WordPress 5.8: Yeni Özellikler, Değişiklikler

WordPress 5.8: Yeni Özellikler, Değişiklikler
Photo by Souvik Banerjee / Wordpress 5.8

WordPress 5.8 ile platforma yeni özellikler eklendi. WordPress kullanan herkesin haberdar olması gereken bu özelliklerin başında yeni Yirmi Yirmibir teması ve blok düzenleyicide yapılan değişiklikler geliyor.

Yeni sürümün en dikkat çekici yönlerinden biri, WordPress blok düzenleyicide yapılan önemli güncellemedir. Aslında bu sürüm, Gutenberg eklentisinin birden çok sürümünü doğrudan WordPress çekirdeğine ekliyor. Hata düzeltmeleri ve daha iyi performansın yanı sıra, genel olarak blok modellerinde, kullanıcı arayüzünde ve blok işlevlerinde değişiklikler getirmekte.

Moda Motor - Web Sitesi Tasarımı + SEO + Fotoğraf / Film
Korkmazlar Ltd.’nin bir iştiraki olan modamotor.com.tr web sitesini tasarladık, profesyonel fotoğraf ve video ihtiyaçlarını karşıladık, SEO için optimize ettik ve 2 yıldır destek vermeye devam ediyoruz.

Gutenberg Blok Desenleri

Hemen fark edeceğiniz bir şey, blok modellerinde yapılan iyileştirmeler ve eklemelerdir. Blok desenleri WordPress 5.5’teki Gutenberg’e de eklenmişti. Blok desenleri kullanıcıların sayfaya karmaşık yerleşim öğelerini hızlı ve kolay bir şekilde eklemelerine olanak tanıyan önceden tanımlanmış blok kombinasyonlarıdır.

Örneğin, WordPress 5.8’da, metnin üstüne ve altına bir resim ve ayırıcı ekleyen yeni bir Alıntı modeli var.

Başka bir özellik, içerik oluşturmayı kolaylaştıran Başlık ve Paragraftır. Başlık ve Paragraf bloklarını ayrı ayrı ekleme zahmetinden kurtarır.

Ayrıca, Büyük başlık ve paragraf deseninin ek metin ve renk değişiklikleri içeren yeni bir düzeni var. Blok modellerinin daha kolay yerleştirilmesi için kategoriye göre filtrelemeye yarayan bir açılır menü de bulunmakta. Örneğin, yalnızca temanızla birlikte gelen desenleri seçmenizi kolaylaştırır.

Fulmaks Web Site + SEO + Fotoğraf + Film - Yılmaz Saraç
Türkiye’nin önde gelen akülü sandalye üreticisi Fulmaks web sitesini tasarladık ve SEO için optimize ettik.

WordPress 5.6’da sunulan blokların genel kullanıcı arayüzünde de değişiklikler var. Birkaç bloğu birlikte seçebilme ve ardından bunları sütunlara dönüştürme becerisi kullanışlı olabilir.

Ek olarak, kapak bloklarına arka plan desenlerini görüntüleme yeteneği kazandırılmış.

Videolar için de odak noktasını değiştirmek mümkün. Bu özellik daha önce yalnızca görüntü arka planları için mümkün olan bir şeydi (yukarıya sağdaki küçük resme bakın, resmin üzerindeki küçük mavi daire odak noktasıdır). Gutenberg eklentisini kullanıyorsanız, bu değişikliklere zaten aşina olabilirsiniz. Bununla birlikte, WordPress 5.8 ile bu özellikler artık Çekirdek özelliklere yerleştirilecektir.

Post Prodüksiyon Nedir?
Bir filmin yönetmeni son sahneyi çektikten, kameralar tamamen durduktan sonra film son aşamasına geçmeye hazırdır: Post Production. Post prodüksiyon, bir hikayeyi senaryodan ekrana taşımanın son adımı ve bir filmin hayata geçirildiği, görüntülerin tutarlı ve amacına uygun şekilde bir araya getirildi…

Diğer Gutenberg Değişiklikleri

Yukarıdakilere ek olarak, bu güncelleme ile Gutenberg’e gelen bazı değişiklikler var:

Video altyazı desteği – Artık video içeriğinize altyazı ekleyerek daha fazla kişi için daha erişilebilir hale getirebilirsiniz.

