SEO için .htaccess Kullanımı – Yönlendirmeler, URL’ler, İçerik Tarama

htaccess ve seo

Arama motoru optimizasyonunun (SEO) en önemli görevlerinden biri web sitenizi arama motoru dostu haline getirmekle ilgili olması elbette şaşılacak bir durum değildir. Arama motoru sonuçlarında rekabet yüksektir, bu nedenle hiçbir avantajı görmezden gelmemek gerekir. Htaccess, web sitenizin işlevselliğini, sunucular ve tarayıcılar ile nasıl etkileşime girdiğini kontrol etmenizi sağlayan önemli dosyalarınızdan biridir. Htaccess dosyalarımızı sadece güvenlik »

Bir SEO Uzmanı’nın Profesyonelliğini Nasıl Anlarsınız?

profesyonel seo uzmanı nasıl seçilir?

Web sitenize gelen trafiği, marka bilinirliğinizi, dönüşümlerinizi artırmak ve daha verimli hale getirmek istiyorsanız profesyonel SEO Uzmanı’na ihtiyacınız vardır. SEO, web sitenizi, daha fazla insanın bulmasını, sitenizi ziyaret etmesini ve onlara iyi bir deneyim sağlayacak şekilde geliştirme sürecidir . Anahtar kelimeleri doğru şekilde hedeflemiyorsanız veya web sitenizin tasarımının inceliklerinin farkında değilseniz web sitenize yeterli trafik »

E-İhracat – Yurdışında Dijital Pazarlama

E-ihracat ve yurtdışı seo

Küreselleşmeli miyim? Pazarım nerede? Farklı ülkelerdeki fırsatlardan emin değilseniz, bazı pazar raporlarını, istatistikleri ve hatta kendi web sitesi verilerinizi gözden geçirmek iyi bir fikirdir. Takip edilebilecek ülkelere ve pazarlara karar verip önceliklendirme için kullanabileceğiniz bazı bilgilere düzenli olarak ihtiyacınız vardır. Trade.gov ve WTO.org gibi devlet ve ticaret organizasyonlarının web siteleri en son uluslararası iş ve »

SEO Uzmanı Kimdir, Ne İş Yapar, Web Sitelerine Nasıl Katkı Sağlar?

seo uzmanı bursa

SEO Uzmanı Google gibi arama motorlarının algoritmaları sayesinde kullanıcıların sorgularına göre sıralanan arama sonuçlarını belirli bir web mülkü için iyileştirmeye yönelik analiz, takip, değerlendirme, uygulama ve raporlama aşamalarını yürüten, özel optimizasyon stratejileri geliştirerek hedeflenen kitleden daha anlamlı trafik alınmasını sağlayan kişidir. Bir SEO uzmanı, şirketlerin işlerini kurmaları ve web trafiği aracılığıyla yeni müşteriler kazanarak büyütmelerine »

Web Sitenizin Trafiği Azalıyor mu?

Trafiğinizi nasıl artırırsınız?

Biraz uğraşı ile her web sitesi daha fazla trafik alabilir! Web sitenizin trafiği haftalık Analytics Raporlarında azalmaya başladıysa, bu eğilimin tersine dönmesini sağlamayabilmeniz için yapmanız gereken görevler vardır. SEO çalışmalarını yaptığım veya incelediğim bazı web sitelerinin neden çok iyi bir büyüme oranlarına sahip olduğunu ve bazılarının ise neden yerinde saydığını göz önünde bulundurarak, SEO konusunda »

Organik Trafiğinizi Artıracak Etkili SEO Teknikleri

Etkili seo teknikleri

SEO Teknikleri sık yenilenir, İnternetteki içerik ve teknolojiler gelişir. Kullanıcılara en doğru sonucu göstermek isteyen arama motorları algoritmalarını çok kısa sürelerde yenilerler. Görünür kalmak için takipte olmak ve yeniliklere uyum sağlamak gerekir. Sıralamanızı yükseltmenize ve organik aramalardan gelen ziyaretçi sayısını artırmanıza yardımcı olacak etkili SEO tekniklerinden bahsedeceğiz. Bir SEO uzmanı olarak bu yazıda web sitenizi »

2020’de SEO: Hızlı Bakış

güvenli seo

Bugünlerde Google ve diğer otoritelerin SEO’yu etkileyen yeniliklerden bahsetme aralıkları oldukça kısaldı. 2020’de daha da köklü değişiklikler bizleri bekliyor. Site içi SEO uygulamalarının birçoğu önemini yitiriyor. İşte benim tavsiyelerim: AMP’yi kullanmak istemiyorsan (ben de istemiyorum) bir daha düşünelim, mobili daha da fazla ciddiye al. 301 yönlendirmelerden fazla çekinmene gerek yok. Sayfada birden fazla H1 kullanabilirsin. »

