Rank Math SEO Eklentisi Kurulum

Rank Math kurulum sihirbazını anlatmak istiyorum. Kurulum sırasında, web sitenizin türüne göre dikkat etmeniz gereken bazı seçenekler olabilir. Eklentiyi yüklediğinizde karşınıza şöyle bir sayfa gelir:

Rank MAth Kurulum Sihirbazı 1

Gereksinimler

Ekranın sağ tarafında “More” yazan bir akordiyon var. Bu akordiyon Rank Math’ın çalışırken ihtiyacı olabilecek Php modülleri vb. denetler. Büyük ihtimalle sorun çıkmaz, en azından benim başıma hiç gelmedi. Start Wizard deyip devam edin.

Yerel SEO Ayarları

İkinci sayfada yerel seo için yapısal verileri girmeniz istenir. Eğer “Google Benim İşletmem” aracını kullanıyorsanız burada “Small Business Site” ve “Local Business” seçmenizi öneririm. Kişisel bloglar ve haber siteleri için de seçenekler göreceksiniz. Sitenizin logosunu ve sosyal platformdaki paylaşımlarınız için varsayılan görselinizi yükledikten sonra devam edebilirsiniz.

Yerel İşletme Ayarları

Search Console

Sayfada Search Console entegrasyonu yapılıyor, gayet basit bir işlem. Rank Math ilk olarak bir hesap oluşturmanızı ister. Herhangi bir ücret söz konusu değil. Üyelik olmadan da çoğu özellik çalışıyor ancak Search Console buna dahil değil. Search Console hesabınız, tarayıcınızla aynı gmail hesabına bağlıysa hemen entegre olur; değilse ayrıca Google’da da oturum açmanız gerekir.

Rank Math Google Arama Konsolu ile entegre edildiğinde çok kullanışlı bazı özellikler ortaya çıkıyor. Google’ın indekslediği ancak silinen ya da adresi değiştirilen sayfaları tarama hataları sekmesinden yönlendirebilirsiniz. Bu tür hatalara 410 (İçerik Silindi) yanıt kodu atayarak, 301 veya robot.txt ile uğraşmadan indeksten daha hızlı kaldırılmasını sağlayabilirsiniz.

Search Console

Sitemap Ayarları

Bu adımda Sitemap oluşturulurken hangi tür sayfaları dahil etmek istediğiniz sorulur. Seçim sizin, tüm içeriğinizi dahil edebilirsiniz ancak sitenizin yoğunluğuna ve içeriğinizin önem sırasına göre bir karar vermek en doğrusu olacaktır.

Sitemap
Noindex özelliği
Kategori Base
İlk Kısım Tamam

404 İzleme ve Yönlendirme

Bu kısımda 404 sayfa izleyici ve yönlendirme yöneticisini kullanmak isteyip istemediğiniz sorulur. Sitenizdeki kötü bağlantıları keşfetmek için iyi bir araç ancak sitenizde çok fazla yönlendirme yapmanızı tavsiye etmem. Sildiğiniz bir sayfayı yönlendirmek yerine, o sayfaya giden iç bağlantıları kaldırmak veya değiştirmek daha iyidir. Yönlendirmeyi ancak değerli backlinkleri olan sayfalar için düşünmelisiniz.

Monitor 404

Bir sonraki adımda Rich Snippet ayarları var. Burada ilk satırda görsellerdeki eksik alt öznitelikleri otomatik ekleme seçeneği var. Ben tavsiye etmiyorum. Her bir görselin özniteliklerini kendim girmeyi tercih ederim. Bu adımdaki diğer ayarlarda her sayfa tipi için hangi Zengin Snippet tipini seçeceğinize karar veriyorsunuz. Sayfa ve yazılar için “Article” seçeneği en uygunudur. Kişisel bloglar, “Blog Post” seçeneğini tercih edebilir. E-ticaret sitelerinde, ürün sayfaları için de “Product” seçeneği uygun olacaktır.

Rich Snippet

Modüller

Son olarak Rank Math modüllerinin bulunduğu sayfa geldik. Bu sayfada hangi modülleri kullanıp kullanmayacağınıza karar verebilirsiniz.

modüller

Bu adımdan sonra daha ince ayarlara geçebilirsiniz.

