Bu araç, Google’da indekslenmiş URL’lerin önbelleğini gösterir. Google’da 404 sayfa alırsanız, bu URL’nin önbelleği olmadığı anlamına gelir.

Google Önbelleği

Google önbelleği, anlık görüntü veya sunuculardan alınabilen bir web sayfasının kaydedilmiş bir kopyasıdır. Bir arama motoru indekslemek için bir siteyi ziyaret ettiğinde aldığı bilgileri saklar ve gerektiğinde kendi belleğinden gösterir. Bu nedenle Google, web servislerinin fotoğraflarını çekiyor, inceliyor ve orijinal sürümlerini saklıyor.

Anlık görüntüler, internet kullanıcı sorgularını eşleştirmek için kullanılan yedekler olarak işlev görür. Önbelleklerin iki ana sürümü vardır: web tarayıcı önbelleği ve proxy önbellekleri. Birincisi, kullanıcının bilgisayarında ve diğerinde çalışır, ağda ve bir veya daha fazla kullanıcıya hizmet verebilir.

Bu, önbelleğe alınmış tüm web sitelerinin endeksleyiciler içinde dizine alındığı ve sınıflandırıldığı anlamına gelir. Ancak, bir internet kullanıcısı tarafından her arandığında görünmeyebilirler. Aksine, arama sonuçlarına yalnızca anlık görüntü yansıtılır. Google önbelleğe alınmış sayfalara tam olarak erişmek istediğinizi varsayalım. İndeksleyicilerin, anlık görüntülerin alındığı gerçek platformları yapılandırmasını beklemeniz gerekir.

Bu nedenle web sitesi sahipleri, daha hızlı indekslemeye izin veren tasarımları kullanıyorlar, böylece içeriğine internette kolayca erişilebiliyor. İçerik değiştirilirse, yeniden endekslenmesi gerektiğini unutmayın. Önceki dosyayı değiştirmek için yeni bir dosya oluşturulur. Bu, arama sonuçlarında yalnızca en alakalı ve en yeni bilgilerin görüneceği anlamına gelir.

Çevrimiçi bilgi savunmasızdır.

İstediği zaman kaybolabilir veya değişebilir. Ortalama olarak, bir web sayfasının ömrü 6-11 haftadır. İçerik iyi bir zamanda yakalanmazsa, internete kayıt yapamayabilir ve bu nedenle kullanıcılar tarafından erişilemez. Neyse ki, daha önce oluşturulmuş tüm web sitelerini barındıran Google web arşivi olarak bilinen açık bir platform var.

Bu, herhangi bir web sitesini ve içeriğini kontrol edebileceğiniz gerçek bir çevrimiçi kütüphanedir. Hatta web arşivinin sitenin bir kopyasını kaydettiği tarihe göre bilgileri bile arayabilirsiniz.

Amaç nedir

Web tarayıcıları web arşivlemesi yapmak için kullanılır. Bir tarayıcı sitenize gönderildiğinde, köprüler üzerinden araştırır ve içeriği kopyalar.  Google web arşiv dosyalarında veya WARC’de korunan ve dolayısıyla, internette bir anahtar kelime ararken, elde ettiğiniz şey sizi çeşitli web sitelerinin orijinal sürümlerine yönlendiren bağlantılardır.

Bazen, mevcut sürümler çeşitli nedenlerden dolayı kullanılamayabilir. Önbelleğe alma, aşağıdaki senaryolarda yararlı olur:

Bir site veya sayfa sahibi tarafından silindiğinde.

Web sitesinin içeriğini kontrol etmeniz gerektiğini ancak son zamanlarda silindiğini hayal edin. Saklanan kopyası bir sunucuda bulunur ve hızlı bir şekilde size gösterilir.

İnternet trafiğinin tıkanması.

Sunucu üzerinden çok fazla istek olduğunda  veri paketlerinin yedeklenmesi gerekir. Google botların sitenizi son kez taradığını görmek çok kolaydır. Son endekslemenin saati ve tarihi web sitenizin sayfasının en üstünde görünecektir.

Site yüklenme hızı

Kullanıcının isteği ve sunucusu arasındaki süreyi kısaltırsanız, web sitesinin sayfasını yüklemek için gereken süreyi azaltırsınız. Web sitenizin hız testi aracı sayesinde sitenizin ilerleyişini kontrol edebilirsiniz. Web sitesi önbelleği gerçekten önemlidir ve web sitenizin daha hızlı yüklenmesine yardımcı olur.

Bu, ziyaretçilerin istenen tüm bilgileri bir bağlantıyı tıkladığı anda görecekleri anlamına gelir. Verilerle çalışmanın hem müşteri tarafında hem de sunucuda yapılabileceğini anlamak gerekir.

