Yerel SEO, işletmelerin bölgesel trafik almak için yaptığı optimizasyon çabalarından oluşan stratejik bir süreçtir. İçerik, sayfa içi optimizasyonlar ve tüm bunların yerel bir amaca odaklanarak oluşturulmasına yönelik çabalar Yerel SEO kavramını oluşturur.

Yerel SEO nedir? 2019 Bölgesel SEO Önerileri

Biraz daha açarsak, yerel seo çalışması, Google’ın, bir işletmenin tüm potansiyel yerel sinyallerinin tutarlı ve doğru olduğundan emin olmasını sağlamaktır. Bunun anlamı da şudur: aynı işletme için yanlışlıkla farklı bilgiler sağlıyorsanız, yerel arama sonuçlarında pozisyonunuz kötü etkilenir.

Yerel SEO neden önemlidir?

Yapılan anlizlerde, telefonlarından yerel arama yapanların % 50’sinin aradıkları mağazaya aynı gün içinde gitmektedir. Bilgisayarlarından veya tabletlerinden arama yapanlarda ise bu oranın % 34 olduğu görülmüştür. Bu aramaların yüzde18’i aynı gün içinde satın alma yapmıştır. Her 3 google aramasından biri mağazaya gelmeden hemen önce gerçekleşmiştir.

Yerel SEO’dan kimler faydalanabilir?

Avukatlar, Hukuk Büroları Avukatlar için yerel seo’nun en büyük avantajlarından biri, Google’ın cep telefonlarındaki yerel arama sonuçlarında doğrudan arama düğmesi göstermesidir. Dolayısıyla google’da avukat araması yapan kişi, kendi konumuna en yakın sonuçları görecektir.

Doktorlar, Hastaneler

Acil ihtiyaç duyulabilecek bu yerler için yerel arama sonuçları kullanıcının telefonundaki harita uygulamasını açan bir yol tarifi düğmesi gösterir ve doktorun ya da hastanenin adını öne çıkarır.

Tesisatçılar Yerel SEO’dan faydalanacak diğer bir sektör de tesisatçılardır. Sıhhi tesisatla ilgili acil bir durum olduğunda hiçbirimiz tesisatçının dükkanına gitmeyiz. Tanıdığımız bir tesisatçı varsa ararız,yoksa google’da arama yaparız. Google mesleklere göre özelleştirilmiş sonuçlar gösterebilir. Bu sebepten bir tesisatçı aradığınızda google, telefon numaralarını ve yorumları öne çıkarır.

Restoranlar Restoranlar, yerel seo’dan en fazla fayda sağlayan işletmelerdir. Çünkü diğer işletmelere oranla daha fazla yorum alırlar ve adres bilgilerine daha fazla özen gösterirler. Yorumlar google için değerli bir sinyaldir.

Lokal SEO’nun en önemli 3 aşaması

Yerel SEO temel olarak organik SEO’dan farklı değildir. Anahtar kelime araştırması, içerik, bağlantılar ve sayfa içi teknik yapılandırma her iki seo türünde standarttır. Yerel seo’da dikkat edilmesi gereken bazı ek unsurlar vardır. Bu unsurlar sektörünüzle ve işinizi nasıl sunduğunuz ile alakalıdır.

Anahtar kelime araştırması

Bazı yönleri biraz farklı olsa da, yerel SEO için anahtar kelime araştırması da aynı şekilde yapılır. Telefonlardaki asistan uygulamaları (Google Asistan, Siri gibi) sayesinde sesle komut vererek yapılan aramaların sayısı sürekli artmaktadır. Bu tür aramalarda kullanıcılar genellikle yakınlarındaki bir yeri sorgulamaktadır. Örneğin “en yakın metro nerede“. İnsanlar aramalarda kullandıkları anahtar kelimeleri telafüz ederken tarayıca yazdıklarından daha farklı kullanırlar. Bu yüzden, sektörünüz servis odaklıysa, soru içeren anahtar kelime varyasyonlarını günlük hayatta telafuz ettiğimiz gibi kullanmak gerekir.

Bölgesel SEO çalışmaları için içerik

Odaklanılan anahtar kelimelerin yerel özelliklere, uzantılara sahip olması önemlidir. Sektörünüze bağlı olarak, içeriğin yerel kullanıcılara hitab etmesi, bilgilendirmesi ve bilginin derinliğinin yeterli olması gerekir. Bununla birlikte çok uzun içerikler yazmak iyi seo yapıldığı anlamına gelmez. Seo’da her şey, içeriğinizin niteliğine ve sitenize gelen arama sorgularının içeriğinizle alakasına bağlıdır.

SEO Uzmanlığı

Yerel SEO için bağlantılar organik SEO’dan biraz farklı. Öncelikle, bağlantı alırken Google’ın Web Yöneticisi Kurallarını göz önüne almalısınız. Link yapılandırmaya çalışırken Google’dan manuel bir ceza alamamak için Google’ın Web Yöneticisi Yönergelerini ihlal eden bağlantılar oluşturmamalısınız, Google bunları eninde sonunda algılar ve tüm emekleriniz boşa gidebilir.

Yerel SEO’da, kaliteli bağlantılar oluşturmak için groupon siteleri, yerel dizin siteleri, sanayi ile ilgili yerel siteler, yerel haber siteleri kullanılabilir.

Google yerel seo hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir