E-Ticaret Başlangıç Rehberi

E-ticaret işletmeciliğinde pandemi süreci ile birlikte patlama yaşanıyor. Geçici olarak kapanan fiziksel mağazalar bir daha asla açılmayabilir. Çevrimiçi alışveriş eskiden bir kolaylık ve lükstü, artık bir gereklilik. İşlevsellik bakımından e-ticaret eğitimi sayılabilecek bu e-ticaret başlangıç rehberinde, özellikle yeni başlayanların E-ticareti daha iyi anlamalarını sağlayacak ve zaman kazandıracak bilgiler bulacaksınız.

2003 yılından beri dijital pazarlama sektöründeyim, fiziksel mağazalar açtım, web siteleri açtım, küçük ve büyük markaları internette pazarladım, ancak şu anda e-ticarete olan ilginin miktarı emsalsiz.

Günümüzde E-ticaret Nedir? – Pek çok insan e-ticaret işine nasıl başlayacağını merak ediyor. Amacınız çevrimiçi para kazanmaksa ölçeklenebilir hedeflerle, karlı ve kalıcı bir e-ticaret sitesi açmalısınız. Pazara gerçek değer katan bir dijital varlık oluşturmak için uzun vadeli bir vizyona sahip olmak gerekiyor.

Uzmanlar, perakende e-ticaret satışlarının 2020’de 4,13 trilyon dolara ulaşacağını tahmin ediyor.

E-ticaret Nasıl yapılır?

Bir E-Ticaret İşletmesine Nasıl Başlanır?

Çevrimiçi perakende gelişen bir iştir ve şu anda çok fazla kişinin e-ticaret işletmeciliğine ilgi gösterdiğini görmekteyiz. E-ticaret mağazanızı kurmak, yasal olarak kendinizi korumak, sipariş için mali durumunuzu dengede tutmak, ürünlerinizi pazarlamak ve mağazanızı hemen inşa etmeye başlamak için bu makaledeki bilgiler faydalı olabilir.

Bir işe sıfırdan başlamaktan ve büyümesini izlemekten daha tatmin edici bir şey yoktur. Kendi inşa ettiğiniz işi kimse onu sizden alamaz. Bir e-ticaret işi kurmak, bir marka adı seçmekten, ürün listeleri yazmaktan ve çevrimiçi olarak ürün satmaya başlamaktan daha fazlasını gerektirir. Sitenize yeterince trafik çekemiyorsanız en iyi iş fikirleri bile başarısız olabilir.

E-Ticaret İş Modellerini Araştırın

E-ticarete başlarken Araştırma yapmak ilk kritik adımdır. Önseziyle hareket etmeyin. Herhangi bir çevrimiçi işi büyütmek geleceğiniz için yatırımdır. Herkes için verimli çalışan tek bir işletme yapısı yoktur. E-ticaret, hizmet tabanlı iş, yazılım, dijital ürün satışları ve fiziksel ürünler gibi kollara ayrılır.

Çevrimiçi olarak ne satacağınıza karar vermeden önce mevcut farklı iş modellerini anlamanız gerekir. Bu bilgileri elde etmek zor değildir, ancak iş yapınızı önemli ölçüde etkiler.

Başlangıçta fazla yatırım yapmadan kâr elde etmek istiyorsanız stoksuz satışı düşünebilirsiniz.  Kendi stokunuza sahip olma fikrini daha uygun buluyorsanız daha fazla yatırıma ihtiyacınız olur.

Mükemmel ürün veya markanız altında satmayı düşündüğünüz favori bir ürün fikriniz mi var? “White Labelling” dediğimiz, bir üreticinin farklı markaların etiketleyerek satmasına izin veren iş modellerini inceleyin. Çin’de kendi markasıyla elektronik cihazlar ürettiren şirketleri duymuş olmalısınız.


E-ticaret satış hacmi 1,935 trilyon doların üzerinde olan Çin, 2019’da dünyanın en büyük e-ticaret pazarı oldu.

Çevrimiçi alışveriş yapanlar, daha çok PC kullanır.

E-Ticarete Niş Araştırması ile Başlayın

Birçok e-ticaret sitesini incelediğimde yüzlerce ürün, düzinelerce kategori görüyorum, çoğunun hissedilir seviyede odaklandığı bir niş yok. Her şeyi satmaya çalışıyorlar. Büyük bir sermayeniz yoksa, bir N11, hepsiburada, Amazon olamazsınız.

Karlı bir e-ticaret mağazası işletmek için kulvar seçmeniz gerekir. Nişinizi seçmek, çevrimiçi işinize başlamanın en önemli adımıdır. Bir alanda halihazırda çalışan başarılı şirketleri belirleyerek bu süreci başlatın.

Girmek istediğiniz sektörün rekabetçi olduğundan emin olun. Rekabetin olmaması genellikle pazarın da olmadığını gösterir. Yine de aşırı kalabalık bir sektör seçmeyin ve büyük markaların hakim olduğu alanlara girmemeye çalışın.

e-tcaret rehberi
Sektör seçimi

Sektörünüzü seçmekle ilgili sorun yaşıyorsanız, ne yapmak istediğinizi daha ayrıntılı olarak masaya yatırın, ne kadar spesifik olursanız, rekabetiniz o kadar az olur.


Alışveriş sepetinden vazgeçme oranı ortalama %68,8 civarındadır.

Belirli bir niş hedeflemek, ilgili sektörün yan kollarındaki şirketleri çözüm ortaklarınız haline getirebilir.  Çapraz tanıtım yapmak, satış ortağı olmak  ve müşteri tabanınızı büyütmek için bu nişlerdeki işletme sahipleriyle birlikte çalışabilirsiniz.  En az 1000 anahtar kelimeye sahip bir ürün kategorisi seçin ve sosyal medyada ilgi çeken bir nişe odaklanın. Birkaç gelir ortaklığı fırsatı yakalayabilirseniz ürün sevkiyatı konusunda endişelenmenize gerek kalmadan işinizi yürütebilirsiniz.


4 şirketten 1’i Facebook üzerinden de ürün satıyor ve çevrimiçi alışveriş yapanlar, sosyal medya platformlarının satın alma kararlarına fayda sağladığını düşünüyor.

Hedef Pazar Ve Ürün Fikirleri

Bir niş ve iş modeli belirledikten sonra satılacak ürünleri aramaya başlayabilirsiniz, ancak ürün fikirlerini düşünmeden önce müşterilerinizi düşünün. Kime sattığınızı bilmiyorsanız insanların ürününüzü satın almasını bekleyemezsiniz.  Kimsiniz? Mağazanız neyi temsil ediyor? İdeal müşterileriniz kimler? Tutarlı bir marka imajı yansıtmanız gerekir.

e-ticaret rehberi
e-ticarette marka güveni esası

Yansıtmak istediğiniz imajı ve hedef müşteri kitlenizi belirledikten sonra ürün fikirleri üretme zamanıdır. Bir taneyle başlamanızı öneririm, böylelikle başlangıçta daha az yatırım yapacaksınız ve ileride daha fazla ürün sunmak için sektörü test edebilirsiniz.  Herhangi bir üründe veya ürün grubunun satışında ciddi bir ivme yakalarsanız o üründen kendi markanızı üretmeyi düşünebilirsiniz.


Ücretsiz kargo, bir ürün veya satıcı tüketiciler için en önemli faktördür.

Markalama
Çevrimiçi Alışverişte Marka

E-Ticaret İşletmenizi Ve Marka Adınızı Tescil Ettirin

Başarılı bir iş kurmak istiyorsanız kişiliğinizle bağlantı kuran bir markaya ihtiyacınız var. İş kimliğinizi belirlemek bir e-ticaret markası oluşturmayı kolaylaştırır. Markanızın kimliği sizin kimliğinizle de ilgilidir.

