Ichimoku Bulutu Tanımı ve Kullanımları

1 Makaleyi dinle

Ichimoku Bulutu nedir?
Ichimoku Bulutu, destek ve direnç seviyelerinin yanı sıra momentum ve trend yönünü gösteren bir teknik göstergeler koleksiyonudur. Çoklu ortalamalar alarak ve bunları grafikte işaretleyerek çalşır. Ayrıca bu rakamları kullanarak fiyatın gelecekte nerede destek veya direnç bulabileceğini tahmin etmeye çalışır.

Ichimoku bulutu, Japon gazeteci Goichi Hosoda tarafından geliştirilmiş ve 1960’ların sonunda yayınlanmıştır. Standart mum çubuğu grafiğinden daha fazla veri noktası sağlar. İlk bakışta karmaşık görünse de, çizelgeleri nasıl okuyacaklarına aşina olanlar iyi tanımlanmış alım satım sinyalleri yakalayabilirler.

3
Ichimoku Bulutu mum grafiğin alt tarafındaki yeşil alandır.

Temel Çıkarımlar
Ichimoku Bulutu, ikisi iki çizgi arasındaki farkın gölgelendiği bir bulut oluşturan beş satır veya hesaplamadan oluşur.
Çizgiler, dokuz dönem ortalaması, 26 dönem ortalaması, bu iki ortalamanın ortalaması, 52 dönem ortalaması ve gecikmeli kapanış fiyatı çizgisi içerir. Bulut, göstergenin önemli bir parçasıdır. Fiyat bulutun altına düştüğünde eğilim düşer. Fiyat bulutun üzerinde olduğunda eğilim yükselir. Bulut fiyatla aynı yönde hareket ederse, yukarıdaki trend sinyalleri güçlenir. Örneğin, yükseliş trendi sırasında Bulut’un tepesi yukarı doğru hareket eder veya düşüş trendi sırasında bulutun tabanı aşağı doğru hareket eder.

Ichimoku Bulutu için Formüller
Aşağıda, Ichimoku bulut göstergesini oluşturan satırlar için beş formül bulunmaktadır.

Conversion Line (tenkan sen)= 9-PH+9-PL / 2

Base Line (kijun sen)= 26-PH + 26-PL / 2

Span A (senkou aralığı A)= CL + Temel Hat / 2

Span B (senkou açıklığı B)= 52 PH + 52-PL /2

Gecikme Aralığı (chikou span)=Yakın planlanmış 26 dönem
Gecikme Aralığı (chikou span)=geçmişte nerede:
PH=Dönem yüksek
PL=Düşük dönem
CL=Dönüşüm hattı

Ichimoku Bulutu Nasıl Hesaplanır
En yüksek ve en düşük fiyatlar, dönem boyunca görülen en yüksek ve en düşük seviyelerdir. Örneğin, dönüşüm satırı durumunda son dokuz günde görülen en yüksek ve en düşük fiyatlardan elde edilen veriler kullanılır. Ichimoku bulut göstergesini grafiğinize eklediğinizde hesaplamalar otomatik yapılır ancak elle hesaplamak istiyorsanız, işte adımlar.

  • Dönüşüm Çizgisini ve Temel Çizgiyi hesaplayın.
  • Önceki hesaplamalara göre Span A’yı hesaplayın. Hesaplandıktan sonra, bu veri noktası ile gelecekteki 26 dönem çizilir.
  • Span B yi hesaplayın, bu veri noktasını 26 dönemi geleceğe doğru çizin.
  • Lagging Span için, kapanış fiyatını son 26 dönem ortalamasına göre belirleyin.
  • Span A ve Span B arasındaki fark, bulutu oluşturmak için renklendirilir.
  • Span A, Span B’nin üzerindeyken bulutu yeşile renklendirin. Span A, Span B’nin altındayken, bulutu kırmızıya boyayın.
  • Yukarıdaki adımlar bir veri noktası oluşturacaktır. Çizgileri oluşturmak için, her dönem sona erdiğinde, o dönem için yeni veri noktaları oluşturmak üzere adımları tekrar uygulayın. Çizgileri ve bulut görünümünü oluşturmak için veri noktalarını birbirine bağlayın.

