Sık Sorulanlar

SEO Uzmanlığı ve İlgili Hizmetler Hakkında, SEO ve ilgili uzmanlık hizmetleri hakkında sıkça sorulan sorular.

SEO, şirketinizin geleceğine yapılan bir yatırımdır. Arama motoru optimizasyonundan elde edilen organik trafik, uzun vadede, ücretli arama trafiğinden çok daha yüksek bir yatırım getirisine sahiptir. Web siteniz, en önemli anahtar kelimeleriniz arandığında 1. sayfada değilse, çevrimiçi potansiyelinizin büyük bir bölümünü kaçırıyorsunuz demektir. Danışmanlık talep ederseniz, size web sitenizin ihtiyaçlarına özel bir SEO planı sunacak ve başarıya giden bir yol haritası sağlayacağız.

İletişim
Yılmaz SaraçProfesyonel Fotoğrafçılık, Tanıtım Filmleri, E-ticaret ve Kurumsal Web Sitelerinizin Tasarımı ve optimizasyonu için SEO ve Danışmanlık. Adres: 29 Ekim Mah. Ü. Kaftancıoğlu Cad. No: 15/B/17, 16130, Nilüfer, Bursa Telefonlar: (0224) 305 02 42 – 0532 246 96 45 Hemen iletişime geçmek için w…

Çalışmalarınız yönergelere uygun mu?

Evet. Kullandığımız strateji ve tekniklerdeki ana prensip, en iyi ve en yeni uygulamaları takip ederken, Google’ın kurallarına uymaktadır.

Diğer SEO Uzmanlarından farkınız nedir?

Her SEO uzmanı size iyi bir sonuç vaad eder, ancak bizim bu vaadimizi destekleyen deneyim ve tecrübemiz var. Bursa’nın en büyük şirketlerinden bazıları ile çalışıyoruz ve bu konuda kanıtlanmış bir sicilimiz bulunuyor. Çoğu sektörde geçerli olanın aksine biz fikirlerle hareket etmeyiz. Çalışmalarımız gerçek verilere dayanır. Macera aramayız. Bize sadece daha iyi bir sıralama ve trafik elde etmek için para vermediğinizi biliyoruz. Gerçek sonuç markanızın itibarı ve dolayısı ile kasanıza giren paradır. Bunu bilerek, her gün işinizin çevrimiçi yüzünü geliştirmek için çalışıyoruz.

SEO müşterilerimi ve satışlarımı artırır mı?

Evet. Arama motoru optimizasyonu, bir web sitesinin arama sonuçlarındaki görünürlüğünü artırabilir. Bu artan görünürlük, potansiyel müşterilerinizin ürünleriniz veya hizmetleriniz hakkında daha fazla şey öğrenmesini sağlar.

Tek seferlik SEO denetimi yapıyor musunuz?

Evet. Web sitelerinin karşılaşabileceği SEO eksikliklerini teşhis etmek isteyen işletmeler için mevcut seçeneklerimiz var. Denetimlerimiz kapsamlı ve sağlam bir temele kavuşmak için nelerin tamamlanması gerektiği konusunda bir yol haritası sunuyor.

Hangi ülkeler için SEO hizmeti veriyorsunuz?

50’den fazla ülke ve 20’den fazla dil için SEO denetimi ve TBM analizi yapabiliriz, ancak düzenli SEO hizmetimizi yalnızca İngilizce ve Türkçe konuşulan ülkeler için verebiliriz.

Hangi yazılımları kullanıyorsunuz?

Müşterilerimize her türlü avantajı sağlamak için bir dizi özel, sınıfının en iyisi SEO araçlarının yanı sıra bazı üçüncü taraf sistemler kullanıyoruz.

SEO ve TBM arasındaki fark nedir?

SEO, organik arama trafiğini arttırmak ve arama sonuçlarındaki konumları yükseltmek için yapılan bir dijital pazarlama stratejisidir. Bu strateji geleneksel olarak Ücretli Arama ile karşılaştırıldığında zaman içinde önemli ölçüde daha iyi bir yatırım getirisine sahiptir. TBM’nin yararı, trafik ve satışları çok daha erken gerçekleştirmeye başlamasıdır.

SEO ve TBM hemen hemen her işletme için gerekli internet pazarlama stratejileridir. Sizin için hangisinin doğru olduğundan emin değilseniz, ücretsiz danışmanlık talebinde bulunabilirsiniz. İhtiyaçlarınızı karşılayacak bir strateji geliştirmenize yardımcı olabiliriz.