Kurumsal Olun

Bir işletme adı seçin ve vergi dairesine kayıt olun. Resmi bir konumda olmanın yasal avantajları vardır. Ödeme sağlayıcı şirketlerle veya bankalarla çalışabilmek, web siteniz üzerinden kredi kartı ile ödeme alabilmek için işletme ruhsatınızın (vergi levhası) olması gerekir.

nike
E-ticaret Rehberi

Mağazanızın Adını Seçin

Sitenizin adı ve işletmenizin yasal adının aynı olması gerekmez, ancak tutarlı olmanın avantajları vardır. Seçtiğiniz şeyin nişinize uyduğundan emin olun.

Doğru Tedarikçileri Bulun

Çevrimiçi ürün satarken birçok rakibiniz olacak, bu nedenle sattığınız ürünler veya ürünlerinizi oluşturmak için kullandığınız malzemeler için en iyi kaliteyi ve en iyi fiyatları bulmak yararınızadır. Uzun vadeli iş yapmak istediğiniz bir satıcı bulana kadar farklı tedarikçilerle alışveriş yapın, buna e-ticaret yazılımınız da dahildir. İşinizin gelişmesi durumunda ihtiyaç duyabileceğiniz şeyleri hesaplayın.

Logo Tasarımı

Logo konusunda çok fazla endişelenmeyin, ancak nişinizdeki başka bir şirket tarafından kullanılmadığından emin olun. Bununla birlikte, logo tasarımının aşırı derecede orijinal olması gerekmez, abartılı logolardan uzak durun.


Z kuşağı kullanıcılarının yaklaşık %55’i, giyim satın alımlarının sosyal medya platformlarında gördükleri gönderilerden etkilendiğini söylemekte. TikTok kullanıcıları biyografilerine e-ticaret bağlantıları ekleyebilir.

Fotoğraflar

Sitenizde kullanacağınız fotoğraflara azami özen gösterin. Kendiniz çekebiliyorsanız harika olur. Ofisinizin bir köşesine küçük bir stüdyo kurmak web siteniz için yapabileceğiniz en iyi yatırımlardan biridir.

E-Ticaret İş Planınızı Tamamlayın

İşletmenizin neye benzeyeceği konusunda bir fikre sahip olduysanız sırada hedef pazarınız, ürün nişiniz ve marka adınız var. Biraz geri çekilip iş planınızı kağıda dökmenin, başlangıç ​​bütçenizi ve aylık harcamalarınızı belirlemenin zamanı. İş planlama aşamasınız, personeliniz, ürün tedarikleriniz, lojistik ve pazarlama bütçeniz gibi ayrıntıları açıklığa kavuşturmalısınız.

Çevrimiçi Mağazanızı Oluşturun

İşletmenizi yasal olarak kaydettirip web tasarım hakkında düşünmeye başladığınızda alan adınızı ve alakalı olabilecek tüm yönlendirme URL’lerini kaydetmeniz gerekir.

Seçtiğiniz tasarımın e-ticaret yazılımınızla da uyumlu olması gerekir. Onlarca e-ticaret platformu vardır. Doğru e-ticaret yazılımını seçmek kolay değildir. Yükleme hızı, özellikler, farklı ödeme seçenekleriyle uyumluluk, iş yapınızla uyumluluk, web tasarım becerileriniz, SEO dostu özellikler gibi şeyleri dikkatlice değerlendirmeniz gerekir.


Geri bildirimde bulunan tüketicilerin üçte biri, ürünleri haftada bir veya daha sık çevrimiçi satın alıyor.

