Kripto Para Birimlerini Analiz Etmenin 3 Yolu

1 Makaleyi dinle

Pek çok açıdan kripto piyasalarının standart borsalardan farkı yoktur. Evet, temel varlık benzersizdir, ancak varlığın değerini izlemeye giden analiz hemen hemen aynıdır. Ve aynı ilkeleri kullanırsanız, olumlu sonuçlar almayı bekleyebilirsiniz.

Kripto Piyasaları ve Hisse Senetleri 

Ticaret, yüzyıllardır ekonomilerin temelini oluşturan bir şeydir. Borsalar nispeten yenidir. Kripto para borsaları daha da yenidir. Birçok ortak yönleri olsa da, bazı farklılıklar da var. Nerelerde benzer olduklarını ve nerede benzersiz olduklarını anlamak, analizinizde akıllı bulgular elde etmenize yardımcı olacaktır. Temel varlık, kripto borsaları ve borsalar arasındaki temel farklılaşma noktasıdır. Bir borsa, bir şirketin hisseleri ile işlem yaparken, bir kripto para borsası, para birimi cinsinden işlem görür.

Klasik borsalar ile kripto borsaları arasında en büyük fark oynaklık fikridir. Menkul kıymetler borsaları uzun boğa veya ayı piyasalarına gidebilirken genellikle aşamalı şekillerde ortaya çıkarlar. Kripto para borsaları dakikalar veya saatler içinde büyük dalgalanmalar yaşayabilir. Çok daha küçük bir pazar olan kripto para birimi borsaları da ‘balina’ tüccarlarının ticaret hareketlerine karşı savunmasızdır. Bu durum pazarın yoğun şekilde yatırım yapanların ticaret kararlarına karşı savunmasız olabileceği anlamına gelir.

Yine de zaman geçtikçe analiz edilecek daha büyük bir veri kümesi oluşmaktadır ve daha fazla bilgiyle piyasa oynaklığının bir kısmını telafi etmek için daha karmaşık ticaret algoritmaları ve öngörücü sinyaller geliştirmek mümkün hale gelmektedir.

Kripto Para Analiz Yöntemleri

Kripto para birimlerine yatırım yapmak hala oldukça riskli ve spekülatif olarak görülmektedir. Herhangi bir kripto para çökme riskiyle karşı karşıya olsa da, neredeyse tüm finans uzmanları kripto paranın geleceği para birimi olduğu konusunda hemfikirdir. Bitcoin, Ethereum, Litecoin veya diğer bazı küçük kripto paraları analiz ederken menkul kıymetler piyasaları gibi düşünebili ve belirli analiz yöntemlerini uygulayabilirsiniz.

Teknik Analiz 

Teknik analizle, fiyatın kısa ve uzun vadede nereye gittiğine dair tahminler yapmak için istatistiksel eğilimleri inceler ve fiyat hareketleri ve dalgalanmalar dahil olmak üzere tarihsel hacim ve faaliyete bakarsınız. Hangi teknik analiz araçlarının uygun olduğunu belirlemeniz gerekse de, Fibonacci geri çekilme aracı şüphesiz göz atmaya değer. RJO Futures, Fibonacci düzeltme analizi traderlar tarafından fiyat hareketini belirlemek için kullanılan popüler bir teknik araçtır.

TradingView ile Fibonnacci aracını test edebilirsiniz

“Fibonacci geri çekilme analizi, fiyattan yüksek ve düşük olmak üzere iki aşırı puanı alır, ardından destek ve direnç seviyelerini belirlemek için bunu bir Fibonacci oranına böler. Değer dalgalanmalarını analiz etmenin bu yöntemi kripto için de işe yarayabilir, ancak hızlı hareket etmelisiniz. Bu kadar çok dalgalanma ile destek ve direnç seviyeleri büyük inişler ve çıkışlar yaşayabilir.

Temel Analiz 

Temel analizle, fiyatların nereye gittiğine bakılmaz, bunun yerine, değerlemeyi neyin desteklediği anlamaya çalışılır. Başka bir deyişle, temelde yatan finansallar nelerdir? Bu analizi kullanarak, verilerin şu anda kripto paranın düşük fiyatlı mı yoksa yüksek fiyatlı mı olduğunu belirleyebilirsiniz.

Duygusal Analiz

Hisse senedi yatırımlarında duygusal analize daha çok dikkat etmeniz gerekse de aslında kripto para birimi borsalarında oldukça önemli bir rol oynayabilir. Duygusal analizle önemli oyuncuların ne düşündüğünü ve hissettiğini görmek için rakamların ötesine bakarsınız. Bunlar, gazeteciler, yatırımcılar, yüksek riskli yatırım fonu yöneticileri ve ekonomistlerdir.

Buradaki fikir, verilerin her zaman neler olup bittiğinin bir göstergesi olmamasıdır. Piyasadaki güven veya güven eksikliğini tespit edebilirseniz, bu size dik bir büyüme veya düşüşün ufukta göründüğünü ve piyasanın henüz yanıt vermediğini söyleyebilir.

Bir kripto para borsasının bir menkul kıymetler borsası ile aynı şekilde işleyeceğini varsayamazsınız. Volatilite çok daha yüksektir ve tartışmalı olsa daha fazla risk taşır. İşlemlerinizde teknik analiz, temel analiz ve duygusal analiz uygulayarak başarılı olma şansınızı artırabilirsiniz.

3