Geri Bağlantılarınızı (Backlink) Reddetmeniz için Nedenler

Geri bağlantılarınızı (Backlink) kontrol ediyor musunuz? Adını hiç duymadığınız sitelerden gelen, düşük kaliteli ya da spam olabilecek bağlantıları denetlemeniz arama motoru görünürlüğünüz için önemli olabilir.

Bağlantılar, bir siteden diğerine otorite ya da yetki dediğimiz sinyalleri aktarır. Kalite ve içerik açısından iki site arasındaki ilişki ne kadar iyi olursa, bu bağlantılar o kadar değerlidir. Bunun tersi de doğrudur; bir site ne kadar kötüse, bağlantı o kadar kötüdür.

İlginizi Çekebilir: Backlink Oluşturma Yolları

Bazı siteler kısa süreliğine fayda sağlamak için manüplatif olarak tasarlanmıştır. Bu siteler o kadar kötüdür ki onlardan gelen bağlantılar sitenize ciddi zarar verebilir. Bu bağlantılardan doğal bir şekilde kurtulmak pek kolay değildir. Normalde, sitenin sahibiyle iletişime geçip bağlantıyı kaldırmalarını talep edebilirsiniz, ancak söz konusu kötü sitelerin sahipleriyle iletişime geçmeniz neredeyse imkansızdır. Çünkü bu web siteleri genellikle veya negatif SEO amaçları için ya da backlink satışı için kullanılır. O yüzden tek seçenek Google’ın bağlantı reddetme aracını (disavow tool) kullanmaktır.

Bağlantı Reddetme Aracı, Google’a belirli alan adlarından ya da URL’den gelen bağlantıları saymamasını söylemenize yarar. İki amaca hizmet eder; negatif SEO’ya karşı koruma sağlar ve doğal olmayan yollarla edinilmiş ya da bağlantı satın almanın sitenize zarar vereceğini bilmediğiniz dönemlerde edindiğiniz bağlantılarınızı temizler.

Disavow aracının kullanımı basittir, ancak aynı zamanda tehlikelidir. İyi bir bağlantıyı reddederseniz sıralamanızı bozabilir. Bağlantı reddetme aracını kullanmanın önemli noktası gerçekten reddedilmesi gereken bağlantıları belirlemektir.

Aşağıda bir bağlantının sitenize zarar verip vermeyeceği hakkında fikir edinebileceğiniz backlink özellikleri sıralanmıştır. Eğer bir bağlantını profili bunlardan bir çoğu ile eşleşiyorsa reddetmek en iyisidir.

Not: Bağlantıyı reddetmeden önce niteliğini kontrol edin, nofollow bağlantıları reddetmenize gerek yoktur, ancak kötü bir siteden geldiğine eminseniz her durumda reddetmek en iyisidir. Sonuçta Google’ın bu konuyu ele alma biçimini tam bilmiyoruz.

Yapay bağlantılar nedeniyle sitenize karşı bir manuel işlem başlatılmışsa veya kalite yönergelerimizi ihlal eden ücretli bağlantılar ya da bağlantı düzenleri nedeniyle bu tarz bir işlemin başlatılacağını düşünüyorsanız diğer siteden söz konusu bağlantıları kaldırmasını isteyin. Bu bağlantıların kaldırılmasını sağlayamıyorsanız bu aracı kullanarak bu sitelere bağlantıları reddedin.

Google Disavow Tool

Düşük Alan Adı Otoritesi

Alan adı otoritesi (Domain Authority) ya da yetki puanı, bir alan adı veya URL’in genel değerini ve gücünü ölçer. Domain Authority 0 ile 100 arasında bir ölçekte sıralanmıştır. Logaritmiktir, yani 70’den 80’e ulaşmak 20’den 30’a ulaşmaktan çok daha zordur.

Alan adı yetkisini SEO araçları farklı belirleyebilir. Eskiden Google PageRank ismiyle sunuyordu ama kaldırıldı, en azından artık alan adı yetkisi ile ilgili veri paylaşmıyor. En popüleri Moz’dur. Moz’un ölçümü mutlak bir sıralama değil, karşılaştırmalıdır ve bu nedenle kötü DA puanı yoktur, yani eksiye düşmez. Yine de DA 20’nin altındaki sitelerin yeteri kadar iyi olmadığını düşünebilirsiniz.

DA 10’un altındaki herhangi bir sitenin spam olma şansı yüksektir. Bazı iyi ancak küçük sitelerin DA puanları düşük olabilir, bu nedenle bunu diğer ölçümlerle birleştirerek karar vermelisiniz. Düşük bir DA tek başına bir alanı kara listeye almak için yeterli değildir.

İlginizi çekebilir: Güven Oluşturma ve Ölçme

Bağlantı veren site Google’da dizine eklenmemiş

Bana kalırsa bağlantı hakkında fikir veren en önemli şeydir. Bir sitenin Google’da dizine eklenmemesinin iki nedeni olabilir. Site bilerek noindex etiketiyle engellenmiş olabilir veya yeni bir site olduğu için farkında olmadan yaptılar ya da Spam olarak işaretlendiler ve Google onları listeden çıkardı.