Rank Math Görsel Ayarları (Genel Ayarlar)

Rank Math Genel Ayarlar bölümündeki Görsel Ayarları (Images) sitenize yüklediğiniz resmilerin eksik etiketlerini tamamlamanıza yardımcı olur.

Rank Math Görsel Ayarları
Görsellerdeki eksik öznitelikleri otomatik doldurma

Add Missing “Alt” Attributes (Eksik “Alt” Özelliği Otomatik Ekleme)

Bildiğiniz gibi SEO’da otomatikleştirme tavsiye edilen birşey değildir. Yine de bazen web sitenizdeki herşeyi elle yapmak için yeterli zamanımız olmayabiliyor. Rank Math’ın bu özelliği eksik etiketleri biraz daha profesyonelce yapmanıza olanak tanıyor. Eksik Alt Özelliklerini otomatik ekleme özelliğini aktif ettikten sonra, bu etiketin formatını belirleyebileceğiniz bir seçenek daha var. Bu seçenek sitenizdeki veya görselin bir özelliğindeki değişkeni alt özellik olarak tanımlayabilmenizi sağlıyor. Bu noktaya akılcı yaklaşılırsa, eksik etiketler arama motorlarına elle girilmiş kadar orjinal görünebilir.

eksik alt etiketi

Bu ayarda odak anahtar kelime değişkenini (%focuskw%) alt etiket olarak atayabilirsiniz çünkü, odak anahtar kelime her sayfada farklı olmak durumunda. Ancak genelde içerikte birden fazla görsel bulunur. Etiketlerin birbiriyle aynı olmaması için odak anahtar kelime değişkenine ek olarak alt etiketlerini %count(variable)% değişkeni ile numaralandırabiliriz. “Variable” alanına sitede sayılmasını istediğiniz herhangi bir etiketi yazabilirsiniz.
%focuskw% %count(alt)% biçiminde kullanabilirsiniz.

Adding Missing Title Attributes (Eksik “Title” Özelliğini Otomatik Ekleme)

Bu ayarın açılması görsellerdeki eksik Title (Başlık) Özelliğini otomatik doldurur. Format olarak %focuskw% %count(title)% biçimi uygundur.

eksik görsel başlığı

“Count” değişkeni, 1’den başlar ve sayfadaki her görsel için 1 artarak değere eklenir.

Rank Math SEO Link Ayarları

Rank Math Link Ayarları

Bağlantılar sekmesi, genel ayarlardaki ilk sekmedir ve web sitenizdeki bağlantıların (sayfa adreslerinin) davranışını kontrol eder.
Rank Math > General Settings > Links

1. Kategori Metnini Kalıcı Bağlantılardan Kaldırma (Strip Category Base)

WordPress sayfalarında kategorilerin tabanı olarak eklenmiş bir kalıcı baglanti metni bulunur. Örneğin, google.com/genel/seo-uzmani/ baglantisinda “genel” kategori adıdır. URL’lerinizi daha temiz hale getirmek için bu baglanti metnini, yani kategori adını URL’lerden çıkarabilirsiniz. Ayarı açarsanız, URL google.com/seo-uzmani/ haline gelir.

Kategori tabanı metnini kalıcı bağlantılardan kaldırma

Url’lerin kısaltılması, arama motoru sonuçlarında tamamı görünen, okunabilen, kısa ve anlamlı URL’lerin tıklanma şansının nispeten yüksek olacağı fikrine dayanır. Kullanıcının sadece URL’ye bakıp, eğer tıklarsa gideceği sayfada ne bulacağını tahmin edebiliyor olması iyidir. Bununla birlikte hem kısa, hem de anahtar kelime içeren, net okunabilir url’ler SEO için idealdir. URL oluştururken rahat okunabilmesi için kelimeleri orta çizgi ile ayırabilirsiniz ancak alt çizgi, boşluk, diğer özel karakterler ve büyük harf kullanmamalısınız.