Süper Hızlı + SEO Uyumlu WordPress Temaları

en hızlı seo dostu wordpress temaları

Schema Schema WordPress Teması en hızlı SEO dostu temalardan biridir. Özel seçenekler paneli, kısa kodlar, bileşenler ve mükemmel bir piksel tasarımına sahiptir. Schema, arama motorlarında avantaj sağlayan yerleşik zengin snippet’lere sahiptir. Temada neler var? Tek Tıkla Kurulum Bir Yıllık Destek ve Güncellemeler 24×7 Premium Teknik Destek Video Öğreticiler Seçenekler Paneli Güvenli ve Optimize Edilmiş Kod »

WordPress’ten Sıkıldınızmı? İşte harika bir alternatif: Ghost Blog

WordPress alternatifi arıyorsanız çevrimiçi blog yayıncılığında yıldızı giderek parlayan Ghost platformunu da bir denemenizde fayda var. Web sitemin İnglizce versiyonunu WordPress’te yaşadığım sorunlar nedeniyle farklı bir alan adına taşımaya, ancak bu kez WordPress değil Ghost üzerinde yayınlamaya karar verdim. Kurulumu ve edindiğim tecrübeleri de sizlerle paylaşmaktan mutlu olacağım. Ghost Nedir? Ghost, modern bir arayüze sahip, »

Mobil SEO: Teknik Detaylar ve Sesli Arama Uyumlandırması

mobil seo

Mobil SEO, 2015 yılında Google’ın da açıkladığı gibi, cep telefonlarından yapılan aramaların masaüstü cihazları geride bırakmasıyla daha fazla önem kazanmıştır. Google ve Microsoft gibi şirketlerin mobil, sesli ve görsel arama teknolojilerini hızla geliştirmeleri Mobil SEO kavramını her geçen gün daha önemli hale getirmektedir. Mobil aramalarda daha iyi konumlanma Sitenizi hem içerik hem de yapısal olarak »

WordPress Üzerinde Yeni Nesil Görsel Formatı “WebP” Nasıl Kullanılır?

webp format

Yakın zamanda web sitenizin hızını “Google Pagespeed Insights” aracnda test ettiyseniz, “görüntüleri WebP gibi yeni nesil biçimlerde yayınlayın” önerisini görmüş olmalısınız. Yeni nesil görüntü formatları, web sitelerinin daha hızlı yüklenmesini sağlayan, modern tarayıcılarda gömülü sıkıştırma bilgilerini kullanabilen resim formatlarıdır. WordPress kulananlar web sitelerini yeni nesil resim formatları kullanarak nasıl daha hızlı hale getirebilirler? JPEG 2000, »

Teknik SEO: Kontrol Listesi ve Araçlar

teknik seo

Teknik SEO hakkında çok düşünür ve konuşuruz. Farklı teknoloji ve ihtiyaçlar için oluşturulmuş web sitelerinin devamlı gelişim halinde olması, teknik SEO’nun da sürekli gündemde kalmasını sağlamakta. Bir de şu backlink meselesi var ki, yıllardır web siteleri ile uğraşmama rağmen tam olarak nasıl çalıştığından asla emin olamadım. Geri bağlantılarınızı oluşturmak, yönetmek ve denetlemek SEO’nun kritik bir »

Screaming Frog SEO Denetim Aracı Nasıl Kullanılır?

screaming frog

Site yapısını kontrol altında tutmak ve olması gerektiği gibi muhafaza etmek için belirli bir seviyeye kadar ücrestsiz olan Screaming From SEO denetim aracını kullanarak birçok görevi toplu olarak yapmak, sitenizdeki hataları keşfetmek mümkündür. Ücretsiz versiyonu 500 URL’ye kadar tarayabilir, ki bu da birçok web sitesi için yeterli olacaktır. Pahalı SEO araçlarına para harcamanıza gerek yok. »

Popüler Konular, Terimler: Google Trendler

seo hizmeti bursa

Google Trendler, arama terimi, konu ya da kelime öbeklerinin belirli bir süre içinde Google arama motorunda ne sıklıkta sorgulandığını toplam arama hacmine göre gösteren çevrimiçi bir arama eğilimleri aracıdır. Her gün güncellenen Google Trendler, kesin veriler sağlayamasa da, herhangi bir konunun zamana ve konuma göre popülerliği hakkında fikir edinmek için faydalı olabilir. Google Trendler’de aynı »