Block API version 2 – geliştiricilerin bloklarına renk ve yazı tipi boyutları gibi daha fazla özellik eklemelerine olanak tanır. Blok içinde bloklar da oluşturabilirsiniz (sütunlar gibi).

NOSAB Semaları 8K Drone Çekimi
Bursa Nilüfer Organize Sanayi Bölgesi Semaları, Drone 8 K TimeLapse

Yirmi Yirmi Bir: Yeni Varsayılan Tema

WordPress 5.8 güncellemesinin bir başka özelliği de yeni bir varsayılan tema olan Yirmi Yirmi Bir’in eklenmesidir.

Bu tema, WordPress ekibinden bir başka minimalist tasarım örneğidir. Tek sütunlu bir düzene ve bileşen ekleyebileceğiniz bir altbilgi alanına sahiptir. Yirmi Yirmi Bir, erişilebilirlik göz önünde bulundurularak tasarlanmış ve portföyler için ideal gibi duruyor.

Tema, daha hızlı performans ve daha kolay özelleştirme için yerel sistemin yazı tiplerini kullanır.  Pastel tonlara dayalı birkaç renk deseniyle birlikte gelir.

Twenty Twenty-One, yeni blok modellerinden yararlanır ve önceden yapılandırılmış düzene sahiptir. Bunlar arasında metin desenleri, karışık içerik desenleri ve galeri desenleri bulunur.

Neden Bir Web Siteniz Var?
Satın aldığınız web tasarım hizmeti ihtiyaçlarınızı tüm yönleriyle kapsıyor mu? Şirketinizi iyi ifade edebilen, ilgi çekici bir web sitesine ve Dijital Pazarlama kampanyalarınızı yürütebileceğiniz bir altyapıya sahip misiniz? Web sitesi tasarımınız, masaüstü ve mobil cihazlar için uyumlu mu?, özel w…

Karanlık mod özelliğini açabilirsiniz. Bu özellik kullanıcıların manuel olarak karanlık moda geçmesine ve site tasarımını cihaz ayarlarına göre otomatik olarak değiştirmesine olanak tanır.

CSS değişkenlerinin kullanımı temayı özelleştirmeyi kolaylaştırmış ve geliştirici dostu hale getirmiştir. Basitlik burada anahtardır ve amaç, blok düzenleyicinin yardımıyla kendinize has tasarım oluşturabilmenizdir.

Anahtar Kelime Analizi Nedir? Nasıl Yapılır?
Anahtar kelime araştırması, popüler kelimeleri ve cümleleri, insanların arama motorlarına girme şeklini araştıran bir SEO çalışmasıdır. Anahtar kelimeleri araştırmak, pazarlamacılara, optimizasyon çabalarına yön vermesi bakımından, belirli anahtar kelimeler için talebi ve organik arama sonuçlarında…

Site Sağlığı Aracı Güncellemeleri

WordPress 5.8 sürümünde güncellenen diğer alan Site Sağlığı aracıdır. Daha teknik bilgilere erişmek isteyenler için ilginç olabilir.

Site Sağlığına yapılan yeni bir ekleme sorunların yanıtlarını kontrol eden ve geçersiz olanları atan bir doğrulama aracıdır. Böylelikle aracının kritik hatalar verme olasılığını azaltır. Ek olarak, eşzamansız kontroller (daha uzun süren ve arka planda çalışan sağlık kontrolleri) artık bu araç üzerinden üzerinden yapılmayacaktır. Bunun yerine artık REST API uç noktası tercih edilecek.

Bu testleri eski konumlarından ziyade / wp-json / wp-site-health / v1 altında bulacaksınız . Ek olarak, eklentiler ve temalar sağlık testleri için REST API uç noktalarını kullanabilir. Son olarak, WordPress 5.6, site sağlık kontrollerini planlama yeteneği ile birlikte geliyor. Bu şekilde, testlerin artık site trafiğinin yüksek olduğu zamanlarda çalışmasını engeleyebileceğiz.

