WordPress’ten Sıkıldınızmı? İşte harika bir alternatif: Ghost Blog

WordPress alternatifi arıyorsanız çevrimiçi blog yayıncılığında yıldızı giderek parlayan Ghost platformunu da bir denemenizde fayda var. Web sitemin İnglizce versiyonunu WordPress’te yaşadığım sorunlar nedeniyle farklı bir alan adına taşımaya, ancak bu kez WordPress değil Ghost üzerinde yayınlamaya karar verdim. Kurulumu ve edindiğim tecrübeleri de sizlerle paylaşmaktan mutlu olacağım.

Ghost Nedir?

Ghost, modern bir arayüze sahip, aynı WordPress gibi tamamen açık kaynaklı, uyarlanabilir bir platformdur. Ghost yeni bir platform değil, son 3 yıldır zaman zaman test etme fırsatı buldum. Hatta Türkçe sitemi ilk 1 ay Ghost üzerinde yayınlamıştım. O zamanlar neden vazgeçtiğimi ayrıntıları ile aşağıda anlatacağım. Ghost’un tüm dünyadaki geliştiriciler tarafından 1.6 milyondan fazla kez indirilmiş – hoşunuza gidebilecek bazı hassas bileşenlere ve soyutlamalara sahip modern bir teknoloji kullanmakta. Ghost, geliştiricilerin de gözdesi haline gelmiş durumda; JavaScript, Android ve StackOverflow’un mucitleri, bloglarında Ghost kullanıyorlar.

WordPress kadar geniş bir eklenti mağazasına sahip değildir. Ghost Market Place üzerinde sadece tema satılır, bazıları ücretsizdir. Themeforest gibi sitelerde de Ghost temaları bulabilirsiniz.

ghost entegrasyon 1024x503 - Wordpress'ten Sıkıldınızmı? İşte harika bir alternatif: Ghost Blog
Ghost’u birçok uygulamaya entegre edebilisiniz.

Bana göre Ghost’un en önemli özelliği hızı; node.js tabanlı bu içerik yönetim sistemi, WordPress tabanlı bir web sitesi üzerinde kolay elde edilemeyecek bir hıza sahip. Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP) entegre edilmiş bir biçimde, hazır geliyor. Hemen şu an Ghost tabanlı bir web sitesine gidip farkı kendiniz görebilirsiniz.

Açıkça söyleyebilirim, WordPress üzerinde saatlerce çalışarak, birçok detaya en başından itibaren dikkatle yaklaştığım halde aşağıdaki değerlere hiç ulaşamadım.

Web Siteniz Arama Motorlarında Neden Görünmüyorİşte kontrol listesi ve kaynaklar (PDF)

Google’da risk almadan, daha iyi sıralama almak için ihtiyacınız olan Kontrol Listesi ve Kaynaklar PDF