliyor, tarama hatalarını gösteriyor. XML sitemap ve Rich Snippet özelliklerini söylememe gerek yok sanırım. Yerel SEO içinde ayarlamalar yapılabiliyor. Sevdiğim özelliklerinden biri de site içi linkleme için öneriler sunması. Bu önerileri sizin seçiminize bağlı olarak ister başlığa, ister anahtar kelimeye göre sunuyor.

Rank Math SEO & Yoast SEO Karşılaştırması

ÖzelliklerRank MathYoast Seo
Ön Ayar ÖzelliğiEvetHayır
Temiz Kontrol PaneliEvetHayır
Basit Kurulum SihirbazıEvetTartışılır
Uyumluluk KontrolüEvetHayır
Otomatik Kanonik URLEvetEvet
Entegre Anahtar Kelime Aracı LSIEvetHayır
Anahtar Kelime İzlemeEvetHayır
Google Arama Konsolu EntegrasyonuEvetEvet
Yoast SEO’dan Ayar AktarmaEvet
All In One SEO’dan Ayar AktarmaEvetHayır
SEO AnaliziEvetHayır
70’ten Fazla SEO TestiEvetHayır
Otomatik İmaj SEOEvetHayır
Yazı İçerik AnaliziEvetEvet
Farklı İçerik Tiplerine DestekEvetEvet
Toplu DüzenlemeEvetHayır
Google SERP GörünümüEvetEvet

Tamamen ücretsiz olmamasına rağmen çok sayıda harika özellik sunan bir eklenti olarak, Rank Math SEO, diğer popüler SEO eklentileri için ciddi bir rekip haline gelmiştir. Ancak en iyi SEO eklentisi unvanını kazanmak için hala zamana ihtiyacı olabilir. Bu arada, web sitenizin SEO’sunu keskinleştirmek istiyorsanız ve henüz bir eklentiye karar vermediyseniz veya bu kadar geniş bir dizi özelliği ücretsiz olarak alma fikrinden hoşlanıyorsanız Rank Math’ı deneyebilirsiniz.

Rank Math ile Sitenizin SEO'sunu Analiz Etme

SEO, ustalaşabileceğiniz en tutarlı ve uzun vadeli trafik kaynağıdır. Başlamak ve web sitenizi optimize etmek biraz zaman alabilir, ancak zamanla kartopu yapabilir ve size çok fazla trafik getirebilir . En iyi yanı, zaman içinde SEO'ya daha az yatırım yapmanız gerekmesidir, bu da yatırım getirinizi önemli ölçüde artırır.

SEO karmaşık ve bunaltıcı olabilir ve birçok insanın SEO'dan çekinmesinin nedenlerinden biri de budur. Sayfa içi SEO, sayfa dışı SEO ve teknik SEO uygulamaları vardır.  SEO'nun temellerini anlamaya başladığınızda, gizem hızla ortaya çıkar ve SEO'nuzu geliştirmek için basit adımlar uygulamaya başlayabilirsiniz.  

Rank Math eklentisi Seo analiz sonucu
rank math seo analizi

80-20 kuralını duyduğunuzdan eminiz. Kural , sonuçların %80'inin çabanın %20'sinden geldiğini söylüyor . Bu kural SEO için de geçerlidir. Temel SEO hatalarını düzeltmek için %20 zaman harcarsanız, %80 sonuç alma yolundasınız demektir. %20'yi sizin için kolaylaştırmak için SEO analiz aracını Rank Math'ın içine yerleştirdik.  

Bu yazımızda SEO analiz aracını tanıtacağız ve hakkında konuşacağız. Rank Math'ın içine yerleştirilmiştir ve kesinlikle doğru yapmanız gereken temel SEO ayarları için web sitenizi analiz eder .

SEO analizörü en temel sorunları çözmenize yardımcı olacak olsa da, sürekli olarak daha fazla trafik elde etmek için SEO faaliyetleri gerçekleştirmeniz gerekecektir . SEO'da milyonlarca şey rol oynar ve bunları otomatik bir araçla yapılandırmak mümkün değildir. Bu durumlar SEO analizörünün önemli olmadığı anlamına gelmez, önemklidir. Ancak, web sitenizi geliştirmek için SEO analiz aracını kullandıktan sonra, gelişmeye devam etmeniz gerekecektir.