E-ticaret platformunuzun işiniz geliştikçe ölçeklenebilmesi, popüler e-ticaret pazaryerleri ile entegre olabilmesi gerekir. Çevrimiçi mağazanızı kurmak, ürünlerinizi ve içeriğinizi eklemekten çok daha fazlasıdır. E-posta pazarlamanızı ve otomasyonunuzu da kurmanız gerekir.  Tüm bunları trafik almaya başlamadan önce ayarlamanız önemlidir. E-posta ile pazarlama, dönüşümleri artırmak için çok önemlidir. Ziyaretçileri müşterilere dönüştürebilmek için kuponlar, teşekkür e-postaları oluşturmalı ve ayrıca müşteri desteğini de düşünmelisiniz.

bursa seo web

Müşterileri E-Ticaret Mağazanıza Çekme

Web sitenizi kurmuş olmak ziyaretçilerin gelmesini garanti etmez. Mağazanızı pazarlamanız gerekiyor.  Mağazanızı seçerken arama motoru dostu özellikleri dikkate almanız gerektiğinden bahsetmiştik.  Sitenizin her sayfasında, URL’lerinizde ve reklam kampanyalarınızda anahtar kelimeleri ve arama terimlerine yer vermeniz gerekir.

En iyi e-ticaret siteleri çevrimiçi pazarlamaya büyük yatırım yapar. Yatırımsız olmaz. Dijital pazarlama endüstrisinin nabzını tutmak ve pazarlama ipuçlarını almak için pazarlama haber bültenlerine abone olun.


Geri bildirimde bulanan tüketicilerin %68’i, bir ürünün yerel bir fiziksel mağazada bulunup bulunmadığını kontrol ettiklerini söylemektedir. (DigitalCommerce360)

Sponsorlu içerik, sosyal medya, tıklama başına ödeme reklamları veya tümünün kombinasyonunu kullanacak mısınız? Hangi kampanyaların mağazanıza daha anlamlı trafik çektiğini nasıl izleyeceksiniz? Sitenizi pazarlamak çok zor görünüyorsa yardım alacak mısınız?


Geri bildirimde bulunan kullanıcıların yaklaşık% 50’si ödeme sırasında terkin bir numaralı nedeninin yüksek fiyatlar olduğunu söylemekte.

Sitenize trafik çekmeniz gereken tek hedef değildir. Seçtiğiniz ürünlerin tanıtımı da pazarlama bütçenize dahil edilmelidir.  E-ticaretin amacı ürün satmaktır, trafik çekmek değil. Ürün satmak için sitenizin ötesinde düşünmeniz ve genişleme alanları aramanız gerekir. Neyi nasıl satmaya karar verirseniz verin, ilk adım bir e-posta listesi oluşturmaktır.

Web sitenize ücretsiz bir üyelik seçeneği yerleştirin, abone kazanmak için bir sosyal medya kampanyası başlatın veya abone olan ziyaretçilerinize hediye verin.  Hediye vermek hızlı bir şekilde trafik ve abone almak için iyi bir yoldur. Eşantiyonların marka varlığınızı ve ürün görünürlüğünüzü artırmada ek faydası vardır.


Kullanıcıları hesap oluşturmaya zorlayan sitelerde çevrimiçi alışveriş yapanların alışveriş sepetlerini terk etme olasılığı daha yüksektir.

Bir e-posta listesi oluşturmak satış sürecini çok daha kolay hale getirerek birlikte çalışabileceğiniz bir grup sıcak müşteri adayı sağlar. Tüketicilere e-posta yoluyla kupon ve içerik sağlamak markanızı akıllarında tutmalarına, satışları artırmaya ve güvenilirlik oluşturmaya yardımcı olur.


E-ticaret web siteleri, iyi bir ödeme sayfası tasarımına sahiplerse dönüşüm oranında % 35,26 artış görebilir.

E-postalarınızı ilginç tutun, müşterilerinizden sık sık görüş alın. Müşteri hizmetleri ve ürün kalitesi sorunlarına hızla yanıt verin ve ilişki kurup geliştirmek için çalışın.

Sitenizde trafiğin nasıl ve nereye aktığına bakın. Mağazanız trafik çekiyor ancak satış yapmıyorsa her sayfayı dikkatlice optimize ederek ve ürün listelerinize yakından bakarak satış huninizdeki sızıntıları giderin. Bu göreve yardımcı olması için Google Analitiği kullanın. Satış sürecinin her adımını izlemenize ve optimize etmenize yardımcı olabilecek araçlar vardır.


