Uludağ ve Bulutlar

“Ünlü tarihçi Homeros, İlyada ve Odysseia’da Zeus ve diğer tanrıların Troya savaşını “birçok doruğu olan, bulutların altında, tanrılar ve tanrıçaların havayı soludukları bir dağ” olarak tanımladığı Olympos’un zirvesinden seyrettiklerini anlatır.” Mysialılar ve Bithynialılardan sonra Romalılar da Olympos’u kutsal bilip saygı gösterirler. Olymposlu tanrılar ve tanrıçalar adına tapınaklar, anıtlar dikerler.

Zeus’un Troya savaşını zirvesinden izlediği dağ: Uludağ

Yunanlı filozof Xenophon’a göre ormanları vahşi kabilelerin yurdu; aslan, kaplan, vaşak, panter gibi yabani, korkunç hayvanların barınağıdır Uludağ. Zenginliğiyle ünlü Lidya Kralı Kroisos’un (Karun) oğlu Atys’in, bir domuz avı sırasında Frig Kralı Midas’ın yeğeni Adrastos’u bu dağın eteklerinde, mızrağıyla öldürdüğü bilinir.

Uludağ, eski adı Keşiş Dağı, çok daha önceleri Olympos Mysios  – Rakım 2543 m. 40km uzunluğunda ortalama 20km genişliğindedir. Videoda görülen Keşiş Tepe 2486 m. yüksekliğindedir. Uludağ’ın zirvesi Keşiş Tepenin 5 km doğusundadır ve 57 metre daha yüksektir.

“Olympos, Yunan mitolojisinde tanrıların ve tanrıçaların Ambrosia yiyip nektar içtikleri, şölenler düzenledikleri bir dağ olarak tanımlanır. Antik çağ tarihçilerinden Halikarnassoslu Herodot’a göre “hep parlayan” anlamındaki Olympos Dağı Yunanistan’da “Olympos des dieux” (Tanrıların Olymp’i) adıyla onurlandırılan Teselya değil Bursa’nın veli nimeti Uludağ’dır.”


Kaynaklar:
https://wikipeida.org
https://www.kotaman.com/bursa-uludag-hakkinda/

Sponsorlar
Printel – https://printel.com.tr
Safir – https://safirotokiralama.com
Ulaş – https://bursaulasnakliyat.com