Yeni Başlayanlar İçin Kripto Para (BTC, ETH) Alım Satım Stratejileri

1 Makaleyi dinle

Kripto para piyasası kazançlı olmasına rağmen, bu borsalardaki dalgalanma her zaman çoğu kripto trader için bir sorun olmuştur. Kripto alım satımda yeniyseniz, yatırımcıların piyasa dinamiklerini nasıl takip ettiklerini ve yatırılan sermayeden sürekli olarak nasıl kar elde ettiklerini merak ediyorsunuzdur.

Basit mum biçimlerini ve ölçümlerini duymuş olsanız bile, bunlar gerçek anlamdabaşarılı olmanız için yeterli değildir. Bazı kripto alım satım stratejileri yaygın olarak kullanılmaktadır ve uygun şekilde yapıldığında sonuç verdiği görülmüştür.

Hiçbir kripto alım satım tekniğinin her zaman kazanan olmadığını lütfen unutmayın. Dünyanın en iyi uzmanları bile tek bir işlemde başarılı olamaz yalnızca daha sık kar elde ettiklerini gördükleri taktikler kullanırlar. Piyasalarda kripto para birimleri aşağı doğru eğilimi gösterdiğinde yararlanılabilecek çok sayıda tepe ve dip nokta değişken değerler ciddi belirsizliğe yol açar. Her tüccarın elinde farklı ticaret teknikleri vardır.

Göreceli Güç Endeksi Stratejisi (RSI)

RSI ilk olarak J. Welles Wilder tarafından geliştirilmiştir. Geleneksel olarak RSI, bir hisse senedi veya kripto varlığın fiyatında günler, saatler veya haftalarla ifade edilen 14 döngü vardiya hesaplar.

RSI Kripto Ticaret Formülü;

RSI_14 = 100 – 100 / (1 + (Ortalama Kazanç / Ortalama Kayıp)

Ortakama Kazanç = Her Periyottaki Kazanç Toplamı / 14

Ortalama Kayıp = -1 * Her periyottaki kayıp / 14

3

Yöntem, fiyatın ortalama faydasını, 14 döngü boyunca ortalama zararın mutlak miktarına böler. RSI, traderlar tarafından aşırı alınan veya aşırı satılan piyasa fiyatlarını tespit etmek için kullanılır. Momentum artarken RSI daha yüksektir (70’in üzerinde) ve bir varlığın pazarda agresif bir şekilde değer elde edildiğini ima eder.

RSI daha düşük (30’un altında) ise faizin azaldığına ve momentum düştükçe satış baskısının arttığına dair bir göstergedir. RSI genellikle 14 aralıkla tasarlanmıştır; ancak, traderlar dönemleri değiştirerek hassasiyetini artırmayı veya azaltmayı tercih edebilir.

Hareketli Ortalama (MA) Kripto Alım/Satım Stratejisi

Hareketli ortalama (MA), belirli bir zaman süresi boyunca pazar aktivitesini yumuşatma yöneliktir. Gecikmeli bir ölçümdür, hareketli ortalama önceki piyasa faaliyetini temel alır . Hareketli Ortalamalar, yatırımcılar tarafından pozisyon alıp alınmayacağını veya bir alım/satım işlemini katılıp katılınmayacağını belirlemek için kullanılabilir. MA, bir grafik enstrümanı oluşturmak için bir dizi zaman aralığı boyunca bireysel veri noktalarının yorumlanmasına yardımcı olmayı amaçlayan temel istatistiksel formüllerdir.

Çıkış noktalarını planlamak veya kayıp durdurma eşikleri oluşturmak için Hareketli Ortalamaları kullanmak da mümkündür. Doğrulama için diğer grafik trendleriyle eşleştirilebilirler. Hareketli ortalamalar herhangi bir zaman aralığında çalışacaktır, bu nedenle farklı zaman dilimlerinin ayarlandığından emin olmak için hesap makinesini kullanmak önemlidir. 200, 100 ve 50. hareketli ortalamalar en yaygın görülenleridir.

5

MACD Alım/Satım Ticaret Stratejisi

Hareketli Ortalama Yakınlaşma Uzaklaşma göstergesi (Moving Average Convergence Divergence) 1960’ların sonunda yazar ve trader Gerald Appel tarafından geliştirilen teknik analiz ölçüsüdür. MACD bazen gecikmeli bir öngörücü olarak adlandırılır ve en sık kullanılan mevcut teknolojik araştırma ölçütlerinden biridir.

Araç, trader’lara modellerdeki değişikliklerin ne zaman yürürlüğe gireceğini belirlemede yardımcı olur. MACD son derece kolay okunabilen sinyaller sağlar ve trader’lara trendin gücünün görsel bir temsilini bir histogram aracılığı ile sağlar ve bu sayede herhangi bir geçiş açıkça tanımlanır.

Kripto trader’ları arasında MACD bir favoridir, çünkü hatlar değişmeye başladığında bir geri dönüşün ne zaman gelebileceğine dair erken bir gösterge sağlayabilir ve daha sonra bir yakınsama gerçekleştiğinde sinyali doğrulayabilir. Aşağıdaki normal Bitcoin fiyat tablosundaki her bir büyük çıkış ve iniş ayı piyasasının MACD ile kazançlı olabileceğini ve crossover’a bağlı olarak uzun veya kısa bir alım satım yapabileceğini düşündürmektedir.

Finansal hedeflerinize ve kişilik tarzınıza uyan bir kripto alım/satım stratejisi geliştirmek basit bir başarı değildir. Neyin gerçekten işe yarayıp neyin işe yaramadığını anlamak için, belirlediğiniz kuralları ihlal etmeden her bir ticaret tekniğini öğrenebilirsiniz. Her tekniğin başarısını değerlendirebilmeniz için bir ticaret günlüğü oluşturmak da yararlıdır.