Rekabetçi fiyatlar ve ücretsiz gönderim, bir satıcı veya ürün seçerken çevrimiçi alışveriş yapanlar için en önemli iki faktördür.

Eticarete başlamak için ne kadar bütçeye ihtiyaç var?

Bugün, gerçekçi bir yaklaşımla e-ticaret başlangıç ​​maliyetlerini inceleyeceğim. Bir çevrimiçi mağaza açmanın tam olarak ne kadara mal olduğunu ve bunu yaparken nasıl tasarruf edeceğinize dair birkaç önerim olacak.

Temel Gereklilikler:
Kaçınamayacağınız E-ticaret Başlangıç ​​Maliyetleri

 1. Alan adı
 2. Barındırma (hosting)
 3. Envanter  (stok)
 4. Ödeme Sağlayıcı kurum komisyonu

Zorunlu olmayan ancak olması iyi gereksinimler

 1. Profesyonel Eposta
 2. Profesyonel web sitesi tasarımcısı
 3. Tüzel kişilik adına açmak
 4. Profesyonel Logo tasarımı
 5. Pazarlama  (Adwords, Facebook / Instagram Reklamları vb.)
 6. Depolama
 7. Profesyonel Ürün Fotoğrafları
 8. E-posta Pazarlama
 9. Uygulamalar ve Eklentiler

E-ticarette Kaçınılamaz Maliyetler

Bir çevrimiçi mağaza açarken kaçınılamaz dört maliyet vardır:

 1. Alan adı
 2. Barındırma
 3. Envanter
 4. Ödeme Sistemi

Ürünlerinizi satmak için Hepsiburada, eBay, Amazon, N11 gibi üçüncü taraf bir pazaryeri kullanıyorsanız bir alan adına veya hosting hizmetine ihtiyacınız olmayacağını unutmayın.

Üçüncü taraf pazaryerleri ile çalışırken %20’lere varan komisyon ödersiniz, kendi e-ticaret sisteminizi kurduğunuzda bu komisyonu ödemezsiniz, ancak başka maliyetleriniz olacaktır.

Gerekli başlangıç ​​maliyetlerini inceleyelim!

ALAN ADI: 0,99 $ – 15 $ / YIL Alan adınız, web sitenizin / URL’nizin adıdır. Kendi sitenizde bir e-ticaret işi başlatmak istiyorsanız, web siteniz için bir alan adına ihtiyacınız olacak.

BARINDIRMA: 3.50 $ – 250 $ / AY (29 $ / AYLIK ORTALAMA) Barındırma, web sitenizi bir barındırma sağlayıcısının sunucusunda barındırmak için ödediğiniz ücrettir. Hosting olmadan web siteniz internete bağlanmaz ve ziyaret edilemez.  İki tür barındırma vardır: paylaşılan barındırma ve özel barındırma (dedicated sunucu).  Paylaşılan barındırma, mevcut en ucuz barındırmadır (ayda 3.50 $ ‘dan, yaklaşık 40 $ / aya ​​kadar) bu planda sunucu kaynaklarınızı diğer kişilerle paylaşırsınız.

Özel barındırma (dedicated server) ise kendi özel sunucunuz için ödeme yaptığınız anlamına gelir. Bu daha maliyetlidir (genellikle ayda 200 dolardan başlar), ancak özellikle çok sayıda aylık ziyaretçiye sahip olduğunuzda düşünmelisiniz.


Yavaş yüklenen e-ticaret web sitelerinde alışveriş sepeti %75 oranında terk edilmekte.

İlk kez bir e-ticaret mağazası kuruyorsanız Shopify, BigCommerce veya WooCommerce gibi bir e-ticaret platformuyla çalışmanızı öneririm. Shopify ve BigCommerce kendi barındırma sistemleriyle ve SSL sertifikalarıyla birlikte gelir, bu nedenle ayrı barındırma satın alma konusunda endişelenmenize gerek yoktur.