SEO'nun maliyeti nedir?

Bir SEO kampanyasının maliyeti, hedeflenen anahtar kelimelere, web sitenizin geçmişine, sektöre ve hedeflerinize ulaşmak için gereken iş miktarına bağlı olarak değişir. Her ölçekten işletmelerle çalışıyoruz ve gerçek sonuçlar veren uygun fiyatlı çözümlere sahibiz. Ücretsiz danışma ve fiyat teklifi için lütfen bizimle iletişime geçin.

Arama motoru nasıl çalışır?

Arama çubuğuna herhangi bir sorgu girdiğimizde, sonuçları listede daha yükseğe çıkarmak için yarışan pek çok farklı algoritma çalışmaya başlar. Bu algoritmalar kelime öbeklerini, anlamlarını temsil eden çok boyutlu vektörlere dönüştürmek için bir tür Word-Embedding kullanır. Sorgumuzdaki kelimelerin vektörleri, benzer kelimeleri bulmak için, önceden hesaplanmış büyük bir vektör veritabanıyla karşılaştırılır.

Başka bir algoritma, sorgunuzla anlamlı bir ilişkisi olan sözcükleri bulmak için kavram ağı’nı tarar. Bu şekilde eş anlamlı kelimeler yerine doğrudan ilgili kelimeler içeren sayfalar bulunur. Bu sayfalar yine başka algoritmalar tarafından otorite, güven, konum gibi özelliklerine göre sıralanarak listelenir.

Arama motoru optimizasyonu (SEO) nedir?

SEO, bir arama motoru aracılığıyla insanları web sitesi içeriğine bağlamanın sanatı ve bilimidir. İyi SEO, potansiyel ziyaretçilerin internette ne bulmak istediklerini,  bu ihtiyaca uygun içeriğin nasıl sağlanacağını, arama motorlarının içeriğinizin kullanıcıları için uygun olduğunu fark etmesini sağlamak ve teknik olarak uyumlu hale getirme konusundaki derinlemesine bir anlayıştır. SEO başarısı yüksek olan web siteleri en önemli özellikleri: Ziyaretçi, içerik ve teknolojidir.

Sonuçları görmek ne kadar sürer

Arama sonuçlarında alacağı pozisyon 250’den fazla farklı sıralama faktörüne göre değerlendirilen bir web sitesinin iyi bir konuma gelmesinin ne kadar süreceğini tahmin etmek zordur. Deneyimlerimize göre müşterilerimiz ilk 90 günde uzun kuyruk anahtar kelimelerinde önemli bir gelişme ve 180 gün civarında daha rekabetçi arama terimlerinde iyi konumlanmaya başlar. SEO uzun vadeli bir stratejidir ancak tutarlı bir şekilde en iyi yatırım getirisini sağladığını kanıtlamıştır.

Anahtar kelime araştırmasını nasıl yapıyorsunuz?

Tüm sektörlerde anahtar kelimeleri analiz etmek için çeşitli araçlar kullanıyoruz. Her bir arama ifadesi için, arama hacmini, müşterinin işiyle olan ilgisini ve anahtar kelimenin rekabet gücünü belirlemeye çalışırız.

Web sitemde değişiklik yapmak zorunda mıyım?

Genellikle web sitenizi uygun şekilde optimize etmek için hiçbir yapısal veya tasarım değişikliği yapılmasına gerek yoktur. Yaptığımız işlerin çoğu, her sayfanın kodunda veya içeriğindedir. Çoğunlukla müşteriler değişikleri bizim yapmamızı talep eder ancak, kendi bünyenizde uygulamayı tercih ediyorsanız net yönergeler de sağlayabiliriz.

Backlink konusuna odaklı değiliz, işe yararlılığını çok sık sorguluyoruz. Faydasından ve herhangi bir risk taşımadığından emin olduğumuz bağlantılar kurmanıza yardımcı oluruz.

Dış kaynak kullanıyor musunuz?

İşimiz çok geniş bir hizmet alanını kapsar. Örneğin logo tasarlayabiliriz, müşterilerimizin çok beğendiği tasarımlarımız olmuştur, ancak logo tasarımının SEO uzmanı tarafından değil gerçek bir sanatçı tarafından yapılması daha iyidir. Gerektiğinde dünyanın dört bir yanındaki işinin ehli insanlarla çalışırız.