2. Sayfa Eklerini Yönlendirme (Redirect Attachments)

Bu ayarın etkinleştirilmesi, görseller ve diğer ekler (video, pdf) için otomatik oluşturulmuş sayfaları ekin bulunduğu sayafaya yönlendirir.

Görsel sayfalarını yönlendirmek

Diyelim ki sitenize logo.png adli bir görsel yüklediniz. WordPress bu görsel için siteniz.com/logo adresinde bir sayfa oluşturur, diğer yazı sayfaları gibi veri tabanında saklar. Bu tür sayfalarda içerik bulunmadığından SEO değeri azdır. Rank Math’ın tavsiye ettiği gibi, bu ayarı etkinleştirebilir ve işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Bu ayarın sunduğu avantajlar gözardı edilebilir mi?

Redirect Attachment özelliği bazı sorunları çözdüğü gibi, birtakım faydaları da ortadan kaldırır.  Örneğin Google, Bing, Facebook Linkedin, Twitter ve Pinterest paylaşılan medyanın yapısal verilerini kullanır. Ayrıca bir görseli sosyal medyada direk paylaştığınızda link veremezsiniz. Ek sayfasını paylaşmak daha avantajlıdır, tıklanabilir hale gelir.

Redirect Attachment to Page özelliği SEO eklentilerinin yeni başlayanlara önerdiği pratik bir yöntemdir ancak ek sayfalarının ortaya çıkardığı SEO sorunları yönlendirmeden de çözülebilir.

Ek Sayfalarının Yönlendirilmeden Kullanımı

Öncelikle sitenize yüklediğiniz görsellere önem vermelisiniz. Bildiğiniz gibi orjinal resimler kullanmak çok önemli.  Photoshop’ta dosya bilgilerini (File > File Info) düzenleyebilirsiniz. Bu bilgilerden bazıları yükleme sırasında otomatik olarak görsel niteliklerine eklenir. Ek olarak, hazır Photoshop’u açmışken görselinizin boyutlarını ayarlayabilir ve sıkıştırabilirsiniz. (jpg %20 yeterlidir.) Böylelikle resim sıkıştırma eklentileriyle uğraşmamış olursunuz.

  • WordPress’e görseli yükledikten sonra başlık, altyazı, alternatif metin ve tanım alanlarını doldururun.
  • Ek sayfalarını indexlemeyin (noindex) ancak ilgili sayfadaki image-index özelliğini açık bırakın.
  • Görseller için Rich Snippets özelliğini aktif edin. (Seo Titles & Meta > Ortam)

Neden ek (ortam) sayfalarını noindex yapıyoruz?
Aslında bunu yaparak Redirect Attachment özelliğinin sunduğu faydayı diğer bir yoldan sağlıyoruz. Yönlendirmek yerine dizine eklenmesini engelliyoruz. Sayfanın diğer özelliklerinden faydalanmaya devam ediyoruz. Toplam sayfa sayımız artmadığı için içerik yineleme riskini azaltıyoruz ve TF*IDF gibi, site genelinde herhangi bir anahtar kelimenin dağılım ağırlığını ölçen algoritmalardan olumsuz etkilenmiyoruz.

3. Redirect Orphan Media (Sahipsiz Dosyaların Yönlendirilmesi)

Redirect Attachments to Page ayarını açarsanız Orphan adı verilen, sahipsiz, yani hiçbir sayfa ile bağlantısı olmayan ortam dosyalarını da yönlendirebileceğiniz bir seçenek daha sunulur. Bu dosyaları bir çıkmaz sokak gibi düşünebilirsiniz.

orphan media yönlendirme
Redirect Orphan Media

Bu dosyaları yönlendirme yapmadan temizlemeniz daha iyidir. Bu iş için bir SEO örümceğine ihtiyacınız olacak, Screaming Frog SEO Spider işinizi görür, ücretsizdir.

Ek olarak Orphan sorunları önlemek için sitenizin genel URL’sinin tutarlı olması gerekir (www, https, http).

redirect orphan media
Screaming Frog Orphan Medya Keşfi

4. Remove Stop Words From URL

Bilgi işlemde stop words (dolgu sözcükler) doğal dil verilerinin (metin) işlenmesinden önce veya sonra filtrelenen sözcüklerdir. Çoğu arama motorunun veritabanlarında yer kazanmak ve tarama sürecini hızlandırmak için atladığı sık kullanılan kelimelerdir. Bu kelimeleri başlıklarda, URL’de kullanmamanız yararlı olabilir.
Türkçe Stop Words Listesi

Remove Stop Words From Permalinks - Rank Math
Remove Stop Words From Permalinks – Rank Math

Rank Math’ın bu özelliği, Dolgu Sözcükleri URL’lerden otomatik kaldırmak üzere yapılandırılmış. Kullanışlı olabilir ama, URL gibi hassas bir ayarı otomasyona bağlamak yerine, kelimelere bir göz atıp kullanmamaya çalışmak daha mantıklı diye düşünüyorum.

5. Dışarı Giden Tüm Linkleri NoFollow Yapma (NoFollow External Links)

NoFollow External Links özelliği diğer sitelere çıkılan metin linklere nofollow özelliği ekler. Her sayfada görünen hassas linkleri (örn. footer) kontrol etmek ve tema kaynaklı sorunlardan etkilenmemek adına SEO bilgisi az olan arkadaşlar için kullanışlı olabilir.

Nofollow Image File Links Ayarı görseller üzerinden verilmiş bağlantılara nofollow özelliği ekler.

Open External Links In New Tab / Window ayarı aktif edildiğinde ise dışarıya verdiğiniz bağlantılar yeni bir pencere veya sekmede açılır.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı nofollow-links.png
Dışarı Giden Bağlantıları NoFollow Yapmak

Otoritesi yüksek ve alakalı sitelerden gelen bağlantıların bir sıralama faktörü olduğunu hepimiz biliyoruz. Peki sitemizden giden linkleri sayan, bizim adımıza olumlu veya olumsuz değerlendiren bir algoritma neden olmasın? Zaten var ve 2016 yılında bu test ile kanıtlandı.

Otoritesi yüksek sitelerin içeriğimizle alakalı sayfalarına çıkılan linkler olumlu bir sıralama faktörüdür. Bu nedenle linklerimizin tamamını “nofollow” yapmak iyi bir fikir değildir. SEO’da otomasyondan hemen her konuda uzak durulması veya en azından çok dikkatli uygulanması önemlidir.

En İyi SEO Eklentisi

Rank Math, All In One, Yoast

Kullanım kolaylığı, işlev, wordpress, tema ve eklentilerle uyumluluk ve fiyat değerşendirmesi yapılırsa Rank Math şu andaki en iyi SEO eklentisi. WordPress SEO eklentileri SEO’ya yeni başlalayanlar için heyecan verici olabiliyor. Eklentinin verdiği direktiflerin uygulanması durumunda başarının garanti olacağı duygusuna kapılmamak mümkün değil. Eminim bu yazıyı okuyan birçok kişi, bilinen SEO eklentilerinden birkaçını denemiştir.

Yıllardır SEO Tool diye arayınca karşımıza en çok çıkan iki eklenti Yoast SEO ve All In One SEO Pack olmuştur, ancak artık yeni bir oyuncu daha var; Rank Math! Ben yaklaşık 9 aydır, 20’den fazla sitede kullanadım ve kullanmaya devam ediyorum. Yoast ve All In One eklentilerinden çabucak vazgeçmemin ilk nedeni ücretli olmaları ve karmaşık kontrol panelleri. Admin panelinin neredeyse yarısını ücretli özelliklerin pazarlamasına ayırıyorlar.

