100 SEO Jargonu

Bir web siteniz varsa, SEO, dijital pazarlama ve çeşitli analizlerle ilgili terimler ve kavramlarla karşılaşacaksınız, bunların ne anlama geldiğini tam olarak bilmiyorsanız bu rehber tam size göre.

SEO Terimleri, Kavramlar

Bu terimleri bilmek web sitenizin geliştirilmesi için yapılan çalışmalarını daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır. Bu kavramlar genelde belirli bir sektör veya konsepte göre farklı anlamlara da gelebiliyor. Bizim konumuz SEO uzmanlığı. bu yüzden SEO ile alakalı 100 kavram veya terimin ne anlama geldiğini açıklamaya çalıştım.

301 Yönlendirme

Bir sayfayı ziyaret ettiğinizde web server sizi farklı bir sayfaya yönlendirebilir. Yönlendirme geçici veya kalıcı olabilir. 301 yönlendirmesi kalıcı bir sunucu yönlendirmesidir. Kullanıcıysanız herhangi bir fark yoktur, ancak web geliştiricisi iseniz fark yaratır.

Kalıcı yeniden yönlendirme, arama motorlarına, kullanıcının erişmeye çalıştığı sayfanın adresini sürekli olarak değiştirdiğini, sitenin SEO açısından sahip olduğu sayfa sıralaması ne olursa olsun adresini yeni bir adrese taşıyacağını söyleme yöntemidir.

Diğer yönlendirme türlerinden bazıları:

  • 302: Geçici İçerik Taşıma
  • 307: Geçici Yönlendirme
  • 410: İçerik Silindi
  • 451: İçerik kanunen kaldırıldı

AdWords yeni adıyla Google Ads

AdWords, yeni adıyla Google Ads “Tıklama Başına Ödeme” sistemi ile çalışan bir Google reklam programıdır.

Adwords Web Sitesi

AdWords sitesi, Google AdSense Reklamı veya MFA ile gelir elde etme amaçlı tasarlanmış web siteleridir.

Affiliate Gelir Ortaklığı

Gelir Ortaklığı, farklı sektörlerde birçok anlama gelebilir gelebilir, ancak SEO açısından Affiliate, bir komisyon veya ücret karşılığında başka web sitelerinde veya işletmelerde satılan hizmetleri veya ürünleri tanıtır.

Algoritma

Bir algoritma veya “algo”, arama sorgularında hangi sayfaların ve sitelerin sıralanacağını belirlemek için arama motorları tarafından kullanılan bir denklemdir. Bu konu Google’ın Penguin ve Panda programları ile sıkça gündeme gelmektedir. SEO uzmanları algoritma değişiklerini yakından takip eder ve web sitelerinde buna göre önlemler alırlar.

ALT Etiketi

Bir ALT etiketi, IMG etiketinin HTML niteliğidir. Bir IMG etiketinin bağlı oldu görüntüler hakkında bilgi verir. Görüntü yüklenemiyorsa, ALT etiketi görüntülenir. ALT etiketleri, resimlerinizdeki arama motorlarını bilgilendirdikleri için SEO değerine sahiptir. SEO uzmanları özellikle resimlerin alt etiketlerini doğru kullanmaya çalışırlar, SEO’da etkilidir.

Anchor Text – Çapa Metni

ALT etiketleri gibi, çapa metni de de sitenizin HTML’sindeki bir resmin veya grafiğin açıklamasıdır. Kullanıcılara görünür değildir. ALT metni önemlidir, çünkü arama motorları gerçek görüntülerin yerine yalnızca görüntülerin ALT metnini okur.

Analytics – Analitik

Bu terim, bir web sitesinin kullanımıyla ilgili verilerin toplanmasına ve analiz edilmesine yardımcı olan bir yazılım programı anlamına gelir. Bazı programlar ücretlidir, ancak Google Analytics gibi diğerleri ücretsizdir. SEO uzmanları bu programları iyi seviyede kullanarak bir web sitesinin tüm özelliklerinin yanı sıra ziyaretçi kitlesinin beklentilerini analiz ederler.

ALT Tag

Bağlantı metni, bir web sitesinden verilmiş linkin görünen metnidir. Bir web adresi girdiğinizde, altı çizili ve mavi olur. Metin, sayfanın ne hakkında olduğunu ve metne tıklarsanız ne göreceğinizi açıklar.

Astroturfing

Astroturfing, bir sitenin sosyal bir grupta tarafsız olmaya çalışırken ticari veya politik bir gündemi ilerletmeye çalıştığı süreçtir.

Authority – Yetki

Bir sitenin arama sorgusu için verdiği güven miktarını açıklar. Bu yetki, içerik değerini ve diğer güvenilir sitelerden gelen ilgili linkleri değer alır. Bir sitenin güvenilirliğini artırmak için için yapılan çalışmalar SEO uzmanının en çok çaba sarf ettiği konulardan biridir.

