SEO Denetimi – SEO Audit

SEO denetiminde neler yapılır, nelere dikkat edilir, sonuçlar nasıl analiz edilir?

Mobil uyumluluk

Farklı ekran boyutlarına sahip tüm mobil cihazlarda sorunsuz bir deneyim için %100 responsive web tasarım ve hız optimizasyonu arama sonuçlarındaki sıralamanızın yükselmesine yardımcı olabilir.

Yinelenen İçerik

Yinelenen içerik önleme, sİtenin farklı sürümlerinin tek bir sürüme yönlendirilmesi (www’li www’siz ) ve benzer sayfaların kanonikleştirilmesidir. Böylelikle sayfalar arama motoru tarafından daha iyi anlaşılır ve dizine eklenir.

Web sitesi yükleme hızı

Daha hızlı yükleme hızları, arama sonuçlarında (SERP) olumlu etki yaptığı bilinmektedir.

Zombi Sayfaları

Kullanıcı tarafında anlamı olmayan sayfalar genellkle arama motoru için de anlamsızdır. Bunlar arşiv sayfaları, boş kategoriler, etiketler vb. olabilir. Zombi Sayfalarını silmek veya indekslememek, tarama hızınızı ve sıralamanızı iyileştirebilir.

Indeksleme sorunları

Indexleme sorunları web sitelerinin taranabilirliğini etkileyerek trafik kaybına yol açar. Indexlenebilirlik sorunlarını Google Search Console ile ortaya çıkarabilirsiniz.
Organik arama trafiğinin Google Analitik aracı ile kontrol edilip değerlendirilmesi ile web sayflarının hedef kitle ile ilişkisi ortaya çıkarılır ve böylelikle sayfalardaki optimizasyon sorunları çözülür, yeni stratejiler ve yol haritaları belirlenebilir.

Anahtar kelime sıralaması

Google Analytics’teki trafik verilerine ek olarak, anahtar kelime sıralamalarını izlemek, ilerlemeyi takip etmek gerekir.

Geri Bağlantılar

Bazı arama motorları web sitesinin genel otoritesini ölçmek için geri bağlantılrı bir popülerlik sinyali olarak kullanabilir. Anlamlı geri bağlantılarınarama sonuçlarına olumlu etki yaptığı bilinmektedir.

Kırık bağlantılar

Zaman içinde değişen veya silinen web sitesi içeriği kırık bağlantılar oluşturabilir. Kırık bağlantıların uzun süre düzeltilmemesi arama motoru tarayıcılarının çalışmasını verimli çalışmasını engellediği için olumsuz bir sinyaldir.

Rakiplerin hangi anahtar kelimelerde, nasıl ve neden sıralandığını, arama motorları tarafından hangi anlamsal kalıpların tercih edilerek arama sonuç sayfasının en üstünde gösterildiğini ve iyi sayfaların geri bağlantılarının analiz edilmesi gerekir. Bu iş, söz konusu endüstride ne tür içeriğin iyi sonuç verme eğiliminde olduğunu anlamızı sağlar.Site içeriği, modern metin yazarlığı uygulamalarıyla geliştirilebilir. Bu, hemen çıkma oranlarını düşürmeye, bekleme süresini artırmaya ve sıralamaları iyileştirmeye yardımcı olabilir.