WordPress’i Sadeleştirerek Hızlandırmak İçin “Clearfy”

1 Makaleyi dinle

WordPress kullanan herkesin en büyük sorunlarından biri performanstır. Web sitesi genişledikçe birçok nedenden dolayı WordPress yavaşlar. Önbellekleme eklentileri, tema ve diğer eklentilerde sorunlara neden olmaya başlar ve mecburen bazı performans özelliklerini kapatmak zorunda kalırız. Bazı eklentileri çalıştıran JavaScript veya CSS kodları birlikte sıkıştırıldıklarında birbirlerini etkiler ve doğru çalışmaz.

Bir diğer önbellekleme sorunu ise sıkıştırılmış kodun her sayfada yüklenmesidir. Sitemizi hızlandırması gereken eklenti, aksine daha da yavaşlatabilir. Örneğin bir iletişim formunu çalıştıran kodların genellikle sadece iletişim sayfasında yüklenmesi yeterliyken, önbellekleme yüzünden her sayfada yüklenerek ek yük getirir. Eklenti sayımızı minimumda tutmak zorunda kalır, web sitemizde olmasını istediğimiz birçok özellikten feragat ederiz.

WordPress’i hızlandırmak yalnızca önbellekleme meselesi değildir. WordPress, çok amaçlı, geniş bir kullanıcı kitlesi için üretildiğinden birçok özellik yüklenmiş olarak bize sunulur. Kullanmadığınız özellikleri kaldırarak yüklenen dosya sayısını azalmak ve performansı önemli ölçüde artırmak mümkündür.

WordPress üzerinde, hızlandırma problemine farklı bir bakış açısı getirerek birçok sorun ve ihtiyaca çözüm olabilecek, fazla teknik bilgi gerektirmeyen bir eklentiden bahsetmek istiyorum. “Webcraftic Clearfy” ile web sitenizi kendi seçtiğiniz yöntemle hızlandırabilir, işinize yaramayan WordPress özelliklerini kaldırabilir, görsellerinizi sıkıştırabilir, bazı SEO ve güvenlik sorunlarına çözüm sağlayabilirsiniz.

Clearfy İle Neler Yapabilirsiniz? Başlıca Özellikler

Clearfy bir WordPress optimizasyon aracıdır. WP Rocket, WP Fastest Cache gibi eklentilerle birlikte kullanılabilir. Birçok özellik barındırır. Bu özellikler arasından ihtiyacınıza göre bir kombinasyon yapmak mümkün, ancak öne çıkan özellikleri şöyle:

 •  Html, Css, JavaScript dosyalarını sıkıştırma, kombine etme.
 • Resim sıkıştırma, modern formatlara dönüştürme.
 • WordPress’i sadeleştirme.
 • Her sayfa için sadece gerekli still ve betik dosyalarını yükleyerek gereksi sorguları eleme.
 • Yinelenen içerik önleme (SEO).
 • Güncelleme kontrolü
 • Yorum kontrolü, yorum link engelleyici.
 • Wp-admin güvenliği, url değiştirme.
 • WordPress versiyon, tema, plugin gizleme.
 • Gizli Mod (PRO)

Pro vs Freemium

Webcraftic Clearfy Pro versiyonunun fiyatı $19. Bu eklenti ile WordPress üzerinde bir çok noktada kontrolü ele alabilirsiniz. Çok yoğun bir web siteniz yoksa, Fremium versiyonu ile de bir çok sorununuzu çözebilirsiniz.

Webcraftic Clearfy Kurulum

WordPress üzerinde eklentiyi kurduktan sonra eklenti sayfasına, “1 Click Optimization” tablosuna yönlenir. Bu tabloda, tek tıklamayla birçok özelliği aktif edebilirsiniz, ancak bunu WordPress kullanmaya henüz yeni başladıysanız düşünmelisiniz – her bir özelliği ihtiyaçlarııza göre ayarlamanız daha uygun olacaktır. Eklenti “Ayarlar” sekmesine, ayrıca “Admin Bar“‘a da bir açılır sekme ile konumlanır. Aşağıda anlatacağım özellikler her iki versiyonu da içerir. Ücretli versiyonun farkını vurgulayacağım.

Görsel Optimizasyonu

Eklentinin menüsündeki ikinci sekme “Görsel Optimizasyonu” (Image Optimizer) sekmesidir. Bu sekme kendi içinde iki sekmeye ayrılır: Image Optimizer ve Ayarlar (Settings). “Image Optimizer” sekmesinde genellikle değiştirmenizi gerektirecek herhangi bir ayar yoktur. “RUN” butonuna basarak görsellerinizi optimize etmeye başlayabilirsiniz, ancak butona bastığınızda iki seçenek sunulur.

 • Sheduled Optimization (Optimizasyonu Planla)
 • Optimize Now (Hemen Başla)
wordpress hızlandırma

Webcraftic Clearfy “Görsel Optimizasyon” sekmesinden bir kesit.

Optimize Now” yani hemen başla butonuna tıklarsanız sayfayı açık tutmak zorunda kalırsınız. Bu nedenle “Sheduled Optimization” butonuna basın. İşlem 5 dakika içinde arkada, kendi kendine başlayacaktır. Bu şekilde sayfayı açık tutmanıza gerek kalmaz ve diğer ayarlara geçebilirsiniz. Ek olarak, “Ayarlar” sekmesindeki “BackUp Images” (Görselleri Yedekle) seçeneği işaretli değilse, “RUN” butonuna ilk bastığınız şöyle bir uyarı verir.

“Do you want to start optimization without backup?”

Bu uyarı görsellerin orijinallerini saklamak isteyip istemediğimizi sorar. Ben genelde saklamıyorum, seçim sizin. Saklamak isiyorsanız ayarlar menüsüne giderek “BackUp Images” seçeneğini aktif etmeniz gerekir. Pro özellik değildir.

Select Optimization Server” ayarlarında bir değişiklik yapmanıza gerek yok, olduğu gibi bırakabilirsiniz.

Aşağıdaki tabloda “Image Optimizer” sekmesindeki ayarları, ne işe yaradıklarını ve Pro özellik olup olmadıklarını inceleyebilirsiniz. Tablo 4 kolondan oluşur:

 • 1. kolonda ana seçenekler verilmiştir.
 • 2. kolonda bir ana seçeneğin alt seçenekleri verilmiştir.
 • 3. kolonda tavsiye edilen seçenek verilmiştir, bu benim kişisel tecrübeme göre tavsiye ettiğim ayardır, ihtiyacınıza göre farklı seçenekler belirleyebilirsiniz.
 • 4. kolonda, seçeneğin Pro özellik olup olmadığı vurgulanmıştır.

Görsel Optimizasyon – Ayarlar

ÖZELLİKALT ÖZELLİKSEÇENEKPRO
Main Settings
Bu bölümde ana görüntü optimizasyon ayarlarını yapabilirsiniz.
Optimization server
Optimizasyonu hangi sunucu kullanarak yapmak istediğinizi sorar. Varsayılan sunucuda kalabilir, değiştirmenize gerek yok.
Server 1FREE
Compression mode
Sıkıştırma seviyesini seçebilirsiniz. Lossless (kayıpsız) seçeneği uygundur. Bu mod kayıpsız sıkıştırma sağlar ve resimleriniz gözle görülür değişiklikler olmadan optimize edilir. İdeal görüntü kalitesi istiyorsanız, bu modu önerilir. Dosyaların boyutu yaklaşık 2 kat azalır. Bu sizin için yeterli değilse, diğer modları deneyin.
LosslessFREE
Auto optimization on upload
Her bir görseli ilk yüklerken sıkıştırabilirsiniz. Biraz beklettiği için tercih etmiyorum. Toplu olarak optimize etmek daha uygun.
OFFFREE
Backup Images
Optimize etmeden önce, tüm görsellerin orjinalleri daha sonra erişmek için ayrı bir klasöre kaydedilir.
OFFFREE
Convert Images to WebP
JPEG ve PNG görüntülerini WebP formatına dönüştürür ve desteklemeyen tarayıcılar için farklı formatlarda sunar.
ONPRO
Redirection (via .htaccess)
Bu özellik .htaccess içine dönüştürülmüş dosyalara yönlendiren kurallar ekleyecektir. En iyi performans .htaccess’e yönlendirilerek elde edilir, ancak bu seçenek, sayfanın ilk açılışındaki beyaz ekranda 500 ms kadar beklemeye neden olabilir. Sunucunuz bu seçeneğin çalıştırılmasına izin vermezse açıklama metinlerinin arasında kırmızı renkte “CAN NOT” metni belirir. Sorun yoksa yeşil renkte “CAN” metni görünür.
ONPRO
Replace tags with tags, adding the webp to srcset.
WebP görüntüsünü destekleyen tarayıcılar için “img” etiketini “picture” olarak değiştirir. “picture” etiketini desteklemeyen tarayıcılar için “picturefill.js” dosyasını yükler. Bu seçeneği kullanmadan önce bir test yapın, temanızın kullandığı stiller uyumsuz olabilir ve görüntüleme sorunları yaşayabilirsiniz. Seçeneği devre dışı bırakarak önceki durumuna geri dönebilirsiniz.
PRO
Replace image URLs
Sadece WebP formatını destekleyen tarayıcılar içindir. Resim URL’lerini değiştirir. Src, srcset, ortak geç yükleme özellikleri ve hatta satır içi stilleri devralır/işler. Webp’yi desteklemeyen tarayıcılar için ek bir şeyler yapmanız gerekir.
PRO
No delivery
Eklenti kaynak JPEG, PNG görüntüsünü Webp sürümüyle değiştirmez.
PRO
Manage Backups
Görselleri orjinal formatlarına döndürür.
FREE
Leave Exif Data
Görsel Exif bilgilerini kaldırıp kaldırmayacağınızı seçebilrisiniz. BU bilgiler görselleriniz hakkkında, konum, kamera, değiştirilme tarihi gibi ek bilgiler sağladığından faydalı SEO’ya faydası olabilir. Görselleriniz orjinal ise “ON” konumunda bırakın.
ONFREE
Optimizasyon
Ek görüntü optimizasyon seçenekleri.
Resizing large images
Gereğinden büyük resim dosyalarını küçültür. Direk telefondan veya stok görüntüleri yüklediğinizde, bu resimler çok yüksek çözünürlükte olabilirler. Bu seçenek, yükleme sırasında görüntü çözünürlüğünü otomatik olarak değiştirmenizi sağlar.
ONFREE
Optimize thumbnails
Resimlerin hangi boyutlara küçültüleceğini belirler. Hepsini seçebilirsiniz.
ONFREE
Scheduled optimization
Görsel sıkıştırmayı planlama
Run every
Günde bir kez çalışması yeterlidir. (Yoğun bir siteniz yoksa)
DAYFREE
Imager Per Iteration
Optimizasyon her çalıştığında haç tane görselin optimize edileceğini belirleyin.
50FREE