Authority Site

Bir site, diğer ilgili uzman veya hub sitelerden gelen birçok bağlantıya sahip olduğunda, bir “Authority Site” olarak kabul edilir. Yetkili siteler arama sonuçlarında daha yüksek bir konuma sahiptir. SEO uzmanları bu tür sitelerden referans almak için çalışır.

B2B VE B2C Web Siteleri

B2B (Business to Business) İşletmeler Arası kullanılan web portallarını ifade eder. B2C (Business to Customers) İşletme ve Müşterileri arasında etkileşim sağlayan web siteleridir. Çoğu web sitesi B2C’dir.

Backlink, web sitesine başka bir web sitesinden gelen bağlantıdır. Sitenizin arama motoru sıralamalarını iyileştirmenin yollarından biridir. SEO uzmanları web sitelerine doğal yollarla bağlantılar edinmeye çalışırlar ve bunun için strateji geliştirirler.

Black Hat SEO

Bu terim etik olmayan veya manipülatif SEO uygulamalarına atıfta bulunur. Bu taktikler doğrudan Google’ın en iyi uygulamalarında belirtilen kurallara aykırıdır. Sitenize zarar verebilir ve hatta arama motorlarından çıkmasına neden olabilir. Black Hat SEO tekniklerini kullanan SEO uzmanlarının web sitenize zarar vereceğinden emin olabilirsiniz.

Blog

Bu tanıdık terim, düzenli olarak içerik sağlayan bir web sitesini ifade eder. Bloglar, şirketler tarafından olduğu kadar bireysel kullanıcılar tarafından da kullanılır. Blogger veya WordPress gibi bir içerik yönetim sistemleri aracılığıyla yayınlanır. Blog yazılarınızın konularını hedef kitlenize göre belirlemek seouzmanlarının görevleri arasındadır.

Bookmark – Yer İmi

Kullanıcılar daha sonra siteye geri dönmek isterlerse web sitelerini yer imlerine eklerler. Yer imlerine ek olarak, sitenin bağlantısı referans için web tarayıcınıza kaydedilir. Sosyal yer imi siteleri, kullanıcıların farklı web sitelerini diğer kullanıcılarla paylaşmalarına olanak tanır. Sitenize sosyal ağ sitelerinde link vermek SEO’nuzu güçlendirir.

Bot

Bot, bir görevi gerçekleştiren bağımsız bir programı ifade eder. Robotlar, örümcekler veya tarayıcılar en yaygın kullanılan botlardır. Arama motorları, siteleri bulmak ve dizinlerine eklemek için bot’ları kullanır. SEO uzmanları web sitelerini botların en verimli şekilde taramasını sağlamak üzere optimize ederler.

Bounce Rate – Ayrılma Oranı

Bir siteye giren ve diğer sayfalara tıklatmadan hemen ayrılan kullanıcıların yüzdesidir. Hemen çıkma oranı olarak da ifade edilir. Kullanıcıların sitenizden çabuk ayrılmaları SEO’nuz için olumsuz etki yapar. Hemen çıkma oranı genellikle web sitenizin tasarımı ve kullanıcı deneyimi ile ilgilidir, ancak yavaş çalışan web sitelerinde de hemen çıkma oranı aretabilir. SEO uzmanları hemen çıkma oranınıza etki eden olumsuz faktörleri belirleyerek düzeltilmesi sağlar.

Bread Crumbs kullanıcının bir sitedeki nerede olduklarını anlayabilmeleri ve anasayfaya nasıl geri döneceklerini ya da nereden başlayabileceklerini bilmelerinin bir yoludur. Genellikler web sayfalarının üst kısmında menünün altında yer alır. Bread Crumbs özelliği arama sonuçlarında zengin görünüm için SEO uzmanları tarafından şema işaretleme yöntemi ile optimize edilebilir.

Canonical Issues – Kanonik Sorunlar

Temel olarak kanonik sorunlar, yinelenen içeriği ifade eder. Zaman zaman kaçınması zor olan bir sorun, ancak SEO uzmanları noindex meta etiketi ve 301 sunucu yönlendirmeleri kullanılarak bu sorunları çözülebilir. Kanonik etiketler aynı içeriğe sahip sayfaların hangisinin öncelikli olduğunu belirlemeye yarar.

Canonical Tag – Kanonik Etiket

Bir kanonik etiket, arama motorlarını yinelenen içerik sayfalarının web geliştiricilerinin oluşturduğu içerikler hakkında bilgilendiren bir HTML bağlantı elemanıdır. HTML yapısının HEAD bölümüne yerleştirilir. Arama motoruna, geçerli sayfanın kurallı etikette belirtilen adresin altında bulunan sayfanın bir kopyası olduğunu bildirir. Etiket tüm sıralamaları kurallı sayfaya aktarır. SEO uzmanları bu görevi düzenli olarak uygular çünkü yinelenen içerik tarama bütçeniz ve SEO için olumsuz bir durumdur.

