SEO'da Önemli Bir Sıralama Faktörü: Görseller

İçeriğe olan ilgi başarıya götüren en önemli faktör ve ilgi çekmenin en etkili yolu görseller. Yüksek kaliteli görsel içerik önemli bir sıralama faktörüdür.

SEO'da Önemli Bir Sıralama Faktörü: Görseller
Photo by Universal Kalakar

SEO çok çeşitli geliştirmelere ihtiyaç duyan bir oyun, en etkili faktörler, ziyaretçilerin etkileşiminin arama motorları tarafından ölçülmesi ile ortaya çıkıyor.

İçeriğe olan ilgi başarıya götüren en önemli faktör ve ilgi çekmenin en etkili yolu görseller. Yüksek kaliteli görsel içerik önemli bir sıralama faktörüdür.

Görsel içeriğin SEO'daki rolü, birçok kişinin henüz farkında olmadığı kadar büyüktür. Google'ın görseller içeren içeriği tercih ettiği yaygın olarak kabul ediliyor ve bunun kullanıcılar için de içeriği daha ilgi çekici hale getirdiğini biliyoruz.

Yerel SEO Performans Çözümleri
Yerel SEO Çözümleri, Bursa gibi belirli konumlarda faaliyet gösteren ve bire bir iş yapma biçimli işletmeler için arama görünürlüğünü artırmayı amaçlar.

Görsel içeriğin, sitede geçirilen süre, hemen çıkma oranı ve paylaşımlar gibi diğer SEO sinyalleri üzerinde zincirleme etkisi vardır.

İçeriğinizdeki görsellerin, arama motorları tarafından doğru şekilde yorumlaması için optimize edilmesi gerekir. Şüphesiz iyi kalitede fotoğraf ve video üretmek emek ve zaman gerektirir, SEO'da en iyi performansı almaları için biraz daha uğraşarak arama motorlarının da anlayabileceği bir forma sokmamak israf olur.

Anahtar Kelime Analizi Nedir? Nasıl Yapılır?
Anahtar kelime araştırması, popüler kelimeleri ve cümleleri, insanların arama motorlarına girme şeklini araştıran bir SEO çalışmasıdır. Anahtar kelimeleri araştırmak, pazarlamacılara, optimizasyon çabalarına yön vermesi bakımından, belirli anahtar kelimeler için talebi ve organik arama sonuçlarında…

SEO için görsellerinizi nasıl optimize edersiniz?

Resimleri arama ağlarında optimize etmek için atmanız gereken bazı önemli adımların bir özetini burada bulabilirsiniz.

Resimlerinizi dikkatli seçin

Çok sayıda içerik oluşturucu, içeriklerini desteklemek için zayıf görseller seçerek kötü bir başlangıç yapıyor. Evet, Google resim içeren sayfaları tercih eder, ancak güçlü etkileşim faktörleri gösteren sayfaları sevdiği kadar değil.

Dikkatli seçmek, resimlerinizin alakalı olması ve sayfaya bir şeyler katarak bu etkileşime katkıda bulunması gerektiği anlamına gelir.

Ürün ve Projeleriniz için SEO, Web Sitenize ve Sosyal Medya'ya Özel Fotoğraf ve Video Hizmeti
ilgi çekici ama alakalı görseller kullanın

Resimleri optimize edin

Web'de yayımladığınız resimleri optimize etmek, dengeleyici bir eylemdir. Resim dosyalarınız ne kadar büyükse, yüklenmeleri o kadar uzun sürer ve sayfanızın açılma hızı, kontrol altında tutmanız gereken önemli bir  sıralama faktörüdür.

Bulmanız gereken denge, görüntü kalitesi üzerinde minimum etki ile dosya boyutlarınızı olabildiğince küçültmektir. Daha küçük boyutlar daha az ayrıntı ve daha kötü görünen resimlere sebep olur. Büyük ekranları da düşünerek bir denge tuttırmalısınız.

Photoshop gibi fotoğraf düzenleme programları ile resimlerinizi web için optimize edebilirsiniz ve süreci basitleştiren birçok WordPress eklentisi de vardır.

Ürün Fiyatı Google’da Bir Sıralama Faktörümü?
Google, e-ticaret mağazalarında ürünlerin fiyatlarının arama sonuçlarında sıralanması üzerinde herhangi bir etkisi olup olmadığını açıklıyor.

Açıklayıcı dosya adları

Resim dosya adlarınızı mümkün olduğunca kısa ve açıklayıcı yapın. Bu, arama motorlarının içeriğinizin ne hakkında olduğunu yorumlamasına ve bunları Google Görseller'de sıralamasına yardımcı olur, görüntülerinizi ekran okuyucuların yorumlamasını ve genel olarak yönetmeniz için daha kolay hale getirir.

SEO İçin Anahtar Kelime ve Arama Hacmi
Arama hacmi, anahtar kelime araştırmasında önemli bir ölçümdür. SEO için anahtar kelime arama hacminden en iyi şekilde yararlanabilmenin yolları.

Alternatif metinler

Alternatif metinler resimleri arama motorları için optimize etmede en önemli adımlardan biridir. Google ve diğer arama motorlarına resimleriniz hakkında ek bağlam sağlamanın yanı sıra, bir dizi önemli UX rolü oynarlar.

