“BTC” BitCoin (₿) Nedir? Yatırım Yapmak Güvenli mi? Piyasada Ne Kadar BitCoin Var?

1 Makaleyi dinle

Bitcoin on yıldan fazla bir süredir ortalıkta, ancak birçok insanın gerçekte Bitcoin’in ne olduğu konusunda kafası karışık. Kimileri BTC’nin geleceğin para birimi olduğunu ve günümüzün itibari para birimlerinin yerini alacağını düşünüyor. Bazıları ise henüz güvenmiyor!

Daha önce kripto para almadıysanız, en azından Bitcoin’i (BTC) duymuşsunuzdu. Elon Musk’un geçtiğimiz günlerde Tesla’nın 1,5 milyar ABD doları değerinde Bitcoin satın aldığını ve Bitcoin’in değerini daha da artırdığını duymuşsunuzdur.

Peki BitCoin Tam Olarak Nedir?

En temel açıklama, Bitcoin bir elektronik para birimidir. Çevrimiçi biriktirilir, fiziksel olarak elinizde tutamazsınız. Ancak değeri, insanoğlunun bildiği diğer tüm emtialardan daha hızlı arttı.

Herhangi bir para birimi gibi değeri her gün artıyor ya da azalıyor. Bazıları BTC’yi kumar oynamak gibi algılıyor ve kumarla karşılaştırıyor. Ciddiye alıp yatırım yapanlar diğerleri ise zengin olmanın bir yolu ve yeni çağın borsası gibi bakıyor. Ayrıca, değerin minimum olduğu zamanlarda yatırım yapan ve rastgele çok para kazananlar da var.

Bitcoin 2010 yılında $0,1 değerindeydi. O günlerde 10 dolar ile yaklaşık 100 BTC alabilirdiniz. 100 BitCoin’in bugünkü değeri ise yaklaşık 5600000 (beş milyon altı yüz bin dolar)! Enteresan değil mi?

Bitcoin ilk ne zaman çıktı?

Bitcoin veya Cryptocurrency ile ilgili ilk konuşma 2008’de yapıldı. Bitcoin teknik raporu oldukça açık bir şekilde yayınlanmış, bilinen bir belge. Bitcoin alımlarında tüketiciler hala anonim kalabilse de işlemler herkes tarafından görüntülenebilir. Her işlemin geçmişini kaydetmek için kendi sözleşmesi vardır. Böylece, herhangi bir kripto paranın ilk oluşturulduğu zamanı ve değerinin zaman içinde ne zaman ve ne kadar değiştiğini kadar takip edebilirsiniz.

Bu modernize edilmiş paranın konsepti bir blok zincirine dayanıyordu. Bunlar birbirine bağlı bilgi bloklarıdır. Zinciri birbirine bağlayan karmaşık teknoloji sayesinde bilgiler değiştirilemez veya manipüle edilemez, yani yasal olmayan işlemleri neredeyse imkansız hale getirir.

Elbette, yatırım yaptığınız her şey gibi bazı riskler de vardır. Çevrimiçi bir hesap olan cüzdanınız elektroniktir ve unutmanız veya kaybetmeniz durumunda erişilmesi zor olacak kodlar ve şifreler ile korunmaktadır. Cüzdan ayrıntılarını unutan veya kaybedenler tüm varlığını kaybedebilir. Kripto dünyasında dolandırıcılar da var.

Bitcoin 2009’da halka açıldı. Bu dijital para popülerlik kazanmaya başladığından beri binlerce kripto para yaratıldı. Ocak 2021 itibariyle, yatırım yapabileceğiniz dört BİN’in üzerinde farklı kripto para vardır. Bitcoin olmayan herhangi bir coin genellikle “alt coin” veya “shitcoin” olarak bilinir çünkü Bitcoin ilktir. Diğer popüler kripto para birimlerinden bazıları Ethereum (ETH), Chainlink (LINK), Polkadot (DOT) ve Litecoin (LTC).

Bitcoin piyasaya ilk çıktığında, her biri 0.0008 dolar değerindeydi. İlk oluşturulduklarında satın alan, Bitcoin’e yatırım yapanlar şu anda neredeyse multi milyonerlerdir!

Bitcoin Güvenli mi?

Bazı yönlerden Bitcoin satın almak, başka bir para birimini satın almak gibidir. Diğer para birimlerine kıyasla fiyatının daha hızlı yükselip düştüğünü her zaman aklınızda bulundurmanız gerekir. Bitcoin’in geleneksel yatırımlardan farklı yapan, hesabınızı kendiniz tutmanız veya bunu yapmak için üçüncü bir tarafa güvenmenizdir. Onları kendiniz tutarsanız, uygun şekilde saklamama ve sonsuza dek kaybetme riski vardır.

Örneğin, birisi bir paranızı yatırdığınız bankayı soyarsa, devlet zararınızı Mevduat Sigorta Fonu adı verilen bir şey aracılığıyla karşılar. Banka müşterisi olarak paranızın çalınması riski yoktur. Ancak Bitcoin farklıdır. Bitcoin, doğası gereği arz açısından sınırlıdır (sadece 21 milyon adet var olacaktır). Çalıştığınızı kripto finans kurumu saldırıya uğrarsa zararınızın ne kadarıı karşılayacağı bir muammadır. Binance 2019 yılında saldırıya uğramış ve müşterilerinin kayıplarını karşılamıştır. 2019 yılında Binance sunucularına saldıran korsanlar 40 bin dolar değerinde 7 bin BitCoin çalmıştır. Ancak şirket, tam “tam olarak” karşılayacağını ve hiçbir kullanıcının fonunun etkilenmeyeceğini söyledi ve bunu yaptı. Yine de, Binance’ın bunu yapmak için yasal bir zorunluluğunun olmadığını unutmayın.

2021’de Kripto Para Birimine Yatırım Yapmaya Değer mi?

Bazı büyük markalar ve mağaza zincirleri, ödeme almak için dijital para birimini kabul ederek kripto paraya çoktan geçiş yaptı. Bazı şirketler ise Bitcoin banka kartları sunmaya başladı. Wall Street Banking’in güç merkezi JPMorgan’ın Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Jamie Dimon, Bitcoin’i bir sahtekarlık olarak nitelendirdi ancak Eylül 2017’de sözünden geri döndü ve blok zincir teknolojisi kullanılarak ticari kullanım için “JPM Coin” piyasaya sürüldüğünü duyurdu.

Microsoft ve Wikileaks de görünüşe göre Bitcoin’i kabul etmeye başladı. Dünyanın dört bir yanındaki lüks otomobil ve fast-food satış noktaları da kripto ödemelerini kabul etmeye başladı.

Bitcoin Almak İçin En İyi Zaman Ne Zaman?

Herhangi bir pazarda olduğu gibi hiçbir şey kesin değildir. Çıktığından beri Bitcoin genellikle çok hızlı bir şekilde değer kazandı, ardından stabilize olana kadar yavaş, istikrarlı bir düşüş izledi.

3