SEO – Organik Trafik Fırsatları

Profesyonel arama motoru optimizasyonu (SEO), arama motoru sonuçlarındaki yerleşiminizi iyileştirme fırsatlarını belirlemek için web sitenizin denetlenmesi ve gerekli optimizasyonların uygulanmasıdır. Amaç, arama motoru sonuç yerleşimini (SERP) iyileştirmek ve aynı zamanda bu arama sonuçlarından gerçek organik yönlendirme trafiğini artırmaktır.

Sitenizin performansını kuşbakışı görmeniz için, web sitenzin tüm özelliklerini ortaya koyan Gelişmiş SEO Analizi.

Bilgiye dayalı kararlar vermek için Google Core Güncellemeleri takip ediyor ve sizinle hemen paylaşıyoruz.

Hizmetlerim hakkında herhangi bir sorunuz varsa veya SEO konusunda size yardımcı olmak için sitenize bir göz atmamı istiyorsanız, sadece bir e-posta göndermeniz yeterli.

SEO Hizmetim Hangi Faydaları Sağlar?

Herşeyden önce içerik odaklı bir SEO anlayışına sahibim, ancak arama motorlarının içeriğimi nasıl anlaması gerektiğine kendim karar vermeliyim. Web sitesini teknik açıdan kusursuz hale getirdikten sonra büyük arama motorları için de sorunsuz bir yapıya kavuşturuyorum. Web sitesinin içinde ve dışında yaptığım çalışmalar şöyle sonuçlanır:

 1. Arama motorlarında daha keşfedilebilir olmanızı sağlarım
 2. Marka görünürlüğünü artırırım
 3. Arama motoru sıralamalarınızı iyileştiririm
 4. Rakiplerinize karşı avantajlarınızı keşfederim
 5. Tıklama oranınızı (TO) artırarak daha fazla alakalı ziyaretçi çekerim
 6. Yerel SEO ve Uluslararası SEO için ayrı hedefleme yaparım.
 7. Anahtar kelime performansını sürekli olarak izler ve iyileştiririm.

Web sitenizin performans sağlığı, geri bağlantı profili, alıntı kalitesi ve arama motoru sonuç sayfasındaki (SERP’ler) sıralamasının kapsamlı bir değerlendirmesi, arama motoru sıralamanızı yükseltmek için iyileştirilmesi gereken yönleri ortaya çıkarır.

Aşağıdaki özellikler denetlenir

Bu denetim, web sitenizde ufak bile olsa kullanıcıları rahatsız ederek size kötü puan vermelerini ya da sitenizi erken terketmelerine neden olacak herşeyin sürekli denetlenmesi, varsa sorunların giderilmesi ve sitenin sağlıklı çalışması için alınan tüm önlemlerdir.

Taranabilirlik, arama motorunun bir sayfadaki içeriğe erişme ve bu içeriği tarama yeteneğini tanımlar. Bir sitenin taranabilirlik sorunu yoksa, web tarayıcıları sayfalar arasındaki bağlantıları izleyerek tüm içeriğine kolayca erişebilir.

 • İndekslenebilirlik
 • Bağlantılar
 • Yönlendirmeler
 • İçerik
 • Sosyal etiketler
 • Yinelenen İçerik
 • Yerelleştirme
 • Verim
 • Görüntüler
 • JavaScript
 • CSS
 • Dış sayfalar

CSS’in kullanımı kolaydır ve SEO için sadece HTML kullanmaktan iyidir. CSS kullanarak arama sonuçları sayfasındaki sıralamanızı iyileştirebilir ve web tarayıcılarını web sitenize çekebilirsiniz. Çünkü yukarıdan aşağıya mantığı nedeniyle, arama motorları kullanıcının gördüğüne değil, bir sayfadaki gerçek koda bakar. En önemli içerik genellikle sayfanın üst kısmında bulunur, ancak standart bir HTML kodunda durum böyle değildir. Bu nedenle çözüm, daha iyi SEO için CSS kullanmaktır.

JavaScript SEO nedir? JavaScript SEO, arama motorları tarafından görünürlük için JavaScript ile oluşturulmuş web sitelerini optimize etmeye odaklanan teknik SEO disiplinidir. Arama motorları tarafından tarama, oluşturma ve dizine ekleme için JavaScript aracılığıyla enjekte edilen içeriği optimize etmek için kullanılır.