Performans

Cleafy’de hızlandırma, sıkıştırma ve önbelleklemeden çok gereksiz özellikleri kaldırma fikrine dayanıyor. WordPress ile standart gelen ancak birçok durumda işe yaramayan ya da kullanmadığınızda bir şey kaybetmeyeceğiniz, emoji, gravatar, XFN, RDS gibi özellikleri kaldırabilirsiniz. Bu şekilde gereksiz bağlantıları ve kodları temizleyebilir ve web sitenizin sayfa yükünü azaltabilirsiniz.

Performans sekmesi 4 bölümden oluşuyor. İlk sekmede (“Performance”) global olarak yüklenen WordPress dosyalarından bazılarını etkisizleştirebilirsiniz. Bu dosyaları etkisizleştirmeden önce aşağıdaki tabloya bir göz atın.

ÖZELLİKALT ÖZELLİKSEÇENEKPRO/FREE
Clear the unnecessary scripts
WordPress ile global olarak yüklenen özelliklerden gereksiz olanları kaldırma.
Disable RSS feeds
WordPress varsayılan olarak farklı türlerde RSS beslemeleri üretir. Eğer düzenli içerik üreten bir bloğunuz varsa RSS yayınları yararlı olabilir, bazı durumlarda gereksizdir. Bu özelliği aktif ettiğinizde RSS’ye giden linkler deaktif edilir ve anasayfaya yönlendirilir.
OFFFREE
Remove REST API Links
WordPress REST API, geliştiricilerin JSON (JavaScript Object Notation) nesnelerini uzaktan gönderip alarak sitelerle etkileşime girmesini sağlayan API uç noktaları sağlar. Ancak, pek çok site bunu kullanmaz ve bu nedenle çoğu durumda gereksiz bir koddur. Özelliğin açılması REST API bağlantı etiketini ön uçtan ve REST API başlık bağlantısını sayfa isteklerinden siler. (Contact Form 7 kullanıyorsanız kaldırmayın!)
ONFREE
Disable Emojis
Emojiler eğlencelidir ancak nadiren kullanırız. Web sitenizin her sayfasında ek bir JavaScript dosyası (wp-emoji-release.min.js) yüklerler. Birçok web sitesi için gereksizdir. Devre dışı bıraktığınızda, eklenti WordPress Emojis JavaScript dosyasını kaldırır (wp-emoji-release.min.js).
ONFREE
Remove jQuery Migrate
Çoğu güncel tema ve eklenti “jquery-migrate.min.js” gerektirmez. Kaldırabilirsiniz ancak bir sorun olursa bu seçeneği de kontrol etmeyi unutmayın.
ONFREE
Disable Embeds
Bu ayar YouTube videoları, Tweetler ve URL’leri sitemize gömmemize izin verir ama web sitenizin her sayfasına bir JavaScript dosyası (wp-embed.min.js) yükler. Kullanmıyorsanız devre dışı bırakabilirsiniz. Devre dışı bıraktığınızdaWordPress Embed JavaScript dosyasını kaldırır (wp- embed.min.js).
ONFREE
Remove RSD Link
RSD link eposta ve bazı üçüncü taraf uygulamalarla sitenize içerik eklemek içindir. Ayrıca, XML-RPC isteklerini kullanan bazı üçüncü taraf uygulamalar tarafından da kullanılır. Web sitenizi tarayıcıdan düzenliyorsanız gereksizdir. Aktif edersenizRSD bağlantı etiketini kaldırır.
ONFREE
Removing XFN (XHTML Friends Network) Profile Link
Profile özniteliğini meta veri olarak belirtir. Genellikle, tarayıcı bu özniteliğin değerini tanır ve belirtilen profille ilgili bazı kuralları yerine getirir. Sayfanın kendisini belirtilen adreste yüklemek için kullanılmaz. Çoğu durumda gereksizdir. XFN mikro formatı (XHTML Friends Network) için kullanılır. Bağlantı paylaşan kişiler arasındaki ilişkileri ve farklı değerleri olan “rel” niteliklerini temsil etmenin bir yoludur. Aktif edildiğinde, link rel="profile" href="https://gmpg.org/xfn/11" meta verisini kaldırır.
ONFREE
Remove wlwmanifest Link
Windows Live Writer tarafından kullanılır, çoğu durumda gereksizdir.
ONFREE
Remove Shortlink
WordPressin varsayılan sayfa bağlantısıdır (permalink). Genelde “alanadi.com/yazi” gibi kalıcı bağlantılar kullanıldığından gereksiz bir koddur.
ONFREE
Remove links to previous, next post
Yazıların altında, bir sonraki veya bir önceki yazıya link verir. Bazen kullanışlı olabilir, performans öncelikse kaldırın.
ONFREE

