SEO Denetimi

Arama motoru trafiğinizi etkileyen faktörleri öğrenmek için

Birkaç saniyede web sitenizi test edebilir, SEO için önemli yapısal sorunları keşfedebilirsiniz.


stop - SEO Denetimi Hata! exclamation - SEO Denetimi Kontrol Edin! accept - SEO Denetimi Tamamdır!Kapsamlı Web Sitesi Denetimi

Arama Motorları bir web sitesi arama sorguları için sıralarken birçok faktörü denetliyor. SEO Testi, sitenizi potansiyelinden geri tutabilecek sorunları tanımlamaya yardımcı olmak için gözden geçiren SEO Denetleyicisidir. Ek olarak, iyileştirilmesine yardımcı olmak üzere açık, eyleme tabi, öncelikli bir öneri listesi sunuyoruz.

İşlemenizin web sitesi google’da çıkmıyorsa neler yapabilirsiniz?

 1. Gereksiz sayfaları silin. (Kategori, etiket, arşiv sayfaları)
 2. Mobil uyumluğunu denetleyin (Search Console)
 3. Sitenizin dizine eklenmiiş olduğundan emin olun (Search Console)
 4. Sitenizi hızlandırın.
 5. Dizin oluşturma sorunları varsa bulun ve düzeltin
 6. Organik trafiğinizi kontrol edin (Search Console veya Google Analytics)
 7. Sayfa içi SEO’nuzu geliştirin, (Semantik, TF*IDF)
 8. Anahtar kelimelerinizin performansını takip edin.
 9. Rakiplerinizin performansını takip edin
 10. Bağlantılarınızı analiz edin. Bozuk bağlantıları onarın.(Backlink)
 11. Daha iyi içerik oluşturun, metin ve fotoğraflarınızın kalitesini arttırın.
 12. Başlık ve açıklamaları otomatikleştirmeyin, bizzat yazın. (meta)

Küçük İşletme Sahibi iseniz, bu araç web sitenizi Seo Uzmanı maliyeti olmadan geliştirmenize ve tanıtmanıza yardımcı olabilir . SEO problemleri için tüm sitenizi tarar, web sitenizde geliştirmeniz gereken noktalar hakkında öneriler sunar. Ayrıca, SEO için çok önemli olan, çapa metinleri ve bağlantıları denetleyebilirsiniz.

Sıra Bulucu: (Google Rank Checker) 
Şehir bazında google sıranızı kontrol edebileceğiniz kullanışlı bir araç.

Anahtar Kelime Araştırma (Ubersuggest)
Neil Patel’in anahtar kelime ve serp aracı

Google sıralamanız neden düşer?

Google arama sonuçlarındaki sıralamanızı aniden kaybetme ihtimaliniz vardır. Böyle bir durum ortaya çıktığında yapmanız gerekenler:

Google Arama Konsolunu (Search Console) kontrol edin.

Google Arama Konsolu, işlemlerin bir çoğu, tarama hataları ve şema sorunları dahil olmak üzere belirli ciddi sorunlar için e-posta bildirimleri gönderir. Daha az belirgin sorunları keşfetmek için Arama Konsolunu kendiniz incelemelisiniz.

Manuel bir ceza alırsanız, bunun nedeni bellidir. Bu, genellikle bağlantı satın alma veya spam niteliğinde düşük kaliteli içerik oluşturma gibi Google’ın web yöneticisi yönergelerinin ihlal edilmesinin bir sonucudur. Bununla birlikte, bazen şema işaretlemeleirnin yapılandırılmasındaki masum bir hata da işleri karıştırabilir. Bu bilgi için Manuel İşlemler bölümünü kontrol edebilirsiniz. Ayrıca  manuel ceza aldığınızda Search Console bir e-posta bildirimi gönderir.

Güvenlik bölümünde sitenizin maruz kalabileceği virüs veya kötü amaçlı yazılımlarla ilgili sorunları görebilirsiniz. Bu bölümde herhangi bir uyarı olmaması sitenizin temiz olduğu anlamına gelmez, henüz Google tarafından farkedilmemiş olabilir.

Meta Tag & robots.txt Hataları

Genellikle bu tür sorunlar, yeni kurulan sitelerde ve SEO Eklentinizin yanlış yapılandırılması sonucu ortaya çıkar. WordPress kullanıyorsanız öncelikli olarak Genel Ayarlar sekmesindeki “Arama motorlarının siteyi indekslemesine engel olmaya çalış” ayarının işaretli olup olmadığını kontrol edin. Ardından SEO ve Güvenlik eklentilerinizin ayarlarını kontrol edin. robots.txt dosyanızda Disallow komutu verilmiş dizinleri gözden geçirin.

Kötü amaçlı yazılımlar veya Hacklenme

Bilgisayar korsanları belirli bir amaca ulaşmak için yazılımlarını yaymak ve daha çok bilgisayar ile işlem yapmak isterler. Örmeğin backlink için uğraşmak yerine web sitelerini hackleyerek otomatik içerik oluşturan scriptler yerleştirirler. Böyle bir durumla karşılaşırsanız profesyonel yardım almanız gerekebilir.

Gelen Bağlantı (Backlink) 

Sıralamanızdaki düşüş konusunda gelen bağlantılarınızdan şüpheleniyorsanız bunun öncelikli nedeni Google bağlantı kurma yönergelerinde belirtilen ihlallerdir. Ancak hemen paniğe kapılmayın, başka nedenleri de olabilir. Bir veya daha fazla rakibinizin backlink sayısı artmış veya sizin backlinleriniz iptal edilmiş olabilir.

Ücretsiz SEO Araçları

Web sitelerinin SEO performansını ücretsiz denetleyebileceğiniz SEO araçları.

Google Page Speed Insights

Sayfa yükleme hızı, bir web sitesinin en önemli unsurlarından biridir. Daha iyi site hızı, kullanıcı memnuniyetinin artmasına ve daha yüksek sıralama almanızı sağlayabilir. Google PageSpeed ​​Insights, sitenizin hızını kontrol eden ve iyileştirilmesi için öneriler sunan ücretsiz bir araçtır.

Google Mobil Uyumluluk Testi

Mobil cihazlardan yapılan aramalar gün geçtikçe artmakta ve mobil hız önem kazanmaktadır. Google Mobil Uyum Testi, web sitenizin mobil cihazlara yanıt verebilirliğini kontrol etmenizi sağlayan ücretsiz bir araçtır.

Ahrefs Backlink Denetleyici

Ahrefs, web sitenize gelen ilk 100 bağlantıyı kontrol etmenizi sağlayan ücretsiz bir backlink denetleyici sunmaktadır.

SemRush Freemium

SEMrush, her SEO uzmanının kullanması gereken en iyi SEO yazılımlarından biridir. Kapsamlı bir SEO denetimi gerçekleştirir, arama trafiğinin yüzdesini ve bir sitenin sahip olduğu geri bağlantı sayısını görüntüler. Bu aracı kullanarak anahtar kelime araştırması, konu araştırması ve ayrıntılı rekabet analizi yapabilirsiniz.

Keyword Tool

Anahtar kelime araştırması, şüphesiz her SEO uzmanının gerçekleştirmesi gereken en önemli görevlerden biridir, ancak iyi bir araç kullanmadan anahtar kelime araştırmak çok zaman alabilir. Keword Tool, Google’ın Anahtar Kelime Planlayıcısı’na benzer ve her araştırma türü için pek çok alakalı anahtar kelime önerisi sunar.

MOZ Link Explorer

Moz tarafından sunulan bir araç olan Link Explorer bir bağlantı analizi aracıdır. Bir web sitesinin backlink profilinin kapsamlı bir görünümünü sunar. Alan adı otoritesi, sayfa otoritesi ve kurulan bağlantılar gibi sayfa bağlantısı metriklerini içerir.