Ichimoku Bulutu Bize Ne Anlatıyor?
Ichimoku Bulutu teknik gösterge ortalamalarını kullanılarak bir bakışta ilgili bilgileri gösterir.

Genel eğilim, fiyat bulutun üzerinde olduğunda yükselir, fiyat bulutun altında olduğunda düşer ve fiyat buluttayken trendsiz veya geçişlidir.

Span A yükselirken ve Span B’nin üzerinde olduğunda, yükseliş trendini ve çizgiler arasındaki boşluğun tipik olarak yeşil renkte olduğunu doğrulamaya yardımcı olur. Span A düşüşte ve Span B’nin altına düştüğünde, bu durum düşüş trendini doğrulamaya yardımcı olur. Bu durumda, çizgiler arasındaki boşluk tipik olarak kırmızı renktedir.

Trader’lar, bulutu fiyatın göreceli konumuna bağlı olarak bir destek ve direnç alanı olarak kullanırlar. Bulut, geleceğe yansıtılabilen destek / direnç seviyeleri sağlar. Bu özellikler, Ichimoku Bulutu’nu yalnızca geçerli tarih ve saat için destek ve direnç seviyeleri sağlayan diğer birçok teknik göstergeden ayırır.

Yatırımcılar, riske göre ayarlanmış getirilerini en üst düzeye çıkarmak için Ichimoku Bulutunu diğer teknik göstergelerle birlikte kullanmalıdır . Örneğin, gösterge genellikle belirli bir yöndeki momentumu doğrulamak için kullanılabilen göreli güç endeksi (RSI) ile eşleştirilir. Daha küçük trendlerin bunlara nasıl uyduğunu görmek için daha büyük trendlere bakmak da önemlidir. Örneğin, çok güçlü bir düşüş trendi sırasında, fiyat tekrar düşmeden önce geçici olarak buluta veya biraz üstüne çıkabilir. Yalnızca göstergeye odaklanmak, fiyatın uzun vadeli güçlü satış baskısı altında olduğu şeklindeki büyük resmi gözden kaçırmak anlamına gelebilir.

Geçitler, göstergenin kullanılabileceği başka bir yoldur. Özellikle fiyat bulutun üzerinde olduğunda dönüşüm çizgisinin temel çizginin üzerine çıkmasını bekleyin. Bu, güçlü bir satın alma sinyali olabilir. Bir başka seçenek, fiyatı dönüşüm çizgisi temel çizginin altına düşene kadar tutmaktır.

Ichimoku Bulutu ile Hareketli Ortalamalar Arasındaki Fark
Ichimoku Bulutu ortalamaları kullanır, bunlar tipik bir hareketli ortalamadan farklıdır. Basit hareketli ortalamalar kapanış fiyatlarını alır, onları toplar ve bu toplamı kaç tane kapanış fiyatı olduğuna böler. 10 dönemlik hareketli ortalamada, son 10 dönem için kapanış fiyatları eklenir ve ardından ortalamayı elde etmek için 10’a bölünür.

Ichimoku bulutu için hesaplamaların ne kadar farklı olduğuna dikkat edin. Bir dönem boyunca en yüksek ve en düşük değerlere dayanır ve sonra ikiye bölünür. Bu nedenle, Ichimoku ortalamaları, aynı sayıda dönem kullanılsa bile geleneksel hareketli ortalamalardan farklı olacaktır.

Bir gösterge diğerinden daha iyi değildir, sadece bilgiyi farklı şekillerde sağlarlar.

Ichimoku Bulutu Kullanımının Sınırlamaları
Ichimoku Bulutu’nun bir sınırlaması ise tarihsel verilere dayanmasıdır. Bu veri noktalarından ikisi gelecekte çizilirken, formülde doğası gereği öngörülebilir hiçbir şey yoktur. Ortalamalar gelecekteki fiyatı basitçe öngörerek çizer.

5

Fiyatın bulutun çok üstünde veya altında kalması nedeniyle bulut uzun süre alakasız hale gelebilir. Bu gibi zamanlarda, dönüşüm çizgisi, taban çizgisi ve bunların geçişleri, genellikle fiyata daha yakın oldukları için daha önemli hale gelir.