SEO eklentisi arayışım hep vardı ve bu nedenle bulduğum tüm SEO eklentilerini (WordPress) denemişliğim vardır. Çoğunda hep birşeyler ters gitti, kullanışsız veya eksiktiler. Sorun genelde eklentinin WordPress’in genel yapısıyla veya diğer eklentiler ile uyumsuzluğundan kaynaklanıyordu. Yıllarca web site işleriyle uğraştıysanız, bazı eklentilerin amatör ellerden çıktığını hissetmeniz fazla zaman almıyor.

en iyi seo eklentisi wordpress

Bu arayışa geçen yıl son verdim, çünkü gerçekten tam istediğim eklentiyi buldum. Tamamen kontrol edebildiğim bir eklenti ve ücretsiz! Rank Math. Merkezleri Singapur’da, Kurucusu Suraj Vibhute, Hintli bir girişimci. Rank Math’ın, çok yakında kendi pazarının lideri olacağına inanıyorum. Genelde bu tür yazılımlar birbirine yakın özelliklere sahip olurlar ancak Rank Math bana göre açık ara fark atıyor.

Rank Math Performansı

Rank Math teknolojisi bakımından da önde. Dosya büyüklüğü, performansı ve özellikleri ile Yoast’ı geride bırakıyor. Yoast’ın kodları Rank Math’ten 1.5 kat daha fazla yer kaplıyor. Bu da Rank Math için daha az PHP istemi, daha fazla hız ve özellik eklemede özgürlük anlamına geliyor.

Rank Math SEO eklentisi hızlı, kolay ve otomatik yapılandırma üzerinde çalışan kullanıcı dostu bir yapıya sahip. Tüm SEO yapılandırmalarını ayarlamak için saatler harcamanıza gerek yok, zaten ilk kurulumda tüm özellikleri seçebiliyorsunuz. Konfigürasyonları manuel olarak değiştirmenize ve SEO konfigürasyonunuza özel veriler eklemenizi sağlayan bir ilk kurulum sihirbazı var. All in One veya Yoast’tan geçiş yapıyorsanız ayarlarınızı aynen aktarmak da mümkün.

Kontrol panellerindeki karmaşadan kimse hoşlanmaz, Rank Math bu yönüyle de bana kendini sevdirdi. Gayet temiz ve sade bir arayüzü var. Aşırı reklam yapmıyor, size birşeylere yönlendirmek için zorlamıyor.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı 2019-04-08-15-32-yilmazsarac.com_.tr_.png
Rank Math Admin

Anahtar kelimeler hala işe yarıyor mu? tam bilmiyorum ancak RM, Yoast gibi birden fazla anahtar kelime eklemek için para istemiyor. 5 tane ekliyebiliyorsunuz, içerikteki ağırlıklarına göre anahtar kelimelerin renkleri kırmızı, sarı, yeşile dönüyor ve bunu anlık yapıyor. Daha da güzeli ne biliyo musun? Anahtar kelimeyi eklerken sana öneri sunuyor. Google anahtar kelime sıralaması takibi yapan Longtail özelliği var.

Search Console’a bağlanıp verileri getirebiliyor, tarama hatalarını gösteriyor. XML sitemap ve Rich Snippet özelliklerini söylememe gerek yok sanırım. Yerel SEO içinde ayarlamalar yapılabiliyor. Sevdiğim özelliklerinden biri de site içi linkleme için öneriler sunması. Bu önerileri sizin seçiminize bağlı olarak ister başlığa, ister anahtar kelimeye göre sunuyor.

ÖzelliklerRank MathYoast Seo
Ön Ayar ÖzelliğiEvetHayır
Temiz Kontrol PaneliEvetHayır
Basit Kurulum SihirbazıEvetTartışılır
Uyumluluk KontrolüEvetHayır
Otomatik Kanonik URLEvetEvet
Entegre Anahtar Kelime Aracı LSIEvetHayır
Anahtar Kelime İzlemeEvetHayır
Google Arama Konsolu EntegrasyonuEvetEvet
Yoast SEO’dan Ayar AktarmaEvet
All In One SEO’dan Ayar AktarmaEvetHayır
SEO AnaliziEvetHayır
70’ten Fazla SEO TestiEvetHayır
Otomatik İmaj SEOEvetHayır
Yazı İçerik AnaliziEvetEvet
Farklı İçerik Tiplerine DestekEvetEvet
Toplu DüzenlemeEvetHayır
Google SERP GörünümüEvetEvet

Karşılaştırma tablosunun tamamı için tıklayın.

Rank Math SEO Suit indirme sayfası


Yorum yapın