Canonical URL – Kanonik Adres

Bu URL, bir kullanıcının aradığı şeyi bulabileceği en iyi adrestir. Sitenizde bazı konular için birden fazla sayfanız olabilir, SEO uzmanı hangi URL’nin kanonik olduğunu belirterek, hangi adresin bir kullanıcıyı en iyi bilgi kaynağına yönlendirdiğini anlamada arama motorlarına yardımcı olur.

Click Fraud – Sahte Tıklama

Tıklama sahtekarlığı, normalde yayıncı tarafından haksız kar amacıyla tıklama başına ödeme reklamlarında yapılan sahte tıklamaları ifade eder.

Cloaking – Gizleme

Cloaking bir web sayfasının insanlara farklı ve arama motorlarına farklı içerikler gösterecek şekilde tasarlanmasıdır. Arama motoru örümceklerini belirli anahtar kelimelerle yanıltmak, ancak kullanıcılara tamamen farklı ve ilgisiz içerikler sunmaktır. Cloaking yaparken yakalanırsanız, arama motoru sonuçlarından tamamen çıkabilirsiniz.

CMS

CMS, bir içerik yönetim sistemine karşılık gelir. Kodlama becerileri ve web sitesi geliştirme konusunda tam olarak bilgili olmayan yayıncıların içerik oluşturmasını sağlayan Blogger ve WordPress birer CMS’dir.

Code Swapping – Kod Değiştirme

Bir geliştiricinin arama sonuçlarında yüksek sıralamalara ulaşıldıktan sonra sitenin içeriğini değiştirdiği yem uygulamadır.

Comment Spam – Yorum Spamı

Belirli bir yazı veya hikayenin altındaki yorumlara, yukarıdaki içerikle kesinlikle alakası olmayan bir şekilde yapılan yorumlardır. Spam genellikle kullanıcıları tamamen farklı bir siteye veya linke yönlendirir.

Content – İçerik

İçerik, web sitelerinin ara yüzünde beliren, kullanıcıya sunulmuş her tür görsel ve metinlerdir. Arama motorları içerik odaklıdır bu yüzden SEO uzmanı içeriğe odaklanır.

Contextual Ads -İçeriğe Dayalı Reklam

Bu tür reklamlar sitedeki içerikle ilgilidir. İçerikle alakalı reklamları ifade eder.

Conversion – Dönüşüm

Dönüşüm, kişinin bir web sitesinde ölçülebilir hedefidir. Bu hedefler tıklama, abonelik, kayıt ve satış olabilir. Nihai dönüşüm satıştır. SEO uzmanı bir ziyaretçinin hizmet veya ürün satın alan bir müşteriye dönüşüm aşamasını planlar ve uygular.

Conversion Form – Dönüşüm Formu

Dönüşüm formları, SEO Uzmanının site ziyaretçisi hakkında bilgi toplamasına izin verir. Bilgiler, sitenizi tıklayan kullanıcılardan gelen potansiyel müşterileri takip etmenize yardımcı olur.

Conversiyon Rate – Dönüşüm Oranı

Bu oran ile SEO uzmanı dönüşüm hedefini sağlayan kullanıcıların oranı veya yüzdesi ni ortaya çıkarır.

CPC – Tıklama Başına Maliyet – TBM

Tıklama Başına ücretlendirilen bir arama motoru reklamcılığı modelidir. Reklamverene ödenen orandır.

CPM – BGBM

Bin gösterim başına maliyet anlamına gelir. TBM reklamının ortalama maliyetini veya değerini ölçmek için kullanılan istatistiksel bir ölçümdür.

Crawler

Crawler, veri toplamak için bağlantı yapısı yoluyla web sitesini tarayan progamdır. SEO uzmanı crawler verimini artırmak için gerekli önlemleri alır.

CSS – Basamaklı Stil Sayfaları

CSS, web arayüzündeki bağlantıların, metinlerin, başlıkların ve diğer öğelelerin kullanıcıya nasıl gösterileceğini tarayıcıya açıklayan betik sayfalarıdır. Web tasarımda kullanıcı arayüzlerinin görünümünü iyileştirmek için kullanılır.

Deep Linking – Derin Bağlantı

Derin bağlantı, SEO uzmanının bir web sitesi içindeki bir sayfanın belirli bir öğesine erişim sağlaması için verdiği çapa linktir. SEO’da faydalıdır.

