Yandex Kurumsal Mail Nasıl Alınır, Ayarlanır?

Yandex Kurumsal Mail, özel alan adları ile eposta hesapları oluşturulabilen ücretsiz bir servistir. Web sitenizi bir VPS üzerinde barındırıyorsanız, mail server kurulumu için gerekli karmaşık konsol görevlerine gerek duymadan ve sunucunuza ek yük getirmeden güvenli bir biçimde eposta gönderip alabilmenizi sağlar.

Google arama yoluyla giderseniz muhtemelen https://connect.yandex.ru/pdd/ adresindeki Rusça sayfaya gidebilirsiniz, İngilizce için URL’deki .ru uzantısını .com biçiminde değiştirin: https://connect.yandex.com/pdd/

Yandex kurumsal eposta servisinden faydalanmak için sıradan bir yandex eposta adresine sahip olmanız gerekir (örnek: adiniz@yandex.com). Daha önceden aldığını herhangi bir adres olabilir. Eğer daha önce almadıysanız, kurumsal mail kayıt sayfasından da kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa URL metin kutusunun altındaki “login” metnine tıklayarak giriş yapın.

yandex mail login register - Yandex Kurumsal Mail Nasıl Alınır, Ayarlanır?

Kayıt olduktan sonra giriş yapın ve yukarıda görülen kesitteki gibi alan adınızı kayıt edeceğiniz sayfaya geri dönün. Alan adınızı yazın ve devam edin. Açılan sayfada, alta doğru alan adınızın yazılı olduğu bir kart göreceksiniz. Bu karta tıklayın ve alan adınızı onaylamak için hangi seçeneği kullanacağınıza karar verin.

yandex domain cart 1024x400 - Yandex Kurumsal Mail Nasıl Alınır, Ayarlanır?

Alan Adı Doğrulama

En basit doğrulama yöntemi, oluşturacağınız html dosyasını web sitenizin ana (kök) klasörüne yüklemektir. Yandex bu html dosyasını hazır indilebilir halde sunmuyor. Sayfada belirtilen isimde bir html dosyası oluşturun, verilen kodu dosyaya ekleyin ve kök klasörünüze yükleyin.

html onay 1024x378 - Yandex Kurumsal Mail Nasıl Alınır, Ayarlanır?

Alan adınızı doğrulama yöntemlerinden biri de “meta etiket” eklemektir. Sunulan meta etiketi web sitenizin “head” bölümüne yerleştirin.

alan adi dogrulama 1024x346 - Yandex Kurumsal Mail Nasıl Alınır, Ayarlanır?

WHOIS bilgileri ile doğrulama yöntemini seçerseniz, alan adınızı satın alırken kullandığınız eposta adresinizi, sorumlu adını, adres vb. bilgileri girmeniz gerekir. Gelen epostayı onaylarak alan adınızı doğrulayabilirsiniz.

Tavsiye edilen en uygun ve güvenilir yöntem DNS kayıtlarınıza TXT verisi eklemektir. Verilen TXT değerini alan adınızı DNS kayıtlarına ekleyin.

2019 09 23 20 18 52 - Yandex Kurumsal Mail Nasıl Alınır, Ayarlanır?
2019 09 23 20 21 39 - Yandex Kurumsal Mail Nasıl Alınır, Ayarlanır?

“Check” butonuna basıp doğrulamayı başlatın, bir süre bekledikten sonra sol menüdeki “Admin Tools” sayfasına gidin.

Bu bölümde alan adımızın dns kayıtlarına eklememiz gereken bir iki değer daha var. Alan adınızı yönettiğiniz (kendi sunucunuz veya alan adınızı satın aldığınız şirketin ya da hosting firmanızın size sağladığı admin paneli) sayfayı açın ve DNS Ayarlarını bulun. Daha sonra Yandex Admin panelindeki DNS ayarları sayfasına gidin. Burada gördüğünüz MX, SPF ve DKIM değerlerini alan adınızın DNS kayıtlarına ekleyin.

yandex mail dns 1 1024x519 - Yandex Kurumsal Mail Nasıl Alınır, Ayarlanır?
En üstteki “mail” CNAME değerini eklemenize gerek yoktur.

Eposta Adresi Oluşturma

Temel ayarları yaptınız, şimdi eposta adresinizi ekleyebilirsiniz. Admin Tool sayfasında Yandex Kurumsal Mail yönetim paneline geri dönün. İlk sekmede, sayfanın altındaki “+” sekmesi ve “Add Person” seçeneği ile kurumsal eposta adresini oluşturabilirsiniz.

2019 09 23 20 42 43 - Yandex Kurumsal Mail Nasıl Alınır, Ayarlanır?

Posta Kutusunda Eşitleme ve Protokolleri Etkinleştirme

Epostanızı oluşturduktan sonra posta kutunuza giriş yapın (https://www.mail.yandex.com). Epostalarınıza Outlook gibi programlardan erişebilmek için yeni oluşturduğunuz kurumsal epostanıza bir kez giriş yapmanız gerekir. Ek olarak yine Outlook gibi programları posta kutunuzla eşitlemek için, Eposta ayarlarınızda aşağıda görüldüğü gibi POP3 ve IMAP özelliğini açmanız gerekir. Sayfanın sağ üstündeki çark ikonuna ve “All Settings”‘e tıklayın. Açıklan sayfada, sol menüde “Email Clients” sekmesine tıklayın. Bu ayarlar IMAP veya POP3 protokolü ile eposta eşitlemenizi sağlar. Bu sayfada gördüğünüz tüm kutuları işaretleyerek Yandex kurumsal mail üzerindeki tüm klasörlerin kendi eposta istemcinizle eşitlenmesini sağlayabilirsiniz.

2019 09 23 20 52 42 1024x435 - Yandex Kurumsal Mail Nasıl Alınır, Ayarlanır?

Outlook Ayarları POP3, IMAP

IMAP protokolü

Gelen e-posta

 • e-posta sunucusunun adresi: imap.yandex.com.tr
 • bağlantı güvenliği: SSL
 • port — 993

Gönderilen e-posta

 • e-posta sunucusunun adresi: smtp.yandex.com.tr
 • bağlantı güvenliği: SSL
 • port: 465

POP3 protokolü

Gelen e-posta

 • sunucu adresi: pop.yandex.com.tr
 • bağlantı güvenliği: SSL
 • port: 995

Gönderilen e-posta

 • sunucu adres: smtp.yandex.com.tr
 • bağlantı güvenliği: SSL
 • port: 465

Hepsi bu kadar, atladığım veya sormak istediğiniz birşey olursa yorum yapabilirsiniz.

Web Siteniz Arama Motorlarında Neden Görünmüyorİşte kontrol listesi ve kaynaklar (PDF)

Google’da risk almadan, daha iyi sıralama almak için ihtiyacınız olan Kontrol Listesi ve Kaynaklar PDF