Alternatif metniniz, kullanıcılar farelerini bir görüntünün üzerine getirdiğinde gösterilir. Ekran okuyucular, kullanıcılar için alternatif metninizi okur. Alternatif metniniz, resminizin tarayıcıda oluşturulmasıyla ilgili sorunlar olduğunda da gösterilir.

alternatif metin budur!
akülü sandalye tanıtımı için çektiğimiz bir ürün fotoğrafı. Yavaş bir internet bağlantınız varsa görsel açılmadan önce alternatif metni görebilirsiniz.

Bunlar küçük ayrıntılar gibi görünebilir, ancak Google, kullanıcılar için ne kadar önemli olabileceklerini ifade ediyor. Alternatif memtinleri mümkün olduğunca açıklayıcı yapmak ve olabildiğince fazla bağlam sağlamak anahtardır. Alternatif metne önemli anahtar kelimenizi eklemek mantıklıysa ekleyin, ancak fazla zorlamayın.

Burada esas olan bağlamdır. Arama motorları, resminizin sayfanızdaki konular ile alakalı olduğunu bilmek ister ve birçok kullanıcı ek bilgilerden faydalanacaktır.

İnternetten Pazarlama Hakkında Bazı İpuçları
Pazarlama istatistikleri, çevrimiçi kampanyalarını izleyen ve pazarlama içeriklerini buna göre ayarlayan markaların satış hedeflerini aşma olasılığının daha yüksek olduğunu göstermektedir.

Resim site haritası

Google'ın istediği yalnızca sayfalarınızın bir site haritası değildir; görselleriniz için de sizden bir resim site haritası bekler. Resim site haritası taramayı, dizine eklemeyi ve sonuçlarda sıralamayı kolaylaştırır.

Resim site haritası arama motorunun yüklemesi geciken, JavaScript, Ajax ve kolayca taranamayan kodlarla yüklenen resimleri bulmasına da yardımcı olur.

Web Tasarım + SEO Paketleri 2022
Konseptinizi tümden ele alan, hedef kitlenizin beklentilerini en iyi şekilde karşılayan Web Tasarım, SEO ve Sosyal Medya içerik çözümleri. Web Tasarım, SEO, Sosyal Medya ÇözümleriBu çözüm paketleri her ihtiyaca göre özelleştirilmiş, mükemmel SEO özellikleri ve yüksek kaliteli görsel medya çözümleri…

Sosyal paylaşım

Sosyal paylaşım, görsel içeriğinizin web'de dolaşmasını sağlar. En popüler yaklaşım, Pinterest için "Pin It" butonlarını ekleyerek kullanıcıların bunu anında kendi özet akışlarına eklemesine olanak tanımaktır. Diğer ağlar için çok sayıda sosyal paylaşım eklentisi vardır.

Sosyal paylaşımın sayfa yükleme sürelerini de artıracağını ve tüm eklentilerin hız için optimize edilmeyeceğini unutmayın. Ayrıca görsellerinizin sosyal medya için ne kadar uygun olduğunu da düşünün.

2022’de SEO: Trendler ve Teknoloji
Google algoritmalarının gelişmesi ve kullanıcı deneyimlerinin analizi ile elde edilen veriler 2022’de SEO çalışmalarını nasıl etkileyecek?

Google'da resim optimizasyonu

SEO için görüntü optimizasyonu yapacaksanızyYüksek kaliteli görüntüler kullanın: Net, ayrıntılı görüntüler daha çekicidir, ancak her zaman dosya boyutlarına dikkat edin.

Görsellere metin eklemeyin, arama motorlarının, ekran okuyucuların ve kullanıcıların erişebilmesi için, gerekliyse metinleri html olarak ekleyin.

Resimlerinizi ilgili metnin yanına yerleştirin ve mümkünse altyazılarla daha fazla bağlam ekleyin.

Yükseklik ve genişlikleri belirtin,  web tarayıcıları, boyutları bilirlerse görüntüleri indirilmeden önce oluşturmaya başlayabilir, bu da yükleme sürelerini azaltmaya yardımcı olur.

Arama Motoru Uyumluluğu
Web siteniz arama motoru uyumlu mu, yoksa kullanıcı dostu mu? Web sitenizin arama motoruna uyumlu olmasını sağlamak, arama motoru sıralanma konumunuzu arttırmada kritik öneme sahiptir.

Yayınladığınız içeriğin türüne bağlı olarak, burada anlatılandan çok daha uzun bir optimizasyon listeniz olabilir. Örneğin, büyük perakendeciler, birden fazla cihaz ve kanal için kapsamlı resim kataloglarını optimize edebilirler.

Bu yazıyı kapsamlı bir görüntü optimizasyonu listesi olarak algılamayın ve ele aldığımız noktalardan daha fazlasına ihtiyacınız olabileceğini düşünüyorsanız, SEO ihtiyaçlarınız için iletişime geçmekten çekinmeyin.

Ürün ve Projeleriniz için Web Sitenize ve Sosyal Medya’ya Özel Fotoğraf ve Video Hizmeti
Bursa’da Web tasarım, SEO, arama ağı reklamları, sosyal medya gibi dijital platformlardaki ihtiyaçlarınızı tümden karşılayan hizmetler.