Directory – Dizin

Dizinler, web siteleri için telefon rehberleri gibidir. Sitenizi, insanların sitenizi bulmasına yardımcı olmak için bir dizine gönderirsiniz. Bu tür sitelerin en popülerleri Yahoo! Directory ve Dmoz’dur. Dizin sitelerinin çoğunun SEO’nuz için bir anlamı yoktur, bazen zarar da verebilir.

DoFollow Bağlantı

Dofollow bağlantıları rel = ”nofollow” özniteliğine sahip olmayan standart HTML bağlantılarıdır. SEO açısından değerlidirler. SEO uzmanları bağlantı kurma stratejilerinde alakalı web sitelerinde dofollow niteliğinde bağlantı alabilmeye çalışır.

Domain

Alanadı, web siteniz için benzersiz ana web adresidir. Alanadları, hosting firmalarından periyodik sürelerle kiralanır.

Doorway

Arama motorundan trafik çekmek için oluşturulan bir web sayfasıdır. Kullanıcıları farklı bir siteye veya sayfaya yönlendirmek için bir giriş sayfası kullanılır ve ayrıca uygulama gizleme olarak da bilinir.

Duplicate Content – Yinelenen İçerik

Yinelenen içerik, başka bir sitedeki veya sayfadaki içeriğe benzer veya özdeş içeriktir. Bir sayfanın yinelenen içeriği, arama motorları tarafından fark edilir ancak olumlu bir şekilde değerlendirilmez. SEO uzmanı sitenizdeki yinelenen içeriği denetler çünkü bu tür içerik arama motorundan gelen olumlu sinyali azaltır.

E-Commerce – E-Ticaret Sitesi

Eticaret sitesi ürün satışı yapan web sitelerine verilen isimdir, perakende satışlar için geliştirilir.

FEED – Besleme

Feed, haber toplayıcılar gibi özel programlar veya siteler aracılığıyla kullanıcılara gönderilen içeriktir. SEO uzmanı web sitenizin feed’ini mümkün olan tüm beslemelere ekleyerek fark edilmesini sağlar.

FFA – Free For All

FFA, her konuda bağlantı üreten, alakasız içerik sağlayan bir sayfa veya sitedir. Bunlar aynı zamanda bağlantı çiftlikleri olarak da bilinir ve yalnızca sıralamayı yükseltmek amacıyla kullanılır. SEO’da faydaları yok denecek kadar azdır. Arama motorları tarafından olumsuz olarak değerlendirilirler.

Fold

Sitenizdeki sayfanın bir monitör veya tarayıcı penceresinin altından kesildiği noktayı ifade eder. Fold, kullanıcıların okunacak içeriği bulamadıkları sürece devam etmedikleri kısım olarak bilinir. Arama motorları, sayfanın üst kısmındaki içeriğe değer verir, çünkü bu bilgiler bir kullanıcının sitenizi ziyaret ederken ilk gördüğü şeydir.

Frame – Çerçeve (i-frame)

Çerçeveler, başka bir kaynaktan içerik çağırarak gösterme şeklidir. Çerçeveler SEO için kötü olabilir çünkü botlar bazen doğru bir şekilde tarayamaz. Ayrıca, metin türünü azaltır ve çoğu kullanıcı için içeriği okumayı zorlaştırır.

Getaway Page – Geçiş Sayfası

Arama motorundan gelen trafiği çekmek ve başka bir siteye veya sayfaya yönlendirmek için tasarlanmış sayfa. Giriş sayfası.

Gadget – Gizmo

Gadget’lar veya gizmolar, sitelerde IP adresi ekranı veya isabet sayacı gibi belirli işlevler için kullanılan küçük uygulamalardır.

Google Bombaları

Google bombaları, Google arama sonuçlarını komik bir amaç için değiştirmenin bir yoludur. “aptallığın böylesi” ifadesine içerik yazmak ve bir politikacının isminin sonuçları ile sıralanmak, gibi.

Bir siteye kötü sitelerden bağlantılar göndererek sıralamasını düşürmeye çalışmaktır. İşe yarar mı bilinmez.

Google Dans

SERP’ler (sıralama sonuçları) ile ilgili program değiştirildiğinde, bu durum Google algoritmasında büyük bir bozulmaya neden oldu. Google’ın o dönemde soruna getirdiği açıklamalardan tatmin olmayanların ortaya attığı bir yakıştırmadır.

GoogleBot

Googlebot, Google’ın örümcek programının bir sürümüdür.

Google Juice – Google Suyu

Google suyu, bir sitenin Google’dan aldığı ve diğer sayfalara giden bağlantılardan gelen güven veya yetki miktarıdır. SEO uzmanı için çok önemli SEO kriteridir.

GYM,

Google, Yandex! ve Microsoft. En büyük arama motorları

Titles – Başlıklar

Başlıklar, web sitenizdeki H1 veya H2 başlık etiketinin içine yerleştirilmiş metinlerdir. Bu metinler, sayfadaki diğer metinlerden daha büyük ve daha koyudur. SEO uzmanı başlıklarınızı optimize etmek için anahtar kelimelerinizin geçtiği ilgi çekici ifadeler bulmaya çalışır.

