SEO ve Arama Motoru Pazarlaması

Arama motoru pazarlaması nedir? SEM (Search Engine Marketing) Google, Bing, Yandex ve Yahoo gibi başlıca arama motorlarında tıklama başına ödeme reklamları için stratejilerin belirlenmesi ve yönetilmesidir.

Arama motoru pazarlaması veya SEM, giderek daha rekabetçi gelen bir pazarda işinizi büyütmenin en etkili yollarından biridir. Milyonlarca işletmenin hepsi aynı platformlarda, aynı hedef kitleler için yarışıyor ve çevrimiçi reklam vermek hiç bu kadar önemli olmamıştı.

Arama motoru pazarlaması, bir işletmenin arama motoru sonuç sayfalarında (veya SERP’lerde ) görünen ücretli reklamları kullanarak ürün veya hizmet pazarlama uygulamasıdır . Reklamverenler, Google ve Bing gibi hizmet kullanıcılarının belirli ürün veya hizmetleri ararken girebilecekleri anahtar kelimeler için teklif verir, bu da reklamverene reklamlarının bu arama sorgularının sonuçlarının yanında görünme fırsatı sunar.

Genellikle tıklama başına ödeme reklamları terimiyle bilinen bu reklamlar çeşitli biçimlerde gelir. Bazıları küçük, metin tabanlı reklamlardır; ürün listeleme reklamları tüketicilerin fiyat gibi önemli bilgileri bir bakışta görmelerini sağlar. Arama motoru pazarlamacılığının en büyük gücü, reklamverenlere reklamlarını hazır oldukları anda satın almaya hazır motive olmuş müşterilerin önüne koyma fırsatı sunmasıdır. Başka hiçbir reklam mecrası bunu yapamaz, bu yüzden arama motoru pazarlamacılığı bu kadar etkili ve işinizi büyütmek için inanılmaz derecede güçlü bir araçtır.

SEM ve SEO Karşılaştırması: Fark nedir? Genel olarak, “arama motoru pazarlamacılığı”, işletmelerin reklamlarını arama sonuçlarında göstermek için Google’a ödeme yaptığı bir sistem olan ücretli reklamları ifade eder. Arama motoru optimizasyonu veya SEO farklıdır çünkü işletmeler SEO’da Google’a trafik ve tıklamalar için ödeme yapmaz; bunun yerine, belirli bir anahtar kelime araması için en alakalı içeriğe sahip olarak arama sonuçlarında ücretsiz bir yer kazanırlar.

Hem SEO hem de SEM, çevrimiçi pazarlama stratejinizin temel parçaları olmalıdır. SEO, dönüşüm hunisinin en üstünde her zaman yeşil trafik çekmenin güçlü bir yoludur, arama motoru reklamları ise dönüşüm hunisinin altındaki dönüşümleri artırmanın oldukça uygun maliyetli bir yoludur.

Anahtar Kelimeler: Arama Motoru Pazarlamacılığının Temeli Anahtar kelimelerdir. Kullanıcılar aradıklarını bulmak için arama motorlarına anahtar kelimeler yazarlar ve bir reklam stratejisi olarak anahtar kelimeler arama motoru pazarlamasının temelini oluşturmaktadır.

SEM Anahtar Kelime Araştırması: Arama motoru pazarlama kampanyalarınızda hangi anahtar kelimeleri kullanacağınızı seçmeden önce, anahtar kelime yönetimi stratejinizin bir parçası olarak kapsamlı bir araştırma yapmanız gerekir . Öncelikle, işletmenizle alakalı olan ve potansiyel müşterilerin ürünlerinizi ve hizmetlerinizi ararken kullanabilecekleri anahtar kelimeleri belirlemeniz gerekir.

Kapsamlı anahtar kelime araştırması, teklif vermeniz gereken anahtar kelimeleri bulmanıza yardımcı olmanın yanı sıra, negatif anahtar kelimeleri (kampanyalarınızdan hariç tutmanız gereken arama terimleri) belirlemenize de yardımcı olabilir. Negatif anahtar kelimeler, olumsuz çağrışımlara sahip terimler değil, dönüşümle sonuçlanma olasılığı yüksek olmayan alakasız terimlerdir. Örneğin, halı satıyorsanız, halı yıkama arayan kullanıcıların ürününüzüsatın alma olasılığı düşük olduğundan “halı yıkama” anahtar kelimesini hariç tutmak isteyebilirsiniz. Bu kavram, arama amacı veya olası bir müşterinin belirli bir terimi aradıktan sonra bir satın alma işlemini veya istenen başka bir işlemi tamamlama olasılığı olarak bilinir.

Bazı anahtar kelimelerin yüksek ticari amacı olduğu veya arama yapanın bir şey satın almak istediğine dair güçlü bir göstergesi olduğu kabul edilir. Yüksek ticari amaçlı anahtar kelime örnekleri şunlardır:

  1. Satın Al
  2. İndirim & Fırsatlar, Kupon
  3. Ücretsiz kargo

Anahtar Kelimeler ve Hesap Yapısı: Bir arama motoru pazarlama kampanyasının başarısı için önemli olan diğer şey de hesap yapısıdır. Mantıksal anahtar kelime gruplaması ve hesap yapısı, daha yüksek tıklama oranları , daha düşük tıklama başı maliyetler ve genel olarak daha güçlü genel performans elde etmenize yardımcı olabilir ve anahtar kelime araştırması, hesabınızı en iyi şekilde nasıl yapılandıracağınızı anlamanıza yardımcı olabilir. Optimum sonuçlar için AdWords ve Bing Ads hesapları aşağıdaki şekilde yapılandırılmalıdır:

Google AdsKampanya 1
Reklam Grubu 1Reklam Grubu 2
A. kelime + Reklam Metni + Açılış SayfasıA. kelime + Reklam Metni + Açılış Sayfası

Yukarıdaki görebileceğiniz gibi, en uygun şekilde yapılandırılmış bir hesap beş farklı unsurdan oluşur:

  1. Reklam kampanyaları
  2. Reklam grupları
  3. Anahtar kelimeler
  4. Reklam metni
  5. Açılış sayfaları

Arama motoru pazarlaması ya da kısa adıyla SEM, arama motoru sonuçlarında gösterilen ücretli reklamların yönetilmesidir, buna karşılık SEO, yani arama motoru optimizasyonu ücretsizdir ve bir aramaya karşılık gelen en iyi içeriği sunmakla ilgilidir.