Herhangi bir garanti veriyor musunuz?

Google, sıralamaları garanti ettiğini iddia eden şirketlerden uzak durulması konusunda uyarmaktadır. Biz müşterilerimize sürekli olarak en üst düzeyde hizmet ve sonuç sağlayan, Bursa’da lider bir dijital pazarlama ajansıyız. 1. sırayı garanti edemesek de, iyi sonuçları müşterilerimize sunduğumuzu kanıtlayan bir sicile sahibiz.

E-ticaret sitelerine destek veriyor musunuz?

Evet. E-ticaret sitelerinin kendine özgü zorlukları vardır, ancak  uygulamalarımızdan başarılı sonuçlar alabilirsiniz. WooCommerce, Magento, Shopify gibi çeşitli e-ticaret platformlarında çalışabiliriz.

Web Tasarım hizmetinizde Ek maliyet olmadan revizyon alabilir miyim?

 1. Sunduğumuz iki revizyon noktası var. 1. revizyon, ilk tasarımın sağlanmasından sonra gerçekleşir. 24 ila 48 saat sürer. İçerik entegrasyonu tamamlandıktan sonra 2. veya son revizyonlar gerçekleştirilir.
 2. Son turdaki herhangi bir revizyonun minimum olması gerektiğini ve yapılacak değişikliklerin veya çalışmaların süresi 4 saati geçmemelidir.

Web Tasarım paketlerinde arama motoru optimizasyonu hizmetini dahil ediyor musunuz?

Sitenizi arama motorları için optimize edilmiş mimariye dayalı olarak oluşturacağız.

Web Sitemiz nerede geliştirilecek?

Sitenizi önce kendi sunucularımızda oluştururuz. Gerekli testlerden ve revizyonlardan sonra kendi web alanınıza (hosting) yükleriz.

Web sitelerinin geliştirilmesi ne kadar sürüyor?

Web sitesi geliştirme hizmetimiz normalde Temel Web Tasarım Paketi için yaklaşık 3 hafta sürmektedir. Temel Web Tasarım artı İçerik Paketi için yaklaşık 3 ila 4 hafta ve web geliştirme kapsamına bağlı olarak, Gelişmiş Web Paketi için 4 ila 6 hafta veya daha fazla sürmektedir. Web siteniz için seçtiğiniz paket veya hizmet ne olursa olsun tüm projelerimiz profesyonel bir sonuç verir.

Hosting hizmeti dahil mi?

Alanadı kayıt, barındırma ve sunucu maliyetleri bu hizmete dahil değildir. Ancak,kaliteli müşteri desteği sunan birkaç barındırma hizmeti sağlayıcı önermek bizi mutlu eder.

Tasarım ve yazılım süreci nasıl işliyor?

WordPress’i premium WordPress temalarıyla birlikte kullanıyoruz. Temalarımız HTML5, CSS3, JavaScript ve PHP ile oluşturulmuştur. Tüm temalarımızda, müşterilerin kodlama bilgisine ihtiyaç duymadan, sürükle ve bırak kullanıcı arayüzü ile sınırsız görünüm seçeneği içeren sayfaları kolayca oluşturmalarını sağlayan Sayfa Oluşturucular kullanılır.

Neden WordPress?

Web Geliştirme hizmetlerimiz WordPress içerik yönetim sistemi (CMS) üzerine kuruludur, çünkü:

 1. Dünya çapında topluluk desteği ile açık kaynaklı içerik yönetim sistemi kullanmak en esnek ve en kolay olanıdır.
 2. Duyarlı web tasarımlı temalarla cihazlar arasında optimum kullanıcı deneyimi sağlar. Böylece kullanıcılar web sitesinde minimum yeniden boyutlandırma ve kaydırma ile gezinir.
 3. Yönetim Paneli, aşağıdakileri işlevlere sahip sayfa oluşturucuları kullanır: sürükle ve bırak arabirimi sağlar; duyarlı sütun tabanlı içeriğin kolay oluşturulmasına izin verir;önceden tasarlanmış widget’lara sahiptir; (Galeriler, Görüşler, Blog Yayını ve daha fazlası)

Web tasarım hizmeti neleri içeriyor?