Hit

Bir sunucu bir nesneyi, grafiği, dosyayı veya belgeyi gönderdiğinde bir hit gerçekleşir. Web trafiğinin ölçümü eskiden bu şekilde yapılırdı ancak artık alakasız.

HUB

Hub, yüksek kaliteli içerik sağlayan uzman veya güvenilir bir sayfadır.

HTML

HTML, web sitenizin arama motorlarının okuduğu kod parçasıdır.

Impression – İzlenim

Gösterim, bir kullanıcının bir web sayfasında tek oturumda gerçekleştirdiği eylemler ve etkileşimlerdir. SEO uzmanı bu etkileşimleri analiz ederek optimize edilmeye ihtiyaç duyan sayfaları belirler ya da strateji geliştirmede kullanır.

Bu tür bağlantılar güven ve pagerank kaynağıdır. Sitenize güvenilir bir siteden gelen bir bağlantı, SEO’nuzu ve sıralamanızı güçlendirir.

Index

Web sitelerinin ve arama motorları tarafından kullanılan içeriklerinin kök veritabanıdır. Dizine almak, bir arama motorunun dizinine bir web sayfası eklemek anlamına gelir.

Indexed Pages – Dizine Eklenmiş Sayfalar

Dizine alınmış sayfalar arama motorları tarafından depolanan sayfalardır. SEO uzmanı tarama bütçenizi en iyi şekilde kullanmak için hangi sayfaların dizine eklenmesine gerek olmadığını belirler.

Inlink gelen bağlantıyla aynı şeydir.

Dahili link, aynı web sitesindeki bir sayfadan diğerine bağlantıdır. SEO uzmanı site içerisinde bir biriyle alakalı sayfalarda linkler oluşturarak hem arama motoruna hem de kullanıcıya referans verir.

JavaScript

JavaScript, sitelerinin içeriğinde özel efektler veya değişiklikler uygulanmasına izin veren bir betik dilidir.

Anahtar Kelime

Anahtar Kelime, bir kullanıcının belirli bir konuyla ilgili bilgileri bulmak için bir arama motoruna gireceği tek kelimeyi veya tüm terimi ifade eder. SEO uzmanı anahtar kelimeleri belirler, arama amaçlarına göre türlerine ayırır.

Keyword Cannibalization – Anahtar Kelime Kanallaştırma

Anahtar kelime kanallaştırma, aynı anahtar kelimenin aynı sitedeki birçok sayfada art arda tekrar kullanılmasıdır. Arama motorlarının anahtar kelime için hangi sayfanın en uygun olduğunu belirlemesini engelleyebilir.

Keyword Density – Anahtar Kelime Yoğunluğu

Bir sayfadaki kelimelerin aynı anahtar kelimeye oranı, anahtar kelime yoğunluğu olarak bilinir. Keyword Cannibalization’da olduğu gibi, anahtar kelime yoğunluğu bir siteye yardım edebileceğinden daha fazla zarar verebilir.

Keyword Research – Anahtar Kelime Araştırması

SEO uzmanı bu araştırma ile belirli bir kitleyi hedeflemek için hangi anahtar kelimelerin uygun olduğunu belirler.

Keyword Spam – Keyword Stuffing

Bu, aynı anahtar kelimeyi bir site içinde aşırı derecede kullanma pratiğidir.

Landing Page – Açılış Sayfası

Açılış sayfası, bir kullanıcının arama sonuçlarında bir bağlantıya tıkladığında açılacak olan ilk sayfadır.

Latent Semantic Indexing – LSI – Gizli Anlamsal İndeksleme

LSI, arama motorlarının bir belgede sıkça ilişkilendirilen kelime gruplarına atıfta bulunur. Tüm aramalar belirli bir kelimeyi içermez ve çoğu en az üç taneden oluşur. SEO uzmanı sayfanızdaki içeriği analiz eder ve ana anahtar kelimenizi desteklemek için benzer kelime gruplarını arar.

Bağlantı, web sayfasındaki, tıklandığında tarayıcıyı başka bir sayfaya veya geçerli sayfanın başka bir bölümüne yönlendiren bir öğedir.

Bu uygulama, yüksek derecede viral içerik kullanımı yoluyla bağlantı çekilmesini sağlar. Bu bağlantılar içerik ses, video, görüntü, grafik veya yazılı içerik olabilir.

Bağlantı kurma, gelişmiş arama sıralamaları için web sitenize bağlantı oluşturma çabalarıdır.

Linked Condom

Kötü sitelere bağlantı vermekten kaçınma anlamına gelir.

