SEO İpuçları, Açıklamalar, 2022 Yenilikler

SEO İpuçları, Açıklamalar, Yenilikler SEO hakkında merak ettikleriniz, yenilikler, ipuçları, nasıl yapılır rehberler.

SEO Nedir?

SEO Hizmeti, arama sonuçlarında doğal bir şekilde yükselmek için gereken önemli bir dijital pazarlama faaliyetidir.

Teknik SEO Nedir?

Teknik SEO , arama motorlarının web sitenizin sayfalarını keşfetmesine, taramasına ve dizine eklemesine yardımcı olmak için içeriğinizi, tasarımınızı ve kod yapınızı geliştirir. Teknik SEO stratejisinin başarılı bir şekilde uygulanması, sitenizin tüm cihazlardaki sayfa performansını ve kullanıcı deneyimini optimize eder. Web sitenizin arama motoru sonuç sayfalarındaki görünürlüğünü ve sıralamasını iyileştirerek sayfalarınıza daha fazla organik trafik çekmenizi sağlar.

İçeriği Optimize Etme

Teknik SEO içeriğin optimize edilerek pazarlanması ile yakından ilgilidir. Teknik SEO, yayınladığınız içeriği arama motorları için daha erişilebilir ve taranabilir hale getirerek içerik pazarlama stratejinizi destekler ve geliştirir. Web sitenizi ziyaret eden herkes için daha faydalı hale getirir.

SEO Açılımı nedir?

SEO kısaltması, “Search Engine Optimization” kelimelerinin baş harflerinden oluşur. Türkçesi Arama Motoru Optimizasyonu”‘dur. SEO, web sitelerini kullanıcılara en iyi deneyimi suncak şekilde tasarlarken, arama motorları için de taranabilir ve güvenililir hale getirmek için yapılan birçok site içi ve site dışı optimizasyonlardan oluşur.

SEO Hizmeti, arama sonuçlarında doğal bir şekilde yükselmek için gereken önemli bir dijital pazarlama faaliyetidir. Hizmeti tanımlarken öncelikle ve en önemlisi, web sitelerini geliştirmek için yaptığımız tüm eylemler doğaldır. SEO geliştirmelerinden elde edilen verim Google’dan gelen organik trafikle ilgili verilerle ve dönüşüm hedefleriyle doğrulanmaktadır.

SEO Neden Gereklidir?

Sağlıklı bir içerik profili oluşturmak ve sürekli olarak yenilemek, Google’ın sitenize bakarken değerlendirdiği faktörlerin en önemlilerinden biridir. Mobil cihazlara gönderilen trafik miktarının geleneksel masaüstü cihazlara gönderilen trafikten çok daha fazladır. Mobil kullanımdaki bu artış ile, şirketler için yerel arama optimizasyonu gibi yeni ve etkin SEO fırsatları ortaya çıkmıştır.

Arama Motoru Optimizasyonu çok önemli bir dijital pazarlama faaliyetidir. Arama motorlarının gelişmesine bağlı olarak, SEO Hizmetinin öngörülebilir gelecekteki etkisi sona ermeyecektir. Son zamanlarda, sesli ve görüntülü aramaların çok önemli olacağı belirtilmektedir ancak; bu tür aramalar da geleneksel metin tabanlı içerikle benzer değerlendirmelere bağımlıdır. Bu bağlantı, var olduğu sürece SEO teknikleri önemini devam ettirecektir.

SEO Çalışması daha uzun süreli dönüşümler sağlar ve sosyal medya imajınız için daha önemli olabilir. SEO birçok yönden web sitenizin veya diğer çevrimiçi varlıklarınızın temel taşlarından biri olmaya devam edecektir. Arama algoritmasına yapılan her güncelleme ile Google ve diğer arama motorları gelişerek kaliteyi daha iyi bir biçimde keşfedebilmektedir.

SEO'mu TBM mi (Reklam)

Her ikisi de gerekli ve önemlidir. SEO Çalışması daha uzun süreli dönüşümler sağlar ve sosyal medya imajınız için daha önemli olabilir. SEO birçok yönden web sitenizin veya diğer çevrimiçi varlıklarınızın temel taşlarından biri olmaya devam edecektir. Arama algoritmasına yapılan her güncelleme ile Google ve diğer arama motorları gelişerek kaliteyi daha iyi bir biçimde keşfedebilmektedir.

SEO Uyumlu Ne demek?

Web sitelerinin içeriğinin kalitesi ve arama sorgularıyla alakası programlar yani arama motoru algoritmaları tarafından değerlendirilir. Bu algoritmalar çok hızlı işlem yapabilse de insan algısının yakınlarına bile yaklaşamaz. Sadece daha önce tecrübe ettikleri bilgilere göre yorum yapabilirler. Bu nedenle web içeriği insanlar için tasarlanırken makineler için de anlaşılabilir hale getirilir. Ek olarak arama motorları trilyonlarca içeriği taramak zorundadır, bu işlemi kolaylaştırma için bazı teknik uygulamaları zorunlu kılar.

SEO ve Google neden bu kadar ilişkili?

Google en çok kullanılan arama motorudur çünkü teknolojisi kullanıcılara en ilgili sonuçları getirme konusunda diğerlerinin önüne geçmiştir. Bu nedenle internette görünür olmanın hedeflendiği SEO çalışmalarında en büyük rehber haline gelmiştir.

SEO yapmak zor mu?

SEO hakkında internette yeteri kadar kaynak mevcuttur. ancak SEO’nun en büyük zorluğu gerektirdiği zamandır. Bu zamanı azaltmak için deneyim ve tecrübe gerekir.

SEO Hizmetleri

SEO Hizmeti Fiyatları nasıl belirlenir?

SEO fiyatları hedeflere göre belirlenir. Rekabetiniz ve optimizasyonlar için gerekli süre temel alınır.

SEO Eğitimi Nedir?

SEO uzmanları yıllar içinde edindikleri deneyimlerini paylaştıkları bir eğitimdir. SEO kavramını daha iyi tanımak ve genel bir fikir edinmek için faydalı olabilir. SEO yaratıcılık gerektiren, stratejik ve tam zamanlı bir iştir, oldukça zordur. SEO eğitimi alarak SEO uzmanları ile daha verimli çalışabilirsiniz.

SEO Beklentileri Ne olmalı?

Bir SEO Uzmanı ile çalışmadan evvel gerçekçi beklentilerinizin olması gerekir. Eğer kısa bir süre içerisinde işiniz üzerinde büyük, olumlu bir etki yaratabilirsek ne mutlu. Ancak SEO’da çabalarımızın karşılığı olan daha fazla trafik ve dönüşümler, zaman gerektiren hedeflerdir. Bir müşteri olarak kendinizi aldatılmış hissetmemeniz ve bizim de üzülmememiz için, projenin en başında ne kadar bütçe ve zamanda nelerin başarılabileceği konusunda bir uzlaşmaya varılması gerekir.

SEO Optimizasyonu yapmadan web sitem bulunamaz mı?

SEO olmadan insanların sizi bulması daha zordur. Eğer siz yapmazsanız rakiplerinizden bazıları mutlaka yapacak ve daha zayıf rakipleriniz dahi SEO kampanyaları ile kolayca sizden daha fazla potansiyel elde edebilecektir. İnternetten ürün ve hizmet alımının diğer satın alma türlerine oranı her geçen gün artmaktadır. Şuan dahi hemen herkes internet üzerinde ürün ve hizmet araması yapıyor. SEO hiç bitmeyen bir süreçtir. İlerlemiyorsanız ve konumunuzu geliştirmiyorsanız, rakiplerinize karşı bir çok anlamda konum kaybediyorsunuz demektir.

SEO Stratejisinin anlamı nedir?

SEO’nun önem ve değerini görmezden gelmek rakabetiniz içine göze alınamayacak bir eksikliktir. Organik SEO’ya yatırım yapmak, tüm zorluklarına rağmen, şu anda her zamankinden daha önemli ve bu önem artmaya devam ediyor. Çevrimiçi pazarlamada başarılı olmakla ilgileniyorsanız, işletmenizin mutlaka iyi bir SEO stratejisine sahip olması gerekir.

SEO Optimizasyon Süreci

Arama motoru optimizasyonu alanında yeniyseniz ve Google’daki sıralamanızı iyileştirmek için bu rehber ve blog yazıları her adımda size yardımcı olabilir. Uygun bir Süreç takip ederek Google’da üst sıralarda yer almanız mümkün olabilir. Birçok şirket yanlış SEO stratejileri nedeniyle sıralama elde edemez. İnternette görünür olmak, bir çok uygulamayı aynı anda yürütebilmeyi gerektirmektedir.

Google Algoritması

Arama motoru optimizasyonu endüstrisindeki son gelişmeler hakkında bilgilerini güncel tutmayanlar için SEO zor hale geliyor. Google arama algoritmalarında yapılan son değişiklikler nedeniyle SEO yapmak, Google yönergelerini takip etmeyen, bilgilerini güncellemeyen ve hala çevrimiçi blog okumanın ve video izlemenin öğrenmek için yeterli olduğunu düşünen birçok kişinin gözden kaçırdığı bir konu.  

Arama Sonuçlarını Listeleyen Sistem neden değişiyor?

Bir web sitesini Google’ın ilk sayfasına getirebilmek geçmişte daha kolaydı. Çoğu kişi başlığa anahtar kelimeler, bazı açıklamalar ekler, içeriği kopyalar, değiştirir ve Google’da üst sıralarda yer almak için yüzlerce geri bağlantı oluştururdu. Şimdi işler değişti. Anahtar kelime doldurma ve Black Hat (etik olmayan) tekniklerle yol alınamamakta. Bazı web siteleri eski yöntemlerle geçici sıralama elde edebiliyor ancak Google etik olmayan uygulamaları fark ettiğinde sıralama düşecek ve tekrar eski hale getirmek iyice zorlaşacaktır.  

Eski ve yeni SEO Süreci

Birçok insanın mevcut veya yeni web sitesini sıralamak için takip ettiği standart SEO süreci yıllar içinde değişti ve geçmişte takip ettiğiniz süreç artık çalışmayabilir. Web sitenizi sıralamak için kullandığınız eski taktiklerden bazıları beklediğiniz sonuçları elde etmenize yardımcı olmayabilir. Google’da en üst sırada yer almak için en son teknikleri takip etmeniz gerekecek. Bu blogda arama motorlarında daha görünür olmak için birçok makale mevcuttur.

Yılmaz Saraç
Dijital Pazarlamayı tümden ele alan, hedef kitlenizin beklentilerini en iyi şekilde karşılayan Web Tasarım, SEO ve Sosyal Medya içerik çözümleri. Bursa SEO, Bursa Web Tasarım ve Sosyal Medya Yönetimi
Nilüfer, Bursa
1995-2021 Yılmaz Saraç®