Dahası, sunucu veri işlemesi merkezileştirilmiştir ve hiç şüphesiz avantajları vardır. Cihazınızda bir internet araması yapın. Chrome tarayıcısını kullanıyorsanız, web adresini önbellek adından önce eklemeniz yeterlidir.
Firefox’unuz veya başka bir tarayıcınız varsa, yeşil URL’de aşağıya dönük üçgeni tıklayın. Cached kelimesi görünecektir.
Üzerine tıkladığınızda aradığınız şeye yönlendirileceksiniz.

Google önbelleğini görüntülemenin diğer yolları

Önerilen yöntemlere ek olarak, önbelleğe alınmış sayfaları görmenin daha az yolu vardır. Bu yollar basit ve yapılması kolaydır.

Chrome adres çubuğu
Basitçe arama satırına yazdığınız şeydir.

Chrome tarayıcısını açın.
Adres çubuğuna önbellek ve ardından hedef web adresinizi girin.
Google arama ekranındakilerle benzer sonuçlar alırsınız.

Web Arşivi
Yandex, Bing veya google alternatif arama motorunu kullanıyorsanız, önbelleği görmenin bir yolu daha var. Google’ın yardımının yanı sıra, web sayfasının belirli bir sürede nasıl göründüğünü de görebilirsiniz. Web Arşivi web siteleri, farklı grafikler, videolar.

Kaydedilmiş kopyalarını toplayan kar amacı gütmeyen bir organizasyonlar vardır. Birincil hedef, tüm internet kullanıcıları için ücretsiz erişimde toplanan malzemelerin uzun süreli arşivlenmesini sağlamaktır.

Etki alanı yaşı 20 yıldan daha eski olan en eski web sitelerinin kopyalarını kaydeder. Kullanmak için şunları yapmalısınız: Herhangi bir tarayıcıda web arşivini açın (örneğin, Google Chrome). Erişmek istediğiniz web adresini yazın ve enter’a basın. Takvim aradığınız web sayfasının kaydedilmiş birkaç versiyonunu gösterecek. En uygun seçeneği seçin. Sayfa arşivlenmediyse, Wayback makinesi size varolmadığını söyleyecektir.

Aktif bir internet kullanıcısıysanız, Google önbelleği, tarayıcıların endekslediği sitelerin sürümlerini edinmek için en kullanışlı araçlardan biridir.

Bir sayfa çeşitli nedenlerle kullanılamadığında kullanışlı olur.

Google Önbellek denetleyicisi

Önbellek denetleyicisi, web sitenizin Google tarafından endekslenip endekslenmediğini bulmak için kullanılan özel bir araçtır.

Arama botlarının sitenizi en son ne zaman ziyaret ettiklerini anlamanıza yardımcı olur. Alınan bilgiler nedeniyle,

SEO uzmanı ve web sitesi uzmanları, web sayfalarının ne kadar hızlı indekslendiğiyle ilgili bir analiz yapabilir, web sitesinin daha fazla geri bağlantıya mı ihtiyacı var ve süreci hızlandırmak için ne yapmalı?

Önbellek denetleyicisi aracı kullanımı kolaydır. Arama satırına URL yazın, start yazın ve sonuç almak için birkaç saniye bekleyin.

Daha sonra web sayfanızın önbelleğe alındığı tam zamanı bulacaksınız.

Silinen Sayfaların Google Indeksinden Kaldırılması

Google bir sayfayı indeksledikten sonra sayfanın adresinin değiştirilmesi veya silinmesi durumunda o sayfanın bir süre daha arama sonuçlarında görünebilir, uzun bir süre indekste kalır. Bu sorunu çözmek için birkaç yol var. Google URL Kaldırma aracı veya Robot.txt dosyası aracılığı ile silinen sayfaların indexten çıkarılmasını isteyebilirsiniz. 

Bir diğer yol ise silinen sayfaya 410 Yanıt (Response) kodu atamaktır. 410 Response kodu bir içeriğin kalıcı olarak silindiğini ifade eder. Silinen sayfalara 410 Response atamanın en kolay  yolu Rank Math SEO Eklentisidir. Rank Math SEO tümleşik bir Search Console entegrasyonuna sahiptir. Search Console’daki tarama hatalarını admin panelinde görüntüleyebilir, 404, 410, 301, 302 gibi farklı yanıt kodlarına yönlendirebilirsiniz. 

Siteniz Google tarafından nasıl indekslenir.?

Web sitenizdeki bir sayfanın Google tarafından indeklenmediğini mi farkettiniz? Hemen Google Search Console’a girin. URL inceleme aracına gidin. Google’ın dizine eklemesini istediğiniz URL’yi arama çubuğuna yapıştırın. Google’ın URL’yi kontrol etmesi için bekleyin. Eğer dizin URL’de bulunsa da, dizine ekle butonuna tıklayın. Bu işlemi yeni yayınladığınız içerikler için tekrarlamanız iyi olur. 

2 thoughts on “Google Cache (index) Kontrolü

Comments are closed.