Bağlantı profili, web site içerisinde sayfaların bir birine neye göre (anlamsal) ve nasıl bağlandığı, site dışında ise güven oluşturma (otorite) için “backlink” dediğimiz bağlantıların niteliğini ölçme işlemleridir.

Bağlantı profili oluştururken aşağıdaki özellikler denetlenir

Bu denetim, web sitenizin anlamsal olarak daha verimli taranması, sayfaların bir biri ile olan alakasıı ve bu alakanın düzeyini arama motoruna anlatmamıza yarar. Bağlantı profili ayrıca kullanının site içinde gezinirken aradığını daha kolay bulmasına yardımcı olur. Bağlantı profili, site içinde ve dışındaki bağlantıların anlamlı olması için gerekli herşeyin sürekli denetlenmesi, varsa sorunların giderilmesi için alınan önlemlerdir.

 • Backlinkler
 • Kırık bağlantılar
 • Bağlantı veren domainler
 • Bağlantı metinleri
 • Yönlendiren IP’ler
 • Dahili bağlantılar
 • Bağlantı kesişmeleri
 • Bağlantı verilen alan adları (giden bağlantılar)

Organik arama optimizasyonu, içeriğinizin niteliğini, işinize ve sektörünüzle alakasının arama motorları tarafından nasıl algılandığının kontrol edilip optimize edilmesidir.

Organik arama optimizasyonunda temel olarak her bir web sayfası belirli anahtar kelimeler hedeflenir ve buna göre optimize edilir. Bu çalışmada anahtar kelimeler ve kelime öbekleri orataya çıkarılır, önem sıraları belirlenir ve ilgili sayfalar bu anahtar kelimeler göz önünde bulundurularak optimize edilir. En çok trafik alan sayfalarınız, rakiplerinizin en çok trafik alan sayfaları, içeriğinizin rakiplerinizden farkı ve içerik boşlukları ortaya çıkarılır.

Organik Arama verimi için aşağıdaki özellikler optimize edilir

“content gap” yani içerik boşluğu – İçerik Boşluğu Analizi Nedir? İçerik boşluğu analizi, mevcut içeriğinizdeki boşlukları bulma sürecidir. Hedef kitlenizin web sitenizdeki yolculuğunun çeşitli aşamalarıyla uyumlu olabilecek ve olması gereken eksik içerik parçalarını belirleme işlemleridir.

 • Organik anahtar kelimeler
 • En iyi sayfalar, en iyi alt alan adları (subdomains) ortaya çıkarılır.
 • Rakip alan adları, rakip sayfalar
 • İçerik boşluğu analizi

Aşağıdaki hizmetleriden ayrı ayrı, tek seferlik ya da komple SEO çözümü olarak faydalanabilirsiniz.

Site Denetimi
Crawl edilebilirlik (indekslenebilirlik), içerik, bağlantılar ve kodlama ile ilgili sorunları sürekli takip edelim.

Pozisyon Takibi
Google’daki en iyi 100 organik ve ücretli (Adwords) arama sonuçlarındaki konumlarla ilgili günlük güncellemeler alın.

Site İçi SEO
Strateji, içerik, backlink ve sıralamayı etkileyen herşey hakkında size rapor gönderelim.

Backlik Denetimi
Backlink portföyünüzü zararlı olanlardan arındırın ve web sitenizin sıralamasını güçlendirelim.

Organik Trafik İçgörüleri
Google Analytic 4, Google Search Console ve Ahrefs verilerinin analizi ile yeni anahtar kelimeler keşfedelim.

Marka İzleme
Markanızın ineternet üzerindeki performansını izleyin ve bağlantı fırsatlarını ortaya çıkaralım.

Adwords Anahtar kelime
Reklam kampanyalarınız için bir etkili anahtar kelime listeleri oluşturalım.

Sosyal Medya Takibi
Rakiplerinizin sosyal medya hesaplarını izleyelim ve sizin hesaplarınızın metrikleriyle karşılaştıralım.

İçerik Analizi
İçeriğinizi revize edelim ve iyileştirelim, sayfaların performansını ayrı ayrı izleyelim.