SEO İpuçları, Açıklamalar, 2022 Yenilikler
SEO Nedir?SEO Hizmeti, arama sonuçlarında doğal bir şekilde yükselmek için gereken önemli bir dijital pazarlama faaliyetidir. Teknik SEO Nedir?Teknik SEO , arama motorlarının web sitenizin sayfalarını keşfetmesine, taramasına ve dizine eklemesine yardımcı olmak için içeriğinizi, tasarımınızı ve kod…

WordPress 5.8’daki Otomatik Güncellemelerde Yapılan Değişiklikler

Otomatik güncellemeler WordPress için yeni değil, ancak bu sürümde önemli bir değişiklik var. Şimdiye kadar, yalnızca küçük temel güncellemelerin yanı sıra tema ve eklenti güncellemelerini otomatik olarak çalışacak şekilde yapılandırabiliyorduk. Ancak bu son sürümle, artık büyük sürümler için de otomatik güncellemeleri etkinleştirebilirsiniz. Bu değişiklik için ayar WordPress panosundaki Güncelleme ayarları ekranında bulunur. Geliştiriciler, bu davranışı wp-config.php ve API filtreleri aracılığıyla da kontrol edebilir.

Havadan Fotoğraf ve Film Çekimi Bursa
Yüksek kaliteli havadan fotoğraf ve tanıtım film. Web sitenizin başarısı, SEO ve tüm dijital platformlarınız için profesyonel fotoğraf ve film çekimi. DroneFotoğrafa gerçek değeri katan Fotoğraf makinesi değil fotoğrafçıdır. Drone için de aynı kural geçerlidir. Havada olmak fotoğraf çekmek için yete…

PHP 8

PHP 8, önceki sürümlerden ciddi bir farkla geldi. Bu nedenle, WordPress’te benimsenmesi zor oldu. PHP 8 geriye dönük uyumluluğu bozar, bu nedenle sıkıntılı olabilir. Dolayısıyla, WordPress 5.8 Çekirdeği’nin PHP 8 ile uyumluluğu %100 değildir. Özellikle eklentilerin ve temaların tam olarak PHP 8 ile uyumlu olması muhtemelen zaman alacaktır.

Bursa Profesyonel Fotoğraf Çekimi
Konseptinizin gereksinimlerine göre çekimleri stüdyomuzda ya da, konumunuzda, açık veya kapalı alanda gerçekleştirebiliriz.

Uygulama Şifreleri

Bu yeni özellik, uygulama şifrelerinin WordPress API’larına kimliği doğrulanmış istekleri göndermek için bir sistem olarak tanıtılmasıdır. Bu, özellik WordPress ile iletişim kurmak isteyen üçüncü taraf uygulamalara yöneliktir. Uygulama şifreleri 24 karakter uzunluğunda olacak ve kullanım kolaylığı için parçalar halinde görüntülenecektir.

İçerik Oluşturucu Nedir?
İçerik oluşturucu, herhangi bir ortam veya kanal aracılığıyla ifade edilme üzere eğlenceli veya eğitici materyal oluşturan kişidir. İçerik oluşturma işi özellikle dijital içerikle ilgilidir, çünkü içeriğin çoğunluğu burada tüketilir. İşletmeler için içerik oluşturma, fotoğraf çekimleri, tanıtım film…

WordPress 5.8

WordPress 5.8 artık yayınlandı. Yeni sürüm, yeni özellikler, ekstra güvenlik önlemleri ve daha fazla işlevsellik getirmeyi vaat ediyor. Yeni bir varsayılan tema, gelişmiş blok düzenleyici işlevi ve otomatik güncellemelerin çalışmasına yönelik kapsamlı değişiklikler çoğu son kullanıcı için muhtemelen en önemli değişiklikler olacaktır. Öte yandan, geliştiriciler PHP 8 desteğini ve uygulama şifrelerinin eklenmesini daha önemli bulabilirler.

Uludağ
Eylül ayında Uludağ Oteller Bölgesi Bu gönderiyi Instagram'da gör Yılmaz Saraç (@yilmazsarac)'in paylaştığı bir gönderi