Linkerati

Linkerati, forum afişleri, kaynak koruyucular, blog yazarları, içerik oluşturucular veya trafik oluşturma amaçlı bağlantı hedefleri olan İnternet kullanıcılarıdır.

Bir link değişimi karşılıklı bağlantıdır. Dizinlerden farklı olarak, bağlantı alışverişleri, değeri çok olmayan ve kalite güvencesini izlemeyen sitelere bağlantılar sağlar.

Link çiftlikleri, yalnızca sıralamaları iyileştirmek amacıyla birbirine bağlanan web siteleri gruplarıdır. Bu varlıklar “siyah şapka” SEO teknikleri olarak kabul edilir ve SEO için iyi değildir.

Bağlantı suyu güven, yetki veya sayfa sırasını ifade etmenin başka bir yoludur.

Başka bir siteyi referans kabul ederek sitenize verilmiş bağlantılar.

Yalnızca sayfa sıralaması için birbirine bağlı iki site, bağlantı ortakları olarak bilinir. Link değişimi veya karşılıklı link ile eş anlamlıdır.

Bu terim, bir web sitesinin değerine ve kendisine bağlanan sitelerin kalitesine bağlı olarak ölçülmesini ifade eder.

Link şekillendirme, sitenizdeki bazı linkleri SEO açısından önemsiz yapmak için linkin “nofollow” kullanılarak oluşturulan taktiksel bir hiyerarşidir.

Bağlantı spam’ı, yorum spam’ı olarak da bilinir.

Çapa metin olarak da bilinir. Arama motorları, yönlendiren sitenin alaka düzeyini belirlemek ve açılış sayfasındaki içerikle ilişkilendirmek için bağlantı metni kullanır.

LongTail

Bu tür aramalar daha uzun, daha spesifik bir arama sorgusu kümesi içerir ve doğası gereği hedefi daha dardır. Kullanıcılar uzun kuyruklu bir anahtar kelime ile arama yaptıklarında özel bilgiler arar bu nedenle daha nitelikli oldukları düşünülür. Aramaların büyük çoğunluğu uzun kuyruktur.

Mashup

Bir mashup, çoğunlukla tek amaçlı yazılım veya programlara verilmiş bağlantılar içeren bir web sayfasıdır. Kullanıcılar arasında popülerdir ve iyi bir bağlantı yemidir.

Meta Veri

Bu veriler arama motorlarına web sitenizin neyle ilgili olduğunu söyler. SEO uzmanı ya da web tasarımcı tarafından denetlenir ve geliştirilir.

Meta Açıklama

Bu terim, bir web sayfasının içeriği ve neden bir kullanıcının onu ziyaret etmek istediği hakkında en fazla 160 karakterden oluşan kısa bir açıklama anlamına gelir. Meta açıklama içeriği normalde, sayfadaki içeriğin bir örneği olarak arama motoru sonuçlarında sayfa başlığının altındaki görüntülenir. SEO uzmanı en değerli anahtar kelimelerinizi kullanarak kullanıcıların ilgisini çekecek meta açıklamalar oluşturur.

Meta Anahtar Kelimeler

Artık arama motorları tarafından kullanılmadığı iddia edilir ancak hala arama sonuçları algoritmasının küçük bir değişkeni olma ihtimalleri vardır.

Meta Etkiet

Meta etiketleri, hem meta açıklama hem de meta anahtar kelimeleri içerir. Sayfanızın HTML yapısının HEAD bölümüne yerleştirilir ve kullanıcılar için değil arama motorları içindir.

Metrik

Bir metrik, analitik bir program tarafından kullanılan bir ölçüm standartıdır.

Made For Advertisement (MFA)

Bu tür siteler, reklamlar için bir platform olarak tasarlanmıştır.

Mirror Site

Bu siteler farklı adreslerde bulunan aynı sitelerdir.

Monotize

Bir siteden para kazanmak, o siteden gelir elde etmek anlamına gelir. Bu uygulamanın en önemli örneklerinden biri AdSense’dir.

Mozrank

MozRank SEOmoz tarafından kurulan logaritmik bir sıralamadır.

Bu tür bağlantılar, kendiniz oluşturmak zorunda kalmadan doğal olarak edindiğiniz bağlantılardır.

Natural Search Results – Doğal Arama Sonuçları

Bu arama sonuçları arama motorlarında yapılan aramaların sponsorsuz doğal sonuçlarıdır.

NoFollow

Nofollow, botlara sayfadaki belirli bir bağlantıyı izlememelerini söyleyen, bağlantı kodu içinde bulunan bir komuttur.

NoIndex

Bu komut ile SEO uzmanı botlara sayfayı veya belirli bir linki dizine eklemeye gerek olmadığını söyler.