Fiyatlandırma aşağıdaki gibidir:

 1. Shopify, ayda 29 ABD dolarından başlar
 2. BigCommerce 29.95 $ / ay’dan başlıyor
 3. WooCommerce (bir WordPress uzantısıdır) ücretsizdir, ancak ek özellikler için ödeme yapmanız ve ayrı bir barındırma satın almanız gerekir.

Envanter Maliyeti (Ürün Stoğu)

Satacak bir şeyiniz olmadan çevrimiçi bir mağaza açamazsınız!  Bununla birlikte, ürün stoğuna yatırdığınız miktar, stoksuz satış yapıp yapmadığınıza ve ne kadar envanterle başlamak istediğinize bağlı olarak büyük ölçüde değişecektir.

Stoksuz E-ticaret: Dropshipping

Stok yapmadan e-ticaret yapmanın ve e-ticareti öğrenmenin en iyi yolu Dropshipping şu şekilde çalışır:

 1. Web sitenizden bir ürün satışı gerçekleşir.
 2. Sipariş tedarikçinize yönlendirilir.
 3. Tedarikçi ürünü sizin adınıza müşterinize gönderir.

Bir müşteri mağazanızdan alışveriş yaptığında, siparişi tedarikçinize iletirsiniz ve onlar sizden gelmiş gibi ürünü doğrudan müşteriye gönderir.  Bu yöntem, kendi envanterinizi fiziksel olarak depolamadan, paketlemeden veya kargo ile uğraşmadan ürün satmanın bir yoludur – Neredeyse hiç stok maliyeti yoktur.

Stoksuz satışın başlıca dezavantajı sınırlı markalaşma ve özelleştirme yeteneğidir. Tedarikçinizin kutuya koyacağı notları veya başka şeyleri kontrol edemezsiniz.

Ayrıca, tedarikçinizin stoğu aniden biterse müşterilerinize karşı zor durumda kalabilirsiniz.

Kendi envanterinizi tutmaya karar verirseniz, markalaşma ve envanter yönetiminiz üzerinde daha fazla kontrole sahip olursunuz, ancak aynı zamanda ürünleri toptan satın almak için önceden para ayırmanız ve bunları stoklamak, paketlemek ve göndermek için bir sistem kurmanız gerekir.

ÖDEME YÖNTEMİ: Bürüt Gelirinizin % 2-3’üne mal olur

Son olarak, ödeme sürecimiz var. İşinizi kurmanın bir maliyeti olmasa da, tüm ödeme işlemcileri (PayU, Stripe, Izyco vb) sizden işlem başına kabaca % 2-3 artı 0,30 ABD doları ücret alır.  Fiyatlandırmanızı ayarlarken tüm bu maliyetlerin akılda tutulması önemlidir. Pazarlama maliyetleri, ürün maliyetleri, işlem ücretleri, nakliye ücretleri vb. rağmen kar elde etmek için her satışta yeterince para kazanmanız gerekir.

Zorunlu olmayan ancak önemli faydalara sahip olabilecek özellikler

E-ticaret konusunda temel bilgileri öğrendikten sonra, rekabette “hafif avantaj” sağlamak için diğer konulara dalma zamanı.

Profesyonel Eposta Hesabı: 5 ABD DOLARI / AY

Tamamen gerekli olmasa da, e-postanız için bir Profesyonel bir servise sahip olmanızı tavsiye ederim. Ücretsiz profesyonel eposta servisleri de vardır ancak, özellikleri sınırlıdır.

Yönetimi daha kolaydır, göze daha hitap eder ve çoğu barındırma şirketinden aldığınız yerleşik web posta sağlayıcılarından çok daha fazla işlevselliğe sahiptir.  Ayrıca, profesyonel bir hesabının daha yüksek bir e-posta teslim edilebilirliği vardır (spam klasörüne gitme şansı daha düşüktür) ve ayrıca gelen kutunuzu duraklatma ve e-postaları 30 saniye bekletme gibi harika özelliklere sahiptirler.