SEO Süreci: Optimizasyon Adımları Neler?

seo uzmanı hakkında

SEO Süreci başladığında yapılması gereken ilk şey hedefi belirlemektir. Amaç olmadan ne yapmamız gerektiğini asla bilemez, sağda solda duyduğumuz, beynimizin web sitelerinden, videolardan topladığı bilgi karmaşasında kayboluruz. Bir web sitesinin arama motorlarında daha görünür olmasını istiyorsak, bu görünürlüğü elde ettikten sonra aldığımız trafikle ne yapacağımızı her bir ayrıntısına kadar planlamış olmamız zorunludur. Amacı net olmayan »

SEO Hosting: Digital Ocean VPS Hosting Kurulum ve Kullanım

digital ocean vps

SEO hosting kavramı, bir web sitesini optimize ederken kullanılan eski ve yöntemlere destek sunan, içerik oluşturma, çoklu C Sınıfı IP’ler ve diğer SEO dostu hizmetler sağlayan hosting paket veya servisleri için kullanılır. SEO hosting önemlidir, çünkü arama motorları için bir web sitesini verimli bir biçimde taramak için daha iyi teknolojilere ihtiyaç duyarlar. Estetik açıdan hoş »

Yeni Siteler için SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

yeni web siteleri için seo adımları

Yeni bir web siteniz varsa, sağlıklı ve sürekli büyümesi için düzenli değerlendirmeli, SEO’sun optimize edilmiş olmasını sağlamalıyız. Denetimle başlamak en uygunu olur, ancak SEO’da yeniyseniz bazı denetim araçları biraz kamaşık ve pahalı olabilir. Doğru araçları kullanarak ileri seviye teknik bilgi gerektirmeyen ve tamamen ücretsiz bir SEO denetimini nasıl yapacağınızı öğrenmek üzeresiniz. SEO Denetimi Nedir? Arama »

Kişiselleştirilmiş Web Tasarım & Dijital Pazarlama

kişiselleştirilmiş web tasarım ve dijital pazarlama

Web Kişiselleştirme, hedef kitlemizin ihtiyaç ve tercihlerini akılda tutma sürecidir. Böylelikle doğru ürün, doğru zamanda, doğru kişiye pazarlanabilir ve müşterilere kendileriyle ilgilenildiği hissini verme, daha anlamlı etkileşime girme ve dolayısıyla dönüşüm konusunda şansımız yükselir. Kişiselleştirme ile Özelleştirme Farklıdır Günümüzde insanlar kendilerine özel ürün ve hizmetleri daha fazla talep etmekte. Kişisel bir ürün veya hizmetle karştıklarında, »

SEO Uzmanları Hakkında: Türleri, Görevleri

seo uzmanı hakkında

SEO Uzmanı Becerileri Nelerdir? Bir SEO Uzmanının ideal olarak aşağıdaki becerilere sahip olması beklenir: Analytics ve Web Yöneticisi Araçları dahil olmak üzere Google ve Bing’in hizmetlerinde deneyim. Google’ın Anahtar Kelime Aracında Tecrübe İşlevsel bir HTML ve CSS anlayışı .Htaccess, robots.txt, meta veriler, site hızı optimizasyonu gibi arka uç SEO öğeleriyle çalışma yeteneği Bağlantı kurma ve »

SEO için mükemmel optimize edilmiş WordPress Temaları

seo için en iyi wordpress temaları

Tema seçimi SEO için çok önemlidir. WordPress’in popülerliği karşımıza birinden farklı 10 binlerce tema seçeneği çıkarıyor. Temalar birçok farklı yönden değerlendirilebilir ancak bazı temalar tam bir SEO dostudur. WordPress kullanıcıları olarak hepimiz bazı temalara alışkınızdır. Farklı temalarda zaman kaybetmeyi pek göze alamayız. SEO için muhteşem düzeyde optimize edilmiş temalar mevcut ve bence alışmak için zaman »

Bunları bilmeden SEO yapamazsınız! Kontrol Listesi ve Kaynaklar

seo uzmanı mayıs 2019

SEO uzmanları farklı sektörlerde rekabet eden birçok siteyi uzun dönem analiz ederler, tecrübelidirler. Hızlı hareket eder, sorun ve fırsatları içgüdüsel olarak algılama becerisine sahiptirler ancak, aşağıda verilen kaynaklar incelenirse, temel anlamda neyin işe yaradığını görmek için SEO uzmanı olmanıza gerek yok.