Bir site diğerine bağlanır, ancak ikinci site birinciye geri bağlantı vermezse, bağlantının karşılıklı olmadığı kabul edilir. Karşılıklı olmayan bağlantılara SEO değeri açısından daha az değer verilir.

Off-Page SEO – Site Dışı SEO

Site dışı veya sayfa dışı SEO uygulamaları, SEO uzmanının bağlantı kurma gibi sıralamalarınızı iyileştirmek için sayfanızın dışında yaptığı çalışmalardır.

On-Page SEO – Site İçi SEO

Sayfa içi veya site içi SEO uygulamaları, SEO uzmanının HTML yapısını ayarlamak, başlık etiketi ve açıklamaları geliştirmek, anahtar kelime kullanımını kontrol etmek ve dahili bağlantı yapısını geliştirmek dahil olmak üzere sıralamanızı geliştirmek için sayfanızda yaptığı her şeydir.

Organik Bağlantı

Organik bağlantı, link değişimi için açık bir sözleşmeyle yapılmadan web siteleri arasında köprü metni bağlantılarının geliştirilmesidir.

Organik Arama Sonuçları

Google gibi bir arama sitesini ziyaret ettiğinizde, anahtar kelimelerinizi girip arama yaptığınızda organik bir arama gerçekleşir. Bu aramadan çıkan sonuçlar organik arama sonuçlarıdır.

Outlink giden linki tanımlar.

PageRank

Google algoritması tarafından atanır. Bu değer, bağlantı popülerliğini ve diğer faktörler arasındaki güveni gösterir.

Page Title

Bu, web sayfanıza verdiğiniz addır ve genellikle işletmenizle ilgili anahtar kelimeler içermelidir.

Panda

Google’ın, SEO’daki şüpgeli veya kötü uygulamaları ayıklamak için yayımladığı bir dizi güncellemedir.

Pay For Inclusion (PFI)

Bu, bir dizine veya arama motoruna bir web sitesi eklemek için ücretlendirme uygulamasıdır.

PPA – İşlem Başına Ödeme

Bu işlev, yayıncıların yalnızca “tıklama” gerçek bir dönüşümle sonuçlandığında ödendiği istisnası dışında Tıklama Başına Ödeme (PPC) gibidir.

PPC – Tıklama Başına Ödeme

Tıklama Başı Ödeme, reklamlar tıkladığında ödeme yapılan, bağlamsal bir reklam yapısıdır. PPC’ye bir örnek Google Ads’dir.

Portal

Bir web servisidir. Örnek: MSN, Yahoo

Proprietary

SEO uzmanı tarafından en üst sıralarda yer almak için özel bir şey yapabileceklerini söylemek için kullanılan satış terimlerini ifade eder.

Ranking Factor – Sıralama Faktörü,

Bir arama motorunun bir sayfayı nasıl ve neden sıraladığını tanımlar.

Bir bağlantı değişimi veya karşılıklı bağlantı.

Redirect

Bir site yeni bir etki alanına taşındığında, eski etki alanının kullanıcıyı yeni etki alanına yönlendirmesi gerekir. Bu yönteme yönlendirme yani redirect denir.

Referrer String – Yönlendirici Dize

Yönlendiren bir dize, tarayıcının barındırdığı gezinti bilgileridir. Web’de sayfadan sayfaya gittikçe bir parça bilgi gönderilir. Bu bilgiler, kullanıcının bir siteye gelmeden önce hangi sitelerde bulunduğunu söyler ve SEO Uzmanlarının ziyaretçilerin sitelerine nasıl geldiklerini anlamalarına yardımcı olur.

Ragional Long Tail – RLT

RLT, bir konum, şehir, bölge veya başka herhangi bir coğrafi endikasyonu içeren çok kelimeli bir anahtar kelime terimdir.

Robots.txt

Web sitesinin kök dizinindeki bir dosyadır. İçeriği kısıtlamak ve sitenizin hangi alanlarla sınırlı olduğunu arama motorlarına bildirmek için kullanılır. Bazı sayfaları tarama dışında tutmanızı sağlar.

ROI

Farklı SEO programlarının maliyet ve faydalarını tartıp yatırım getirisini belirlemek için kullanılan bir analitik yazılımı olan “Yatırımın Geri Dönüşü” anlamına gelir.

RSS

RSS, bir siteye gönderildiği haliyle yeni içerikle ilgili güncelleme almaya yarar. Bir blogunuz varsa, okuyucular sitenize bir RSS yayını yoluyla abone olur, böylece yeni içerik gönderdiğinizde uyarılmaları sağlanır.

Sandbox

Google’ın tüm yeni siteleri bir sanal alana koyarak belirli bir süre geçinceye kadar iyi sıralanmalarını önlediğini iddia eden bir teoridir.

Scrape

Genellikle otomatik botlarla yapılan içerik kopyalama.