WEB SİTESİ TASARIMCISI: 400- $ 4000 +

İyi tasarlanmış bir web sitesi, ziyaretçilerinizde güven oluşturur ve kullanıcıların işini kolaylaştırır. Her şeyden önce sağlam bir siteye ihtiyacınız var.  Bir web sitesi tasarımcısıyla çalışmak maliyetli olabilir; tasarımcılar ucuz değildir. Tasarımcının beceri düzeyine ve mağazanızın karmaşıklığına bağlı olarak web sitenizi hayata getirmek için en az 400 ila 4.000 ABD Doları maliyetiniz olur. Alternatif olarak, premium bir WordPress, Shopify veya BigCommerce teması satın alabilir ve siteyi daha az yardım alarak “kendiniz tasarlayabilirsiniz.”

Web Tasarımcı maliyeti bütçenizi aşıyorsa premium bir tema çevrimiçi mağazanızı geliştirmek için harikalar yaratabilir.

İşte favorilerimden birkaçı:  WordPress+WooCommerce: Shoppe, Løge, Creativo  Shopify: MyShop, BEStore, YourStore  BigCommerce: LaParis, YourStore, AP Shoes World  Magento: EVA, Ultimo, Fastest

Şirketleşmek

E-ticaret yapıyorsanız şirketleşmenin önemli avantajları vardır ve tabi ek maliyetler getirir. Sadece dropshipping sisteminde şirketleşmeden yürüyebilirsiniz. Türkiye’de vergi oranları acımasızdır. Net karınızı 80 bin tl’nin üzerinde çıkıyorsa güvendiğiniz bir muhasebeci ile konuşarak ne tür bir şirket kurmanız gerektiğini öğrenmeniz çok önemli. Dikkatli olmazsanız altından kalkamayacağınız vergi yükleri doğabilir.

Logonuz çok Önemli

Logo’nuzu asla hafife almayın. Görsel iletişimin ne bu işin altında yatan sanatın ne anlama geldiğini mutlaka araştırmalısınız. Eğer bir sanatçı değilseniz veya görsel iletişim eğitimi almadıysanız logo konusunda fikrinizin olmaması daha hayırlıdır.

Logo tasarımı için özellikle logo konusunda tecrübeli bir sanatçıya ihtiyacınız olacak. Türkiye’de bulamazsanız yurtdışından freelancer bakın. 75-200 usd civarında bir maliyetle iletişim gücü yüksek harika bir logoya sahip olabilirsiniz.

Logo, en az çizgiyle en çok şeyi tüm kitlelere, sosyal sınıflara anlatabilmektir.

Ürün Fotoğrafları: E-ticaretin en önemli bileşeni!

1999 yılından beri web siteleri ile uğraşıyorum. Dijital pazarlamanın birçok alanında aktif destek verdim. Bu gün yeni bir e-ticaret sitesine başlayacak olsaydım net bir biçimde söylüyorum, en fazla bütçeyi sanatını ispat etmiş profesyonel bir fotoğrafçıya ayırırdım.

Beyaz fonda, doğru ışıkta çekilmiş temiz bir fotoğraf ürününüzü göstermek için yeterli olabilir, ancak ürününüzün kullanıldığı alanlarda çekilmiş fotoğraf ve videolara da ihtiyacınız olacak.

Günümüzün çevrimiçi ticaretindeki rekabet düzeyi meraklı amatörlerin yaptığı herhangi bir işi tölere edemez. İyi fotoğraflara değil, iyi kurgulanmış muhteşem fotoğraf ve videolara sahip olmak “zorundasınız“.

E-ticarete Başlamaya Hazır Mısınız?

Başarılı bir e-ticaret web sitesi çalıştırmak pahalı olmak zorunda değildir ancak mücadele gerektirir.  Birkaç bin liraya başarılı bir e-ticaret sitesi kurabilirsiniz.

İstatistikler: Küresel E-ticaret Raporu

Yılmaz Saraç
Photohraphy, Videography, SEO, Web Design. Social Media Management. Bursa'da görsel çözümler sağlar. Diital Medya Tasarım, Bütünsel SEO, Baştan Sona Web Tasarım.
Nilüfer, Bursa
1995-2021 Yılmaz Saraç®