Remove .recentcomments styles
“Son yorumlar” bileşeni varsayılan olarak kod stillerinde eklidir ve değiştirilmesi zordur. Bu ayar “.recentcomments” stillerini baş bölümünden kaldırır.
ONFREE
Font Awesome asynchronous
WordPress varsayılan olarak Font Awesome simgelerini eşzamanlı olarak yükler, yani, Font Awesome simgeler yükleninceye kadar sayfanız tam olarak yüklenmez. Bu algoritma sayfanızın yüklenmesini yavaşlatır ve denetlerken hatalara neden olur. Eş zamansız yüklemeyi aktif ederseniz yüklenen simge, tümünün yüklenmesini beklenmeden belirir ve sayfa nispeten hızlanır.
ONFREE
Disable Dashicons
Dashicon, WordPress admin panelinin resmi ikonlarıdır. Bazı temelar bu ikon setini ön yüzde de kullanır. Ön yüzde kullanmıyorsanız ve admin panelindeki ikonlar sizin için önemli değilse kaldırabilirsiniz.
DAYFREE
Disable gravatars
Kullanıcının gravatarının kayıtlı e-postaya göre gravatar.com’dan otomatik olarak alınmasını önleyen bu işlevdir. Fazladan bir gizlilik katmanı gerektiren siteler için veya potansiyel olarak çirkin avatarların görünmesini önlemek istediğinizde yararlı olacaktır.
ONFREE
Classic editor and Gutenberg
WordPress klasik editörü ve yeni Gutenberg editörün otomatik kayıt etme özelliğini kontrol eder.
Disable revision
Bu seçenekten otomatik kayıt etme özelliğini etkisizleştirebilirsiniz ancak tavsiye edilmez. Bu özellik yılda bir kez işe yarar ancak hayat kurtarır.
OFFFREE
Limit Post Revisions
Kaydedilicek versiyon sayısını belirler.
5FREE
Gutenberg autosave control
Gutenberg her 10 saniyede kayıt işlemi yaparak bazı sinir bozucu fare kaymalarına neden olabiliyordu. Son versiyonda sorun giderildi gibi. Dilerseniz aktif edebilirsiniz.
ONFREE
Remove query strings from static resources
Statik kaynaklardan gelen Js, Css sorgularını kaldırır.
Remove Version from Script & Style Sheet
WordPress sürüm numarasını sitenizden, css ve js’nizden kaldırarak güvenliğinizi artırabilirsiniz. Ayrıca sitenizin yükleme hızını artırabilir, çünkü URL’deki sorgu dizeleri olmadığında css ve js dosyaları önbelleğe alınabilir.
ONFREE
Exclude stylesheet/script file names
Bazı still ve .js dosyalarının sürüm numalaralarını kaldırmak istemeyebilirsiniz. Her satıra bir adet olacak şekilde tam yolu yazın.