Search Engine – Arama Motoru – SE

Bir arama motoru, bir kullanıcının anahtar kelime öbeğiyle ilişkilendirilen eşleşmeler için bir belge veya belge grubunu arayan ve bu aramalara dayanarak bir eşleşme listesi veren bir programdır.

Search Engine Spam – Arama Motoru Spamı

Anahtar kelimelerle arama motorlarını aldatmak, uygunsuz veya alakalı olmayan içerik sağalayan sayfalar.

SEM

SEM, bir siteyi araştırmak ve konumlandırmak, böylece en fazla trafiğe maruz kalmasını sağlayacak çabaları içeren eylemleri tanımlayan arama motoru pazarlaması anlamına gelir.

SEO

SEO, sitenize gelen ziyaretçi sayısını artırma ve arama sonuçlarında yüksek konumlara ulaşma süreci olan arama motoru optimizasyonunun kısaltmasıdır.

SEO Uzmanı

Web sitenizin arama motorlarında görünürlüğünden sorumlu kişidir. Web sitenizle alakalı hemen her şey seo uzmanının görev alanına girer.

SEO Danışmanı

SEO danışmanı, SEO uzmanı gibi web sitesine direk müdahale etmez sadece danışmanlık verir.

SERP

Arama motoruna bir arama sorgusu yazdıktan sonra, aldığınız sonuçlar bir SERP veya arama motoru sıralama sayfasında listelenir.

Site Haritasi

Site haritası, bir web yöneticisi tarafından oluşturulan ve sitedeki tüm sayfaların haritasını ayrıntılandıran özel bir belgedir. Sitede gezinmeyi kolaylaştırır.

Sosyal İmleme

Sosyal medyada kullanıcı adına veya bir konuya verilen bağlantıdır.

Sosyal Medya

Facebook, LinkedIn ve Twitter gibi kişiler arasında bilgi paylaşmak için oluşturulan siteler.

Sosyal Medya Pazarlama – SMM

SMM, sosyal medyayı kullanarak bir markanın veya web sitesinin tanıtımını yapmaktır.

Sosyal Medya Zehirlemesi – SMP

SMP, bir rakibi spamcı olarak göstermeye çalışan, böylece çevrimiçi olarak güvenlerini veya itibarlarını zedeleyen black hat seo tekniğidir.

Sock Puppet

Bir kişinin gerçek kimliğini gizlemeye veya birden fazla kullanıcı profili oluşturmaya yönelik çevrimiçi bir etkinlik.

Spam Reklam Sayfası

Makine tarafından oluşturulan metinlerle kullanıcılara sıfır değer sunan bir web sayfası.

Spamdexing

Web sayfalarını yanlışlıkla değiştirerek arama sonuçlarında daha üst sıralara çıkma şansını artıran bir uygulamadır.

Spammer

Spam gönderen, spam düzenleri kullanan kişi.

Spider

Amacı interneti taramak, web siteleri hakkında bilgi toplamak olan bir bilgisayar programıdır.

Spider Trap

Bir örümcek programını yakalamak amacıyla oluşturulmuş işe yaramaz bağlantıların sonsuz döngüleri.

Splash Page

Gösterişli grafiklerden oluşan açılış sayfaları.

SPLOG

Değersiz içerik üreten spam bloglar.

Statik Sayfa

Dinamik içeriği veya değişkenleri olmayan bir sayfa statik sayfadır.

Stickiness

SEO uzmanının sitedeki hemen çıkma oranını düşürmek için kullanıcıları sitede daha uzun süre tutmak çabaları.

Supplemental Index

Daha düşük sıralamaya sahip ancak bir arama sorgusu ile ilgili olan arama sonuçlarının SERP’de tamamlayıcı bir sonuç olarak görünmesi.

Time On Page

Bir kullanıcının diğer bir sayfaya tıklamadan önce bir sayfada kalacağı süre.

Trafik

Sitenize gelen ziyaretçi sayısı “trafik” olarak bilinir.

Trust Rank

Bu sıralama türü, spam ile değerli sayfalar arasında bir ayrım yöntemidir.

White Hat SEO

Siyah şapka SEO uygulamaları sitenize zarar verirken, beyaz şapka SEO teknikleri kullanan SEO uzmanı yalnızca en iyi uygulama yönergelerini ve daha az manüplatif uygulamaları izleyerek sitenizi geliştirir.

XML Site Haritası

XML Site Haritası Bir XML site haritasının ana işlevi arama motorlarına blogunuzun içerdiği URL’lerin bir haritasını vermektir.

Yılmaz Saraç
Photohraphy, Videography, SEO, Web Design. Social Media Management. Bursa'da görsel çözümler sağlar. Diital Medya Tasarım, Bütünsel SEO, Baştan Sona Web Tasarım.
Nilüfer, Bursa
1995-2021 Yılmaz Saraç®