 • Kapsamlı planlama ve rakip analizi
 • Müşteri odaklı tasarım süreci
 • Detaylara hakimiyet
 • Tasarımlara stratejik ve pazarlama anlayışı uygulamak
 • Sonuç odaklı, hesap verebilir tasarım, iş akışı ve süreçleri
 • Sonuç veren çarpıcı, etkili web tasarımı

Elbette tüm projelerimizin kalbindeyiz ve onlar bizim kalbimizdedir. Müşterilerimizle yakın çalışıyoruz ve iş kimliğinizin parlamasını sağlamak için işbirlikçi bir yaklaşım izliyoruz çünkü bunun başarılı bir web sitesi tasarlamanın önemli bir parçası olduğuna inanıyoruz. Prosedürlerimiz basit, destekleyici, bilgilendirici ve esnek yapılandırılmış süreç sağlamak için tasarlanmıştır. İlk brifingden web tasarım görsel kavramlarına, web geliştirmeye, sürekli destek ve internet pazarlamasına kadar, sizi desteklemek için her zaman yanınızda olacağız.

Domain (Alanadı) Seçimi

Firmanız ya da blogunuz için bir domain seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Domain seçiminiz aramalardaki görünürlüğünüz açısından çok stratejik olabilir. Alan adı seçimi hakkında ücretsiz destek almak için bizi arayın.

Hosting (Web Barındırma) Hizmeti

Hosting uzun vadeli bir hizmettir. Cep telefonunuz gibi düşünebilirsiniz. Web sitenizi çevrimiçi tutmak için sunucunuza bağımlısınız. Hosting hizmeti hız, destek, güvenlik, esneklik, ölçeklenebilirlik bakımından dikkatli değerlendirilmelidir.

E-ticaret Siteleriniz Paket mi?

E-ticaret sitesi kurmak için piyasada bolca bulunan hazır e-ticaret paketlerine kesinlikle ihtiyaç yoktur. E-ticaret projenizin en başında, yola kiminle çıkılacağının kararı fiyat, teknoloji, destek bağımlılığı açısından değerlendirilmelidir.

Mobil Uyum (Responsive) Nedir?

Günümüzde web sitelerinin mobil uyumlu olması google ve diğer arama motorları tarafından önemli bir sıralama faktörü olarak değerlendirmekte, mobil ve masaüstü sonuçlar farklı sinyalleri tetiklemektedir. İnternet sitenizin mobil uyumlu olması, her boyut ekranda sağlıklı çalışması hem kullanıcı hem de arama motoru açısından iyi bir avantaj sağlar.

Logo Tasarımı Yapıyor musunuz?

Herkes logosunun öne çıkmasını ve markasını mükemmel şekilde temsil etmesini ister. Ama bu kolay bir iş değildir! Tecrübemiz logo tasarlamada size yol gösterecektir. Zorlu logo fikirlerinden pratik logo tasarım ipuçlarına, işletmeniz için mükemmel bir logo oluşturmak için harika seçeneklere sahip olacaksınız.

İş Planınız Nasıl?