İlk iki seçenek nadiren meydana gelir. Google’da görünmeyen bir site, genellikle spam olmak üzere herhangi bir nedenle kaldırılmıştır. Google arama çubuğuna site:backlinkverensite.com biçiminde yazın. Eğer bir sonuç dönmüyorsa bu durum bir alan adını “disavow.txt” dosyasına ekleyerek reddetmenin en iyi nedenlerinin başında gelir.

Bağlantı veren sitede kötü amaçlı kod var

Bağlantıyı reddetmeden önce bağlantı veren siteyi ziyaret edin. Bazı siteler, spam sitelerdir, bilgisayarınıza bulaşabilecek kötü niyetli kodlar barındırırlar. Böyle siteleri ziyaret etmeden önce reklam engelleyiciye ve bir noscript eklentisine sahip olmanız önerilir. Antivirüs programınızın web tarama özelliği bu işi da iyi bir fikirdir, yine de belirtmeden geçemeyeceğim, bende anti-virüs kılığına girmiş bir virüs izlenimi bırakan McAfee’den uzak durmanız gerektiğini siz de düşünüyor musunuz? :).

Çok sayıda siteye bağlantı verenler

Spam siteler bazen yüzlerce hatta binlerce bağlantı içeren sayfalar oluşturur. Bu sayfalardan bazıları inanılmaz derecede eskidir, ancak bazıları yeni olsa da negatif bir SEO ağının parçasıdır. Ne olursa olsun, üzerinde yüzlerce bağlantı bulunan herhangi bir web sitesi kötüdür. Ayrıca, site sahibinin bir kaldırma talebine yanıt vermesi de oldukça düşük bir ihtimaldir, doğrudan reddetme listenize alabilirsiniz.

Bağlantı düşük kaliteli bir dizin sitesinden geliyor

Bazı dizin siteleri değerli olabilir ama genellikle makale ve bağlantı dizinleri, İnternet’te bir rehberi modeli olmaya yönelik modası geçmiş bir girişimdir. Yapmaya çalıştıkları şey bir arama motorunun son derece iyi yaptığı bir şeydir.

Nadiren değerli bir dizin sitesine rastlayabilirsiniz. Bunlar, belirli nişler için oldukça spesifik dizinlerdir ve kalitelerini kontrol altında tutarlar, genellikle ücretlidirler.

Gizli bağlantılar

Size bağlantı verdiğini gördüğünü sayfayı ziyaret ederseniz ve bağlantıyı bulamazsanız bir sıkıntı vardır. Muhtemelen sayfaların kurallara uygun görünmesini sağlamak için bağlantılar gizlenmiştir. Arka plan metni ile aynı renkte olan bağlantılar olabilir. Resimlerin arkasına veya yanlara gizleyebilirler. Çok küçük punto ile yazılmış metinlere bağlantı verilmiş olabilir. Daha kolayı bağlantıyı sayfanın kaynak kodunda aramaktır. Gizlenmiş bağlantı bulursanız bu durum diğer başka kuralların da ihlal edilmiş olabileceğine işarettir, direk reddedin.

Bağlantı size ait olmayan bir yorumdan geliyor

Negatif SEO saldırıların bir örnek de blog yorumu ile yapılan spamdır. Saldırgan bu teknikle sizi bir sürü bağlantı satın almışsınız gibi göstermeye çalışır. Yapmadığınız bir yorum bağlantısına rastlarsanız özellikle yorumun konusu sizinle alakalı değilse reddedin.

Bağlantı, yabancı dildeki bir sayfadan geliyor

Yabancı dildeki sitelerden gelen bağlantılar kötü olmayabilir, ancak çoğu durumda sıralamanıza yardımcı olmazlar. Bağlantılar doğal olsa bile, yabancı kullanıcıların sitenizle bir etkileşimde bulunamayacakları gerçeğiyle ilgili sorunlarla karşılaşacaksınız. Bu bağlantılar sitenize değer katmaz, sadece vardırlar. Yabancı bağlantıları reddetmenize gerek yok, ancak gereksizdirler.

URL’de “profil” kelimesi var

Profil kelimesininin bulunduğu bir bağlantı sadece size ait profillerinizin bulunduğu sayfalarda olabilir. Size bağlantı veren diğer herhangi bir profil, muhtemelen sıralama yükseltmeye çalışan bir spam hesabıdır. Böyle bir durumla karşılaşırsanız dikkatle inceleyin; iyi huylu olabilirler, firma dizinlerinde sizin için yapılmış olabilirler, ancak çoğu genellikle spamdır.

Google Manuel İşlemleri

Sitenizdeki doğal olmayan bağlantılar nedeniyle Google tarafından cezalandırılabilirsiniz. Google, siz durumu düzeltene kadar SEO sıralamanızı olumsuz etkileyecek bir manuel işlem uygulayacaktır. Bunları web yöneticisi konsolunda görebilirsiniz. Nedenini söylemeyebilirler, eğer belirli alan adlarını işaret ediyorlarsa bu bağlantıları bulun ve kaldırın. Sitenin gerçekten iyi olup olmadığı önemli değil, Google kötü olduğunu düşünüyorsa bağlantıları kaldırın ya da reddedin.

Yılmaz Saraç
Photohraphy, Videography, SEO, Web Design. Social Media Management. Bursa'da görsel çözümler sağlar. Diital Medya Tasarım, Bütünsel SEO, Baştan Sona Web Tasarım.
Nilüfer, Bursa
1995-2021 Yılmaz Saraç®