Arama Reklamcılığının Geleceği: “Z Kuşağı”

arama reklamcılığı z kuşağı

Z kuşağı tamamen internete bağlı bir dijital dünyada büyüyen ilk nesildir. Akıllı telefonlar ve her yerde bulunan dijital medya hayatlarının bir parçası. Her an, her yerde internete bağlı, kolay tatmin olmayan bu nesil, YouTube, Instagram ve Snapchat gibi uygulamalardan uzak duramaz, cep telefonlarından ayrılamazlar. Dünya trendlerini takip eder ama kolay kabul etmezler. İşbirliği yapmayı bilirler, »

Şema İşaretleme (Yapısal Veri) Neden Önemli?

schema markup, şema işaretleme

Şema işaretlemesi, Yapısal Veri veya Mikro Veri olarak da adlandırılır ve sayfanın içeriğini belirlemeye yardımcı olur. Kullanıcılar Google’da bazı özel amaçlarla arama yaparlar. Şema işaretlemesi, arama motorlarının kullanıcılara ve web site sahiplerine daha iyi hizmet vermesini sağlamaktadır.

Backlink Oluşturma Yolları 2019

backlink olusturma yollari

Backlink konusunu anlamlandırmak beni her vakit zorlamıştır. Çoğu backlink, arama motorlarının bir web sitesinin içeriğini anlama ve rakipleri ile kıyaslamada zorlandığında başvurduğu, pek uzun ömürlü olmayan bir referans. Backlink-lerin işe yaramadığını söyleyemem mümkün değil. Bu makalede, en doğru şekilde uygulayabilmek için kullandığım yöntemleri açıklamaya çalıştım. Backlinklerin eskisi kadar değerli olmadığı, birçoğunun spam kabul edildiği, SEO’ya »

Arama Amacı Optimizasyonu

Arama niyeti kavramı

Arama motorlarından ziyaretçi çekmek gittikçe zorlaşıyor ve pazarlama konsepti olarak, “arama amacı” veya “arama niyeti” kavramları, daha fazla önem verilmesi gereken optimizasyon konuları haline geldi. Arama niyeti kavramı, içerik pazarlaması bağlamında nerede duruyor, ne kadar önemli? Arama niyeti kavramı kesinlikle hesaba katılması gereken bir optimizasyondur. Mesele şu ki, mobil ve sesli aramalarda kullanıcıların dikkat süresi »

2019 Blogger İstatistikleri, Blogcular nasıl kazanıyor?

Çok kazanan blogcular

GrowthBadger‘in 1117 Blogcu ile konuşarak yaptığı araştırma sonuçları SEO hakkında konuşulan bazı şeyleri teyit etmesi ve başarılı blogcuların farklarını göstermesi bakımından enteresan, ilginizi çekebilecek istatistikler mevcut. Bu araştırmada blogcular, 50 bin dolar’dan çok kazanan ve daha az kazanan iki gruba ayrılmış, en verim aldıkları uygulama ve yöntemler sorulmuş. Yılda 50 bin dolardan fazla kazanan blogcuların »

MOZ – Domain Authority 2.0 – Neler Değişti?

MOZ Domain Authority 2.0

Bir endüstri standarı haline gelen MOZ Domain Authority (Alan adı Otoritesi), tamamen backlink ve sıralama odaklı algoritmasına, spam, kalite ve trafik gibi yeni parametreler ekledi. Yeni MOZ MOZ, yeni Domain Authority metriği ile şu an herhangi bir anahtar kelimede sıralama almayan ancak geçmişte sıralama almış siteleri de anlamaya çalışacak. MOZ, bu güncellemeyi, “Karmaşık, doğrusal bir »

Rank Math SEO Eklentisi Kurulum ve Ayarlar

Rank Math SEO Eklentisi Kurulum ve Ayarlar

Rank Math, WordPress Eklenti Dizini’nde kısa sürede popüler olmuş, tamamen ücretsiz bir eklentidir. Birçok SEO aracının özelliklerini tek bir pakette birleştiren ve site içi SEO’nuz üzerinde etkin bir kontrol sağlayarak, trafiğinizi artırmanıza yardımcı olan devrim niteliğinde bir SEO eklentisidir. Bu makalede Rank Math kurulumu sırasında dikkat edilmesi gereken seçenekleri açıklayacak ve bazı avantajlı ayarlarından bahsedeceğim. »