 1. Toplantı, tanışma
 2. Brifing belgesinin tanımlanması
 3. Proje anketininin tanımlanması ve müşteri tarafından doldurulması. Herkes kabul edene kadar şüpheli durumların taryışılması ve proje anketinin sonlandırılması.
 4. Firmanın markasını, iletişim şeklini, demografik özelliklerini, hedef kitlesinin anlaşılması.
 5. Endüstri araştırması için iletişim kurmanın yollarının, güçlü ve zayıf yönlerinin, eğilimlerin ortaya çıkarılması.
 6. Kreatif tasarımın planlanması
 7. İçerik oluşturma (Metin, görsel, video prodüksiyonları)
 8. Fotoğraf çekimi
 9. VPS hosting, bulut barındırma, özel barındırma veya ortam gereksinimleri gibi özel barındırma hizmetleri kullanılıyorsa, Hosting / Domain için seçeneklerin belirlemesi
 10. Ayrıntı web tasarım teklifinin hazırlanmasıve sunulması.
 11. Proje Kabul Formu ve zaman çizelgesinin oluşturulması.
 12. Sözleşme
 13. Önerilen bölümler ve sayfalar ile site haritasının oluşturulması.
 14. Tasarım için temel olarak kullanılan araştırma ve satın alma şablonunun oluşturulması.
 15. Özel tasarım gerektiren sayfaların belirlenmesi.
 16. İçerik oluşturma / metin yazarlığı.
 17. Araştırma, satın alma ve stok görüntüleri ya da diğer görsellerin temini.
 18. Video prodüksiyonlarının hazırlanması.
 19. Gizlilik politikası ve diğer yasal metinlerin tanımlanması.
 20. Tasarımların müşteri tarafından onaylanması.
 21. Tasarımlarda gerekli değişikliklerini yapılması.
 22. Teknik özellikler ve güncellemelerin müşteriye sunulması.
 23. Tasarımlar tamamlandıktan ve beklenilen nihai sonuç aşaması belirledikten sonra, geliştirmeye başlanması.
 24. Geliştirme kontrol listelerinin tahsisi ile müşteri ile fikirsel birliğin sağlanması.
 25. Brındırma, (hosting) hizmetinin başlatılması veya ayarlanması.
 26. Veritabanları ve kullanıcıların oluşturulması
 27. Web sitesinin kaynak dosyalarının yüklenmesi.
 28. CMS’nin kurulumu ve yapılandırılması veya taşınması.
 29. Alan adlarının yapılandırılması, nameserver ayarları.
 30. Web sistesinin içeriğinin ayarlanması, site haritası ve yapısının oluşurulması.
 31. İçerik toplanması, gerekiyorsa değişikliklerin yapıması
 32. Doğru şekilde yapılandırılmış bir iletişim sayfası oluşturulması. Adresler, haritalar ve sosyal medya ayrıntıları.
 33. ​​Geliştirilen web sitesinin çeşitli kalite güvencesi türleri için amaca uygun olmasınıni gerekli işlevselliğin sağlanması.
 34. Web sitesinin hızlı, bakımı kolay, hatalardan ve aksaklıklardan arınmış, optimum bir Kullanıcı Deneyimi sağladığından ve çeşitli cihaz türlerinde tam olarak çalıştığından emin olunması.
 35. W3C HTML, CSS, JavaScript doğrulamaları.
 36. Web sitesindeki tüm bağlantıların kontrolü
 37. İletişim ve diğer formlardan gelen verileri uygun şekilde gönderildiğinden emin olunması.
 38. Sosyal medya paylaşım simgelerinin doğru çalıştığından emin olunması.
 39. Sosyal medya paylaşımının iyi çalıştığından emin olmak için meta verilerinin gerektiği şekilde düzeltilmesi.
 40. Twitter Kartlarının uygulanması ve Önizleme aracında iyi çalıştığının doğrulanması.
 41. 404 sayfasının ayarlanması
 42. Web site hız kontrolleri
 43. CRM, e-ticaret yazılımı ve / veya pazarlama platformu gibi üçüncü taraf araçlarla yapılan entegrasyonların sorunsuz çalışıp çalışmadıklarının test edilmesi.
 44. Yinelenen içerik sorunları kontrolü.
 45. Mobil uyum kontrolleri. farklı telefonlarda test edilmesi.
 46. Sitenin müşteri erişimine açılması ve geri bildirimlerin toplanması.
 47. İstenen değişiklerin uygulanması ve sitenin yayınlanması.
 48. Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ve Sosyal Medya Pazarlaması (SMM) için yapılandırmaya başlanması.
 49. Sitenin Google WebMasters, yani Google Arama Konsolu’na kaydedilmesi
 50. Google Analytics kodunun uygulanması. Google Analytics’ten daha iyi bilgi alabilmek için Google WebMasters ile Google Analytics’i birbirine bağlanması.
 51. Tüm sayfaların benzersiz sayfa başlıklarına ve meta açıklamalarına sahip olması için gerekli kontroller.
 52. Dilbilgisi kontrolleri
 53. Görsel alt etiketlerinin kontrolü.
 54. Dinamik XML site haritalarının oluşturulması ve Google Search Console’a tanıtılması.
 55. Web sitesinin Bing ve Yandex için de gerekli ayarlarının yapılması ve tanıtılması.
 56. Tüm sayfa URL’lerinin tutarlı bir şekilde site bilgi mimarisi yansıtmasının sağlanması.
 57. Mikro verilerin eklenmesi
 58. Sıkıştırma ve önbellekleme uygulamaları.

Web tasarım süreci karmaşık olduğu kadar heyecan verici ve doğası gereği özgündür. Her zaman birşeyler eksik veya fazla olabilir. Bu nedenle web tasarım kadar sonrasında verilen destek önemlidir.

1995-2021 Yılmaz Saraç®