SEO Nedir? Yöntemler ve Kurallar

seo uzmani egitimi - SEO Nedir? Yöntemler ve Kurallar

SEO nedir? – Arama Motoru Optimizasyonu ifadesine karşılık gelen SEO, bir web sitesini işaret eden anahtar kelimelerin organik (ödemesiz) arama sonuçlarında üst sıralarda konumlanmasını hedefleyerek, arama motorları ve kullanıcılar için erişilebilir hale getirmek üzere optimize edilmesi ve içeriğinin pazarlanması için gösterilen çabaları ifade eden bir kısaltmadır. (Search Engine Optimization)

Yinelenen Sayfaların Birincil Sürümünün Belirlenmesi

Duplicate Content Panda

Google’ın yinelenen sayfalar için bir ceza uygulamadığını hepimiz biliyoruz ancak bu sayfaların hangisini birincil olarak belirliyor, nelere göre değerlendiriyor. Bunu anlamak için Google’ın 03.10.2017 tarihli “Bir dökümanın birinci versiyonunu belirleme” adlı patentini rehber alalım. Yöntem belirli bir belgenin çok sayıda farklı versiyonunun bir bilgisayar sistemi tarafından tanımlanması olarak ifade ediliyor. Google bunu yaparken her bir »

SEO’da Psikoloji ve Tetikleyiciler

seo psikoloji ux - ui deneyimi

Davranış ve düşünce kalıplarımızı etkileyen psikolojik tetikleyicilerle ziyaretçileri tıklamaya ve satın almaya teşvik eden seo teknikler nasıl kullanılır? Yaygın inanışın aksine, SEO Uzmanlığında, web sitenize paragraf, başlık, anahtar kelime koymak, mobil uyumlu hale getirmek ve hızlandırmaktan çok daha fazlasına ihtiyacı vardır. İnternetteki içeriğin miktarını düşünün. Göze çarpmak ve insanların harekete geçmelerini sağlamak için, temel inançlara »

Neden SEO’ya Yatırım Yapmalısınız?

SEO neden önemlidir

SEO Hizmeti, arama sonuçlarında doğal bir şekilde yükselmek için gereken önemli bir dijital pazarlama faaliyetidir. SEO Hizmetimizi tanımlarken öncelikle ve en önemlisi, SEO’yu geliştirmek için yaptığımız tüm eylemler doğaldır. SEO geliştirmelerinden elde ettiğimiz sinyalleri Google’dan gelen organik trafikle ilgili verilerle işletmekteyiz. Yaptığımız birçok SEO çalışması bunu doğrulayabilir. Metodik SEO stratejilerini uygularken en uygun kullanıcı deneyimine »

SEO Terminolojisi – Arama Motoru Optimizasyonu Terimleri

seo kavramları

İnternette hergün yeni kavramlar ortaya çıkıyor. Bu kavramlar genelde belirli bir sektör veya konsepte göre farklı anlamlara da gelebiliyor. Bizim konumuz SEO. Bu yüzden SEO ile alakalı 100 kavram veya terimin ne anlama geldiğini açıklamaya çalıştım. SEO Kavramları, Terimleri Arama motoru terminolojisi 301 Yönlendirme Bir sayfayı ziyaret ettiğinizde web server sizi farklı bir sayfaya yönlendirebilir. »

SEO, Dijital Pazarlama Uzmanlarından Sözler

Google ne zaman aşık olur

İnternette ilgimi çeken ve zaman içinde değişmeyeceğini düşündüğüm sözleri bu sayfada paylaşacağım. Umarım beğenirsiniz. Arama motoru hileleri hızlı sonuç verir, hızlı biter. İyi bir SEO’nun başarısı zaman alır. Jill Whale SEO bir varlıktır. Tıpkı evinize veya aracınıza taktırdığınız yeni bir özellik gibi. Bu özellik aracınızın değerini arttıracaktır. SEO’da arama motorlarını yanıltan hileler hep kullanıldı, hala »

Yerel SEO Nedir, Ne Tür Firmalar İçin Önemlidir?

Yerel seo

Yerel SEO, işletmelerin bölgesel trafik almak için yaptığı optimizasyon çabalarından oluşan stratejik bir süreçtir. İçerik, sayfa içi optimizasyonlar ve tüm bunların yerel bir amaca odaklanarak oluşturulmasına yönelik çabalar Yerel SEO kavramını oluşturur. Yerel SEO nedir? 2019 Bölgesel SEO Önerileri Biraz daha açarsak, yerel seo çalışması, Google’ın, bir işletmenin tüm potansiyel yerel sinyallerinin tutarlı ve doğru »

Web Siteniz Arama Motorlarında Neden Görünmüyorİşte kontrol listesi ve kaynaklar (PDF)

Google’da risk almadan, daha iyi sıralama almak için ihtiyacınız olan Kontrol Listesi ve Kaynaklar PDF